Top teme

Povijest razvoja tehnologije zaslona smartfona (2. dio)

Prvi dio povijesti razvoja tehnologije zaslona smartfona smo završili otprilike s tehnologijom iz 2015. godine pa nastavak slijedi s 2016. Samsung je na tržištu s Galaxyjem S7 Edge imao već drugu generaciju zakrivljenog zaslona, nečega što je dobro koristilo tu mogućnost OLED-a i nedugo nakon toga uzelo zamaha. Xiaomi je koristeći IPS LCD napravio nešto drugo, također zanimljivo. Mi Mix je imao veliki 6,4-inčni zaslon omeđen jako tankim rubom na gornjoj i bočnim stranama te debljim na dnu. U njega je smještena selfie kamera, što je malo otežalo korištenje jer je za najbolje rezultate bilo potrebno okrenuti uređaj za 180°. Svejedno, ne vjerujemo da je to nekome smetalo jer je dizajn bio itekako atraktivan.

2017. godine je Apple napokon odlučio okrenuti novu stranicu. Stigao je iPhone X kojega su voljeli zvati „iks“ umjesto deset, no to nije bilo bitno. Napokon dijagonala od 5,8 inča u izduženom formatu (19,5:9) te Super Retina OLED tehnologija s podrškom za HDR10 i Dolby Vision. Izbačen je donji rub jer je tipka Home otišla u povijest i navigacija je prebačena isključivo na korištenje gesti, a jedino što ga je okaljalo je onaj famozni zub koji se zadržao (pre)dugo. Ruku na srce, bez njega ne bi bilo moguće implementirati naprednu selfie kameru s biometrijskim senzorom za otključavanje uređaja i autentifikaciju.

Mogli bismo reći da je nakon izlaska iPhonea X krenulo svojevrsno usavršavanje smještanja selfie kamere unutar ili izvan zaslona. Kod ostalih proizvođača je to bio zub manjih dimenzija jer su se i dalje oslanjali na čitač otiska prsta na poleđini ili na bočnoj stranici, a s vremenom je to svedeno na kružić ispod slušalice ili u gornjem uglu, što je još uvijek aktualno. Bilo je tu i zanimljivijih motoriziranih rješenja gdje je kamera izlazila po potrebi i zaslon je tada mogao biti neprekinuta cjelina. Najambiciozniji pothvati su s kamerom smještenom ispod zaslona, što funkcionira, ali kvaliteta fotografija nije zadovoljavajuća.

Situaciju na tržištu su uzdrmali preklopni modeli. Samsung je na tržištu prisutan s dva modela koja napreduju sa svakom novom generacijom. Galaxy Z Fold 4 je aktualni veliki model s dva zaslona od kojih je onaj glavni dijagonale 7,6 inča pa može služiti kao mobitel i tablet. S druge strane imamo Z Flip 4 koji je preklopni u stilu nekadašnjih mobitela, samo daleko moderniji i s većim zaslonom, glavnim od 6,7” i pomoćnim od 1,9”. Ovim modelima se može zamjeriti vidljivost šarki i visoka cijena, no drugi proizvođači su već uspjeli otkloniti te nedostatke, npr. Oppo i vivo.

Apple je s aktualnim iPhoneom 14 Pro i 14 Pro Max uspio promijeniti filozofiju svojih zaslona. Radi se o tzv. Dynamic Islandu koji je zamijenio dugovječni Face ID i na neki način ublažio prijelaz s potpuno hardverske komponente na kombinaciju sa softverskim mogućnostima. Naravno, i drugi proizvođači su počeli implementirati ovu funkciju, zasad vrlo polako.

Za kraj ćemo izdvojiti najnoviji model iz Asusove radionice, ROG Phone 7 Ultimate. Iako nijedna komponenta nije drugorazredna, zaslon se posebno ističe. Trenutno prednjači sa stopom osvježavanja panela od 165 Hz te vrlo brzom reakcijom na dodir, čak 720 Hz.

Dakle, ono što se usavršava svake godine je brzina osvježavanja i reakcije na dodir, svjetlina te u manjoj mjeri razvoj savitljivih zaslona gdje zapravo ima najviše mjesta za napredak. Trenutno su ti potonji uređaji za one dubljeg džepa, no čim se krene s razvojem jeftinijih modela možemo očekivati veliki rast popularnosti.