Apple

iPhone 16e – evo što trebate znati prije kupnje

Vidjeli smo da je Apple jučer predstavio iPhone 16e, koji stiže kao nasljednik iPhonea SE. Radi se o najjeftinijem iPhoneu u ponudi, no znamo da kod Applea pojam pristupačnosti zna biti relativan. Iz tog, ali i niza drugih razloga, donosimo popis ključnih stavki na koje biste prilikom kupovine ovog uređaja trebali obratiti pozornost. 

5G modem

Iako dolazi s A18 procesorom, dakle istim koji pokreće iPhone 16, u iPhone 16e je po prvi puta ugrađen Appleov in-house 5G modem, dakle dizajniran u vlastitoj režiji. Apple je do sada koristio Qualcommove 5G modeme, tako da je mudro pričekati i vidjeti kako se ovaj modem nosi s prijemom signala, o čemu će uvelike ovisiti kvaliteta internetske veze.

Nema MagSafe

Za razliku od ostatka iPhone serije, najmlađi član ove obitelji ne podržava MagSafe, inače vrlo popularnu značajku kod starije braće. Iako je bežično punjenje samo po sebi podržano, Apple na službenoj stranici ne spominje magnete pomoću kojih se odgovarajući bežični punjači jednostavnije spajaju. Isto tako se ne spominju ni maskice koje bi eventualno sadržavale spomenute magnetske umetke.

Dakle, ako u obitelji ili radnoj okolini već posjedujete MagSafe punjače s magnetom, na ovom uređaju baš i neće biti od koristi. 

USB-C sa sporim USB 2.0 standardom

Napokon i najjeftiniji iPhone ima USB-C utor za punjenje i povezivanje pa stari Lightning kablovi mogu napokon u zasluženu mirovinu. Međutim, sam USB protokol je limitiran na stari USB 2.0 standard, što znači da ćete dobiti osjetno sporiji prijenos podataka. Za veće brzine, koje pruža odnono USB 3.0, trebat će vam neki od skupljih iPhonea ili čak neki od jeftinijih Androida.

60 Hz zaslon

iPhone 16e ima zaslon sa stopom osvježavanja od 60 Hz, što je dvostruko manje od 120 Hz standarda kojeg već godinama uživaju mnogi čak i jeftiniji uređaji. Da cijela stvar bude gora, čak ni kupnjom skupljeg iPhonea 16 nećete dobiti 120 Hz. Za taj sport ćete morati posegnuti dublje u džep i eventualno se odlučiti na iPhone 16 Pro.

Spremišna memorija kao suho zlato 

Cijena početnog modela sa 128 GB interne memorije u Njemačkoj iznosi 699 eura. Za varijantu s 256 GB memorije morat ćete izdvojiti 829 eura, a ukoliko se odlučite na 512 GB, to zadovoljstvo će vas koštati čak 1079 eura. Cijene u Hrvatskoj za sada nisu poznate, no nadamo se da neće previše odstupati od njemačkih.

Kamera nema macro način

U slučaju da želite snimati bubamare i buhe na vašem kućnom ljubimcu, morat ćete kupiti skuplji mobitel, jer kamera iPhonea 16e ne podržava macro. S obzirom da ima samo jednu kameru, nekima će nedostajati širokokutna, što navodi na zaključak da su foto mogućnosti ovog uređaja prilično ograničene.

Advertisement Advertisement Advertisement