Android Recenzije

Recenzija: Huawei Ascend G300



Malo po malo, redovi Huaewijevih modela na našem tržištu se popunjavaju, a sami uređaji vremenom postaju općenito kvalitetniji. Huawei Ascend G300 još je jedan uređaj iz donjeg cjenovnog razreda (ispod 1500,00 kuna), no za razliku od većine postojećih dolazi s 1 GHz procesorom, većim, 4,0” zaslonom i 5 MP kamerom. Dakle, standardi donje klase se polako, ali sigurno dižu, a Huawei je jedan od prvih proizvođača koji je to pretočio u konkretnu ponudu.

Osnovne karakteristike


- Dimenzije: 122.5 x 63 x 10.5 mm
- Masa: 140 grama
- Zaslon: 4,0″ LCD 800 x 480 točaka, 233 ppi
- Procesor: Cortex-A5 takta 1 GHz, Qualcomm MSM7227A Snapdragon čipset
- Grafički procesor: Adreno 200
- RAM: 512 MB
- Interna memorija: 4 GB (dostupno 2,5)
- Utor za memorijske kartice
- Kamera: 5 MP
- Video kamera: 800 x 480
- Operativni sustav: Android 2.3.6 Gingerbread
- Stereo radio s RDS-om
- Baterija: 1500 mAh

Prednosti

- Dizajn
- Veliki zaslon
- Dobar procesor
- 5 MP kamera
- Cijena

Nedostaci

- Nema prednju kameru
- Metalizirana boja na plastici podložna oštećenjima
- Nedovoljna optimizacija sučelja

Dizajn, kućište i zaslon






U startu treba reći da Huaweijevi modeli s kojima smo se susretali nemaju zajedničku dizajnersku notu po kojoj bi bili lako prepoznatljivi. U tom je smislu i Ascend G300 dizajniran na praktiči jedinstven način. Premda je kućište u potpunosti izrađeno iz plastike, dojam umjerene profinjenosti daje imitacija aluminija na rubovima, kao i poklopac baterije, tj. poleđina. Gornji i donji dijelovi kućišta izdvajaju se kontrastnom bojom (u ovom slučaju bijelom), dok prednjim dijelom dominira zaslon koji se nalazi u istoj ravnini s tri kapacitivne tipke.



Konstrukcija uređaja djeluje čvrsto i ne ostavlja dojam da bi se uskoro moglo pojaviti krckanje plastike i šuškanje. Ono što baš i nije za pohvalu jest prilično nepraktičan otvor na boku za otvaranje poklopca. Pripazite čime ga otvarate jer je metalizirana boja na plastici podložna oštećenjima. Isto vrijedi i za poklopac baterije, čiju ćete boju sastrugati ukoliko ne budete pažljivi.





Huawei Ascend G300 dolazi s IPS LCD zaslonom dijagonale 4,0 inča, što ćete teško naći u ovom cjenovnom razredu. Također, zaslon je presvučen zaštitnim slijem protiv grebanja. Dakle, ovim dimenzijama tzv. entry level Android uređaja polako postaje opremljeniji i upotrebljiviji, dok IPS tehnologija predstavlja značajan napredak u odnosu na sada već zastarjeli TFT. Ovdje treba napomenuti kako je na Bonbonovoj web stranici navedeno da se radi o TFT zaslonu, što je netočno.

Kontrast, dubina boja i vidljivost na dnevnom svjetlu ovaj zaslon svrstavaju u klasu iznad, a isto vrijedi za preciznost i odaziv. Prikaz, kontrast i kut vidljivosti osjetno su bolji nego na bilo kojem TFT zaslonu. Ukratko: bolji i funkcionalniji zaslon u ovom cjenovnom razredu definitivno nećete naći.

Operativni sustav, sučelje i performanse






Huawei Ascend G300 dolazi s Androidom 2.3 Gingerbread. Odmah treba reći da je već sada dostupna nadogradnja na ICS, odnsono Android 4.0, no isključivo za modele s određenim serijskim brojevima. Naš testni primjerak nažalost nije na tom popisu, stoga recenziju nastavljamo s Gingerbreadom kao temeljem.

Huawei svoje Android uređaje isporučuje s vlastitom nadogradnjom sučelja koja donosi zanimljiv izgled, specifične ikonice i 3D efekte. Ovi potonji donekle kvare dojam inače prilično fluidnog uređaja jer listanje početnih zaslona s 3D efektima ne ide baš glatko. Naravno, ne radi se ovdje o nekom velikom nedostatku, ali smatramo da bi bilo mudrije da se ostalo klasičnom načinu. No ipak, i za ovo postoji rješenje u vidu instalacije alternativnih launchera, kao npr. Launcher Go Ex. Također, nakon instalacije većeg broja aplikacija za očekivati je povremeno kašnjenje u reakciji, no budući da je to svojstveno većini Androida ne treba dizati paniku. U usporedbi s drugim niskobudžetnim uređajima, tzv. lag je zanemariv.



 

Cortex-A5 procesor takta 1 GHz sasvim dobro obavlja zadaće, u čemu mu pomaže 512 MB RAM-a. Prema rezultatima benchmark testova, Cortex-A5 će možda pomalo zaostajati za moćnijim procesorima kao što su A8 ili A9, no u praksi je teško uočiti razliku.

Kad govorimo o Huaweijevoj nadogradnji sučelja, treba reći da zaključani zaslon omogućuje brzi pristup do četiri funkcije: telefon, poruke, kamera i otključavanje. Sustav nudi korištenje maksimalno pet početnih zaslona, nekoliko vlastitih widgeta te već spomenute ikonice koje se dizajnom razlikuju od uobičajenih. Dodavanje sadržaja odvija se jednostavnim duljim pritiskom na prazno mjesto na zaslonu, a prečice aplikacije je moguće dodati i jednostavnim odvlačenjem iz izbornika. Statusna traka na vrhu početnog zaslona sadrži uobičajene indikatore, a povlačenjem prema dolje otkriva polje s obavijestima te prečice do najčešće korištenih postavki.

Pozivi, poruke i organizacija




Aplikacija telefona u ovom modelu nije nadograđivana od strane Huaweija, već koristi standardni Android izgled i raspored. Sastoji se od četiri taba: dialer (birač), popis poziva, kontakti i favoriti. Imenik nudi klasičan prikaz kontakata s mogućnošću unosa višestrukih stavki, a moguće ga je sinkronizirati s Google računima, Facebookom, Twitterom, Skypeom itd.
Kvaliteta zvuka prilikom odvijanja poziva odgovara standardima na koje smo naviknuti i tu se nema što pametno dodati.



Uz SMS i MMS poruke, Android telefoni u startu nude i mogućnost komunikacije E-mailom. Moguće je definirati višestruke POP, IMAP i Microsfot Exchage pretince. Automatske postavke su osigurane za najpopularnije servise, dok ćete ih za poslovni E-mail morati unijeti ručno. Također, ako preko Exchangea želite koristiti Gmail, morat ćete upisati naziv servera m.google.com.

Kao i ostali noviji Huaweijevi uređaji, Ascend G300 nudi dvije vrste tipkovnica: TouchPal i standardnu Android tipkovnicu. Premda TouchPal nudi određene zanimljivosti poput numeričke tipkovnice i velike baze smajlija, osobno preferiram običnu Android tipkovnicu jer ima logičniji raspored tipki i bolju ergonomiju. Ipak, standardna Android tipkovnica prilikom odabira hrvatskog jezika iz nekog razloga nije željela prikazivati dijakritičke znakove, no ovome smo doskočili na način da smo kao jezik unosa odabrali srpski.

Tu je još i uobičajeni set aplikacija za organizaciju koji obuhvaća kalendar, zabilješke i kalkulator. Od ostalih aplikacija svakako treba spomenuti Documents To Go, koja nudi  pregled Word, Excel, PowerPoint te PDF dokumenata. Za punu verziju koja omogućuje kreiranje i uređivanje dokumenta potrebno je platiti 15 dolara.

Web preglednik




Pregledavanje interneta odvija se putem uobičajenog web preglednika kojeg inače nalazimo na uređajima s Gingerbreadom. Sučelje je krajnje jednostavno, s adresnom trakom na vrhu i prečicom za bookmarke. Pritiskom na kapacitivnu funkcijsku tipku otvaramo mali izbornik s opcijama i postavkama. Moguće je otvoriti više prozora te ih jednostavno izmjenjivati i/ili isključivati.

Ugrađeni 1 GHz procesor dobro se nosi s web preglednikom i stranice se, ovisno o kvaliteti internetske veze, učitavaju prilično brzo. Podržano zumiranje “štipanjem” (pinch-to-zoom) kao i dvostrukim dodirom čime se također aktivira text reflow funckija, odnosno prilgaodba formata teksta zumiranom nivou stranice.

Multimedija




Huawei Ascend G300 ne dolazi s posebnim video playerom, već se sav video sadržaj pokreće izravno iz galerije. Od podržanih video formata tu su mp4, 3gp i DivX, no pri reprodukciji filmova može se dogoditi da ostanete bez zvuka jer nisu podržani svi audio codeci. Ukoliko budete češće gledali filmove, ipak je najpametnije skoknuti u Googly Play trgovinu i potražiti neki od alternativnih video playera. (Mobo player, vPlayer...)


Galerija fotografija već je viđena na mnogim drugim Androidima, dakle uz klasičan raspored i organizaciju po albumima, galerija nudi prikaz svih slika na uređaju, neovisno o lokaciji. Svaku je sliku u trenutku moguće poslati E-mailom ili podijeliti na društvenim mrežama te raznim online cloud servisima (Dropbox, Flickr, Box...) čije matične aplikacije moraju biti prethodno instalirane.
Što se tiče Picase, slike na ovom servisu se automatski sinkroniziraju čim se prijavite sa svojim Google računom, a takvi su albumi označeni malenim Picasa logom.



Svirač glazbe je klasika. Uz ugodan dizajn i jednostavan raspored ponuđeno je razvrstavanje glazbe po naslovima, albumima, izvođačima i žanrovima, kao i kreiranje playlista. Kvaliteta zvuka je solidna, a jačina vanjskog zvučnika sasvim zadovoljavajuća. Naravno, za bolji ugođaj koristite slušalice.

Kamera




5 MP kamera još je jedan raritet u ovom cjenovnom razredu. Sučelje kamere je u odnosu na druge Androide malčice izmijenjeno, no i dalje je prilično jednostavno i jasno. Kamera je opremljena autofokusom koji pristojno funkcionira, no isključivo u sredini kadra, dakle ne postoji mogućnost ručnog određivanja fokusne točke.
Od ostalih mogućnosti navedimo ručno podešavanje ekspozicije, kvalitete i dimenzija slike, balans bijele boje te razne načine snimanja (portret, pejzaž, macro...). Kvaliteta fotografija je također iznad očekivanja za ovaj cjenovni rang, premda ne treba očekivati previše.
U nastavku slijede primjeri fotografija na vanjskom svjetlu, u zatvorenom prostoru i u potpunom mraku uz upotrebu bljeskalice.

Video kamera


Jednostavnim prebacivanjem rada kamere na video način, kamera će snimiti video isječke u maksimalnoj rezoluciji od 800 x 480 točaka. Možda nije fer prigovarati, no od uređaja s 1 GHz procesorom ipak smo očekivali mogućnost snimanja 720p videa, što ovdje nije slučaj. Neovisno o rezoluciji, na videu je prisutna izvjesna U nastavku slijedi jedan takav primjer:


Baterija


U startu treba napomenuti kako je na Bonbonovoj web stranici naveden netočan podatak o kapacitetu baterije. Dakle, nije 1350, već 1500 mAh. Što se autonomije tiče, nema posebnih iznenađenja. Uz jedan normalan i razuman način korištenja baterija će izdržati dobrih 24 sata. Ovdje podrazumijevamo otprilike 30 minuta razgovora, 30-45  minuta surfanja internetom, 20 minuta reprodukcije glazbe, snimanje desetak fotografija i povremeno pregledavanje e-mail poruka. Sve se odvija u uvjetima kada je uređaj stalno spojen na internet (WiFi/3G) i uz 100% osvjetljenje zaslona. Uštedu kao i kod drugih Androida možete postići ručnim odabirom 2G mreže i spajanjem na internet po potrebi kao i odabirom automatskog podešavanja pozadinskog osvjetljenja.

Zaključak


Logično da se granice pomiču i da će vremenom sve jači hardver biti ugrađivan u jeftinije uređaje, no Huawei Ascend G300 je onaj koji definitivno probija led.

Dobar dizajn, relativno čvrsto kućište, 4,0” IPS zaslon, 1 GHz procesor, 5 MP kamera i sve to za samo 1300 kuna, koliko uređaj stoji u Bonbonovom webshopu, zaista je jedna od najboljih ponuda trenutno.

Navoditi konkurentske uređaje u ovom slučaju nema puno smisla, jer svi dosadašnji modeli iz ovog cjenovnog razreda nude objektivno manje.