Apple Recenzije

iPad Pro 12.9 2021 (5. gen) i Apple Magic Keyboard - Recenzija



Nakon dulje pauze, na testu ponovno imamo jedan Appleov tablet. I to ne neki prosječni, već top model – iPad Pro 12.9 (2021). Dakle, radi se o petoj generaciji iPada Pro, a ovogodišnji je specifičan po tome što dolazi s novim Appleovim M1 procesorom, dakle istim onim koji je ugrađen u najnovija Mac računala.



Istini za volju, 12,9 inča za tablet nije malo, dapače. Uređaj je zaista ogroman u usporedbi s bilo kojim tabletom s kojim smo se do sada susretali, no vjerujte, brzo ćete se priviknuti.

Uz sam uređaj, na test nam je stigla i tipkovnica, odnosno cover koji sadrži bluetooth tipkovnicu. Iako je iPad Pro sam po sebi zaista fascinantan uređaj, simbioza s „Magic Keyboard“ (službeno komercijalno ime za više Appleovih tipkovnica), čini ga potpunim.



Mnogi će se sada zapitati jesu li tipkovnica i sam uređaj vrijedni cijene koju Apple za njih traži i mogu li napokon zamijeniti prijenosnik, saznajte u nastavku. Pokušat ćemo vam donijeti detaljni opis, ali i prenijeti dojmove, koji su, da odmah kažem, iznad očekivanja. Fantastičan zaslon, nikad bolja dodatna tipkovnica, performanse nedostižne konkurenciji i još mnogo toga.

Usput napomenimo kako se uređaj trenutno prodaje s iPadOS 14 operativnim sustavom, no mi smo ga za potrebe testiranja nadogradili na iPadOS 15 beta, koji ispravlja mnoge nedostatke aktualnog OS-a, ali mnoge donosi i novosti.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

280,6 x 214,9 x 6,4 mm







Masa

682 grama







Zaslon

12,9" 4:3 XRD mini-LED LCD, 120 Hz, HDR10, 1600 nita, 2048 x 2732, 265 ppi







SoC

Apple M1







CPU

Osmerojezgreni







RAM

8 GB







Interna memorija

128/256/512/1024/2048 GB







Micro SD

Ne







Otpornost na vodu

Ne







Stereo zvučnici

Da







Utor za punjenje i povezivanje

USB-C







OS

iPadOS 14/15







Kamera

12 MP, 10 MP, senzor dubine







Prednja kamera

12 MP







Baterija

10.758 mAh







Cijena

10.229 kn (128 GB WiFi model), Tipkovnica: 3400 kn








PREDNOSTI

NEDOSTACI










Vrhunska kvaliteta izrade

Velik i težak







Odličan zaslon

iPadOS još treba doraditi







Procesor trenutno bez premca u svijetu tableta

Iznimno visoka cijena







Izvrsni stereo zvučnici








Upotrebljivost na visokoj razini








Integracija u Appleov ekosustav








Natprosječna autonomija








Dizajn, kućište i ergonomija


Kad je dizajn u pitanju, Apple je dugo nametao trendove. Ipak, u ta njegova prednost u međuvremenu je kompromitirana, jer smo vidjeli da u segmentu smartfona, tj. iPhonea, živi u nekom svom svijetu i ne mari puno za trendove koje nameću proizvođači Androida, odnosno počne im se prilagođavati nakon duljeg vremena. To nerijetko traje po nekoliko godina, a rekord drže widgeti, za koje mu je trebalo više od cijele dekade.



Kad su tableti u pitanju, situacija je dijametralno suprotna. iPad je i dalje daleko najprodavaniji tablet s tržišnim udjelom nedostižnom proizvođačima Androida, a dio uspjeha svakako može zahvaliti i dizajnu. Novi iPad se dizajnerskim crtama ne razlikuje puno od prethodnika (ne prodavaj konja koji pobjeđuje), a što se tiče gabarita, čak je i mrvicu deblji, što će onima koji prelaze s lanjskog na ovogodišnji vjerojatno biti minus. S druge strane, takvih je malo, budući da tableti općenito, a pogotovo Appleovi, imaju daleko dulji ciklus zamjene nego smartfoni.

Dužina i širina su iste kao kod prethodnika, ali je od njega za pola milimetra deblji (6,4 naspram 5,9). Tu razliku ćete teško primijetiti, ali biste onu u masi možda i mogli. Naime, novi iPad Pro 12.9 teži 682 grama, dok je prethodnik bio za 41 gram lakši. Na papiru vidljivo, u praksi skoro pa zanemarivo, ali s obzirom na ono što dobivate, na ovaj kompromis ćete bez pogovora pristati.



Kad jednom kupite iPad, koristit ćete ga nekoliko godina, jer realno nećete imati potrebe za novijim. Apple, uz to što osigurava nadogradnje softvera i za pet godina stare uređaje, nije sklon čestom i radikalnom mijenjanju dizajna.

Stoga iPad Pro pete generacije možda neće svakome upasti u oko, a malo tko će znati o kojoj se generaciji uopće radi, dok vas ne pita, a vi mu ponosno odgovorite – M1 generaciji.



Kućište je izrađeno od aluminija, a boja u kojoj je naš primjerak stigao je Space Gray, u slobodnom prijevodu – tamno siva. Ne svemirski siva, jer svemir nije siv, barem meni. Kad uređaj primite u ruke, u startu dobivate onaj dojam kvalitete i durabilnosti. Ipak, ne bih preporučio isprobavanje čvrstoće bacanjem na pod, ali je vidljivo da se ne radi o prosječnom tabletu, već zaista vrhunskom, i u tom trenutku već počinjete shvaćati zašto je toliko skup.

Uređaj donosi četiri vanjska zvučnika na lijevom i desnom boku, pod uvjetom da uređaj držite vodoravno. U slučaju okomite postave, bit će vam gore i dolje. Najviše raduje USB-C priključak za povezivanje i punjenje, kojeg je Apple u iPade uveo još ranije, stoga nije jasno zašto u slučaju iPhonea toliko dugo ustraje na zastarjelom Lightninig priključku.



Straga se nalazi kamera. Da, kamera, za koju ne znam hoću li je i kada upotrijebiti, osim ako mi padne na pamet izigravati japanskog turista. No, što je tu je. Svi tableti je imaju, a može se upotrijebiti i za skeniranje dokumenata, koji su, usput rečeno, na njemu daleko pregledniji nego ma smartfonu.

Dakle, bez obzira što se fizički realno ne razlikuje od prethodne generacije, iPad Pro još uvijek izgleda vrhunski. Ono što iPad Pro, pogotovo 12.9-inčni model, čini upotrebljivijim i na neki način potpunim, je Apple Magic tipkovnica, kojoj ćemo posvetiti posebnu pažnju malo kasnije.

Kad ga spojite s njom, iPad postaje „2 u 1“ prijenosnik, dakle kao bilo koji laptop s odvojivim zaslonom. No je li to baš tako? Prvo, treba reći da je ovaj iPad u kombinaciji s tipkovnicom deblji i teži od recimo 13-inčnog MacBooka Air, koji je prijenosnik u punom smislu riječi. Kod iPada zapravo pristajete na kompromis, budući da MacBook vrti pravi macOS, s daleko širim ekosustavom, odnosno izborom aplikacija, dok iPadOS na tom polju još uvijek malo uvijek kaska. Čak i neke aplikacije za iOS, odnosno iPhone, nisu dostupne za iPad, kao recimo WhatsApp, pa morate koristiti web verziju koja, recimo, nema video poziv.

iPad u kombinaciji s tipkovnicom je praktičan kad vam je potrebna i možete ju spojiti doslovno u sekundi. Također, tipkovnica sama po sebi je zaista kvalitetno izrađena, stoga ni ne čudi ovako velika cijena. Na koncu, kad zbrojite cijenu osnovnog modela (oko 10.000 kuna) i tipkovnice 3400 kuna), dobit ćete cijenu koja je čak i nešto viša od 13-inčnog MacBooka Pro, ali na pitanje može li ga zamijeniti, pokušat ćemo odgovoriti u nastavku.

Tipkovnica


Kad kupujete ovako velik tablet, svakako ćete poželjeti da na njemu možete i nešto konkretno odraditi, a za taj sport jedan od nužnih dodataka je fizička tipkovnica. U startu moram reći da sam do sada isprobao različite tablete s različitim dodatnim tipkovnicama, ali ova nije usporediva ni s jednom od njih. Niti blizu.



Naravno, kupuje se odvojeno i košta, vjerovali ili ne, 3400 kuna, odnosno nešto manje od 500 eura. I sada se sigurno pitate vrijedi li tih para. Odgovor nije jednostavan, ali pokušat ću ga sažeti.

Dakle, 12,9-inčni tablet mnogi neće smatrati tabletom u klasičnom smislu, budući da je vidljivo veći od 10 i 11-inčnih, na kakve smo navikli. S obzirom na taj „detalj“, i sama tipkovnica je veća od onih za 10 i 11-inčne tablete te samim time nudi više prostora, što tipkanje čini ugodnijim i skoro identičnim onom na 13-inčnom laptopu. Dakle, sama veličina tipkovnice jamči visoku razinu ergonomije, što je u startu komparativna prednost.



No, ako malo zagrebemo ispod površine i tipkovnicu, odnosno njezinu kvalitetu i način na koji je izrađena pogledamo izbliza, vidjet ćemo da se radi o zaista besprijekornom proizvodu. Osim što je sama po sebi izrađena od kvalitetnog materijala (da, to je onaj dio koji podeblja cijeli uređaj), same tipke su nevjerojatno dobro uklopljene i daju iznimno dobar odaziv. Posebno oduševljava trackpad na donjem dijelu, koji često može poslužiti umjesto prsta na zaslonu, što će svakako smanjiti mrlje na njemu. Istini za volju, ovaj trackpad je vidno manji od onog na MacBooku, ali će u određenim scenarijima biti itekako koristan samo zato da ne morate podizati ruku na zaslon. Ovdje se ne radi o lijenosti, već o čistoj praktičnosti i štednji vremena.



Naravno, neće vam trackpad uvijek biti od koristi, i to isključivo zbog svojih ograničenih dimenzija. Jedan takav primjer je odvlačenje ikonica ili widgeta na drugi zaslon. Možete ih, doduše pomaknuti na istom, ali za susjedni će vam pomanjkati prostora.

Druga stvar kod trackpada koja mi se izuzetno svidjela, su dva stupnja jačine dodira. Dakle, ovdje se radi o nečem sličnom MacBookovom haptic feedbacku, ali nije toliko sofisticiran, budući da se radi o fizičkom pomicanju. Bilo kako bilo, ova mogućnost upotrebu trackpada podiže za još jednu razinu, i samo je pitanje vremena kad će vam ući u rutinu. Osobno mi je trebalo nekoliko sati, ali dopuštam mogućnost da će nekome zatrebati i koji dan.

Na iznenađenje prisutnih, tipkovnica sadrži i USB-C utor za punjenje, a smješten je u okruglom dijelu na kojem se preklapa. Ovo je vrlo korisna stvar, ne samo zato što i tipkovnica treba struju da bi radila, već zato što preko nje punite i sam uređaj putem tzv. Smart connectora. Naravno, u slučaju da je punjač odvojen, tipkovnica se napaja iz iPada. Tako dobivate ukupno dva USB-C utora na svom iPadu, što će biti zgodno kad mu je potrebno punjenje, a u isto vrijeme na njega želite priključiti neki drugi uređaj, npr. USB memoriju.



Preklopni mehanizam tipkovnice je zanimljivo koncipiran. S obzirom da je iPad na nju pričvršćen magnetom, ne mora fizički ležati u kutu. Ovo je zgodno jer dobivate zaslon na povišenom položaju, a sam kut nagiba možete prilagoditi vlastitim potrebama. Imamo, doduše, i jedno ograničenje, a to je da se tipkovnica ne može otvoriti više od određenog kuta. Da se razumijemo, u većini slučajeva takav vam je kut dovoljan ako uređaj koristite na stolu ili u krilu, ali smatram da je trebala biti ostavljena mogućnost još šireg kuta rasklapanja.

Apple je ovo ograničio iz razloga što je na sami gornji dio tipkovnice dodao još jedan manji preklopni mehanizam, kojeg možete kombinirati s donjim, dakle izabrati idealan kut. Iskreno, od ovoga sam imao koristi jedino kad sam u krevetu gledao film, a da tablet nisam morao držati rukom, već mi je u tipkovnici stajao na prsima. Ukoliko se bavite ovakvim sportovima, budite oprezni, jer ako zaspete, ovaj bezobrazno skupi uređaj vam može pasti na pod i tada će biti kasno za plakanje.

Sve u svemu, tipkovnica je izvrsna i najbolja za neki tablet koju sam do sada koristio, tako da sam više od pola ove recenzije natipkao na njoj. Naravno, 500 eura nije malo jer za isti iznos realno možete kupiti neki jeftini Windows laptop, ali kad već kupujete ovako skup iPad, pretpostavka je da ćete imati i za odgovarajuću tipkovnicu, koja je k tome iznimno kvalitetna i nadasve iskoristiva.

Zaslon


Mnogi su očekivali da će novi iPad dobiti AMOLED zaslon, no to se nije dogodilo. Apple je u njega ugradio tzv. Mini LED, koji još uvijek spada u kategoriju LCD-a. Ipak, to vas ne treba brinuti jer je Apple ovdje odradio zaista izvrstan posao. Zaslon je kristalno čist, s realističnim prikazom boja, a crna je najcrnja u bilo kojem LCD-u kojeg smo imali prilike isprobati. Najznačajniji dio priče je 120 Hz stopa osvježavanja koja će vam donijeti iznimno iskustvo u doslovno svim sferama korištenja. Od skrolanja teksta, gledanja filmova i igranja igara.



Maksimalnih 1600 nita jamči izvrsnu čitljivost ipod najjačim suncem, ali ćete brzo primijetiti da je to previše za svakodnevnu uporabu. Čak i meni koji sve smartfone stalno držim na 100% svjetline. Tu je i True tone opcija koja smanjuje emitiranje plavog svjetla, inače štetnog za oči, ali meni osobno nije izbor jer mi se bijela boja u tom slučaju često pretvori u žućkastu. S druge strane, ako se na ovo priviknete, vaše oči će vam biti zahvalne.

Rezolucija zaslona iznosi 2048 x 2732 točke, što daje gustoću od 265 ppi. Znam, u odnosu na gustoće koje susrećemo na smartfonima izgleda malo, ali s obzirom da u tablet uglavnom gledamo s veće udaljenosti, malo koji će junak uspjeti izolirati pojedini piksel.

I na kraju možemo zaključiti da zaslon iPada Pro zaista vrhunsko korisničko iskustvo, ali nekima se možda neće svidjeti 4:3 omjer stranica. Naime, ovaj omjer je idealan za konkretan rad, ali ako gledate film ili bilo kakav video, u oko će vas bosti one dvije debele crne štrike s gornje i donje strane. Dakle, ako želite tablet na kojem ćete prvenstveno gledati filmove, radije razmislite o nekom drugom, s omjerom npr. 16:9, koji će k tome biti i neusporedivo jeftiniji.

Hardver i performanse


I sada smo stigli do najvažnijeg dijela. Kad su se prvi put pojavile glasine da Apple radi na vlastitom procesoru za svoja računala, i to na ARM arhitekturi, te da napušta staru Intelovu x86, mnogi su bili skeptični, uključujući i moju malenkost. Bilo je straha oko kompatibilnosti aplikacija, što je realni raskorak koji će se još godinama usklađivati, ali kad su u pitanju performanse, Apple je tu iznenadio i najveće nevjerne Tome.

Apple M1 procesor je najprije predstavio u Mac računalima, koji su već u prvim recenzijama pokazali ogromni napredak u odnosu na modele s Intelovim i5 i i7 procesorima najnovije generacije. Sada je došlo vrijeme da se ovaj čip ugradi i u iPad, što ga u startu stavlja ispred svih konkurenata. Naravno, i ovdje ćemo ponoviti da izravne usporedbe s Android tabletima nisu ni moguće, ni smislene, budući da nikad nećemo imati prilike zavrtjeti Android na Appleovom procesoru, ali s obzirom na prirodu Androida kao OS-a, jasno je da bi na njemu radio neusporedivo sporije od iOS-a, odnosno iPadOS-a.

Tako će vas M1 iPad oduševiti u doslovno svakom pogledu, otprilike isto kao i na MacBooku Air s M1 procesorom, dok recimo izravna usporedba s MacBookom Pro nije primjerena, budući da je isti namijenjen još zahtjevnijim korisnicima i sadrži ventilatore.

U iPadu će M1 procesor sve zadaće obaviti na zaista iznenađujuće dobar način, i nevjerojatnom brzinom. Na iPadu možete raditi čak i teži video editing, no ukoliko ste profesionalac, svakako preporučamo mašinu s većim zaslonom i već spomenutim ventilatorima.

U nastavku možete usporediti rezultate Geekbench 5 testa na iPadu s M1 procesorom i 16“ MacBooka Pro s Intelovim i7 procesorom 9. generacije. Razlike su jednostavno nevjerojatne. Istina, nije sve u benchmark testovima, jer su oni samo indikativni pokazatelj, dok je rad u nekoj aplikaciji ili alatu jedino po čemu svaki korisnik može suditi. Po benchmarku, M1 procesor je svakako moćniji, no ne zaboravite da je Apple isti čip ugradio u dvije varijante MacBooka – Air i Pro. Prvi dolazi bez ventilatora, a drugi s njima. Sada se sigurno pitate čemu ventilatori kad je procesor isti.

size="medium"

Odgovor leži u opterećenju. Naime, dulji rad sa zahtjevnim aplikacijama (npr. video editing) na modelu bez ventilatora (i na ovom iPadu) nakon nekog vremena će rezultirati throttlingom, odnosno usporavanjem takta procesora zbog zagrijavanja. Dakle, na iPadu ćete svakako moći uređivati video, ali znajte da je renderiranje zahtjevnih uradaka ipak mudrije odraditi na uređaju s ventilatorima, makar njegov procesor bio realno slabiji.

Naš testni model je, naravno, najjeftinija verzija. 128 GB interne memorije i bez utora za SIM karticu. Ukoliko vam je potrebno više memorije, svakako razmislite barem o 256 GB modelu, iako su u ponudi i oni s 512 GB, pa čak i 1, odnosno 2 TB. Naravno, kako rastu gigabajti, rastu i cijene pa će vas tako, recimo, 2TB model koštati dvostruko više od osnovnog. Što se radne memorije tiče, u ponudi su varijante s 8 i 16 GB, s tim da je potonja rezervirana za 1 TB i 2 TB modele.

S obzirom da Apple internu memoriju cijeni kao suho zlato, možda je ipak mudrije kupiti jeftiniji model s utorom za SIM karticu (Cellular) i pretplatiti se na neki od cloud servisa, kako biste podatke pohranili na objektivno sigurnije mjesto. Isto tako, uvijek imate opciju spajanja USB-C stickova ili vanjskih diskova, koji su neusporedivo bolje rješenje od Appleove igre cijenama.

Četiri vanjska zvučnika daju zvuk kakav samo poželjeti možete. Doživljaj bih izravno usporedio s onim na MacBooku Pro. Zvuk je dovoljno jak, kristalno čist i s vrlo uvjerljivim stereom, te u manjoj mjeri čak i surround efektom. Idealno bi bilo da imamo i AirPods Max slušalice, jer u kombinaciji s njima navodno možete simulirati malo kućno kino, no o tome kad nam iste stignu na test.

Prilikom prvog uključivanja, iPad Pro će vas zapitati imate li iPhone, i ako je odgovor potvrdan, samo ga postavite pored iPada te slijedite jednostavne upute na zaslonu. iPad će s vašeg iPhonea sam preuzeti sve postavke, aplikacije pa čak i WiFi lozinke, tako da je postavljanje novog uređaja svedeno na najjednostavnije moguće. Naravno, ukoliko na iPhoneu imate veću količinu aplikacija i ostalog sadržaja, prebacivanje će se odrađivati u pozadini, a vi već možete započeti s radom.

Povezivanje


Već je rečeno da uređaj sadrži USB-C utor za punjenje, no bitno je istaknuti da ima i funkciju Thunderbolt priključka, a to znači ogromnu brzinu s povezanim uređajima. Ovdje mislim na eksterne memorije i diskove velikih brzina, ali i veće zaslone visokih rezolucija.

Ukoliko kupite i tipkovnicu, njezin USB-C utor vam može poslužiti za punjenje, a onaj na uređaju za nešto drugo. Naravno, ne treba zaboraviti ni 5G, ali dobit ćete ga samo u „Cellular“ verzijama, odnosno onima s utorom za SIM karticu.

Sve u svemu, i sam operativni sustav je godinama evoluirao i već smo počeli zaboravljati neke prijašnje nedostatke povezivanja, tako da se možemo nadati da će USB-C jednom doći i na iPhone, no ako je suditi po brzini kojom se Apple prilagođava tržištu u nekim detaljima, to možemo očekivati nakon što prođe osamnaesti val pandemije.

Softver i rad s aplikacijama


Kao što vam je već poznato, Apple je prije nekoliko godina u velikoj mjeri razdvojio operativne sustave za iPhone i iPad, s tim da je potonji (iPadOS) mlađi, što za posljedicu ima određeni manjak aplikacija. Primjerice, WhatsApp aplikacija bi bila odlična za verzije sa SIM karticom, no to nije slučaj. Istina, radi se na posebnoj verziji za iPad, kao i mogućnosti paralelnog korištenja više uređaja s istim računom, što će uvelike smanjiti frustracije onih kojima je ovo primarna aplikacija za komunikaciju.



Dalo bi se sada nabrajati koje još aplikacije nedostaju, no većina esencijalnih i onih na koje ste navikli je dostupna. S druge strane, iPad Pro (2021) u startu dolazi s iPadOS-om 14, no s obzirom da je iPad 15 beta u kasnoj fazi testiranja, za potrebe ove recenzije sam je instalirao i mogu reći da nemam zamjerki. Naravno, konačna verzija novog iPadOS-a stiže sljedećeg mjeseca, te ćemo mu tada posvetiti poseban članak.

Glavna vidljiva razlika između 15-ice i 14-ice je u tome što u novoj verziji imate puno veću slobodu u raspoređivanju widgeta. Istina, daleko je to još od razine koju s widgetima možete postići na Android uređajima, ali svakako veseli činjenica što više nisu vezani samo uz Today zaslon, što je slučaj na iPadOS-u 14.



Najveća prednost iPada, ako ga promatramo kao zamjenu za laptop, je njegov zaslon osjetljiv na dodir i aplikacije prilagođene takvom načinu rada. Vidjeli smo da Apple u MacBook prijenosnike još uvijek nije ugradio takav zaslon, kao što je velik dio proizvođača Windows PC-a to uradio, a vjerojatno ni neće tako skoro. Zašto? Upravo zato jer postoji iPad, koji u kombinaciji s ovako dobrom tipkovnicom, u mnogim scenarijima ima veću upotrebljivost od Windows računala. Ne treba uopće spominjati da Microsoftov operativni sustav sve ove godine nije ni blizu uspio iskoristiti potencijal touchscreena kao što je to slučaj s iPadom.



Još 2010. godine, kad je predstavljen prvi iPad, Apple je radio na maksimalnoj prilagodbi rada novoj generaciji zaslona, i cijeli eko-sustav se temelji na njemu. U međuvremenu je ponudio i fizičke tipkovnice, koje nisu tu da zamijene virtualne na zaslonu, već da u kombinaciji s dodatnim maksimalno olakšaju rad.

Ne treba zaboraviti ni olovku, tj. Apple Pencil, koja se također prodaje odvojeno, no ona je u pravilu namijenjena slobodnim umjetnicima ili onima koji se tako osjećaju, te svima koji još uvijek nisu zaboravili pisati rukom. Izravna usporedba sa Samsungovim S-Penom je u startu deplasirana, jer se ovdje ne radi o mobitelu, a prednost se, naravno, očituje u veličini zaslona, na kojem je sve daleko lakše raditi, pa tako i povlačiti crte olovkom.



Osim widgeta, iPadOS15 donosi i App Library, tj. grupiranje aplikacija u mape, kao što smo već vidjeli na aktualnom iPhoneu. Ovakav koncept je daleko logičniji od beskrajnog naguravanja aplikacija na početne zaslone kao što je to bilo prije.

Iskreno, nisam siguran bih li ovoliko nahvalio 11-inčni model, jer je vidljivo manji. Ovim velikim zaslonom sam naprosto oduševljen, i prelazak na manjeg bi bio prelazak s konja na magarca. Istina, manji model je i lakši, te tako praktičniji za prenošenje, no ukoliko već nosite torbu ili ruksak, ukupna razlika u teretu za kičmu neće se toliko osjetiti.

Appleov mobilni OS u zadnjih nekoliko godina je ispravio mnoge nedostatke i sada se može reći da je na iznimno visokoj razini upotrebljivosti.

U najnovijoj verziji uveden je „Universal control“, no nažalost, nisam ga uspio isprobati jer svoj Mac nisam želio nadograditi na beta verziju najnovijeg macOS Monterey operativnog sustava, koji nudi ovu mogućnost u kombinaciji s iPadom, tako da kada bude dostupna stabilna konačna verzija, objavit ćemo poseban članak o tom vidu povezivanja. Podsjetimo, Universal Control je unaprijeđena verzija Continuity funkcionalnosti, koja omogućuje jednostavno i brzo prebacivanje sadržaja s Mac računala na iPad i obrnuto.



Svakako treba spomenuti da je upotrebljivosti iPada velik doprinos dao i Microsoft, budući da je izradio Office aplikacije posebno namijenjene iPadOS-u. Najpopularnije među njima svakako su Word, Excel i PowerPoint, ali razlika u odnosu na verzije za macOS ili Windowse ipak postoji, no nije presudna.

Posebno iznenađenje je Googleov Chrome, koji je na iPhoneu praktički neupotrebljiv, dok na iPadu dobivate skoro isti kao onaj na Macu i PC-u. Naravno, malo tko će u Appleovom ekosustavu pored Safarija koristiti Chrome, ali je dobro znati da je ipak tu, a znamo da nudi izvrsnu sinkronizaciju među različitim uređajima, što će biti od koristi onima koji koriste Android mobitele.

Kao nedostatak iPadOS-a, dakle operativnog sustava koji želi biti konkurencija ili čak zamjena laptopima, istaknuo bih nedovoljno dobru podršku za file managment, kao i nedostatak klasičnog desktopa, na što smo navikli na macOS-u i Windowsima.

Kamera


Ovaj dio na iPadu nije pretjerano zanimljiv pa ćemo samo spomenuti da na poleđini donosi dvije. Osnovna ima senzor od 12, a širokokutna 10 MP, a tu je i senzor dubine za portrete. Ono što je važnije svakako je prednja kamera za video razgovor, a ona donosi 12 MP senzor, kao i Face ID sustav za prepoznavanje lica, što služi i kao biometrijska sigurnost. Ipak, ako iPad stavite na tipkovnicu i uspostavite video poziv, on je vodoravnom počožaju pa će selfie kamera biti na lijevoj strani. U tom slučaju bi vas osoba s druge strane mogla vidjeti pod, da se tako izrazim, malo čudnim kutom.


Baterija, autonomija i punjenje


iPad Pro 12.9 donosi veliku 10.758 mAh bateriju, dakle vidljivo većeg kapaciteta od one na prethodniku (9.720 mAh). U svakom slučaju, a s obzirom na prirodu Appleovog operativnog sustava koji je štedljiv, kao i novog procesora, baterija nudi izvrsnu autonomiju. U Appleu tvrde da će izdržati punih 10 sati rada, no to će ovisiti o onome što radite.

Ovih 10 sati odnosi se na surfanje webom, chatanje i rad s mailovima. Ako uključite neku zahtjevniju aplikaciju, a s obzirom da imate ovako moćan stroj, to ćete svakako poželjeti, očekujte i kraće trajanje baterije. Također, pripazite i na osvjetljenje, jer na 100% jačine nema tog scenarija u kojem će izdržati spomenutih 10 sati.

Bilo kako bilo, autonomija na iPadima je uvijek bila iznadprosječna, pa ni ovaj model nije izuzetak.
Za punjenje baterije s priloženim punjačem, od 0 do 100% trebat će oko tri sata, što za ovako veliku bateriju i nije loš rezultat.

Zaključak


iPad Pro 12.9 (2021) zaista je vrhunski uređaj i nedvojbeno najbolji tablet kojeg novac može kupiti. Naravno, zato mu je i cijena iznimno visoka, a koliko je opravdana, ovisi o vašim željama i potrebama. Radi se zapravo o uređaju koji u velikoj mjeri nalikuje na laptop, ali ipak to nije. Od mnogih Appleovih prijenosnika je čak i nešto deblji (s tipkovnicom), tako da je u tom pogledu logičnije kupiti MacBook Air s istim procesorom. No, zašto bi tablet, odnosno 2 u 1 uređaj uopće zamjenjivao laptop?



Na iPad Pro treba gledati prvenstveno kao tablet koji se u slučaju potrebe jednostavnom montažom tipkovnice može pretvoriti u laptop. Tipkovnica je dovoljno dobra da veliku razliku u odnosu na onu na 13-inčnom MacBooku nećete primijetiti, a usput dobivate i zaslon osjetljiv na dodir, što MacBook nema. Dakle, već ovdje možete pretpostaviti koja funkcionalnost vam je potrebnija. Na koncu možemo zaključiti da se radi o uređaju koji može mijenjati namjenu, a očito i oblik, što nije neka novost, ali je ovim modelom ta metamorfoza dovedena na jednu osjetno višu razinu.

iPad vam može biti dobar suputnik ili dodatni uređaj ako radite na desktop računalu (vjerojatno Macu), jer se najbolje integrira u Appleov ekosustav, što je i prirodno. Naravno, ukoliko koristite MacBook, iPad Pro također može biti dobar dodatak, budući da ćete ga, kad se prvi jednom nadogradi na macOS Monterey, moći koristiti i kako dodatni zaslon, odnosno integracija će biti podignuta za korak od sedam milja (Universal Control).

Istini za volju, velik je, što za posljedicu ima i to da nije lagan, ali i dalje je prikladan za, recimo, gledanje filmova u krevetu, fotelji, na kauču, u autobusu, vlaku, avionu itd. Isto tako i za obavljanje većine svakodnevnih poslova koje inače radite na računalu, čak i bez dodatne tipkovnice, a ona će vam biti potrebna jedino ako baš puno tipkate. Ukoliko se bavite, recimo, dizajnom, dobro će vam doći i olovka koja se također kupuje zasebno, ali je u ovom trenutku nismo imali prilike isprobati.

Sve u svemu, izvrstan uređaj kojim će svatko biti oduševljen, ali nije za svačiji džep. No, oni koji poznaju Appleovu kvalitetu i pouzdanost, sigurno se neće libiti izdvojiti ovoliki iznos.