Android Recenzije

Huawei nova 9 - Recenzija



Koliko je nova 9 važan uređaj za Huawei, uvjerili smo se u Beču na gala predstavljanju, na kojem su sudjelovali svi relevantni novinari iz ovog dijela svijeta. Možda nije P50 Pro kojeg smo priželjkivali, pa čak niti uranjeni eventualni nasljednik fantastičnog Mate 40 Pro, ali ipak, nakon dugo vremena, predstavljen je jedan Huawei za naše tržište.



Važno je to, kako za cijelu industriju, tako i za nas kupce, jer je jedan ovako snažan igrač na tržištu, posljednjih godina ostale tjerao na ubrzan napredak. Zadao je Huawei tako mnoge nove standarde i nekako je teško povjerovati da je prošlo već dvije godine od nepravde koja ga je zadesila.

Ipak, uz nemale gubitke, Huawei se još uvijek drži i redovno izbacuje nove inovacije. Unaprijedili su softver u mnogim pogledima i tržištu ponudili novi ekosustav u obliku HarmonyOS-a, ali i u relativno kratkom roku okupili veliku većinu renomiranih razvijatelja aplikacija. Tako AppGallery danas sadrži praktički sve potrebne aplikacije koje prosječan korisnik svakodnevno koristi.



Nažalost, i u treću godinu ulazimo “bez Googlea” kako to u žargonu komentiramo, ali mi smo već pokazali da još uvijek postoje načini kako da se ne samo instaliraju Googleove aplikacije na Huawei, već i kako omogućiti sinkronizaciju tih i svih ostalih aplikacija s Googleovim servisima. Upravo je to ključni nedostatak Huaweija, ta nemogućnost korištenja Googleovih servisa, jer same aplikacije po sebi možete instalirati i koristiti. Čak i YouTube i Chrome i Mape će raditi bez ikakvih trikova i dosjetki ili posebnih naprednih metoda instalacija.

No to je već neka druga priča, a ovoga puta u centru pažnje je uređaj iz srednjeg cijenovnog ranga koji oduševljava kvalitetom izrade i dizajnom kakvog mnogi priželjkuju. Vrlo je tanak, relativno lagan i prvenstveno elegantan uređaj s posebnom “šljokastom” teksturom poleđine.

Donosi i Huaweijevu 50 MP kameru, fantastičan zakrivljeni OLED zaslon sa 120 Hz stopom osvježavanja i 300 Hz stopom osvježavanja dodirne površine i još mnogo toga. U posljednjih desetak dana privukao je pažnju slučajnih prolaznika od kojih su mnogi ostali iznenađeni njegovom cijenom jer izgledom ostavlja dojam kao da je riječ o premium smartfonu.

Kakav je nova 9 i kako se proveo na našem testu, saznajte u nastavku.

Glavne karakteristike


Dimenzije 160 x 73,7 x 7,8 mm
Masa 175 grama
Zaslon 6,57″ OLED, 120 Hz, 1080 x 2340, 392 ppi
SoC Snapdragon 788G 4G (6nm)
GPU Adreno 642L
RAM 8 GB
Interna memorija 128/256 GB
Micro SD Ne
3,5 mm audio utor Ne
Otporan na vodu Ne
Brzo/bežično/reverzibilno punjenje 66W/Ne/Ne
OS Android 11 (EMUI 12)
Kamera 50 MP f/1,9, 8 MP f/2,2 ultraširokokutna, 2MP macro, 2MP senzor dubine
Selfie kamera 32 MP, f/2,0
Baterija 4300 mAh
Cijena 3899,00 kn (8/128GB)
Ustupio: Huawei

Prednosti


Elegantan dizajn i kvaliteta izrade
Vrlo tanak
Odličan 120Hz OLED zaslon
Vrlo dobra 50 MP kamera
66W super brzo punjenje

Nedostatci


Ograničena podrška za Google servise
Nije vodootporan
Nema stereo zvučnike
Ostale kamere mogle su biti i bolje
Relativno visoka cijena

Dizajn, kućište i ergonomija


Kao što smo već spomenuli, dizajn je uz zaslon glavni adut ovog uređaja. Nije da su ostale komponente loše, ali ove dvije stavke izdvajaju ga od većine drugih u ovom rangu. Polagano imamo trend povratka sa zakrivljenih zaslona na one potpuno ravne, ali ipak, ta tek blaga zakrivljenost na rubovima i dalje ostavlja jedan drukčiji dojam. Danas, kad ona više ne predstavlja apsolutno nikakav problem i o slučajnim dodirima nema govora, zapravo je čak i mnogima poželjna. Istina, zbog toga će zaslon biti nešto lakše razbiti, ali šanse su ako vam bilo koji moderan smartfon nezgodno dočeka kamenčić na podu, morat ćete do servisa.

Na boku se i dalje vidi ta prepoznatljiva Huaweijeva linija kakvu već godinama viđamo na njihovim uređajima s crvenom tipkom za uključivanje. Ta linija aluminijskog okvira se blago širi oko nje i još dodatne dvije za kontrolu glasnoće koje su smještene taman na dohvat palca, odmah povrh one za uključivanje.



Zaslon se protegnuo na 6,57” i unutar njega na vrhu imamo centralno smještenu prednju kameru. Nema dodatnih senzora koji bi poslužili za biometrijsko zaključevanje putem lica, ali na dnu zaslona, točnije ispod njega, smješten je čitač otiska prstiju, a po mom iskustvu korištenja rekao bih da je to isti onaj kao i na modelu Mate 40 Pro.

Na dnu uređaja su USB-C utor, mikrofon i zvučnik, a unutar vješto prikrivene slušalice na vrhu nažalost nećemo pronaći dodatan zvučnik koji bi stvorio stereo efekt. Nema ovoga puta niti proširive memorije, a o 3,5 mm izlazu odavno možemo samo sanjati. Iznenađujuće, ali nova 9 nije ni vodootporan. Nismo sigurni zašto se Huawei odlučio na ovakve kompromise i je li bio primoran na njih, ali znamo da od njih to nismo očekivali.



Moguće je da ciljaju na kupce kojima ovakve stavke ne predstavljaju nešto od životne važnosti i ciljaju na sve one koji traže vrlo tanak i elegantan uređaj. Više je od milimetra tanji od spomenutog Mate 40 Pro i osjetno je lakši. Poleđina ima vrlo specifičan “šljokasti” završetak koji na suncu svjetluca i k tome se presijava u nekoliko nijansi plave i ljubičaste, barem na našem primjerku.

Teško je na fotografijama i videu dočarati ono što se uživo vidi, ali kako stvari stoje, nova 9 izložen je već po mnogim shopping centrima i ukoliko ste zainteresirani za ovaj uređaj, svakako savjetujemo da ga pogledate i uživo.

Zaslon


6,57” zakrivljeni OLED na Huaweiju je konačno dogurao do 120 Hz stope osvježavanja. Do sad su njihovi modeli bili na 90 Hz stopi, ali u praksi se i ona pokazala fantastičnom i nerijetko bi ju teško razlikovali od 120 Hz stopi kakve smo viđali na nekim drugim smartfonima. Uz to, Huawei je podigao i stopu osvježavanja na dodir na čak 300 Hz, jer 240 Hz kakvu koristi većina drugih valjda nije bila dovoljna za njihove standarde.

Lijepo je to za korištenje i naizgled uređaj ostavlja dojam kao da je riječ o mnogo snažnijem i skupljem proizvodu. Nije sve u visokim stopama osvježavanja jer ovaj OLED ima i HDR10 i općenito fantastičan prikaz bilo da je riječ o bojama koje mogu biti gotovo savršeno vjerne ili o vidljivosti na suncu koja je odlična. Ali i ta zakrivljenost zaslona pridodaje na vizualnom doživljaju jer nije pretjerana već taman tolika da pridonosi cjelokupnom paketu.

S rezolucijom od 1080 x 2340 piksela na ovih 6,57” to rezultira sa 392 piksela po inču. Definitivno nije najviši rezultat kojeg smo vidjeli, ali je i dalje vrlo oštro i vjerujemo da ćete generalno s ovim zaslonom biti oduševljeni.

Hardver i performanse


Huawei u svoje smartfone obično ugrađuje vlastite Kirine, ali ovoga puta s novom 9 to nije slučaj. Tako se ovdje pronašao Snapdragon 778G, vrlo sposoban i provjereno dobro uravnotežen između snage i zagrijavanja.

Nažalost, zbog jedne od tko zna koliko sankcija Huawei je ostao zakinut i za 5G modem kojeg inače pronalazimo uz ovaj Snapdragon, a to ga s hardverske strane baca u pomalo nepovoljan položaj. Danas za 5G mrežom ne trebate previše žaliti jer čak i ako imate tarifu koja ju podržava i čak i ako ste u području koje je pokriveno 5G mrežom, šanse su i dalje vrlo velike da ćete veće brzine i generalno bolji internet imati na 4G mreži. No dobro, 4G mreže su dogurale u posljednjih 10 godina do toliko visoke razine da će vjerojatno biti aktualne još par godina, baš kao što je i 3G još uvijek na nekim lokacijama aktualan toliko godina nakon predstavljanja.



Što se Snapdragona tiče, imamo kombinaciju od osam Kryo 670 jezgri, polovica na taktu od 2,4 GHz, a polovica nešto štedljivijih na taktu od 1,8 GHz. Uz njih je i Adreno 642L, vrlo sposoban za pogurati čak i najnovije igraće naslove na vrlo visokoj razini što pogotovo dolazi do izražaja uz visoke stope osvježavanja slike i dodira.

8 GB RAM-a i 128 GB interne pronaći ćete u osnovnom modelu, a zatreba li vam više interne memorije savjetujemo da u startu kupite model s 256 GB jer proširive memorije nema u ovom uređaju. Nema niti drugog zvučnika koji bi lijepo poslužio prilikom gledanja raznih videa na ovom uređaju, jer uz tako lijep zaslon, mnogi će to poželjeti. A bome nema niti IP certifikata, a što bi značilo da ćete s ovim uređajem morati biti oprezni prilikom odlaganja na stol u bircu ili slično.

S pozitivne strane podržan je WiFi šeste generacije kao i Bluetooth 5.2, ali i čitač otiska prstiju smješten ispod samog zaslona. Radi vrlo dobro i dovoljno brzo da na njega nisam imao baš nikakve zamjerke. Posljednjih nekoliko modela smartfona koje sam testirao imalo je klasične čitače na boku tako da sam pomalo ostao i iznenađen koliko dobro radi usporedno s njima.

Softver i sučelje


Huaweijev EMUI dogurao je do 12-te inačice i vizualno u startu to je poznato svima koji su koristili bilo koji od njihovih proizvoda. Ono što je relativno nepoznato korisnicima Androida je Appleov stil sučelja s obavijesnim centrom na kakvog se Huawei odlučio. Slično je bilo i sa Xiaomijem, ali oni su unutar postavki uređaja ponudili kupcima na izbor žele li ga promijeniti na Android stil ili ne. Nadam se da će i Huawei ovo učiniti s nekom budućom nadogradnjom.

Tako sada povlačenjem prsta s gornjeg lijevog kuta uređaja prema dolje vidjet ćete novopristigle obavijesti, a povlačenjem s gornjeg desnog kuta vidjet ćete brze prečace za kontrolu WiFi-a, Bluetootha i sličnog. Kontrole su doživjele blagi redizajn, ali funkcionalno su zadržale sve mogućnosti iste i još ste dobili dodatnu mogućnost kontroliranja drugih uređaja spojenih na smartfon poput slušalica ili sličnog.



Kroz godine smo pisali kako je jedino na njihovim uređajima onemogućen prečac za spuštanje obavijesnog centra povlačenjem prsta sa sredine zaslona, a u kombinaciji s novim centrom to zahtjeva ručnu gimnastiku svaki put kad poželite provjeriti vaše obavijesti ili drugu ruku s kojom ćete pridržati uređaj. Premda ga mi ne preferiramo i objektivno vidimo samo mane u novom obavijesnom centru, izgleda da se nekima ovakav koncept sviđa, štoviše, neki ga čak preferiraju ispred onog klasičnog.

To je otprilike sve što ovom sučelju zamjeramo jer Huawei je posvetio baš dosta pažnje u razvoj softvera posljednje dvije godine. Ukoliko ste imali priliku pročitati našu recenziju za njihov Matepad ili pogledati video o njemu još bolje, sigurno znate koliko su poradili na cijelokupnom ekosustavu koji je sad već prilagođen za vrlo široku paletu raznih proizvoda, mimo samih smartfona.



Tako s jednim uređajem možete kontrolirati mnogo drugih ili podijeliti zaslone između svih uređaja koje imate ispred sebe. Možete započeti posao na jednom uređaju, nastaviti ga na drugom i završiti na trećem. Mnogo je toga novoga u ovom sučelju što nismo čak uspjeli niti isprobati jer za neke stvari trebali bismo imati tko zna koliko Huaweija još dostupnih.

Štos je u tome što HarmonyOS, kojeg doduše čak niti nemamo na ovom uređaju, nije rezerviran samo za smartfone nego cijeli spektar uređaja. No dobro, to je ponovno neka druga priča.

Ono što većinu kao i obično zanima je koje aplikacije Huawei ima i koliko ste zakinuti u odnosu na neke druge smartfone. Najlakše rečeno, jedino što vam nedostaje u odnosu na druge Androide je mogućnost korištenja Android Auta, a Google Pay je konačno dobio poštenu zamjenu u obliku Curve aplikacije koju možete baš na isti način kao i Google Pay koristiti za beskontaktna plaćanja. Pripremit ćemo cijelu priču uz ovu aplikaciju jer je realno velika novost za sve korisnike Huaweija, a da se ne ponavljamo previše oko priče ograničenosti, reći ću samo da sam se ograničenije osjećao koristeći iPhone, tako da u konačnici vjerujem da je sve samo stvar navike.



Osobno sam se odlučio instalirati apsolutno sve ključne aplikacije putem GSpacea koji je laički rečeno mapa u kojoj su vam sve Googleove aplikacije, čisto da vidimo koliko dobro pristižu obavijesti. Nažalost, nije potpuno savršeno i u posljednjih 15-ak dana imao sam par situacija kad je sustav odlučio zamrznuti GSpace jer je koristio previše resursa. No jednom kad sam unutar postavki omogućio GSpaceu da koristi bateriju kako želi i koliko god želi, nisam primijetio niti jedno kašnjenje, a imao sam instaliran i WhatsApp i GMail preko kojeg mi svakodnevno pristiže na stotine obavijesti.

Ako vas zanima kako instalirati sve aplikacije na Huawei, možete pogledati ovdje.

Kamere


Kao što sam u uvodu i napomenuo, nova 9 nije P50 Pro kojeg smo priželjkivali ili eventualni Mate 50 Pro, neki novi šampion u ovom području. Ali je u Huaweijevom stilu ovaj uređaj u svom cjenovnom rangu vrlo dobar.

Primarni 50 MP senzor je Huaweijev 1/1,56”, barem nam tako Huawei tvrdi iako se po bespućima interneta da pronaći i informacija da je ovdje riječ o Sonyjevom IMX766 senzoru. U konačnici to nije toliko niti bitno jer kupce najviše zanima koliko je kamera dobra i sposobna.
Od specifikacija ćemo još izdvojiti da je uparena s f/1,9 otvorom blende.



Imamo tu još 3 kamere od kojih ultraširokokutna raspolaže s 8 MP, a za to je zalužan 1/4” senzor, a preostale dvije, macro i ona koja služi kao pripomoć prilikom hvatanja portreta, su 2 MP.

Primarni senzor je daleko najbolji od 3 s kojima možete uhvatiti fotografiju i rekao bih da će većina kupaca biti vrlo zadovoljna s njim. Huawei je prenio algoritme koje koristi u mnogo skupljim uređajima i na ove povoljnije pa se vidi prepoznatljiv način po kojem Huawei radi.

Ista situacija je i sa sučeljem koje je poznato svim korisnicima Huaweija, ali je isto tako i relativno slično svim ostalim sučeljima kamera tako da niti novi kupci neće imati problema s prilagodbom. Postoje razni načini fotografiranja od kojih treba izdvojiti prikriveni macro način jer ipak on koristi posebnu kameru za macro fotografiranje.



Nemojte očekivati da ćete s ovom kamerom fotkati kukce ili cvijeće i to bacati na veliki print, već ju više možete gledati kao zgodnu pripomoć prilikom fotografiranja sitnih deklaracija. Recimo sitna deklaracija kakvu niti ljudi sa stopostotnim vidom ne mogu pročitati, može se s 1 cm razvući na otprilike 10-ak cm na zaslonu. Mana je što nema autofokusa, ali treba samo malo smiriti ruku tih par sekundi i uhvatit ćete dovoljno čistu fotografiju u takvim slučajevima.

Ultraširokokutna kamera je tu više radi hvatanja šire slike u situacijama kad se ne možete više odmaknuti od subjekta kojeg fotografirate jer ona primarna je veliki skok u kvaliteti naspram nje što se doduše i ne primijeti toliko u uvjetima dobrog osvjetljenja. U lošijim uvjetima razlika je i više nego očigledna, ali isto tako iznenađujuće dobra s obzirom na cijenovni rang ovog uređaja.



Ono što joj jedino nedostaje je zapravo optička stabilizacija koja je nekako nestala sa skoro svih uređaja iz ovog cjenovnog ranga jer nije Huawei jedini. Nismo sigurni zbog čega se proizvođači odlučuju na ovakve poteze i tko je krivac za to.

Nedostatak OIS-a možete donekle kompenzirati mirnim rukama jer algoritam će odraditi ostatak posla. Doduše, o čemu uopće pričamo, svi znate kako noćni načini na smartfonima dobro rade i koliko je Huawei sposoban u noći uhvatiti dobre fotke uz pomoć svojih algoritama koji ju hvataju nekad i po 4-5 sekundi.



Video je također pristojno iznenađenje. Moguće ga je snimati u 4k rezoluciji i rezultira s vrlo pristojnom količinom detalja i dobrim dinamičkim rasponom. Ima i lijepe boje i generalno smatram da je ovaj cjenovni rang počeo biti sve bolji i na ovom području.

Ono što me iznenadilo je kako HDR dobro radi na 32 MP selfie kameri. Kao primjer fotografirao sam se tako da mi veliko rasvjetno tijelo direktno iza lica i naprosto je nevjerojatno kako je Huaweijev algoritam to odradio toliko dobro. Nije ovo jedini uređaj koji će iz ovakve situacije izvući dobru fotku, ali to nisam očekivao od ovakvog uređaja. Selfie kamera rezultira tako s odličnim dinamičkim rasponom i pristojnom količinom detajla koju naravno možete umanjiti po vlastitoj želji uključite li neki od efekata za uljepšavanje lica.

Baterija


Kao i svaki Huawei, tako sam i ovoga koristio jedan period bez Googleovih servisa, a drugi period s njima. Zahvaljujući tome što Huawei nativno ne dolazi s njima, malo je toga što vas svakodnevno ima pratiti i obavještavati server o promjeni vaše lokacije ili slično. Tako sam samo s ovih 4300 mAh komotno izdržao par dana s jednim punjenjem, no imajte na umu da tada nisam koristio taj uređaj kao svoj primarni. Imao sam instaliran mail, Signal, Telegram, Instagram i nekoliko sličnih aplikacija putem kojih se dnevno zna nakupiti i stotinjak obavijesti što bi značilo da nije bio baš niti potpuno prazan i beskoristan. Povremeno sam fotografirao s njim, povremeno pratio Google karte koje doduše nisu bile sinkronizirane u tom trenutku, ali radile su normalno mimo toga.

Instaliravši GSpace i uključivši sinkronizaciju svih aplikacija s Googleovim servisima, uz isti režim korištenja uređaja, ta autonomija se skratila za otprilike 30%. A nakon što sam počeo uređaj koristiti kao primarni, autonomija je spala za još nekih 10-15%. U konačnici bi mi nova 9 izdržala otprilike jedan dan korištenja u kakvom režimu mi danas izdrži većina novijih smartfona s čak i većim baterijama od ove.

I dalje ti Googleovi servisi ne rade u potpunosti identično kao na ostalim Androidima i zato i ne troše toliko baterije kao na nekim drugima. Povrh toga, Huawei i dalje u kutiji isporučuje punjač za razliku od nekih i to bome 66W kakav smo dobili i uz njihov top model prošle godine, Mate 40 Pro.

Od 0-100% potrebno mu je malo manje od 40 minuta. To bi značilo ako se pripremate za večernji izlazak i nekako ste uspjeli potrošiti cijelu bateriju, za otprilike onoliko koliko vam treba da se presvučete, operete zube i slično, baterija će se uz priloženi punjač napuniti dovoljno za ostatak dana.

Zaključak


Huawei nova 9 cilja na sve one koji traže tanak i elegantan uređaj u vrijeme kad je većina smartfona nešto deblja i teža od njega, a tek rijetko koji u ponudi nudi i ovako atraktivnu izvedbu poleđine. Nije samo to što je tanak i lagan, već je cijeli uređaj dobro izrađen i uz Huaweijevu prepoznatljivu bočnu liniju sa zaslonom koji se prelijeva preko ruba i skladno stapa s tipkama na boku vrlo atraktivan komad tehnologije. Toliko je atraktivan da su mnogi koji su se susreli s njim pomislili da je riječ o neusporedivo skupljem uređaju.

Ima i vrlo sposobnu 50 MP kameru koja će vas u Huaweijevom stilu dobro poslužiti u gotovo svim uvjetima osvjetljenja, a bome i iznenaditi u onim najgorim, a dok su ove dodatne tek zgodne u određenim situacijama. Tu je i čitač otiska prstiju ispod zaslona koji je danas već donekle dostigao razinu onih klasičnih kakve i danas čak viđamo na mnogima, samo smještenima na bok uređaja. Nova softverska rješenja možda u ovom trenutku nemaju preširoku primjenu u svakom kućanstvu, ali uzevši u obzir neki dvogodišnji ciklus zamjene uređaja, svašta se u tom periodu može promijeniti i ovakav uređaj u kombinaciji s nekim drugim Huaweijevim, može funkcionirati na zavidnoj razini unutar njihovog ekosustava.



Ima tu još dosta pozitivnog poput selfie kamere koja nas je ugodno iznenadila, premda imamo osjećaj kao da smo se upravo s tim senzorom već susreli i prije, ali očito je da nije sve u samom senzoru, već ima tu dosta i u algorimima i samom procesoru.

Snapdragon 778G odrađuje posao odlično, ali je zakinut za 5G što bi neke moglo zasmetati. Uz to, nije niti vodootporan i nema stereo zvučnike, a niti optičku stabilizaciju na glavnoj kameri. Bez sveg toga se može, ali voljeli bismo imati. Očito je da Huawei zadržava stare cijene i da se s ovim uređajem ne namjerava masovno probiti, već cilja na sve one koji traže jedan vrlo elegantan uređaj koji ne spada u najviši cijenovni razred.

To i ne čudi, jer se već na tržištu pokazao kao vrhunski brend koji je sposoban čak i predvoditi tržište s novim tehnologijama i teško da ćemo od Huaweija očekivati borbu s masom povoljnijih brendova. Mnogi koji su ga isprobali željno iščekuju njegov potpuni povratak, a tako i mi više nego ikad iščekujemo nove uređaje iz Huaweija i nadamo se da je ovaj najava za novi val njihovih smartfona koji dolazi uskoro. Toplo se nadamo da će već idući model kojeg ćemo testirati biti jedan od njihova dva iz najjače serije da vidimo na čemu su radili posljednjih godinu dana.

Video recenzija