Android Recenzije

Nokia 2.4 - Recenzija



Nositelj licence za Nokia telefone finska tvrtka HMD Global većinom se usredotočila na nekakav srednji cjenovni razred, gdje Nokia uređaje ističe odlična kvaliteta izrade, dizajn i redovita softverska ažuriranja neovisno o cijeni uređaja.

Nokia 2.4 trenutno je najnoviji uređaj finskoj proizvođača, a uz jednaku cijenu kao što su imali prethodnici, donosi neke nove značajke na Nokia 2 seriju uređaja. Obilježje te serije je odlična autonomija i niska cijena, a Nokia 2.4 i dalje dolazi s tim karakteristikama, ali sada koristi „puni“ Android umjesto Androida GO, ima senzor otiska prsta, profinjeniji dizajn te standardno (za Nokiju) obećanje 2 godine nadogradnje Androida i 3 godine sigurnosnih ažuriranja, što u ovom cjenovnom razredu nema nitko.

Kako se Nokia 2.4 pokazala u dvotjednom testu i kakvom profilu kupaca bi mogla biti dobar uređaj možete pronaći u nastavku.



PREDNOSTI

NEDOSTACI










Dizajn i kvaliteta izrade

Ograničene performanse







Odlična autonomija

Nema USB Tip C







Nadogradnja na Android 11 i 12

Zaslon je mogao biti bolji







GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

165,85 x 76,30 x 8,69 mm







Masa

189 grama







Zaslon

6,5″ LCD 720x1600px, 270 ppi







SoC

MediaTek Helio P22







CPU

4x1,5 GHz Cotrext-A53 & 4x2 GHz Cortex-A53







RAM

2/3 GB







Interna memorija

32/64 GB







Micro SD

Da







Povezivanje

WiFi b/g/n, A-GPS, Bluetooth 5.0, OTG, NFC







Otporan na vodu

Ne







Brzo/bežično/reverzibilno punjenje

5W/ne/ne







OS

Android 10 (Android One)







Kamera

Kamera 13 MP f/2.2, 2 MP senzor dubine







Prednja kamera

5 MP







Baterija

4500 mAh







Cijena

Globalno 119 eura, nedefinirano za hrvatsko tržište




Dizajn, kućište i ergonomija




Nokia 2.4 dolazi u odlično odrađenom plastičnom kućištu koje prilikom rukovanja ostavlja solidan dojam, bez ikakvih škripanja poklopaca ili loših spojeva okvira kakve je moguće pronaći na jeftinijim uređajima. Plastična poleđina s 3D nanoteksturom precizno se spaja na plastični okvir, na kojeg se s druge strane spaja zaslon. Između stakla zaslona i okvira nalazi se određena tampon zona koja smanjuje vjerojatnost pucanja zaslona prilikom pada na okvir.

Prvo što primijetite kada uzmete Nokiju 2.4 u ruke je upravo manjak skliskosti na koju smo naviknuli na današnjim uređajima zbog masovne uporabe stakla ili polirane plastike na poleđini. Upravo zbog nanoteksture na poleđini uređaj odlični leži u ruci.



Na prednjoj strani nalazimo 6,5-inčni HD+ zaslon sa suzom na vrhu zaslona u koju je smještena 5MP prednja kamera. Oko zaslona imamo oveće rubove za današnje standarde, posebice ispod zaslona gdje se smjestio Nokia logo, no to za ovu cjenovnu kategoriju nije neki nedostatak. Na desnoj strani nalazimo tipke za kontrolu glasnoće i otključavanje, dok na suprotnoj strani imamo utor za nano-SIM kartice i MicroSD karticu te tipku za Google Assistant, koja se ne može mapirati na nešto drugo, ali se može isključiti tako da odete u Postavke->Sustav->Geste.

Na donjoj strani nalazimo mikrofon, stari microUSB utor i zvučnik, dok na gornjoj strani imamo još jedan mikrofon koji vjerojatno služi za otklanjanje pozadinske buke prilikom razgovora i 3,5mm utor za slušalice.



Poleđina uređaja dolazi izvedena u tri boje: Charcoal (sivi), Fjord (ljubičasta) i Dusk (plava), no s lijepim promjenama boje ovisno o svjetlosti. Tako naš sivi primjerak mijenja boju od svijetlo sive na vrhu poleđine do tamno sive na dnu, a Nokia Mobile se odlučila na matiranu završnu obradu tako da nema odsjaja i osobno mi izgleda bolje od reflektivnih poleđina.



Na poleđini dalje nalazimo dvostruku kameru ispod koje se nalazi senzor otiska prsta. Nokia 2.4 prvi je uređaj Nokia 2 serije sa senzorom otiska prsta, a sam senzor ne odskače toliko od površine poleđine pod prstom pa se potrebno malo naviknuti na lokaciju prilikom korištenja. Osim za otključavanje, senzor podržava i gestu povlačenja kako bi se na uređaju prikazali prečaci i notifikacije, što je zgodno. Ispod senzor slijedi Nokia logo i na dnu nekakav tekst o proizvođaču i certifikatima koji se tijekom korištenja skoro pa do kraja izbrisao.

Zaslon


Nokia 2.4 dolazi sa 6,5-inčnim LCD zaslonom rezolucije 720 x 1600 piksela (HD+). Rezolucija nije toliki problem kao što je loš prikaz boja, pa se zaslon čini malo ispran. Nije to nešto čudno za uređaje koji koštaju manje od 1000 kuna i nakon par dana korištenje oko se navikne, ali je primjetno. Isto tako, maksimalna svjetlina zaslona nije dovoljna za nesmetano korištenje uređaja na vanjskom svjetlu.

U samim postavkama mogu se pronaći opcije koje će poboljšati korisničko iskustvo poput „noćnog svjetla“ za korištenje uređaja prije spavanja, „tamni način“, odnosno sistemski „dark mode“, koji na čistom Androidu izgleda više kao sivi način. Uređaj nema neki vid obavijesti o trenutnim notifikacijama kada je uređaj zaključan poput AlwaysOn zaslona ili LED-ice, ali zato se može postaviti da se zaslon probudi prilikom primanja nove obavijesti, a tu je i gesta za buđenje zaslona prilikom podizanja uređaja.

Hardver i performanse


Budući da je riječ o uređaju niže cjenovne kategorije, Nokia 2.4 dolazi sa slabijim hardverom koji će i dalje nekima biti dovoljan za svakodnevan rad. Uređaj koristi MediaTekov Helio P22 procesor sa 8 Cortex A-53 jezgri na radnom taktu do 2GHz uz PowerVR GE8320 grafički čip. Dostupan je u dvije memorijske varijante – 2GB RAM-a i 32GB interne memorije te 3GB RAM-a i 64GB interne memorije. Naša testna verzija je ova osnovna sa 2GB RAM-a i 32GB interne memorije. Memorija je proširiva MicroSD karticom. Sam sustav uzme oko 13GB, tako da je stvarna memorija dostupna korisnicima 19GB, odnosno 51GB.



Rezultati na GeekBench testu nisu bajni, ali stvarne performanse tijekom dvotjednog korištenja su ipak prihvatljivije. Aplikacije se malo sporije otvaraju i prilikom korištenja intenzivnijih aplikacija osjetan je lag, tj. zastajkivanje. Moguće je igrati igre na ovom hardveru, npr. Call Of Duty Mobile radi dosta dobro, što vjerojatno viže govori o programerima te aplikacije. Osobno sam na Nokiji 2.4 koristio standardne društvene mreže (Facebook, Twitter, Instagram), aplikacije za komunikaciju poput WhatsAppa, Slacka te imao više sinkroniziranih email pretinaca preko Gmaila i Outlooka. Tijekom dana bih pogledao YouTube i prosurfao internetom preko Chromea. Sve je bilo izvedivo, no dosta sporije nego što sam navikao uz primjetna zastajkivanja prilikom otvaranja multitasking prikaza gdje su sve (nedavno) pokrenute aplikacije.

U segmentu povezivosti Nokia 2.4 nosi se dosta dobra, pa tako nisam imamo nikakvih problema sa signalom, kao ni sa pozivima. Zanimljivo je da uređaj ima BT5.0 pa i NFC, kako je navedeno na službenoj stranici, iako ga na testnom primjerku nisam pronašao.

Softver i sučelje


Nokia 2.4 dio je Googleovog Android One programa. Drugim riječima, riječ je o „čistoj“ verziji Androida koja ne dolazi sa prilagođenim sučeljima kakve imaju Samsung s OneUI-om ili Huawei s EMUI-om. Svaka promjena napravljena u softveru Android One uređaja treba dobiti blagoslov od Googlea, što je dobro za zadržavanje nekakve konzistencije na uređajima, ali problem je što mnogo značajk koje ostali proizvođači ugrade u svoja sučelja, korisnici Android One uređaja trebaju u obliku neke alternative potražiti u trgovini.



Za uređaje slabijeg hardvera općenit smatram da „manje je više“ tako da je Android One dobar izbor za Nokiju 2.4. Jedine dvije aplikacije koje je Nokia Mobile predinstalira su aplikacija za kameru i „My Phone“ aplikacija, koja korisniku omogućuje da provjeri garanciju, kontaktira službu za korisnika, pogleda upute i detalje o mobilnom uređaju i slično.

Nokia 2.4 trebala bi biti nadograđena na Android 11 i Android 12, a isto tako će sljedeće 3 godine primati sigurnosna ažuriranja, kako obećava proizvođač HMD Global, koji za sada svoja obećanja po pitanju nadogradnje svih uređaja i ispunja.

Kamera




Na poleđini Nokije 2.4 ugrađena je 13MP primarna kamera s otvorom blende f/2.2 uz 2MP senzor dubine i LED bljeskalicu.

U uvjetima s dobrim osvjetljenjem, Nokia 2.4 daje solidne fotografije s dobrim dinamičkim rasponom, kontrastom i bojama, no već u nekim uvjetima unutarnje rasvjete fotografije gube oštrinu i kvalitetu. Daleko najbolja značajka kamere je definitivno night mode, odnosno noćni način rada. Osobno se očekivao da će to biti čisti gimmick na uređaju budžet kategorije, no noćni način zapravo povuče dovoljno svjetla i producira iskoristive fotografije. One nisu toliko oštre kao na skupljim uređajima, ali zaista čini razliku. Po pitanju videozapisa, uređaj podržava snimanja videozapisa maksimalne FullHD rezolucije na stražnjoj i prednjoj kameri.

Primjeri fotografija



Primjeri videozapisa



[responsive_youtube sTpluhVxl_c]

Sama aplikacija kamere podržava različite značajke portretnog načina fotografiranja, a tu je i uporaba AI-a za prepoznavanje je li riječ o licu, bebi, hrani ili neki drugi subjekt koji se fotografira. Isto tako u samu aplikaciju integriran je Google Lens koji omogućuju čitanje QR kodova, prevođenje preko kamere, prepoznavanje raznih objekata i slično.



Sve u svemu, ako vam je kamera bitan aspekt smartfona, definitivno treba pogled usmjeriti na uređaje veće cjenovne kategorije. Kamera na Nokiji 2.4 će poslužiti, ali ne treba očekivati čuda.

Baterija


Autonomija je jedan od aduta Nokije 2.4. Zahvaljujući velikoj bateriji kapaciteta 4500mAh, zaslona i hardvera niske potrošnje, uređaj mi je na jednom punjenju lako izdržao puna dva dana uz mali ulazak u treći. Uz nešto racionalniju uporabu to bi ispalo neka 2-3 punjenja tjedno. Loša strana jest što se za punjenje koristi MicroUSB utor, a punjač ima izlaznu snagu od 5W tako da je punjenje od 0 do 100% trajalo neka 3 i pol sata, što je ok ako uređaj puniti po noći i ako ćete ga puniti dvaput tjedno.

Zaključak


Nokia 2.4 logičan je nastavak Nokia 2 serije uređaja i predstavlja svojevrsnu evoluciju serije koja je započela s Android GO verzijom Androida korištenom za hardverski slabije uređaje, a danas je tu „normalni“ Android, profinjeniji dizajn, senzor otiska prsta, uz zadržavanje iste cijene i odlične autonomije koja je ostala zaštitni znak Nokia 2 serije uređaja.



Po preporučenoj globalnoj cijeni od 119 eura, koja na hrvatskom tržištu još nije definirana, ali valjda ne bi trebala prijeći 900kn, Nokia 2.4 je dobar izbor za osobe koje tek ulaze u smartfon vode ili nemaju prevelike zahtjeve od mobilnih uređaja, odnosno očekuju da će ga koristit većinom za komunikaciju i povremenu konzumaciju sadržaja. Nedostaci poput korištenja MicroUSB utora, sporo punjenje, ograničene performanse i zaslon mogu određenim korisnicima biti presudni, no treba pogledati cijenu i prioritete. Kvaliteta izrade, dizajn i garantirana nadogradnja na Android 11 i Android 12 izdiže Nokiju 2.4 u svojoj cjenovnoj kategoriji. Ipak je kreiranja uređaja na budžetu igra s kompromisima, tako da kupac treba sam odlučiti na koje je voljan pristati.