Android Recenzije

Recenzija: Prestigio MultiPad 10.1 Ultimate 3G



Prestigio polako postaje poznato i cijenjeno ime na hrvatskom tržištu. Vidjeli smo da je do sada izbacio nekoliko modela smartfona temeljenih na Androidu koji uz pristupačnu i razumnu cijenu nude prilično visoku razinu kvalitete. Kombinacija ovih dviju karakteristika Prestigio uređaje karakterizira kao best-buy, tj. kao iznimno dobar omjer uloženog i dobivenog. No, kakva je situacija s tabletima? Jesu li i ovi Prestigiovi tableti dostojni protivnici Samsungu, Asusu i nekim drugim brandovima, pokušat ćemo odgovoriti u tekstu koji slijedi. Zadnjih desetak dana smo se imali prilike družiti s modelom Prestigio MutiPad 10.1 Ultimate 3G, dakle s uređajem kojeg pokreće dvojezgreni procesor u kombinaciji s Androidom 4.1 Jelly Bean i mogućnošću korištenja podatkovnih SIM kartica za spajanje na Internet.

Osnovne karakteristike:


Dimenzije: 256,8 x 175 x 10,2 mm
Masa: 680 grama
Zaslon:10.1” MVA LCD 1280x800 150 ppi
SoC: Rockchip RK3066
CPU: 2x Cortex-A9 1,6 GHz
GPU: Mali-400 MP
RAM: 1 GB
Interna memorija: 16 GB
Utor za microSD memorijske kartice
Povezivanje: WiFi 802.11 WiFi Hotspot, micro USB, HDMI
3G: HSDPA
OS: Android 4.1 Jelly Bean
Kamera: 2 MP
Prednja kamera: 0,2 MP
Video kamera: 1080p 30 fps, HDR video
Prednja kamera: 2,2 MP, 1080p 30 fps
Baterija: 6400 mAh

Prednosti:


- Kvaliteta izrade

- Performanse

- Izvrstan video player

- Puna verzija QuickOffice aplikacije

- Cijena

Nedostaci:


- Slabija kamera

- Nema Google talk

- Nema GPS

Dizajn, kućište i zaslon


 IMG_2682



Kod 10.1 inčnih tableta trenutno imamo takvu situaciju da mnogi uređaji toliko nalikuju jedan drugom da ih je na prvi pogled jako teško razlikovati. Znamo da je Apple je svojim iPadom postavio svojevrsne standarde općenito u konceptu tableta, ali i kad je u pitanju sami dizajn. Svjesno ili ne, mnogi su proizvođači na izvjestan način kopirali iPadov dizajn, a vidjeli smo da je Apple to doživio kao ozbiljnu prijetnju tužeći Samsung za kopiranje upravo tog dizajna. Bilo kako bilo, iPad je početak modernog tablet doba i svaki uređaj koji imalo nalikuje na iPad slobodno možemo okarakterizirati kao klasiku, bez nepotrebnih eksperimenata u dizajnu.





Tako i Prestigio MultiPad 10.1 Ultimate 3G dolazi u klasično oblikovanom kućištu, a sprijeda u prilično velikoj mjeri podsjeća na spomenuti iPad. Čak je i stražnja strana oblikovana u iPad-ovom stilu, no umjesto aluminija korištena je izvjesna vrsta gumirane plastike s otisnutim logotipima i punim nazivom uređaja. Gumirana plastika zapravo je puno bolje rješenje od aluminija u smislu što bolje prianja uz ruke i u velikoj mjeri umanjuje vjerojatnost klizanja uređaja iz ruku. Loša strana ove plastike je, ako to tako možemo nazvati, prilično loša otpornost na otiske prstiju.

Konstrukcija i kvaliteta izrade su na izuzetno visokoj razini, što je posebno važno istaknuti s obzirom da se radi o proizvođaču poznatom po vrlo pristupačnim cijenama svojih uređaja.

Prednja strana potpuno je lišena bilo kakvih hardverskih tipki i sve potrebne možemo naći na bokovima uređaja. Na tim rubnim dijelovima nalazimo i sve moguće utore (audio, za punjenje, mini USB, utor za microSD i SIM kartice te HDMI utor. Na stražnjoj strani nalazimo dva zvučnika koji produciraju stereo zvuk.

LCD Zaslon u rezoluciji 1280 x 800 točaka omogućuje kvalitetan prikaz sadržaja i tu se nalazi u klasi s velikom većinom 10-inčnih tableta. Kutovi vidljivosti prilično su dobri, kao i vidljivost na vanjskom svijetlu.  Isto tako, problema s odazivom i preciznošću nije bilo pa možemo reći da zaslon zadovoljava kriterije koje postavljaju osjetno skuplji uređaji.

Ergonomija




Rukovanje 10-inčnim tabletima prilično se razlikuje od rukovanja manjim uređajima, npr. 7-inčnim tabletima i u većini slučajeva ćete ga držati u vodoravnom položaju. Budući da dimenzije ne dozvoljavaju nošenje u džepovima, za transport će vam svakako trebati torba ili barem dobra futrola. Ovdje sad dolazimo do iznimno zanimljivog detalja, a to je odlična futrola od umjetne kože koja dolazi u paketu s uređajem. Usput spomenimo da bi vam neki drugi proizvođač ovakav komad dodatne opreme naplatio barem 200,00 kuna.

Rukovanje Prestigiom MultiPad 10.1 Ultimate 3G ne razlikuje se od rukovanja bilo kojim drugim 10-inčnim tabletom. U pravilu ćete ga držati na stolu i u krilu, mada je moguće i kraće držanje u jednoj ruci dok drugom rukom upravljate njegovim mogućnostima. Uređaj je 28 grama teži od iPada 4 pa je razliku u masi između ta dva uređaja zaista teško osjetiti. No, kada ga usporedimo s npr. Samsungom Galaxy Note 10.1 od kojeg je teži 80 grama (oko 15%), razlika lako može biti zapažena.

Operativni sustav, sučelje i performanse




Prestigio MultiPad 10.1 Ultimate 3G dolazi s natpisom na kutiji “Android 4.1 ready”. Ovo znači da su prve pošiljke bile opremljene ICS-om (Android 4.0), ali su ubrzo ili već nakon prvog uključivanja dobile nadogradnju na verziju 4.1 (Jelly Bean). Na našem testnom primjerku Jelly Bean je već bio instaliran.

Sučelje na ovom uređaju odgovara izvornom AOSP Androidu, dakle nikakva posebna nadogradnja sučelja nije instalirana. Izbjegavanje nadogradnje u startu osigurava bolju fluidnost što će znati cijeniti svi ljubitelji izvornog Googleovog Androida, ali i svi oni kojima bloatware u mnogim drugim uređajima ide na živce. S druge strane, ogoljeni Android zakinut je za neke aplikacije ili widgete koje nekim korisnicima mogu biti od koristi, no alternativu uvijek možete pronaći u Google Play trgovini.



Dakle, kretanje kroz početne zaslone i izbornike je fluidno i praktički besprijekorno. Jelly Bean svojim projektom “Butter” dobro odrađuje posao, a jedino zastajkivanje koje sam uspio primijetiti je vezano uz pojedine aplikacije koje nisu najbolje optimizirane. Iz ovog razloga krivnju ne možemo baciti ni na uređaj, ni na Android kao operativni sustav.

Dvojzgreni Cortex-A9 procesor takta 1,6 GHz u kombinaciji s jednim gigabajtom RAM-a daje sasvim dovoljnu snagu i za najteže zadaće. Naime, ovakva hardverska konfiguracija tableta omogućuje potpuno normalno pokretanje i upotrebu najzahtjevnijih aplikacija poput “težih” igara ili reprodukcije HD videa. Ipak, u zadnje se vrijeme mnogo govori o četverojezgrenim procesorima koji na benchmark testovima ostvaruju osjetno bolje rezultate. Istina, u nekim detaljima se osjeti snaga najnovijih jačih procesora, no za “civilnu” upotrebu ovakva konfiguracija je sasvim dovoljna.

Aplikacije




Od aplikacija koje dolaze instalirane na uređaju svakako treba spomenuti izvrstan file manager putem kojeg je manipulacija datotekama iznimno laka i ugodna. Na jednom mjestu omogućuje pregled svih lokacija uključujući i USB memoriju spojenu preko USB on-the-go sustava.

QuickOffice u punoj verziji omogućuje pregledavanje, uređivanje i kreiranje novih Word, Excel i PowerPoint dokumenata te pregled PDF dokumenata. Dokumenti ne moraju nužno biti pohranjeni na uređaju, nego i u “oblaku”. Tako je QuickOffice moguće povezati s Google Drive, Dropbox, Box i SugarSync cloud servisima, za što je, naravno, potrebna aktivna internetska veza.



E-mail klijent je dio standardne opreme na Android uređajima i nudi uobičajene mogućnosti. Možete definirati višestruke POP, IMAP i MS Exchange pretince te standardnu Gmail aplikaciju za korištenje istoimenog servisa.

Nažalost, kod ovog uređaja se ponovila situacija iz modela MultiPhone 4500 gdje Google Talk aplikacija nije instalirana, niti ju je moguće instalirati bez root pristupa. Ukoliko često chatate putem Gtalka najpametnije je instalirati neki od klijenata koji podržavaju ovaj protokol, npr. IM+, Nimbuzz i sl.



Za surfanje Internetom zaduženi su standardni Android web preglednik, ali i Google Chrome. Veliki 10-inčni zaslon omogućuje surfanje koristeći pune desktop verzije web stranica, tako da neće biti potrebe za korištenjem mobilnih web stranica optimiziranih za manje zaslone. Naravno, mobilne verzije troše i manje podatkovnog prometa i ako ste ograničeni na podatkovni paket preko mobilne mreže pripazite na učitavanje videa i veće količine slika. Oba preglednika rade prilično brzo, nude surfanje u tabovima koji izgledaju jednako kao na računalu, no Chrome nudi nešto više mogućnosti kada je u pitanju sinkronizacija s Chrome preglednkom na računalu.

U ovih desetak dana se dogodilo da su se oba preglednika "zaledila" i bilo je potreno ponovno pokrenuti uređaj kako bi se osposobio

Multimedija


Galerija fotografija izgledom i funkcijama odgovara ostalim tabletima s ICS-om ili Jelly Beanom. Svaku je fotografiju moguće poslati e-mailom ili podijeliti na društvenim mrežama i ostalim online servisima, a tu je i uobičajeni editor za jednostavno uređivanje (crop i rotacija).



Za razliku od mnogih drugih uređaja s golim Androidom, Prestigio MultiPad 10.1 Ultimate 3G ima poseban video player. Treba naglasiti da to nije običan video player, nego playerčina. Naime, dosad smo vidjeli da mnogi proizvođači lutaju kada se radi o ugradnji video playera i paketa codeca za dekodiranje videa i zvuka. Na veliko iznenađenje prisutnih, Prestigio je u svoj video player ugradio podršku za najširi spektar video formata koji smo do sada vidjeli. Od cca. stotinjak uređaja koje smo testirali u protekle tri godine Prestigio MultiPad 10.1 Ultimate 3G definitivno odnosi pobjedu u ovoj kategoriji. Nakon što je bez problema reproducirao DivX s audio codecom kojeg drugi playeri ne podržavaju, bez problema je pokrenuo i reproducirao MKV datoteku “tešku” preko 3 GB. I ovdje treba naglasiti da su podržani gotovo svi potrebni audio codeci jer se kod mnogih drugih uređaja i MKV video zna reproducirati bez zvuka. Dakle, gledanje filmova u raznim formatima na ovom uređaju je moguće bez instalacije ili kupovine alternativnih video playera.

Od ostalih mogućnosti video playera spomenimo i podršku za SRT titlove, jednostavno postavljanje zabilješki vremena unutar videa te zanimljivu mogućnost postavljanja malog prozorčića, u kojem se vrti video, iznad radne površine.



Spomenimo još i uobičajenu aplikaciju za reprodukciju glazbe koja uz prosječno jake vanjske zvučnike može poslužiti za preslušavanje glazbe, no zbog dimenzija uređaja u rijetkim će trenucima poslužiti kao klasičan mp3 player uz slušalice.

Povezivanje


Prestigio MultiPad 10.1 Ultimate 3G nudi uobičajene načine bežičnog povezivanja s drugim uređajima kao i putem kabela. Od žičanih načina povezivanja spomenimo mini USB (ne micro USB), što je pomalo neobično. Naime, mini USB utor na mnogim je uređajima odavno izumro i zamijenjen je micro USB utorom kojeg već godinama nalazimo na svim modernijim smartfonima, dok se na mnogim tabletima u pravilu koristi i široki 30-pinski utor. Mini USB standard još uvijek koriste proizvođači druge elektroničke opreme poput DSLR fotoaparata, no u novijim mobitelima i tabletima ga još nismo vidjeli. Ovo samo po sebi ne predstavlja problem, jer prodajni paket sadrži mini USB kabel za spajanje s računalom te isti takav USB host adapter. Iz tog razloga pripazite da slučajno ne pokušate ugurati micro USB kabel u mini USB utor zbog mogućih oštećenja.

Također, digresija ide i na račun toga što nakon spajanja USB kabela uređaj ne reagira automatski, već je potrebno iz polja s obavijestima uključiti opciju USB povezivanja. Tek kada izaberete USB mass storage PC će reagirati.

Nadalje, kao i većina Android uređaja Prestigio MultiPad 10.1 Ultimate 3G nudi USB on-the-go mogućnost i u tu svrhu je priložen gore spomenuti mini USB > USB host adapter. Svoju USB memoriju ili neki drugi uređaj jednostavno spojite na Prestigia i na njemu pregledavajte sadržaj tih uređaja. S njega je izravno moguće pokrenuti npr. pjesmu ili video koja se nalazi na USB sticku. Uređaj nudi i povezivanje putem HDMI protokola i za to koristi mini HDMI port.

Pomalo čudi podatak da ovaj uređaj koristi poseban utor i kabel za punjenje, kao i činjenica da se prilikom spajanja USB kabelom na računalo - ne puni.

Kad je bežično spajanje posrijedi, tu su uobičajeni Wi-Fi i Bluetooth te spajanje na 2G i 3G mreže putem ugrađenog modula u kojem je moguće koristiti podatkovne SIM kartice.

Kamera


Evo nas na dijelu kojim se Prestigio MultiPad 10.1 Ultimate 3G i ne može baš pohvaliti. Naime, sa stražnje strane je ugrađena 2 MP kamera bez bljeskalice, za koju ionako vrlo mali broj korisnika tableta mari, no prednja kamera je došla sa 0,2 MP senzorom što će video chat putem Skypea ili neke druge aplikacije učiniti manje atraktivnim za sugovornika. Sučelje je vrlo jednostavno i pregledno, s minimalnim brojem dodatnih opcija.



Baterija


Baterija kapaciteta 6400 mAh osigurat će dobrih 8-9 sati nekog normalnog uzastopnog rada s kombiniranom upotrebom svih funkcija, što je za 10-inčni tablet uobičajeno. Proizvođač je deklarirao 6,5 sati reprodukcije videa ili 36 sati reprodukcije glazbe, odnosno 120 sati na čekanju. U praksi će se autonomija svesti na puna dva dana, ovisno o intenzitetu korištenja.

Zaključak


Prestigio MultiPad 10.1 Ultimate 3G ugodno nas je iznenadio svojim performansama i općenito mogućnostima. Dobar dizajn i iznimno kvalitetna izrada, odličan video player i opće performanse čine ovaj uređaj poželjnim partnerom u svakodnevnom životu. Nedostatak Gtalk aplikacije, GPS-a i lošije performanse kamere nikako nisu za pohvalu, ali ne bi trebali biti ni presudna stavka.
Opći dojam je da se radi o uređaju više klase koji kao takav predstavlja odličnu alternativu znatno skupljem Samsung Galaxy Tabu 2 ili iPadu. Cijenom od cca. 2500,00 kuna Prestigio MultiPad 10.1 Ultimate 3G definitivno predstavlja best buy proizvod jer ćete za taj iznos teško naći ovakvu hardversku konfiguraciju uz mogućnost spajanja na 3G mrežu.

Detaljne specifikacije potražite ovdje.

Uređaj na testiranje ustupio: Asbis