Mobilne telefone u pravilu dijelimo na smartphone uređaje i one koji to nisu. Same smartphone uređaje opet možemo podijeliti u razne potkategorije, a najčešće se radi o podjeli na gadgete i poslovnjake. Glasovna komunikacija, SMS i MMS mogući su na svim uređajima, međutim kada je u pitanju komunikacija putem elektroničke pošte i/ili instant poruka stvari se razlikuju od modela do modela. Budući da ni sam termin smartphone nema neku službenu, od svih prihvaćenu definiciju, tako niti „poslovni mobitel“ ne možemo definirati nekim egzaktnim kriterijima. Ono što možemo je isprobati neke od njih i na temelju korisničkog iskustva opisati ih i ocijeniti.
Danas na pladnju za usporedbu imamo dva najpoželjnija mobilna uređaja 2010 godine u poslovnom segmentu, odnosno uređaja čija je primarna namjena komunikacija s naglaskom na elektroničku poštu, instant poruke, te korištenje uredskih alata. To su Nokia E72 i BlackBerry Bold 9700.
Dizajn, konstrukcija ...
S obzirom da su dizajn i izgled uređaja poprilično subjektivna kategorija, nezahvalno je davati neko konkretno mišljenje. Oba uređaja djeluju profinjeno, a kromirani detalji na kućištu daju određenu dozu prestiža i skupoće.
BlackBerry 9700 je dostupan u crnoj i bijeloj boji kućišta, dok je Nokia E72 dostupna u crnoj, bijeloj, sivoj, smeđoj i ljubičastoj. Onaj sjaj kroma na crnom Blackberryju niti blizu ne dolazi do izražaja kada je u pitanju bijelo kućište. Iskreno, bijela boja za mobitel možda i nije najmudrije rješenje, jer neovisno o tome koliko bili opsjednuti higijenom i pranjem ruku, bijelo kućište nakon mjesec dana korištenja neće baš izgledati profinjeno.
Nokia E72
S kućištem debljine 10mm osjetno je tanja od Blackberryja i djeluje elegantnije. Na prvi pogled djeluje nevjerojatno da su svi potrebni dijelovi stali u tako tanko kućište. Sama plastika je kvalitetna i pridonosi ukupnom dojmu da se radi o skupom uređaju. Siva boja kućišta i tipkovnice, kakvu smo imali na testu, ostavlja možda i najfiniji dojam, ali čitljivost sivo-bijelih slova i brojki na sivoj tipkovnici i nije za pohvaliti, a pomoć dolazi tek u vidu paljenja pozadinskog osvjetljenja. Stoga, ako vam vid baš i nije na nivou radije izaberite crnu boju. Poleđina uređaja, tj. poklopac baterije izrađen je od glatkog aluminija na kojem vidno ostaju otisci prstiju. Optički trackpad, koji je Nokia premijerno uvela na ovom uređaju nije najbolje riješen iz jednostavnog razloga što se nalazi unutar krakova navi tipke, kojom je istini za volju, daleko lakše upravljati nego ovako loše izvedenim trackpadom. Kritika ide i na račun tipke za pokretanje glasovnih komandi. Naime, nalazi se na bočnom dijelu u sredini između tipki za pojačavanje/smanjivanje glasnoće, što će prilično zbunjivati prste dok se ne naviknu. Sama QWERTY tipkovnica je odlično ergonomski izvedena, uostalom ova forma s neznatnim izmjenama je već iskušana na modelima E71 i E63 i tipkanje je sasvim ugodno. Cijela konstrukcija uređaja djeluje čvrsto i kompaktno, što nije nikakvo iznenađenje s obzirom da je Nokijina serija E oduvijek bila na jednom višem nivou.
BlackBerry Bold 9700
BlackBerryjevo kućište, slično kao i Nokijino upotpunjeno je kromiranim dijelovima koje daje određeni dojam finoće i elegancije. Budući da već postoji opširna recenzija ovog uređaja, nema potrebe da ponavljamo svaki detalj, a općenito u ovom tekstu nastojat ćemo se fokusirati na razlike između ova dva modela. Za razliku od Nokije, BlackBerry ipak djeluje malo „plastičnije“, iako je imitacija kože na stražnjem dijelu velika prednost u odnosu na Nokijin klizavi aluminij, jer zadržava uređaj na prstima. Kod BlackBerryja je vidljivo da zaslon u svom gornjem dijelu nije integriran u kućište, već je ostavljena neka vrsta proreza širine 1mm, što je sasvim dovoljno za nakupljanje prašine. Sama tipkovnica, za razliku od Nokijine, tradicionalno je zaobljena, čime se dobije na ukupnoj širini. Za razliku od prijašnjih modela sam oblik tipki je pomalo neobičan, no nakon kratkog perioda prsti se priviknu.
Za razliku od Nokijinog, BlackBerryjev trackpad je odlično izrađen, elegantno ukomponiran u kućište i što je najvažnije, u postavkama mu je moguće podešavati brzinu odaziva.
Hardware
Nokia E72 pogonjena je ARM11 procesorom takta 600 MHz, a raspolaže sa 128 MB RAM-a i 250 MB interne memorije. Podržane su microSD memorijske kartice najviše do 16 MB.
BlackBerry Bold 9700 raspolaže s 624 Mhz procesorom, 256 MB interne memorije, od toga 121 MB alocirano za aplikacije. S obzirom da BlackBerry aplikacije ne zauzimaju mnogo prostora ovo će biti sasvim dovoljno i za veću količinu aplikacija, pogotovo ako uzmemo u obzir da su prethodni modeli za ovu namjenu imali oko 40 MB. Jednako kao kod Nokije, podržane su microUSB kartice do 16 MB.
Zasloni kod oba uređaja podjednake su veličine, no kad je rezolucija u pitanju BlackBerry sa svojih 480x360 točaka osjetno nadmašuje Nokiju čija je rezolucija zaslona 320x240 točaka. Istina, Nokia podržava 16 milijuna boja, a BlackBerry 65.000, no taj je podatak praktički irelevantan s obzirom da će ljudsko oko teško primijetiti razliku.
OS i sučelje
Symbian S60v3 i BlackBerry OS 5.0 su dobro poznate i već iskušane platforme koje su za svoju klasu praktički dovedene na vrhunac upotrebljivosti. Pogledamo li prilično jake procesore ugrađene u oba modela, možemo već na prvu ruku zaključiti da u kombinaciji s ovim operativnim sustavima daju maksimalne performanse. Naime, oba modela su izrazito brza i kretanje kroz izbornike se odvija praktički trenutno. Možda je kod BlackBerryja ta brzina ipak za nijansu veća, a zahvaljujući donekle jednostavnijem sustavu izbornika.
Da bi shvatili rivalstvo između Nokije i RIM-a priču o e-mailu u pokretu trebamo vratiti malo unatrag.
BlackBerry je oduvijek bio sinonim za e-mail u pokretu, odnosno za kvalitetu i sigurnost e-mail komunikacije, a ta činjenica je jasna i samim čelnim ljudima Nokije. Kako i na koji način funkcionira BlackBerry servis opisano je u našoj temi BIS – BlackBerry Internet Service u Hrvatskoj. Dakle, RIM kao pionir u ovom segmentu još je davne 1999 godine pokrenuo servis dvosmjernog paging-a, a 2002 godine, uz ostale servise, pravu e-mail komunikaciju, odnosno razmjenu poruka u stvarnom vremenu, putem mobilne mreže koristeći bežični podatkovni prijenos u kombinaciji sa samostalno razvijenom enkripcijom za sigurnost cijelog sustava.
Prednosti RIM-ovih proizvoda ubrzo su prepoznale mnogobrojne kompanije i započele s opremanjem uposlenika i cijelih sustava BlackBerry proizvodima i uslugama.
Nokia, kao globalni tržišni lider i predvodnik u inovacijama je nedugo zatim shvatila da se upravo stvara novi segment tržišta i da nije kvalitetno pokriven od njihove strane. Naravno, Nokia je već imala uređaje za poslovne korisnike kao npr. Nokia 9000, 9110, 9210 i sl. ali nije bila razvila sustav nalik RIM-ovom koji bi sve skupa upotpunio. Tako je Nokia, u suradnji s RIM-om, na svojim uređajima poput modela 9500, E61 i još nekima pokrenula tzv. BlackBerry Connect uslugu što je značilo (skoro) potpunu funkcionalnost BlackBerry servisa na uređajima koji nisu proizvedeni od strane RIM-a. Međutim, iskustva su pokazala da to i nije bilo najsretnije rješenje jer su korisnici često ostajali zakinuti za ono što je najvažnije za ovu vrstu usluge, a to je konstantna veza mobitela s internetom. Događalo se da su se uređaji odspajali ili da se uopće nisu mogli povezati s BlackBerry serverima, tako da je zadnji Nokijin uređaj s ovom mogućnošću bio E61i. Izlskom modela E71 prestaje ova vrsta suradnje i Nokia započinje s razvojem vlastitog sustava po uzoru na BIS. Tako se rodio Nokia Messaging.
Nokia messaging
Usluga Nokia messaging u Hrvatskoj inače funkcionira pod nazivom „Nokia mail“ a ponuđena je u suradnji s VIPnet-om. Cijena korištenja je 39,00 kn mjesečno bez ograničenja poslanih, odnosno primljenih mailova. Izuzetak je model kojim se danas bavimo, tj. Nokia E72, jer kupnjom ovog uređaja automatski kupujete licencu za Nokia Messaging i ne trebate plaćati pretplatu VIPnet-u. Dakle, na ovom uređaju imate besplatno korištenje Nokia Messaging usluge, ali ćete se morati sami pobrinuti za plaćanje podatkovnog prometa. S obzirom da slanje/primanje e-mailova ne troši previše podataka dovoljno će vam biti i oni jeftiniji paketi. Nokia messaging je punokrvni Push E-mail servis, što znači da će vam mailovi na uređaj pristizati u istom trenutku kad pristignu na server. Naravno, ovo vrijedi za mailboxove koji podržavaju Push tehnologiju, a to su uglavnom svi popularniji servisi (Gmail, Yahoo!, Hotmail). Za sve ostale vrijedi pravilo da se mailovi isporučuju svakih 15 minuta.
Sama Nokia Messaging aplikacija u odnosu na BlackBerry nudi vizualno ugodnije sučelje, a omogućuje i određivanje vremenskih perioda kada želite primati e-mail na uređaj.
Blackberry Internet Service
Iako postoji posebna tema za ovaj dio, ponovit ćemo ono najvažnije:
E-mail na BlackBerryju nećete moći koristiti bez jedne od BlackBerry tarifa.
Za 80,00, odnosno 91,00 kn mjesečno, uz neograničeno primanje/slanje e-mail poruka, dobije se i neograničeno (flat) surfanje na uređaju te upotreba licenciranih RIM-ovih aplikacija kao što su instant messaging programi, Facebook, Twitter i sl. Najvažnija stavka u ovdje je BlackBerry enkripcija podataka koja jamči daleko najveću sigurnost u odnosu na sve konkurentske proizviode. BlackBerry za razliku od Nokije nudi jedinstveni inbox u kojem je na jednom mjestu moguće vidjeti sve pristigle poruke iz raznih pretinaca, instant messaging servisa, društvenih mreža i sl. Naravno, unurar samog sustava ove su poruke razdvojene i svaka se nalazi u svom vlastitom pretincu, što je moguće vidjeti posebnim ulaskom u svakog od njih.
Ono što je kod Blackberryja zanimljivo, a nedavno uvedeno, jest dvosmjerna sinkronizacija. Dakle, čak i one mailove koje pošaljete s računala, nakon par trenutaka možete vidjeti i na samom uređaju.
Instant poruke
Zašto slati SMS kad su instant poruke praktički besplatan? Ukoliko imate određen krug ljudi koji koriste instant messaging, komunikacija među vama postaje prilično zanimljiva i skoro besplatna. BlackBerry unutar pretplate na BlackBerry tarifu omogućuje neograničeno korištenje instant messaging servisa, odnosno neograničen broj poslanih/primljneih instant poruka. Na Nokiji, ako zakupite jedan od podatkovnih paketa možete poslati/primiti stotine IM poruka za cijenu jedne SMS poruke. Što je još važnije komunikacija se za razliku od SMS-a odvija u stvarnom vremenu. Naravno, pri korištenju instant messaginga, isko kao i kod e-maila, uređaj mora neprekidno biti spojen na internet, što će donekle skratiti trajanje baterije. Kod Blackberryja su instant messaging aplikacije duboko integrirane u sam operativni sustav i trajanje baterije je skoro pa potpuno neovisno o korištenju IM apliakcija.
BlackBerry Bold 9700
Kao što je rečeno, Blackberry posjeduje originalne RIM-ove aplikacije za komunikaciju putem instant poruka. Tu su Windows Live Messenger (MSN), Yahoo! messenger, Google Talk, ICQ i AIM. Možda je mali nedostatak što svaki protokol ima zasebnu aplikaciju, ali s obzirom da su one duboko integrirane u sam operativni sustav neće utjecati na autonomiju baterije.
Uz navedene, BlackBerry posjeduje i vlastiti servis za razmjenu instant poruka – BlackBerry messenger. Ovaj protokol namijenjen je isključivo razmjeni poruka na BlackBerry uređajima.
Naravno, postoje i 3rd party aplikacije raznih proizvođača za instant messaging, a kao najoptimalniju varijantu predlažemo „IM+ lite“. Ovo je besplatna verzija IM+ aplikacije koja se inače plaća 39$. IM+ lite podržava sve poznate protokole, a među njima i Facebook chat. Ako vam se ne svidi IM+ lite instalirajte si Nimbuzz, koji nudi isti spektar IM protokola. Nadalje, tu su službene Facebook i Twitter aplikacije koje ne moraju nužno biti aktivne jer omogućuju primanje Push obavijesti. Mana je što na BlackBerry uređajima općenito nije moguće koristiti VoIP rješenja iz jednostavnog razloga što BlackBerry nema hardverske mogućnosti za korištenje istih.
Nokia E72
Nokia E72 dolazi s predinstaliranom aplikacijom Chat koja omogućuje korištenje slijedećih protokola: Google Talk, Windows Live Messenger, Yahoo! messenger te Nokijin vlastiti protokol Ovi chat. Ova aplikacija otkada je proizašla iz Nokijinog Betalabs odjeljka nije doživjela značajne promjene i prilično je spartanski izrađena. Upravo zbog ovoga preporučamo instalrianje jedne od mnogih 3rd party rješenja koje postoje za Symbian platformu. Najpopularniji od njih, Fring i Nimbuzz nude i pravi mobilni VoIP, što kod Blackberryja vidjeli smo, nije slučaj. Uz to, za Symbian postoji i službena Skype aplikacija o čemu ne treba posebno trošiti riječi. Sve navedene aplikacije rade putem Wi-Fi-a i 2G/3G mreže.
Mobilni ured i organizator
Nokia E72 sadrži punu verziju aplikacije Quick Office pomoću koje je moguće pregledavati i uređaivati Word, Excel i PowerPoint dokumente, s podrškom i za Microsoft Office 2007 dokumente. Također, tu je već standardna podrška za pregled PDF dokumenata.
Moguće je stvarati bilješke, kao i tzv. aktivne bilješke u koje je moguće „ugraditi“ slike i zvučne zapise. Tu su već poslovično prisutni zadaci (to-do), pretvarač valuta, Zip manager i kalkulator. Za svjetske putnike tu je aplikacija World traveler s informacijama o raznim gradovima, vremenu, letovima aviona i sl.. Od koristi zna biti i Multiscaner aplikacija koja pomoću ugrađene kamere skenira vizit karte ili neki tekst te ih posprema u memoriju.
Kalendar je nije doživio veće promjene u odnosu na prethodne modele. Sadrži mogućnost dnevnog, mjesečnog, tjednog pregleda događaja, a moguće ga je sinkronizirazi s Google kalendarom, za što će trebati instalirati aplikaciju Google Sync. Kako Google Sync i nije najsretnije rješenje, Nokia ima vlastito rješenje u vidu Ovi Sync aplikacije koja je objektivno bolja i potpunija, barem što se Nokijinih uređaja tiče. S Ovi Sync-om, uz kalendar, moguće je sinkronizirati sve bilješke i zadatke. Sinkronizaciju je moguće podešavati da radi automatski, ručno ili po unaprijed zadanim vremenskim razmacima. Naravno, za sve ovo potrebno se registrirati na Ovi servisu.
BlackBerry Bold 9700 za pregled i uređivanje dokumenata koristi skup aplikacija Documents To Go. Moguće je pregledavati Word, Excel i PowerPoint dokumente, dok za pregled PDF dokumenata ne postoji posebna aplikacija, ali je moguće svaki takav dokument koji pristigne mailom pregledati unutar mail klijenta, no to je daleko ispod razine koju nudi Nokijin PDF preglednik. U usporedbi s Nokijinim, BlackBerryjev kalendar je spartanskog izgleda, ali je svejedno prilično jasan. Nadalje, tu su dvije vrste zabilješki: „memo“ i „to-do“ ali ni jedna ni druga se ne mogu sinkronizirati s Google Sync-om. Za ovu svrhu preporučamo potražiti neko od 3rd party rješenja, a kao najbolje preporučamo Evernote.
Imenik
Nokia, sa svojim Symbian telefonskim imenikom, odnosno njegovom organiziranošću i jednostavnošću korištenja, kao i dizajnom zasigurno pobjeđuje. Vizualno je ugodniji i ima logičan raspored opcija. Za svaki kontakt moguće do dodati ogromnu količinu podataka, od unaprijed definiranih kao što su npr. telefon, e-mail, web, fax itd. pa do onih koje je moguće proizvoljno imenovati. Kontakti se mogu sinkronizirati s Googe računom, putem Google Synca i s Nokijinim Ovi računom koristeći Ovi Sync.
BlackBerryjev imenik je spartanskog izgleda i sam sustav izbornika zahtijeva određenu dozu privikavanja. Ono što je kod Blackberryja prednost je mogućnost korištenja višestrukih imenika. Naime, BlackBerry prilikom definiranja bilo kojeg mailboxa omogućuje sinkroniziranje kontakata između uređaja i dotičnog mailboxa.. Tako možete imati onoliko različitih imenika koliko e-mail računa koristite.
Web preglednik
Ako usporedimo standardne web preglednike kod oba uređaja, BlackBerry sa svojim jednostavno ne može konkurirati Nokijinom. Osjetno je sporiji, a i renderiranje web stranica se odvija drugačije. Kao alternativa standardnom web pregledniku tu je uvijek Opera mini, no ona ne radi preko BlackBerry servisa, tj. blackberry.net pristupne točke, već zahtijeva standardnu operaterovu pristupnu točku, preko koje se promet posebno plaća. Ukoliko želite i dalje besplatno surfati instalirajte si Bolt browser koji dopušta odabir pristupnih točaka, a među nima i BIS (blackberry.net APN). Na sreću, prije par tjedana stigla je odlična vijest za vlasnike BlackBerryja 9700 koja kaže da će se postojeći uređaj vrlo skoro moći nadograditi na novi BlackBerry 6 operativni sustav u kojeg je integriran novi WebKit internet preglednik. Naime, radi se o tehnologiji koja, u najmanju ruku, omogućuje jednak doživljaj surfanja kao što je to slučaj na ostalim platformama.
Nokia koristi dobro iskušani Mini-map sustav pregledavanja web stranica, a sadržaj se učitava brzo i nema većih zastoja. Flash nije podržan, ali zato postoji YouTube aplikacija koja izuzetno dobro i brzo radi.
Multimedija
Nokia ima zanimljivu galeriju slika, po formi poznatu iz N serije.. Sama po sebi, galerija je brza, a zumiranje slika se isto odvija skoro trenutno. Tu je slideshow, geotagging
Za razliku od Nokijinog, BlackBerryjev video player podržava reprodukciju DivX i Xvid formata, međutim malo je vjerojatno da će pokrenuti baš svaki isječak jer je njihovo pokretanje ovisi o podržanim codecima. Kod oba uređaja video isječke je moguće pregledavati preko cijelog zaslona.
Što se glazbenog svirača tiče, Blackberryjev uz standardne mogućnosti nudi i equalizer. Kvaliteta zvuka, odnosno ukupan doživljaj glazbe je zapravo podjednak. Kod oba modela glazba se može vrtjeti u pozadini, ali jedino Nokia nudi prikaz pjesme i mogućnost kontrole na početnom zaslonu.
Kako BlackBerry nema radio, spomenut ćemo samo Nokijin. Radi se o FM radiju s RDS-om koji automatski pretražuje dostupne radio postaje te ih sprema u memoriju. Maksimalan broj spremljenih postaja je 50. Uz FM postoji i internet radio putem kojeg možete slušati sreaming radio postaja iz cijelog svijeta, a od toga je 86 hrvatskih.
Povezivost
Oba uređaja podržavaju Wi-Fi i HSPA prijenos podataka. Ukoliko će vam mobitel služiti kao modem Nokia je u prednosti jer podržava HSDPA brzinu do 10,2 mbps dok BlackBerry ide do maksimalnih 3,6 mbps. Spajanje s drugim uređajima moguće je i putem Bluetootha, kako za audio tako i za podatkovni prijenos. Micro USB utor kod oba modela služi za spajanje s računalom i punjenje baterije, s iznimkom Nokije koja se tim putem može puniti samo preko računala, dok za spajanje na električnu mrežu koristi poseban punjač. Kod oba uređaja prisutan je i 3,5 mm audio utor.
Navigacija
U ovoj kategoriji Nokia odnosi pobjedu. Ne samo radi besplatne Ovi, glasovno navođene navigacije, već i zbog toga što je izbor ovih aplikacija za BlackBerry zaista sužen. Na Nokiji je, uz Ovi, moguće koristiti Garmin, iGo, Tom Tom i još mnoga druga rješenja, dok ste na BlackBerryju osuđeni na relativno siromašnu BlackBerry maps aplikaciju. Naravno, za pozicioniranje i snalaženje u prostoru na obje je platforme moguće je koristiti i Goolge maps.
Kamera
S obzirom da se radi o poslovnim mobitelima kamera je ovdje praktički irelevantan faktor. No ipak, Nokia E72 sadržava 5 megapikselnu kameru koja proizvodi fotografije zavidne kakvoće, dok BlackBerry ima 3.2 megapikselnu. Oba uređaja podsjeduju LED bljeskalicu a primjerke fotografija pogledajte ispod. Što se video snimanja tiče, ovi poslovnjaci se, očekivano, i nemaju s čime pohvaliti. Oba uređaja snimaju video isječke s framerateom od15 fps, tako da su gledljivi na samim uređajima. Kada ih prebacimo na računalo izostanak kvalitete je razvidan. Ovdje pogledajte primjere fotografija snimljenih Nokijom
i onda iste te pozicije snimljene Blackberryjem
Baterija
Oba modela su opremljenja s 1500 mAh baterijama s kojima postižu široku autonomiju.
Blackberry u punom pogonu izdržat će najmanje tri dana, a ukoliko ga koristite umjerenije i gasite po noći potrajat će i cijeli tjedan. Detaljnije o testu baterije na BlackBerryju pročitajte u posebnoj recenziji.
Kod Nokije je situacija slična, baterija je pri intezivnom režimu korištenja izdržala nešto manje od tri dana, a situacija je bila slijedeća: Uključen 3G, stalna veza s internetom, stalno uključen e-mail klijent, IM klijent (Fring), Skype i GPS. U to vrijeme radilo se o 15 min razgovora, 15 min Skype razgovora preko 3G, 30-ak primljenih mailova, oko 50 IM poruka, 10 min slušanja radija, 20 min surfanja preko 3G, i povremeno „kopanje“ po izbornicima. Naravno, autonomiju baterije možete produžiti prebacivanjem rada na 2G, isključivanjem GPS-a, isključivanjem nepotrebnog Wi-Fi skeniranja itd.
Zaključak
Nedvojbeno je da se radi o odličnim uređajima, štoviše ponajboljima u svojoj kategoriji i svatko će zasigurno naći vlastiti razlog za korištenje jednog, a ne onog drugog. Objektivno, ukoliko imate mogućnost korištenja BlackBerry tarife i povećanu potrebu za komunikacijom putem e-mail i instant poruka BlackBerry Bold 9700 će vam zasigurno odraditi odličan dio posla i bit ćete više nego zadovoljni.
S druge strane, ako koristite sve ovo gore navedeno u nešto manjem opsegu i ako ne želite plaćati posebnu pretplatu za BlackBerry tarifu, Nokia E72 će za vas, uz istu funckionalnost svakako biti bolje rješenje.
BlackBerry Bold 9700 tehničke karakteristike
Nokia E72 tehničke karakteristike
Uređaj Nokia E72 na testiranje ustupio: Nokia Hrvatska