Noa N7 - Recenzija



Nakon duljeg perioda, ponovo na testu jedan Noa uređaj. Ovoga puta to je Noa N7, model kojeg smo upoznali u veljači, na službenom predstavljanju na MWC-u u Barceloni. Od tada je proteklo relativno puno vremena, pa se nadamo da je potrošeno na doradu i peglanje, tako da sada na testu imamo uređaj s konačnom verzijom softvera.

Noa N7, kao što je tada najavljeno, smješten je srednje u niži cjenovni rang, ali to ne znači da će vas zakinuti za neke stavke koje posjeduju skuplji modeli. Dolazi u sjajnom, prilično atraktivnom keramičkom kućištu, i to u trendovskoj plavoj boji. Karakterizira ga izdužen 5,7-inčni zaslon u omjeru 18:9 s vrlo tankim rubovima.

Ispod haube donosi osmerojezgreni procesor, čak 4 GB RAM-a i 64 GB interne memorije, što je inače obilježje daleko skupljih modela. Tu je još Android 8.1, DTS certifikacija zvuka, dvostruka kamera, ali i jedinstveno NOA Element jamstvo, poznato po pokrivanju troškova fizičkog oštećenja uzrokovanog krivnjom samog korisnika.

Vrijedi li sve ovo 1999,00 kuna, koliko cijena Noe N7 iznosi u slobodnoj prodaji, potrudili smo se doznati u recenziji koja slijedi u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

153 x 72,2 x 9 mm







Masa

175 grama







Zaslon

5,7" IPS in-cell 18:9 1440x720, 282 ppi







SoC

MediaTek MT6750







CPU

Osmerojezgreni







RAM

4 GB







Interna memorija

64 GB







Micro SD

Da







Ostalo

WiFi, A-GPS, Bluetooth, Fingerprint, Face ID, DTS Audio







Brzo punjenje

Ne







Vodootpornost

Ne







OS

Android 8.1 Oreo







Kamera

16MP/16MP f/2.0 Dual Sony IMX 298







Prednja kamera

16 MP







Baterija

3300 mAh







Cijena

1999,00 kuna







Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Izvrstan dizajn i kvaliteta izrade

Stari microUSB utor za punjenje







DTS certifikacija zvuka

Čitljivost zaslona na suncu ispod očekivanja







4 GB RAM-a i 64 GB interne memorije








Premium jamstvo na fizička oštećenja








Natprosječna autonomija








Brzo i fluidno sučelje








Dizajn, kućište i rukovanje


Mobiteli u zadnjih nekoliko godina su toliko počeli nalikovati jedan drugome, da je sada i znalcu teško zaključiti o kojem se radi, ako ga ugleda na npr. susjednom stolu u kafiću. Ništa drukčija priča nije ni s ovim uređajem, koji sliči na Galaxy S8 (ili S9), zbog sjajnog plavo kućišta možda na Honor 10 (ali bez zuba) ili na bilo koji drugi smartfon novijeg datuma.

columns="4"

Sjajeća plava boja kućišta zaista djeluje impresivno i vrlo je velika vjerojatnost da će privlačiti poglede, kako na stolovima kafića ili na šankovima, tako i na ulici. Interesantan je podatak da je materijal izrade kućišta - keramika, što u ovom cjenovnom razredu, u ovom trenutku, vjerojatno nećete naći. Keramika sama po sebi daje dodatnu dozu profinjenosti pa i spomenuti sjaj plave boje ovdje izgleda specifično. Još bolje je to što ova keramika nije toliko klizava kao neke druge.

Dimenzije uređaja odgovaraju ostalim u novoj 5,7, odnosno 5,8-inčnoj gabaritnoj kategoriji, koja se zbog promijenjenog omjera stranica zaslona razlikuje od stare, tj. manja je. Tako zahvaljujući novom omjeru, ali i dodatno smanjenom "mesu", ogroman dio prednje površine je prekriven zaslonom.

columns="4"

Ono što mi se ne sviđa je smještaj fizičkih tipki. Naime, i tipka za uključivanje/isključivanje i dvodijelna za podešavanje glasnoće nalaze se na vrhu lijevog boka, što je malko neprirodno s obzirom da sam navikao imati ih na desnom, ili barem jednu od njih na toj strani. Naravno, navika će učiniti svoje i to je jedna od onih stavki zbog koje se ne biste trebali zabrinjavati.

Treba reći da je kućište na rubovima blago zakrivljeno, kako straga, tako i sprijeda (2,5D zaslon), zbog čega izvrsno leži u ruci, ali je zbog keramičke površine istovremeno i klizavo, no opet manje nego u slučaju brušenog aluminija.

columns="4"

Na dnu nalazimo vanjski zvučnik, 3,5 mm audio utor i micro USB utor za punjenje i povezivanje, što je za svaku kritiku, budući da s novim USB-C utorom već neko vrijeme dolaze i jeftiniji uređaji. Međutim, s obzirom da je u opticaju još uvijek velik broj micro USB punjača, imat ćete velike šanse za napuniti uređaj ako u nekom kafiću ostanete prazne baterije.

Desna strana sadrži ladicu za dvije SIM kartice, od kojih se jedna može iskoristiti i za microSD memorijsku karticu. Na stražnjoj strani nalazimo dvostruku kameru i dvostruku bljeskalicu, a ispod njih vrlo brz i precizan čitač otisaka prstiju. Pored njega, za otključavanje uređaja tu je još i prilično brz i precizan Face unlock.

columns="4"

Recimo i to da u prodajnom pakiranju dolazi i tanka prozirna silikonska maskica, koja, bez brige, neće skriti sveopće blještavo plavetnilo kućišta, što možete vidjeti i na priloženim fotografijama.

Zaslon


Noa N7 dolazi sa zaslonom dijagonale 5,7 inča, ali je omjer stranica 18:9, što znači nije ogroman, kao što bi vam se na prvu moglo učiniti, ali je zato blago izdužen, čime slijedi aktualne trendove. Rezolucija iznosi 1440 x 720 točaka, što daje gustoću od 282 ppi. Nije puno, ali dovoljno za prosječno zahtjevnog korisnika.

Zaslon je izrađen u IPS In-cell tehnologiji, i prikazuje prilično realne boje, no ono što bi moglo biti bolje je kontrast. Upravo zbog toga će vidljivost pri izravnoj izloženosti suncu biti nešto slabija, ali i dalje u okvirima cjenovnog razreda.

Hardver i performanse


Uređaj za pokretanje koristi MediaTekov osmerojezgreni procesor MT6750 u kombinaciji s čak 4 GB RAM-a, što je prilično ohrabrujuće s obzirom da s tolikom količinom radne memorije još dan danas dolazi i krema industrije, poput Samsunga Galaxy S9 ili Sonyja Xperije XZ2. Ništa manje zanimljiv nije ni podatak od 64 GB interne memorije, što je također obilježje najskupljih modela.

size="medium"

Ova kombinacija hardvera osigurava besprijekoran rad, što je osigurano u kombinaciji sa softverom, odnosno prilično čistom verzijom Androida.

Uređaj bez problema izvršava svaku aplikaciju, a pokrenut će i grafički najzahtjevnije igre iz Play trgovine. Dakle, ne samo da će poslužiti za klasiku kao što su mailovi, chat i društvene mreže, već će vlasnici Noe N7 bez problema zaigrati i pokoju zahtjevniju igru. E sad, pritom se ne trebate iznenaditi ako se uređaj počne grijati, jer je to normalno, no vidljiv pad performansi nakon nekog razumnog vremena igranja nisam primijetio. Naravno, u takvim uvjetima očekujte i pojačanu potrošnju baterije.

Kod Noa uređaja ne treba zanemariti ni DTS certifikaciju zvuka, koja će audiofilima svakako pružiti bolje korisničko iskustvo nego uređaji bez nje. Uz priložene slušalice, zvuk je prilično čist i glasan, a ako težite boljem, nikad nije kasno za opskrbiti se još kvalitetnijima, koje će DTS svakako znati iskoristiti.

Softver i sučelje


Noa launcher, kako se službeno zove svojevrsna nadogradnja sučelja na Noa uređajima, nije zapravo nikakva nadogradnja, već skoro potpuno čisti Googleov stock Android s nekim korisnim dodacima, koje smo zapravo već vidjeli i na nekolicini prethodnih modela. Sustav nudi mogućnost grupiranja svih aplikacija na početnom zaslonu, kao i poseban izbornik za njih, ukoliko vam je takva koncepcija draža.

Jedna od zanimljivijih je pinch-to-zoom podešavanje veličine ikonica na početnim zaslonima, što radi iznenađujuće dobro. Naravno, nije to funkcija koju ćete koristiti na dnevnoj bazi, ali je dobro znati da postoji. S druge strane, izbornik postavki je u ovom modelu malčice dizajnerski izmijenjen, ali je ostao jednako logički organiziran i funkcionalan.

size="medium"

Treba reći da uređaj vrti najnoviju verziju Androida - 8.1 Oreo, što znači da s njime dolaze i sve njegove funkcionalnosti. Tako je uređajem moguće upravljati cijelim nizom gesti, kao i gestama povezanim čitačem otisaka prstiju.

Od dodatnog softvera, tu je samo FM radio, što će razveseliti nostalgičare, a od ostalih možemo navesti potpuno nepotrebnu Blue Mail aplikaciju, kao i Google Duo, koje ne možete deinstalirati. No, s obzirom na 64 GB prostora i mogućnost korištenja memorijske kartice, na ovo nećemo prigovarati.

Uređaj posjeduje i vrlo korisnu Noa Premium Care aplikaciju za ostvarivanje spomenutog jamstva od fizičkih oštećenja. Prijavom u sustav ostvarujete pravo na npr. jednokratnu izmjenu razbijenog zaslona, a plaćate samo fizički rad servisa, što je zanemariva stavka u odnosu na cijenu zaslona.

Kamera


Noa N7 dolazi s dvostrukom 16 MP kamerom na poleđini, te jednom 16 MP za selfije. Primarne kamere sadrže Sonyjev IMX 298 senzor s f/2.0 otvorom blende. Sekundarna kamera za svrhu ima proizvesti bokeh efekt, dakle za portreti način snimanja, što baš i ne ispada najbolje, tako da vjerojatnost njegovog korištenja manja. Ono što je zanimljivo, i prilično dobro izvedeno, je mogućnost snimanja čak 80 MP fotografija, zahvaljujući oversamplingu. Od ostalih mogućnosti navedimo još panoramu, prepoznavanje lica i uljepšavanje, te mogućnost HDR načina. Video se snima u 480, 720 i 1080p rezolucijama, a automatski tajmer nudi okidanje samo za 2 ili 10 sekundi.

size="medium"

Sučelje kamere izgleda kao kod većine drugih Androida novijeg datuma, tako da se nećete morati posebno privikavati. Temeljeno je na gestama kojima odabirete način snimanja, ali i poseban odjeljak s postavkama, odnosno podešavanjima.

Kvaliteta fotografija u idealnim uvjetima je izvrsna u usporedbi s ostatalim modelima iz cjenovnog razreda. Vidimo iznimno veliku količinu detalja, realne boje, solidan dinamički raspon i veliku dozu oštrine. Ništa lošije nije ni kad uđete u dobro osvijetljen zatvoreni prostor. Zahvaljujući ovim senzorima, ali i tehnologiji oversamplinga, kamera je u mogućnosti postići rezoluciju od 80 megapiksela, što može biti od koristi onima koji žele još veću količinu detalja i naknadnu obradu slike. Naravno, za ovakve fotografije morat ćete odabrati poseban način snimanja (HD), a budite spremni da će jedna takva fotografija "težiti" i preko 15 megabajta.

U noćnim uvjetima imamo solidnu situaciju, možda čak iznad prosjeka cjenovnog razreda. Količina detalja je također na zavidnom nivou, ali je, logično, smanjena oštrina i povećana doza šuma. Dakle noćne fotografije su bolje nego na bilo kojem Noa modelu do sada.
Donekle bolju situaciju imamo u potpunom mraku uz upotrebu bljeskalice, jer je dovoljno jaka i subjektu/objektu neće promijeniti realnu boju.

Video je također obiluje detaljima, s velikom, a ponekad možda i prevelikom dozom oštrine. Boje su realne, a dinamički raspon solidan, dok je vidljiv je nedostatak stabilizacije, što znači da ćete morati imati mirniju ruku. Naravno, u ovom cjenovnom razredu, teško je očekivati bilo kakvu, a kamoli dobro odrađenu stabilizaciju videa.

Primjeri fotografija i videa


Idealni uvjeti:



Zatvoreni prostor



Noć i bljesklaica



80 MP - oversampling (28 MB)


columns="1" size="medium"

Selfie




Slike u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

Video


[responsive_youtube kXK-Ql1_DUc]

Baterija


3300 mAh kapaciteta u uređaju sa zaslonom relativno male rezolucije i ne baš gladnog procesora obećava natprosječnu autonomiju. Tijekom ovih nekoliko dana korištenja pokazala se upravo takvom. Uz moj inače prilično zahtjevan dan, ova je uspjela izdržati u prosjeku 20 do 30% dulje od OnePlusa 6, kojeg trenutno koristim kao primarni uređaj.

U normalnim uvjetima, prosječnom korisniku baterija bi trebala izdržati najmanje jedan dan intenzivnog ili dan i pol prosječnog korištenja. Oni malo štedljiviji mogu računati i na malo više.

Zaključak


Noa N7 je svakako zanimljiv uređaj za one koji se ne zadovoljavaju osnovnim specifikacijama i koje živcira čekanje kod učitavanja aplikacija, kao što to zna biti slučaj na jeftinijim uređajima. S obzirom na cijenu od 1999 kuna, možemo ga smjestiti u donje-srednji cjenovni razred, u kojem nudi prilično puno s obzirom na konkurenciju. 4 GB RAM-a i 64 GB interne memorije obilježja su daleko skupljih uređaja.

Kao pozitivnu stranu možemo navesti i novi 18:9 omjer zaslona, te vrlo tanki okvir kućišta, što je rezultiralo povoljnim omjerom zaslon - meso, a istovremeno je izostao prilično nepopularni zub. Ako idemo tjerati mak na konac, kao manu zaslona bismo mogli navesti njegovu relativno malu rezoluciju, ali i nešto slabiju vidljivost na suncu, dok generalno nudi dobar i realan prikaz boja.

Kamera je bitno poboljšana u odnosu na prijašnje modele. Razina oštrine i detalja u idealnim uvjetima u odnosu na lanjske modele osjetno je povećana, što se u dobroj mjeri dogodilo i s noćnim. Pod minuse možemo dodati nedostatak novog USB-C standarda, umjesto kojeg je ugrađen stari microUSB.

U odnosu na konkurenciju u ovom tržišnom segmentu, Noa je u prednosti zbog dostupnosti servisa u Hrvatskoj, a ono će drugi teško ikad ponuditi je tzv. Premium jamstvo na fizička oštećenja, gdje vam unutar jamstvenog roka Noa osigurava dio koji razbijete svojom krivnjom (npr. zaslon).

I na kraju odgovor na pitanje iz uvoda, dakle vrijedili li ovo sve 2000 kuna? Naše mišljenje je da vrijedi, i to upravo iz gore navedenih razloga. Alternative u vidu drugih "kineza" mogu biti i nešto jeftinije, ali uz upitnu servisnu podršku, a o jamstvu na fizička oštećenja da ni ne pričamo.