Prošle je godine Google predstavio svoj prvi tablet - Nexus 7 koji je postigao toliku popularnost da je iznenadio i same Googleovce. Ovo se posebno odnosi na američko tržište gdje Google subvencionira svoje uređaje i gdje su porezi znatno manji nego u Europi no ipak, američki uspjeh je neovisno o tome odjeknuo diljem svijeta i Nexus 7 je ubrzo prihvaćen kao najbolji (ma što to značilo) 7-inčni tablet.
Ove godine Google predstavlja nasljednika koji je također proizveden od strane Asusa, ali u odnosu na lanjski model donosi napredak u praktički svim segmentima. Umjesto Nvidijine Tegre 3, Novi Nexus 7 donosi Qualcommov Snapdragon S4 Pro SoC s četiri jezgre, tj. onaj kojeg smo upoznali na Nexusu 4 i Sonyju Xperia Z. RAM je s 1 GB povećan na 2 GB, a ništa manje važna nije ni povećana rezolucija zaslona, člime Nexus 7 otvara novo poglavlje u 7-inčnoj kategoriji tableta.
Zahvaljujući ljubaznoj ekipi iz HGspota proteklih tjedan dana smo se družili s 32 GB WrFi varijantom ovog uređaja, a opis uređaja i dojmove pročitajte u nastavku.
Osnovne karakteristike
Dimenzije: 200 x 114 x 8.7 mm
Masa: 290 grama
Zaslon: 7,0” IPS LCD 1920 x 1200, 323 ppi
SoC: Qualcomm Snapdragon S4 Pro
CPU: 4x Krait na taktu 1,5 GHz
GPU: Adreno 320
RAM: 2 GB
Interna memorija: 16/32 GB
Utor za memorijske kartice: -
Povezivanje: WiFi 802.11 a/b/g/n, WiFi Hotspot, WiFi direct, NFC, HDMI (MHL), Bluetooth 4.0, NFC.
3G: opcija
4G: opcija
OS: Android 4.3 Jelly Bean
Kamera: 5 MP/1080p
Prednja kamera: 1,2 MP
FM Radio: -
Baterija: 3950 mAh
Prednosti
Odličan HD zaslon s velikom gustoćom točaka
Hardver i performanse
Najnovija verzija Androida
Razumna cijena
Nedostaci
Neoriginalan dizajn
Nema utor za memorijske kartice
Za HDMI potreban poseban adapter
Dizajn, kućište i ergonomija
Dizajn tableta Googleu očito nije prioritet. Lani je situacija bila takva da se dizajn Nexusa 7 Googleu često spočitavao, a to se uglavnom odnosilo na širok iznad i ispod zaslona te općenito čudno dizajnirano kućište. Ovogodišnji Nexus 7 se od ovih karakteristika malčice odmakao, no unatoč smanjivanju ruba oko zaslona i dalje je prepoznatljiv po prilično velikom praznom prostoru ispod i iznad njega. Novi Nexus 7 je za 1,5 mm kraći, 6 mm uži i 1,8 mm tanji od prethodnika, a posebno treba istaknuti i osjetno manju masu, jer novi Nexus 7 (WiFi verzija) teži samo 290 grama.
Pozadina je izrađena od gumirane plastike, ali je za moj osobni ukus previše hrapava. Štitit će uređaj od klizanja iz ruku, ali će na ovakvu površinu biti potrebna određena doza privikavanja. Također, spomenuta površina je prilično jak magnet za prašinu i otiske prstiju za je čije kvalitetno odstranjivanje ponekad potrebna i vlažna maramica.
Tipka za uključivanje i podešavanje glasnoće smještene su na desnom boku, 3.5 mm audio utor na vrhu, a micro USB na dnu. Lijevi bok uređaja je potpuno prazan, a na stražnjem dijelu imamo kameru i stereo zvučnike (jedan pri vrhu, drugi pri dnu). Po sredini stražnjeg dijela velikim slovima diskretno je ispisan Nexus logo kao zaštitni znak Googleovih uređaja.
Zbog male mase i relativno kompaktnih dimenzija rukovanje uređajem je jednostavno i ugodno, a isto vrijedi i za prenošenje po manjim torbicama ili većim džepovima. Malo prije spomenut prazan prostor ispod i iznad zaslona u ergonomskom smislu je koristan jer prilikom korištenja, a posebice gledanja videa, uređaj imate za što primiti bez bojazni da ćete aktivirati neželjenu funkciju, kao što je to slučaj kod nekih konkurentskih uređaja.
Zaslon
Zaslon novog Nexusa 7 je jedan od njegovih glavnih aduta. Izrađen je u IPS tehnologiji, s rezolucijom od 1920 x 1200 točaka (omjer 16:10) koja mu na 7” dijagonali daje gustoću od 323 ppi, što je za jedan tablet srednje-nižeg cjenovnog razreda zapravo izvrsno, a vidjeli smo da mnogi skuplji ovogodišnji tableti imaju osjetno manju gustoću točaka. Upravo zbog toga ova rezolucija napokon omogućuje potpun užitak gledanja HD filmova na 7-inčnim tabletima.
Prikaz boja i kontrast su izvrsni, a isto vrijedi za preciznost, odaziv i vidljivost na dnevnom svjetlu, premda će se pri izravnoj izloženosti suncu u prvom planu naći otisci prstiju.
Općenito, vidljivo je da su Google i Asus ogroman napor uložili kako bi na ovom uređaju osigurali izvrstan zaslon uz razumnu i prihvatljivu konačnu cijenu.
Operativni sustav i performanse
Android 4.3 najnovija je verzija najpopularnijeg i najraširenijeg mobilnog operativnog sustava i predstavljena je upravo na ovom uređaju. Nekih bitnih razlika u odnosu na 4.2 nema, no spomenimo ono što je najvažnije. Traka s indikatorima i obavijestima ima novi način pozivanja. Naime, na Androidu 4.2 je uvedena mogućnost potezanja dva prsta prema dolje, što je otvaralo prikaz prečica prema često korištenim postavkama, dok je jedan prst otvarao klasično polje s detaljima obavijesti. Novi način je koncipiran tako da kad prstom povučete po lijevoj strani trake dobijete polje s obavijestima, a na desnoj prečice postavki.
Već je Android 4.2 na tabletima uveo opciju korištenja višestrukih korisničkih računa, a verzija 4.3 to sada podiže na višu razinu uvođenjem više mogućnosti roditeljske kontrole nad onim što na svojim računima rade djeca, pogotovo kad je kupovina aplikacija u pitanju.
Što se samog sučelja tiče, ono je klasično Googleovsko, uostalom ovo je jedan od Googleovih branidranih uređaja koji dolaze s golim AOSP Androidom i minimumom instaliranih aplikacija.
Kad je fluidnost u pitanju, ovo je jedan od onih na kojima ova stavka ne dolazi u pitanje. Goli Android bez nadogradnji dovoljna je garancija da će sučelje raditi glatko i bez zastajkivanja, a četverojezgreni Snapdragon S4 Pro u kombinaciji s 2 GB RAM-a svakako će pomoći u ukupnom doživljaju.
Lanjski model je bio pokretan Nvidijinim Tegra 3 procesorom koji se na kraju pokazao ne baš savršenim pa je Google ove godine pozvao Qualcomm koji se u zadnje dvije godine pokazao i dokazao kao najbolji proizvođač mobilnih SoC-ova. Podatak da je čak i Samsung, koji inače sam proizvodi čipove, u mnoge svoje uređaje ugradio upravo Qualcommov procesor (primjer Galaxyja S4), dovoljno govori sam za sebe. Ipak, Snapdragon S4 Pro ne pripada najnovijoj generaciji Qualcommovih četverojezgrenih procesora, jer smo ga mogli upoznati još na Nexusu 4, Xperiji Z i mnogim drugim uređajima. U međuvremenu su se pojavili Snapdragon 600, a sada i 800 koji postižu dosta bolje rezultate, no da bi se takvi procesori ugradili u neki uređaj, on bi u startu morao imati višu cijenu. Google je ovdje išao na kompromis i izabrao najbolji omjer uloženog i dobivenog. Snapdragon S4 Pro se može nabaviti po nižoj cijeni, ali istovremeno još uvijek nudi zavidne performanse. Prilikom predstavljanja uređaja Google se dobrim dijelom fokusirao na mobilno igranje i uređaj zaista bez problema pokreće i najzahtjevnije igre dostupne u Play trgovini.
Multimedija
Za prikaz fotografija zadužena je standardna Android galerija i nudi uobičajeno organiziranje slika i videa po albumima koji mogu prikazivati sadržaj na uređaju, ali i sinkronizirati onaj s online servisima (Picasa i sl.). Zgodno je što se svaki takav album može preuzeti na uređaj pa je dostupan i kada niste spojeni na internet.
Za reprodukciju videa zadužen je standardni video player, a sadržaj se pokreće iz galerije. Kod Googleovih uređaja već smo navikli da nikakva podrška za DivX i ostale popularnije video formate ne postoji, tako da je u pravilu moguće pokrenuti samo 3GP i MP4 datoteke. Pokretanje DivX i MKV datoteka je prava lutrija i ako na ovom uređaju želite gledati filmove svakako instalirajte jedan od alternativnih video playera, a preporuka ide za izvrstan BS Player for Android.
Povezivanje i pohrana
Nexus 7 dolazi u tri varijante: WiFi verzija dolazi sa 16 ili 32 GB interne memorije, dok WiFi + cellular (3G i 4G) dolazi samo u 32 GB verziji. Na testu smo imali 32 GB WiFi verziju, no slobodni prostor raspoloživ korisniku iznosi 26,4 GB. Budući da se radi o jednoj particiji imate apsolutnu slobodu instalacije svih mogućih aplikacija i igara, no ako pretjerate znajte da uređaj nema utor za memorijske kartice za pohranu dodatnog sadržaja.
Prema specifikacijama proizvođača, USB on-the-go protokol je podržan, no mi ga na testnom primjerku nismo uspjeli osposobiti. Jedan te isti memory stick s adapterom kojeg koristimo na svim uređajima, na ovom jednostavno nije prepoznat.
Povezivanje s računalom i punjenje odvija se putem micro USB utora i odgovarajućeg kabela, a tu je i 3.5 mm audio utor, no slušalice nisu sadržane u prodajnom paketu. Valja napomenuti da uređaj ne podržava protokol masovne pohrane, već MTP što u osnovi ne mijenja puno na stvari.
HDMI je podržan ali je za njegovo korištenje potreban poseban SlimPort adapter. Naime, preko običnog MHL HDMI kabela nismo uspjeli uspostaviti vezu s odgovarajućim monitorom.
Bežično povezivanje na konkretnom modelu je svedeno na WiFI i njegove derivate WiFi Hotspot, WiFi Direct te Bluetooth 4.0 i NFC s Android Beam funkcijom.
Kamera
O fotografiranju tabletima već su davno sve pjesme opjevane i zaključili smo da se jako malo korisnika uopće bavi ovim sportom. Ako se ipak dogodi da okinete koju sliku to će uglavnom biti dokumenti i neki neobavezni, usputni događaji ili stvari. Bilo kako bilo, Nexus 7 dolazi s 5 MP kamerom i novim sučeljem jednostavnog izgleda na koje će biti potrebno provesti neko vrijeme za upoznavanje i prilagodbu. Naime, za upravljanje je zadužen mali krug iznad tipke za okidanje koji otvara opcije na zaslonu. Zbog minimalističkog sučelja niti jedna opcija osim izbora načina snimanja (fotoaprat, panorama, sfera, video) nije sadržana na zaslonu već je svaki puta iznova potrebno pozvati izbornik putem spomenutog kruga.
Softver kamere nudi mogućnost izbora scena, podešavanja osnovnih parametara (ekspozicija, balans bijele boje, kontrast itd.), samookidač, geolociranje i snimanje prednjom kamerom. S druge strane, nedostaje HDR snimanje i podešavanje ISO osjetljivosti.
Za kvalitetu snimljenih fotografija može se reći da je iznad očekivanja za jednu 5 MP kameru na uređaju srednjeg cjenovnog ranga, no kvaliteta fotografija će opadati razmjerno smanjenju količine svjetla.
U nastavku slijedi nekoliko primjera fotografija
Video se snima u 1080p rezoluciji sa 30 sličica u sekundi, uz mono zvuk. Bitrate ovog videa u pravilu iznosi oko 12 Mbps, što govori o izvjesnom stupnju kompresije. Kvalitetom se ne može mjeriti sa skupljom konkurencijom, ali u određenim trenucima može poslužiti svrsi.
U nastavku pogledajte jedan takav primjerak
Baterija
Vidjeli smo da ovogodišnji Nexus 7 u svemu donosi poboljšanja, no takve sreće nismo kad je baterija u pitanju. Štoviše, njen je kapacitet u odnosu na lanjski model smanjen sa 4325 na 3950 mAh. No unatoč tome, baterija je uz umjereno korištenje ipak uspjela izdržala dan i pol. Ovo vrijedi u slučaju kad je uređaj preko WiFi-a stalno spojen na internnet uredno sinkronizirajući mailove i druge stavke. Ako ponekad isključite sinkronizaciju ili ga čak odspojite s interneta autonomija se može produljiti i na čitava dva dana. S druge strane, igranje zahtjevnijih igara kao što je npr. Asphalt ili bilo što u tom stilu osjetno će utjecati na pražnjenje. Pola sata igranja ovakvih igara isprazni bateriju za 15 do 20%, ovisno o svjetlini zaslona.
Ako na potrošnju gledamo kroz upotrebu npr. surfanja internetom, tada će uređaj izdržati dobrih sedam do osam sati, dok će kod reprodukcije videa izdržati šest do sedam sati, ovisno o rezoluciji, aplikaciji, codecima i naravno, osvjetljenju zaslona.
Zaključak
Novi Nexus 7 nastavak je uspješne Googleve politike prodaje cjenovno dostupnih i moćnih tableta u suradnji s Asusom kao renomiranim proizvođačem elektroničkih proizvoda. Prilično moćan hardver i goli AOSP Android ponajprije će privući geekove i sve one koji vole Android onakav kakvim ga je Google zamislio. S druge strane, ako vam je dizajn jedan od prioriteta, kao i mogućnost korištenja memorijskih kartica, tada vas Nexus 7 vjerojatno neće oduševiti.
Visokorazlučivi zaslon jedan je od Nexusovih najjačih aduta, a prilično moćan hardver će osigurati ugodan rad i normalno korištenje najzahtjevnijih igara i svih drugih aplikacija.
Također, jedna od prednosti je i Googleova politika razumne i većini kupaca prihvatljive cijene, no ove je godine ipak nešto veća u odnosu na prethodnika. U HGspotu ovaj uređaj (WiFi 32 GB) možete kupiti za 2.499,00 kuna, a vjerujemo da će u ponudu uskoro stići i ostale varijante.
Uređaj za potrebe testiranja ustupio: HGspot