Top teme

Kako otputovati u Kinu, a ostati digitalno povezan? [Vodič]

Do prije samo 20-ak godina, u Kinu se uglavnom putovalo turistički, dok je u posljednje vrijeme sve više onih koji putuju i poslovno, što je posljedica rapidnog razvoja ove zemlje. Tako se i mojoj malenkosti s vremena na vrijeme otvori prilika, da bi ovoga puta putovanje poprimilo i turističke osobine.

Kakva god vaša namjera putovanja u Kinu bila, morate se kvalitetno pripremiti kako bi ostali digitalno povezani. U današnje vrijeme kad je život bez online komunikacije nezamisliv, svakako ćete poželjeti ostati u kontaktu sa svojima kod kuće, kao i s kolegama koje eventualno putuju s vama.

Vjerojatno ste čuli da su online servisi na koje smo navikli kod kuće u Kini uglavnom blokirani, stoga je bitno shvatiti kako takve restrikcije zaobići. Isto tako je bitno istaknuti da se na neka rješenja možete osloniti, dok su neka druga - polovična. Upravo zato donosimo ovaj vodič u kojem ćete lako naučiti kako u Kini ostati digitalno povezani.

Pozadina 

Da bismo razumjeli kako internet tamo funkcionira pa shodno tome se i pripremili, moramo shvatiti cijelu pozadinu priče. Ukoliko ste s njom upoznati, ovaj dio preskočite i krenite na tehničke detalje.

„The great firewall of China“, kako ga na Zapadu popularno zovemo, za svrhu ima filtrirati i blokirati usluge kompanija koje se nisu uskladile s tamošnjom regulativom.

Na primjer, svima je poznato da u Kini ne rade Google i Facebook, odnosno nijedan servis Alphabet i Meta kompanija. Njihovo poslovanje, kao i ono ostalih social media platformi, temelji se na skupljanju, obradi i distribuciji podataka korisnika. Google i Facebook u tome svakako prednjače, a i sami smo mogli svjedočiti s koliko se prepreka susreću i sa regulatorima zapadnih zemalja (SAD i EU).

S druge strane, Microsoft i Apple u Kini posluju sasvim normalno, budući da se njihovo poslovanje ne temelji na skupljanju podataka, već na prodaji dobara i usluga. Naravno, i oni su se morali donekle prilagoditi, kako regulatoru, tako i zahtjevima tamošnjeg tržišta, koje je u svakom slučaju – specifično.

Mogli bismo sada nabrajati mnogo drugih primjera, no smatram da ste shvatili srž pa se možemo prebaciti na konkretne primjere.

U slučaju da putujete u Hong Kong, Makao ili na Tajvan, VPN vam neće trebati, jer tamo sve radi kao izvan Kine.

Kako u Kini koristiti WhatsApp, Google, Facebook i ostale digitalne usluge? 

VPN (Virtual Private Network) 

Jedan od najčešćih odgovora na pitanje iz naslova je – VPN. „Virtualne privatne mreže“ odlično su rješenje za sve kojima u Kini na dnevnoj bazi treba dostupnost servisa na koje su navikli, međutim stvari nisu tako jednostavne ni crno-bijele.

Prvo treba odabrati kvalitetnu VPN mrežu, jer se i one međusobno razlikuju, kako po kvaliteti, tako i po cijeni korištenja. I ovdje vrijedi zlatno pravilo „koliko para toliko muzike“, o čemu mogu posvjedočiti iz prve ruke. Ovoga puta sam odabrao SurfShark VPN, koja za jednokratno korištenje u trajanju od 30 dana traži 10 dolara. S druge strane, neke VPN mreže znaju koštati više, no odmah ću reći da se ne isplati cjenkati. Naime, iskustvo korištenja spomenutog VPN-a ne mogu opisati kao kvalitetno ni ugodno, pa ju niti ne mogu preporučiti. Prijašnjih godina sam koristio Express VPN i Nord VPN, s kojima sam za samo malo višu svotu bio daleko zadovoljniji. Naravno, ovo nije uklesano u kamen, budući da i najbolji mogu zakazati. 

U slučaju da putujete u Hong Kong, Makao ili na Tajvan, VPN vam neće trebati, jer tamo sve radi kao izvan Kine. 

Korištenje VPN mreža

Samo korištenje je vrlo jednostavno. Nakon instalacije aplikacije na mobitel i/ili računalo VPN će vam ponuditi brzo automatsko povezivanje. Postoji i opcija odabira države u kojoj servis posjeduje svoje servere tako možete simulirati željenu IP adresu. Ako se VPN uspio spojiti na udaljeni server, servis kojem pristupate dobit će informaciju da se spajate sa sasvim druge lokacije u odnosu na onu na kojoj se zapravo nalazite. To drugim aplikacijama omogućuje da „misle“ da se nalazite u državi u kojoj je aktivan VPN server.

Ponekad će VPN bolje raditi preko geografski bližih lokacija, u slučaju Kine npr. Koreja, Hong Kong ili Japan, no ni to nije jamstvo da će server biti brži od onog. u npr. SAD-u. Zato je često najbolje VPN aplikaciji prepustiti da sama odabere optimalnu lokaciju.

Po mom osobnom iskustvu sa SurfShark-om za tjedan dana boravka u Kini, najbolje konekcije su se ostvarivale preko servera u SAD-u i Australiji, dok se na one u Hrvatskoj niti jednom nisam uspio povezati. Hrvatsku sam ovdje istaknuo zbog online plaćanja, budući da promjena lokacije često pokrene sigurnosne mehanizme banaka pa vam neke transakcije možda neće biti odobrene, no o tome ćemo malo detaljnije u dijelu o mobilnom plaćanju niže u tekstu.

Kad se VPN konekcija jednom uspostavila, aplikacije poput Gmaila, WhatsAppa, Facebooka, Twittera itd. koristio sam bez problema.

Važno: VPN je potrebno instalirati prije nego stignete u Kinu, jer je velika vjerojatnost da aplikaciju nećete moći preuzeti preko tamošnjih operatera.

Problemi s VPN mrežama

Imajući u vidu prirodu funkcioniranja VPN mreža, nije ih uputno doživjeti kao apsolutna rješenja. Prilikom pokretanja, VPN zapravo pokušava ostvariti konekciju s udaljenim serverima, što mu često ne uspije pa se postupak mora ponoviti. Ishod može ovisiti o trenutnoj zagušenosti servera, njegovim postavkama, zaštitama i mnogim drugim faktorima. Zbog toga se može dogoditi da će pojedini servisi uz VPN raditi, dok neki drugi neće. Na internetu ništa nije apsolutno. Razlika je samo u kvaliteti i dosegu određene usluge, u ovom slučaju VPN mreža. 

U nekim hotelima možete i bez VPN-a, ali…

Otkako su kineske vlasti uvele restrikcije i blokade mnogih internetskih servisa, tamošnje kompanije se često snalaze kako bi svojim klijentima omogućile što ugodnije poslovanje. Takav slučaj je danas čest u kineskim hotelima, posebice onima u kojima odsjedaju mahom zapadni gosti ili su im vlasnici na Zapadu. Jedan takav je hotel u Dongguanu u kojem sam boravio. Naime, hotelski WiFi očito koristi nekakvu VPN uslugu, jer sam se na mnoge web stranice i servise, inače blokirane, spajao bez problema. Međutim, veselje je kratko trajalo jer sam u međuvremenu otkrio da neki, meni potrebni, ne rade ili rade polovično, usporeno i nepouzdano. Primjerice, dok mi je Gmail radio sasvim uredno, nisam mogao koristiti benigni Feedly RSS reader. Također, X platforma bi radila sporo ili uopće ne bi radila, kao i pristup serveru mob.hr-a, budući da je CloudFlare svaki put tražio da dokažem da nisam robot.

Dakle, ako vam netko kaže „meni je sve radilo“, imajte na umu da ta osoba možda nije koristila ono što vama treba. Stoga je od iznimne važnosti istaknuti da se na besplatni hotelski WiFi s ugrađenim VPN-om jednostavno ne možete osloniti, jer nikad ne znate koliki spektar usluga pokriva.

Isto tako treba reći da hotelski WiFi bilo gdje u svijetu nije pouzdan, kako zbog brzine, tako i zbog sigurnosti. Idealno je koristiti vlastitu SIM karticu s unaprijed kupljenim paketom mobilnih podataka. 

Roaming i eSIM

Jedna od novijih pojava u online prostoru su razni „globalni operateri“ koji omogućuju jednostavnu instalaciju eSIM-a i kupnju određenog paketa za korištenje mobilnih podataka.

Najpopularniji među njima su AirAlo, AloSim, a od nedavno i nama jako dobro poznati Revolut.

Potonji mi je početkom svibnja u Ujedinjenim Arapskim Emiratima radio odlično. Instalacija je bila jednostavna i brza, a kontrola troškova dostupna u svakom trenutku. Poučen ovim iskustvom odlučio sam isto učiniti i u slučaju Kine. Kupio sam paket od 3GB, međutim nakon slijetanja na Guangzhou aerodrom, Revolut eSIM se iz nekog razloga nije htio povezati na internet preko kineskog operatera. Ne trebam ni isticati koliko me ovo iznerviralo, jer sam očekivao ponavljanje pozitivnog iskustva iz Dubaija. Svi pokušaji su završili isto, dakle bez rezultata. Do izlaska iz terminala prošlo je više od sat vremena pa više nisam imao izbora nego pokušati s nekim drugim eSIM servisom. Prvi mi je na pamet pao AirAlo čija je instalacija i aktivacija prošla uredno.

Važno: Ukoliko putujete samo u Kinu, izaberite paket za korištenje u Kini. Ako izaberete "Global" paket, cijena će biti dvostruko viša. Potonjeg koristitie ako osim Kine posjećujete i druge zemlje. Rok trajanja jednog podatkovnog paketa je 30 dana.

VPN ugrađen u eSIM usluge

I sad dolazimo do ključnog detalja. AirAlo eSIM u kompletu nudi i VPN, iako to nije nigdje posebno istaknuto. Ovo je svakako bilo pozitivno iznenađenje, jer su mailovi na Gmailu radili bez problema, kao i WhatsApp, dakle bez zasebnog VPN-a.

Vrlo je velika mogućnost da i drugi ponuditelji eSIM usluga u kompletu nude VPN, no to ne možete znati dok se sami ne uvjerite na vlastitom primjeru.

Na koncu možemo zaključiti da se bez VPN-a donekle može, tj. ako vam Internet treba isključivo u hotelu. Ukoliko ga želite i na mobitelu, a usput i najvišu razinu kontrole, kupnja VPN-a za 10 do 15 dolara se čini kao razuman izbor. Naravno, VPN možete dobiti i za manje ako se pretplatite na dulji period. U tom slučaju morate sami procijeniti je li vam potreban i kod kuće.

Plaćanje karticama i mobitelom u Kini

Vrijeme je digitalnih novčanika, virtualnih kartica i općenito elektronskog novca. S obzirom da su na benefite ovakvog načina života mnogi od nas odavno navikli, prirodno je da imamo potrebu ne mijenjati ga kad negdje otputujemo.

Međutim, u slučaju Kine, stvari nisu tako jednostavne, a vidjet ćemo da mnoge usluge ne rade ni na mjestima gdje to uopće ne očekujete.

Dakle, na korištenje Google Pay i Apple Pay usluge zaboravite. Google je sam po sebi blokiran, a Apple ni s jednom kineskom bankom nema ugovor o prihvaćanju njegovog digitalnog novčanika.

Ovakva situacija ne čudi jer ljudi u Kini koriste vlastite lokalizirane servise digitalnog plaćanja, prilagođene tamošnjem, vrlo specifičnom tržištu.

S druge strane, imamo primjer da Google Pay ne radi ni u Južnoj Koreji, a da bi stvar bila gora, u toj zemlji nisu prihvaćene ni Visa i MasterCard kartice mnogih hrvatskih banaka. 

Koji digitalni novčanik koristiti u Kini?

Prije svega navedimo jednu kinesku specifičnost kad su elektronska plaćanja u pitanju. Fizičke kartice malo tko od kineskih građana koristi. Većina plaća ili gotovinom, ili koristi lokalne servise kao što su AliPay i WeChat. Često se dogodi da mnoge trgovine i restorani ne prihvaćaju fizičku karticu, već isključivo plaćanje unutar spomenutih aplikacija.

AliPay omogućuje i strancima da registriraju vlastite kartice i tako vrše mobilna plaćanja. Napomenimo da ovaj servis uglavnom ne radi preko NFC-a, već putem očitavanja QR koda. Kada želite nešto platiti, prodavač će putem svog mobitela očitati vaš QR kod kojeg je generirao AliPay i tako će se transakcija izvršiti.

Međutim, i ovdje moramo napomenuti da ni AliPay nije savršen, tj. da postoji velika šansa da vam transakcija iz raznih razloga bude odbijena.

Druge servise za digitalno plaćanje  praktički je nemoguće koristiti jer trenutno ne nude opciju prikaza na engleskom, već isključivo na kineskom jeziku.

Dakle ako i uspijete uspogoniti AliPay, svakako je pametno sa sobom imati rezervu gotovine.

Važno: Računajte da gotovinu (euro) kao stranac za juane u pravilu možete zamijeniti isključivo na aerodromu. Najmudrije je da to učinite čim sletite. Iako postoje mogućnosti zamjene kod nekih banaka i privatnih kompanija, ne preporučamo da se na to oslonite. Takve banke i institucije su rijetke s obzirom na veličinu gradova kao što su Shenzhen, Dongguan i Guangzhou.

Advertisement Advertisement