Tri mjeseca su prošla otkako na dnevnoj bazi koristim iPhone 16 Pro Max. Za razliku od dosadašnjih iskustava, kada bih neki iPhone koristio paralelno s nekim Androidom, ovoga puta mi je on primarni uređaj. Koliko dugo ću izdržati, vidjet ćemo, a u međuvremenu donosim kratki osvrt o dojmovima koji su se u ova tri mjeseca nakupili.
Kućište, zaslon i zvučnici
Iako prilično velik, iPhone 16 Pro Max mi je dobro „legao“ i u ergonomskom smislu mi ne predstavlja problem, posebice nakon Samsunga Galaxy S24 Ultra, koji je je nezgrapniji. Ipak, s obzirom da ga nosim u zaštitnoj maskici, ukupna masa je poprilična. Naravno, veliki zaslon zahtijeva određene kompromise i na ovaj sam u startu bio spreman. S druge strane, osim same zaštite od udaraca, originalna maskica s magnetom za MagSafe bežično punjenje donosi mogućnost postavljanja uređaja na stalak i korištenje izvrsne StandBy značajke.
Upravo tako uređaj držim na radnom stolu, gdje mi je stalno dostupno vrijeme, vremenska prognoza, ali i Internet radio te streaming glazbe.
Ovdje sada dolazimo do jedne od meni osobno najboljih karakteristika iPhonea, a to su vanjski zvučnici. Kvaliteta zvuka i njegova čistoća nadmašuju mnoge Bluetooth zvučnike, i to ne nužno one jeftine. Što se glasnoće tiče, ona je vjerojatno na najvišoj razini kad su mobiteli u pitanju, ali naravno, u okvirima svojih fizičkih dimenzija. Poslužit će i za zabavu u omanjem društvu, ali ne i za tulum na plaži, za što će vam trebati neka spravica s jačim basom.
Lutajući bespućima interneta, naišao sam na više prigovora na kvalitetu zaslona. Zaštita od udaraca kojoj Apple tepa da je „dvostruko bolja od drugih“, očito se ne odnosi na grebanje. Ipak, osobno nemam problem sa zaslonom, a ovi koji ga imaju, pretpostavljam da su ga nosili u istom džepu s ključevima.
Camera button
Tipka za kameru, smještena na donju polovicu desnog boka, u ovom je modelu doživjela premijeru i podigla popriličnu medijsku prašinu. Međutim, čini se da se radi samo o još jednom Appleovom gimmicku, koji će za koju godinu vjerojatno nestati, baš kao svojedobno Force Touch.
Ovaj dodatak je naizgled zanimljiv, ali u praksi se pokazalo da i nije tako zgodan ni iskoristiv. Naprotiv, često se dogodi da je tipka zapravo kontraproduktivna. Jedan razlog za ovaj zaključak je povećan broj slučajnih aktivacija, tako da sam funkciju pokretanja kamere na njoj morao isključiti.
Drugi problem je možda još veći. Kad naštimate kadar i smirite ruku, pritisak na tu tipku će u velikom broju slučajeva zatresti uređaj ili ga pomaknuti iz fokusa. Posljedice ne treba posebno objašnjavati. U trenucima kad imate slobodnu samo jednu ruku, može eventualno poslužiti za zumiranje, ali je u svakom slučaju okidanje pametnije izvršiti na zaslonu, dakle na klasičan način.
Na tipki za kameru je isto tako previše funkcija. Dok naučite sve geste koje vam trebaju za podešavanje fotografskih parametara, proći će neko vrijeme, ali i tada će sve to bili lakše odraditi na samom zaslonu, iz jednostavnog razloga što je na njemu sve preglednije.
5G modem i Wi-Fi obmana
Apple je iPhone 16 Pro Max prilikom predstavljanja deklarirao kao WiFi 7 uređaj, ali je ograničio najveću brzinu za pola. Na kraju se ispostavilo da ovaj primopredajnik odgovara Wi-FI 6E standardu. Ne koristi 320 MHz spektar, već 160 MHz. Što je najgore, radi se o hardverskoj karakteristici, stoga nikakva nadogradnja softvera uređaj neće pomoći da postane Wi-FI 7. Većini ovo vjerojatno neće biti problem, ali ako ga kupujete zbog Wi-Fi 7 tehnologije – nemojte. Za razliku od njega, npr. Samsung Galaxy S24 Ultra lansiran prije prije godinu dana, podržava punokrvni Wi-Fi 7.
Druga, usudim se reći svinjarija, u ovoj priči je modem. Deklarirano je da uređaj koristi Qualcomm X75, ali zahvaljujući mnogima koji su uređaj rastavili, ispostavilo se da je Apple podvalio X71 modem, koji je modificirana verzija X70. Dakle, radi se o potpunoj dezinformaciji i objektivno obmani kupaca.
U praksi ne biste trebali imati značajnijih problema, ali je vidljiva razlika u brzini prijenosa podataka. Izravna usporedba brzine kod istog operatera na istoj lokaciji često je znala pokazati da je iPhone 16 Pro Max u principu sporiji. Konkretno, dok bi S24 Ultra u 5G mreži postizao brzine preko 400 Mbps, iPhone bi u istim uvjetima dostizao nešto više od 250.
Nije potpuno jasno iz kojeg je razloga Apple ovo učinio, no pretpostavljamo da se radi o rezanju troškova. Moguće je da je na taj način htio produljiti autonomiju, ali ostaje pitanje zašto? Zašto ići unatrag i pritom još obmanjivati kupce, i to na ovako skupom uređaju?
Baterija, autonomija i punjenje
Baterija na iPhoneu 16 Pro Max uistinu traje dulje od očekivanja. U usporedbi sa S24 Ultra u približno istom scenariju korištenja, dobio bih u prosjeku do 20% bolje rezultate, no sumnjam da je za to zaslužan gore spomenuti modem. Ono na što imam prigovor je i dalje brzina punjenja, koja je užasno mala u usporedbi top modelima drugih proizvođača. Isto tako imajte na umu da novi MagSafe, koji inače podržava 25W bežično punjenje, niti nakon tri mjeseca nije podržan praktički niti od jednog proizvođača dodatne opreme. Dakle, ako ovaj telefon želite bežično puniti brže nego što pruža 15W tehnologija, morat ćete kupiti i novi originalni MagSafe punjač.
Softver
Apple se vremenom ipak prilagodio zahtjevima tržišta, tako da iOS sada podržava većinu alata za personalizaciju skoro na razini Androida. Tako već neko vrijeme imamo widgete, a od nedavno i proizvoljno postavljanje ikonica po zaslonu. Mnogima će ovaj napredak biti dovoljan, no osobno smatram da postoji još mnogo prostora za poboljšanja.
Tri mjeseca kasnije, u EU još uvijek nemamo Apple Intelligence, ali ni iPhone Mirroring na Macu, koji bi meni osobno bio korisniji. Neke glasine sugeriraju da će AI u EU stići u travnju, dok o Mirroringu još nema vijesti.
Zaključak
iPhone 16 Pro Max svakako je superioran uređaj i u velikoj sam mjeri njime zadovoljan. Možda čak i više nego što sam očekivao, pogotovo ako uzmemo u obzir da sam dugogodišnji Android korisnik koji se morao prilagođavati. Digresije poput modema ostavljaju gorak okus u ustima i stvaraju određenu dozu nepovjerenja.