Android Recenzije

Honor 50 - Recenzija



Prije godinu dana, kineski tehnološki div Huawei najavio je prodaju svog podbrenda Honor tvrtki Shenzhen Zhixin New Information Technology Co u vlasništvu kineskih distributeta, partnera i tvrtke kojom upravlja vlada pokrajine Shenzhen. Transkacija čija vrijednost nije javno obznanjena, a špekulira se o nekakvih 15 milijardi dolara, otvorila je vrata Honoru da može isporučivati uređaje s najnovijim komponentama i podrškom za Google aplikacije.

Predstavljanjem Honora 50 ovog ljeta za kinesko tržište, Honoru je dobro krenulo jer je prema analitičarima iz Counterpointa u 3. kvartalu 2021. zadržao treću poziciju na kineskom tržištu prema broju isporučenih smartfona. Usporedbe radi, Huawei je pao na šesto mjesto s udjelom koji se smanjio s 30% na 8%.

Honor 50 ovog je mjeseca najavljen i za svjetsko tržište, na kojem će se uređaj pojaviti s predinstaliranim Google aplikacijama. Honor 50 koristi Snapdragon 778G 5G procesor, na poleđini ima četiri kamere s primarnom koja broji 108MP, dolazi sa 6,57-inčnim OLED zaslonom stope osvježavanja od 120Hz te 66W brzim punjenjem.

U uređaj je upakiran novi hardver, a sa softverske strane tu je Android 11 uz Magic UI 4.2 sučelje te Google servisi. Uređaj je u prodaji u Hrvatskoj od 15. studenoga, a kako se ponašao tijekom desetodnevnog korištenja u našim rukama, pročitajte u nastavku recenzije.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

160 x 73,8 x 7,8 mm







Masa

175 grama







Zaslon

6,57" OLED, 120 Hz, 1080 x 2340, 392 ppi







SoC

Snapdragon 788G 5G (6nm)







GPU

Adreno 642L







RAM

6 ili 8 GB







Interna memorija

128/256 GB







Micro SD

Ne







3,5 mm audio utor

Ne







Otporan na vodu

Ne







Brzo/bežično/reverzibilno punjenje

Da, 66W/Ne/Ne







OS

Android 11 (Magic UI 4.2)






Kamera

108 MP, 8 MP ultraširokokutna, 2MP macro, 2MP senzor dubine







Selfie kamera

32 MP







Baterija

4300 mAh







Cijena

3999,00 kn (6/128GB)







Ustupio

Honor Hrvatska










PREDNOSTI

NEDOSTACI










Izvrstan zaslon

Nema IP certifikat otpornosti na vodu







Solidna Primarna 108MP kamera

Ostale kamere manje uporabljivosti







Dobar dizajn i vrhunska kvaliteta izrade

Relativno visoka cijena







Punjač, maska i slušalice u pakiranju







Dizajn, kućište i rukovanje




Prvim pogledom na Honor 50 izrazito je jasno da je uređaj nastao iz Huaweijeve radionice. Ako zanemarimo to što je Huawei predstavio vizualno sličan Nova 9 model, dizajn Honora 50 prati dizajnerske smjernice vidljive na Huaweiju P50 i ranijim modelima. Uređaj je relativno tanak, lagan i ima zaslon koji se blago zakrivljuje na bočnim stranama. Poleđina uređaja se na isti način preljeva na bočnim strana, dok se između nalazi po opipu plastični okvir na kojem su smještene tipke i utori. Uređaj je elegantan, ugodan za držanje u ruci, no u usporedbi na primjer s Huaweijem P40 Pro, osjeti se da je jedan cjenovni razred ispod po izboru materija, ali i dalje ostavlja solidan dojam.



Prednjom stranom dominira 6,57-inčni zaslon s rupicom u koju je smještena 32MP prednja kamera. Iznad zaslona nalazi se prorez za slušalicu, koja u ovom slučaju nema ulogu drugog zvučnika. Na poleđinu Honor je smjestio kućište za kamere u obliku dva prstena, gdje se u gornjem prstenu nalazi 108MP kamera, dok je u donjem prstenu 8MP ultraširokokutna kamera, 2MP makro kamera, 2MP senzor dubine i LED bljeskalica. Poleđina ima sjajnu završnu obradu, što je magnet za otiske prstiju, a dostupna je u bojama poput smaragdno zelene (koja nam je na testu), smrznuti kristal, HONOR Code (s logotipom tvrtke) i u ponoćno crnoj izvedbi.



Na gornjoj strani uređaja nalazimo mikrofon, odnosno dva. Postoje dvije rupe na vrhu, gdje bi druga u pravilu trebala biti IR blaster, no Honor 50 to nema. S desne strane imamo tipke za kontrolu glasnoće i tipku za otključavanje zaslona. Lijeva strana je oslobođena bilo kakvih elemenata, dok na dnu imamo USB Tip C utor za punjenje, zvučnik, mikrofon i utor za dvije nano SIM kartice.



S uređajem u prodajnom pakiranju dolazi prozirna zaštitna maska, a na zaslonu je unaprijed aplicirana nekakva zaštitna folija tako da inicijalno kupac nema potrebu dodatno investirati u zaštitnu opremu, ili punjač ili slušalice koje su također dio prodajnog pakiranja.

Zaslon




Osobno mi je najbolji dio Honora 50 njegov zaslon. OLED zaslon dijagonale 6,57-inča podržava stopu osvježavanja do 120Hz, dok je stopa odaziva zaslona 300Hz, što znači da zaslon izuzetno brzo može registrirati dodir (3,3 ms) i osvježiti prikaz (8,3ms). Honor 50 po pitanju stope osvježavanja nudi više mogućnosti rada poput standardnog gdje je osvježavanje ograničeno na 60Hz, visokog načina gdje je uvijek 120Hz te dinamičkog načina koji ovisno o napunjenosti baterije bira između 60Hz i 120Hz.



Zaslon je FullHD+ rezolucije, odnosno 1080 x 2340 piksela što daje gustoću od oko 392 piksela po inču. Budući da je riječ o OLED-u, kontrast je odličan kao i prikaz crne boje. Ovisno o željama korisnika, moguće je podesiti način reprodukcije boja i temperaturu. Tu je također i opcija eBook koja kad se aktivira donosi crno-bijeli zaslon oku ugodniji za čitanje, po uzoru na e-čitače.

Čitač otiska prsta nalazi se ispod zaslona i postavljen je nešto niže, otprilike centimetar od dna zaslona. Čitač je optički, brz i precizan. Uređaj podržava „Always on“ za prikaz sata i obavijesti na zaključanom zaslonu, kao i buđenje zaslona pri dolasku novih obavijesti. Ovisno o načinu rada, „Always on“ može biti uvijek uključen, a možete postaviti da se uključi na dodir zaslona. Jedan dodir, ne više jer više dodira uređaj registrira kao slučajne pa i ne probudi zaslon. To mi je u prvim danima bilo malo čudno jer sam navikao dvaput kucnuti na zaslon za buđenje.

Hardver, performanse i povezivost


Honor 50 koristi Qualcommov Snapdragon 788G 5G kao procesor, u kombinaciji sa 6GB radne memorije i 128GB interne memorije u svojoj početnoj memorijskoj konfiguraciji. Uređaj nema utor za MicroSD kartice pa će za one s većim potrebama biti dostupna i verzija s 8GB radne memorije i 256GB interne memorije na hrvatskom tržištu. Performanse Honora 50 i više su nego dobre. Uređaj brzo otvara aplikacije i cijela navigacija po sučelju je glatka – čemu pomaže dobro optimiziran Magic UI, koji je dosta sličan Huaweijem EMUI-u, kao i zaslon s visokom stopom osvježavanja.

Nije besprijekorno jer sam prilikom korištenja par puta naletio na prisilno zatvaranje aplikacije, dok je aplikacija za kameru u jednoj prigodi odbijala fotografirat dok nisam ponovno pokrenuo uređaj. To možemo nazvati izoliranim incidentima jer je većinu vremenu uređaj funkcionirao fluidno.



Kod igranja igara sveukupni dojam je odličan jer Honor 50 ima lijep zaslon, visoku stopu osvježavanja, a Snapdragon 788G 5G (6nm) uz Adreno 642L grafički čip osiguravaju odlične performanse bez osjetnog zagrijavanja uređaja. Igra u kojima se uređaj pokazao pouzdan su bile Asphalt 9 i Civilization VI, uz napomenu da igranje u komadu nije trajalo duže od pola sata, tako da ako tražite uređaj baš namijenjem mobilnom gamingu, vjerojatno će vam više odgovorati neki modeli specijalizirani za gamere.

Po pitaju povezivosti, Honor 50 podržava 5G i to za obje kartice. Uz 5G, tu je i podrška za WiFi6, Bluetooth 5.2, a uređaj ima i NFC, što znači da je moguće koristiti Google Pay. Ugrađeni zvučnik pristojne je glasnoće i kvalitete, no šteta što u ovom cjenovnom razredu Honor nije ugradio stereo zvučnike. Uređaj nema 3,5mm utor za slušalice pa ste osuđeni na adaptere, USB C slušalice ili bežične slušalice. Po pitanju signala i poziva, nikakve probleme s uređajem nisam imao. Slušalica je izuzetno glasna i većinu vremena je bila na pola glasnoće, dok uređaj dobro izolira pozadinsku buku što omogućuje jasne razgovore.

Softver i sučelje


Najbitnija razlika između ovog smartfona i prijašnjih modela dok je Honor bio pod vlasništvom Huaweija nakon uvođenja sankcija je podrška za Google aplikacije. Honor 50 certificiran je od strane Googlea i dolazi s predinstaliranim Google aplikacijama, uključujući Google Play trgovinu. Uređaj koristi Android 11 i Honorovo Magic UI sučelje u verziji 4.2.



Magic UI sličan je Huaweijem EMUI sučelju. Ima veliku mogućnost personalizacije što uključuje Always On zaslon, navigaciju putem gesti ili uz klasične navigacijske tipke, izbornik aplikacija ili sve aplikacije na početnom zaslon. Tu je i „Magazine Unlock“ za različite pozadine na zaključanom zaslonu, mogućnost biranja ikona, teme, te ostale, možemo reći, standardne značajke koje Android omogućuje. Pomalo iritantno je što nije moguće centar za obavijesti spustiti povlačenjem prsta prema dolje bilo gdje na zaslonu, nego je potrebno baš krenuti od vrha zaslona šta zahtjeva malu akrobaciju.

Sve potrebne aplikacije moguće je preuzeti u Play trgovini, dok Honor na Honor 50, uz obvezne Google aplikacije, predinstalira i neke svoje koje je skoro sve moguće ukloniti, što je pohvalno. Tijekom posljednjeg dana korištenja uređaj je primio ažuriranja teško nekih 700MB koje je donijelo poboljšanja kamere i stabilnosti.

Kamere




Dizajn dvostrukih prstenastih kamera, kako u Honoru službeno nazivaju kućište kamere, krasi Honor 50 i na prvi pogled ostavlja dojam uređaja sa izuzetnim fotografskim mogućnostima. Primarna kamera smještena je u gornji prsten i ima senzor rezolucije 108MP te koristi pixel-binning tehniku spajanja 9 piksela u 1 prilikom fotografijama, što rezultira fotografijama veličine 12MP. Otvor blende je f/1.9, a tu je i fazni autofokus (PDAF). Ono što kamera nema jest optičku stabilizaciju, koja bi uvelike mogla pomoći pri noćnoj fotografija. Kod snimanja videa tu je elektronička stabilizacija (EIS) koja se oslanja na žiroskop.

U drugom prstenu Honora 50 smještene su tri kamere: ultraširokokutna 8MP kamera (f/2.2, 120˚), 2MP makro kamera (f/2.4) i 2MP senzor dubine (f/2.4). Ove tri kameru su ti više forme radi. Dok 8MP ultraširokokutna kamera u dnevnim uvjetima daje pristojne fotografije, muči se u uvjetima s manje svjetlosti, što je i logično gledajući veličinu senzora. Makro kamera od 2MP jednostavno ima premalu rezoluciju za bilo kakve osim idealne uvjete jer u protivnom je na rezultirajućim fotografijama vidljiv šum. Prednja kamera dolazi sa senzorom od 32MP i sasvim je pristojna za autoportrete i videopozive u dobrim uvjetima osvjetljenja, dok je u usporedbi s konkurencijom nedostatak izostanak podrške za 4K rezoluciju.

Sučelje kamere uvelike podsjeća na Huaweijevo sučelje i dolazi s velikom brojem opcija. Neke nove opcije uključuju „multi-video“ gdje je moguće video snimati istovremeno s više kamera na uređaju, a na tu opciju se naslanja „story“ koja vas navodi da snimate više kadrova s više kamera (neke i u slow motionu) te uz glazbenu pozadinu stvorite nekakvu priču. Osobno ne znam čemu to, ali siguran sam da će nekima biti zanimljiv način kreativnog izražavanja. Ostale značajka uključuju noćni način, portretni način, snimanje videozapisa, makro fotografija, fotografije pune veličine, skeniranje dokumenata i sl. Ono što nisam uspio pronaći su tkz. „slow-motion“ i „fast-motion“ načini snimanja (osim u storyju) koji bi trebali postojat na uređaju za „vlogging“.



Primarna 108MP kamera Honora 50 sposobna je uhvatit odlične fotografije u dnevnim uvjetima, a solidna je u noćnim ako koristite night mode. Za cjenovni razred kvalitetna primarna kamera, dok se ultraširokokutna može opisati kao uporabljiva, dok su preostale dvije tu više kao brojevi na papiru za usporedbu s konkurencijom.



AI uključen vs isključen



Primarna vs širokokutna







Makro primarnom vs makro kamera



Po pitanju videozapisa, Honor 50 može snimati 10 minuta 4K videa u 30 sličica u sekundi. Podržana je FullHD (1080p) rezolucija u 21:9 i 16:9 omjerima stranica te 60 sličica u sekundi. Kvaliteta videozapisa je pristojna, dok u lošijim uvjetima pati od problema većeg šuma i manje oštrine što nije čudno za smartfone općenito.

4K video


FullHD video
[responsive_youtube gXdUjHq2sI8]

Baterija


Honor je u Honor 50 ugradio 4300mAh bateriju koja je dovoljna za cjelodnevno korištenje uređaja. Osobno sam nakon prosječnog dana korištenja, šta se većinom svede na povremeno pregledavanje društvenih mreža, WhatsApp, email, YouTube i surfanje internetom, imao oko 30% baterije na kraju dana. Punjač izlazne snage 66W uređaj napuni za manje od 40 minuta, ali Honor se nije odlučio ugraditi bežično punjenje na ovaj uređaj što je šteta. U nekih 20 minuta punjenje možete očekivat nešto manje od 70% napunjenosti, što bi trebalo izgurati dan korištenja - naravno, ovisno o korisničkim navikama.

Zaključak


Honor 50 prvi je uređaj kineskog proizvođača koji se nakon odvajanja od Huaweija na globalnom tržištu pojavljuje bez utega sankcija Sjedinjenih Država. To modelu 50 omogućuje korištenje solidnog Snapdragon 788G 5G procesora te, još bitnije, predinstaliranu podršku za Google servise što će bit privlačno kupcima koji ne žele Samsung ili Xiaomi iz Android tabora, a isto tako ne žele trošiti vrijeme na instaliranje Google aplikacija na Huawei (iako imamo provjerene metode za to).

Na hrvatskom tržištu Honor 50 kreće u prodaju po cijeni od 3999 kuna za varijantu sa 6GB radne i 128GB interne memorije. U toj cjenovnoj kategoriji postoje konkurentni Androidi sa sličnim ili boljim značajkama uz nešto nižu cijenu. Čini se da Honorova strategije nije agresivan povratak tržišnog udjela, barem ne u Europi, nego se pozicioniraju kao da su Huawei, koji je postao premium Android brend, uz neke osjetne nedostatke na ovom uređaju poput IP certifikata, OIS-a ili stereo zvučnika. Tu su i dobre stvari poput baterije, dobrih performansi, izvrsnog zaslona, solidne 108MP kamere i atraktivnog dizajna, što će zasigurno privući kupce koji traže alternativu Samsungu i Xiaomiju.