Samsung Galaxy A51 - Recenzija



Nakon nekoliko godina traženja, Samsung je sa Galaxyjem A50 konačno ponudio kupcima dobar omjer uloženog i dobivenog, a što se ujedno i jako dobro odrazilo na prodaju spomenutog modela. Ove godine, odnosno čak krajem prošle, ponudio nam je i direktnog nasljednika A50-ke, a koji je u suštini vrlo sličan model, ali s nekoliko ključnih poboljšanja.

Novi dizajn donosi iste dizajnerske smjernice koje smo vidjeli i sa Galaxyjem S20 i moramo priznati da izgleda vrlo atraktivno, pogotovo u ovoj nebesko plavoj izvedbi. Zaslon je dodatno razvučen od ruba do ruba i sada umjesto zuba, na vrhu zaslona donosi malu rupicu.

Zadržane su sve dobre stvari, poput 3,5 mm izlaza za slušalice i proširive memorije, a predstavljeni su novi prodajni aduti poput novih kamera. Sve to, zapakirano je u praktički isti cjenovni rang kao i prošle godine, a što A51 čini vrlo zanimljivim uređajem za ovu godinu.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

 158.5 x 73.6 x 7.9 mm







Masa

172 grama







Zaslon

6,5″ Super AMOLED, 1080 x 2400, 20:9, 405 ppi, GG3







SoC

Exynos 9611 (10nm)







CPU

Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53)







RAM

4/6 GB







Interna memorija

128 GB







Micro SD

Da, do 1 TB






Brzo/Bežično/reverzibilno punjenje

Da/Ne/Ne







Otpornost na vodu

Ne







OS

Android 10/OneUI 2







Kamera

48 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF
12 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide)
5 MP, f/2.4, 25mm (macro), 1/5.0", 1.12µm
5 MP, f/2.2, (depth)







Prednja kamera

32 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm







Baterija

4000 mAh







Cijena








Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Odličan AMOLED zaslon

Nije vodootporan







Moderan dizajn

Hardver je mogao biti i bolji







4 vrlo dobre kamere

Potrebna optimizacija (nadogradnja) softvera







Dizajn, kućište i ergonomija


Ne skrivamo afinitete prema šarenim bojama kućišta, a ova u kojoj je došao naš primjerak je baš pogođena. Naravno, o ukusima se ne raspravlja, pa je tako Samsung i za sve vas koji želite nešto diskretnije izdvedbe, ponudio i crnu i bijelu, s dodatkom svojevrsne narančaste, ako je tako možemo nazvati uopće.

Bilo kako bilo, naš primjerak sastoji se od 3 nijanse tirkizne, svaka sa svojom teksturom, što se u konačnici čini zanimljivim vizualnim rješenjem. Neodoljivo podsjeća na S20 sa stražnje strane, ali ipak nešto lošije izrade. A51 izrađen je od plastike, ali sve dok ne uzmete drugi uređaj u ruke, izrađen od kvalitetnijih materijala, to niti nećete primijetiti.



Štoviše, mnogi poznanici su znajući da imam S20 na testu, pomislili da je A51 upravo taj model. Toliko o tome koliko je izrada na visokom nivou, unatoč plastici. Donekle ga odaje manja masa, a u ruci leži odlično.

Tipke su smještene na desni bok, taman na dohvat palca, tamo gdje i trebaju biti. Utor za dvije SIM kartice i proširivu memoriju smjestio se na vrhu uređaja, a na dnu imamo i USB-C i 3,5 mm izlaz za slušalice, kojeg primjerice S20 nema.



Zato su izostali stereo zvučnici, koje u ovom rangu nismo niti očekivali. Svejedno, zvučnik je vrlo dobar, iako smješten na dno na pomalo nezgodno mjesto koje je lako prigušiti rukom. Dojam je kao da zvuk dopire i ispod zaslona, odnosno iz cijelog kućišta.

Na poleđini imamo i malu grbu za kamere, zbog koje se A51 pomalo klacka na stolu dok tipkate. Nije strašno, ali bi moglo neke živcirati.

Prednjom stranom se proteže veliki 6,5” zaslon, rastegnut od ruba do ruba, bez zuba, ali s malom rupicom na vrhu u kojoj se smjestila kamera. Ovo je ujedno i prvi Samsungov uređaj srednjeg cjenovnog ranga koji smo imali na testu, sa rupicom na vrhu zaslona.


Zaslon


Glavna prednost Samsungovih modela u ovom cijenovnom rangu je svakako zaslon koji je najboji u klasi. A51 definitivno nije izuzetak i dolazi s odličnim AMOLED zaslonom FullHD rezolucije, točnije 2400x1080 točaka i kao što smo već spomenuli, mjeri 6,5” u dijagonali.

Zaštićen je nešto starijim Gorilla Glass 3 zaštitnim slojem, što je moglo biti i malo bolje, ali nećemo se žaliti. Na njemu tvornički dobivate i svojevrsnu zaštitnu foliju, što je nova praksa Samsunga, jer takvu dobivaju i novi Galaxyji iz S serije.



 

O kutovima vidljivosti je bespredmetno pričati, ali zato možemo reći da je vidljivost na suncu bila iznad očekivanja. Vrlo dobra, definitivno nešto bolja od lanjske.

U zadanom načinu, boje su klasično prezasićene, a ukoliko vam to nije po volji, lako se možete prebaciti na prirodni način prikaza. Također, možete podesiti i hoće li bijela boja više naginjati toplijoj ili hladnijoj nijansi. Po našim odokativnim mjerenjima, pomicanje ovog slidera prema toplijoj nijansi u kombinaciji s prirodnim odabirom boja, dat će vam najrealniji prikaz bijele.

Hardver i performanse


Galaxy A51 pogoni praktički identičan procesor kao i lanjski A50, s tek blagom izmjenom u taktu koja je postignuta, pretpostavljamo, malo boljim hlađenjem. Riječ je o osmerojezgrenim Exynosu 9611 u kojem 4 snažnije Cortex-A73 jezgre kucaju na taktu od 2,3 GHz, a 4 štedljivije Cortex-A53 kucaju na taktu od 1,7 GHz.

Grafički dio posla vrlo pristojno obavlja Mali-G72 MP3, a sposoban je zavrtjeti i zahtjevnije naslove, no ne baš na najvišim postavkama ukoliko želite da to sve radi potpuno glatko.

Tu su i 4 GB RAM-a, što je lako moglo biti i 6, s obzirom na trendove, ali i 128 GB interne memorije, koja je ugodno iznenađenje jer s toliko raspolaže čak i S20 Ultra, a koju ćete platiti doslovno 4 puta više.

Odličnu kvalitetu signala uvijek očekujemo od svih Samsungovih modela, a ovaj A51 sigurno nije izuzetak. Slušalica je također vrlo dobra i razgovori su proticali ugodno, iako je imao problema sa proximity senzorom. To je onaj senzor koji bi trebao isključiti zaslon prilikom razgovora, ali ne radi baš najbolje. Doduše, ovo nije samo slučaj s A51 modelom, jer slične probleme su imali i S20 i S20 Ultra, tako da se nadamo da je problem samo softverske naravi, odnosno da će u neoj od nadolazećih nadogradnji biti ispravljen.

Čitač otiska prstiju smješten je ispod zaslona i definitivno radi nešto sporije od onog u S20, koji je pak po najnovijim saznanjima identičan onome u S10. Tako se čini da A51 nema isti čitač, već drukčiji, malo lošiji. Mada ne možemo sa stopostotnom sigurnošću reći jer je u određenim situacijama radio odlično, a u nekim drugim dosta loše. E sad, moram napomenuti da ja općenito nemam sreće s ovakvim čitačima iz nekog nepoznatog razloga. Na istom uređaju, kolegama bi čitač nerijetko radio puno bolje nego meni pa uzmite i to u obzir.

Softver i sučelje


Samsungov OneUI u inačici 2.0 isprobali smo na mnogim Galaxyjima do sad. Isti taj ćete pronaći i na ovom Galaxyju A51, s više-manje svim trikovima i dosjetkama koje ono nudi. Već smo napisali zasebni članak vezan uz ovo sučelje, ali i snimili video od čak pola sata, tako da i na njega bacite oko ukoliko vas zanima koliko je ovo sučelje obilato trikovima.

Mi ćemo se više posvetiti tome kako ono radi na ovom uređaju i moramo priznati da smo očekivali da će raditi malo brže. Da se razumijemo, u međuvremenu smo imali samo top modele s kojima smo se igrali, između ostalih i Samsungovu S20 seriju s famoznim 120 Hz osvježavanjem zaslona, tako da i ovaj osjećaj uzmite s dozom rezerve.

Usporedivši ga s Galaxyjem A50, na istom tom sučelju u istoj inačici, ipak se vidi manja razlika u brzini u korist novijeg, što bi samo trebalo potvrditi se vrlo lako priviknuti na nešto bolje i brže.

Nadogradnja možda nije donijela UI u inačici 2.1, kao što je imaju Galaxyji iz S20 serije, ali to vas ne bi trebalo previše zamarati, jer da vam to upravo nismo rekli, šanse da to primijetite su vrlo male.

columns="4"

Sve je klasično posloženo, s početnim zaslonom na kojem povlačenjem prsta prema dolje s bilo kojeg dijela zaslona možete spustiti traku s obavijestima, a suprotnom gestom otvoriti izbornik s aplikacijama. Uređajem možete upravljati putem navigacijskih tipki, kako je u startu zadano ili putem gesti na dva načina. Prvi je onaj originalni gdje su navigacijske tipke samo skrivene ispod zaslona i povlačenjem prsta od donjeg ruba prema gore pozivate radnju, ovisno o tome povučete li prst na mjestu gdje je inače home tipka, back ili multitasking. Drugi način je sličniji onome u iPhoneima, samo malo poboljšan, tako da povlačenjem s donjeg ruba zaslona uvijek pozivate home tipku, a povlačenjem prsta s lijevog ili desnog ruba zaslona, ovisi kako vam je zgodnije, pozivate back tipku. Multitasking izbornik ćete pozvati isto kao i na iPhoneu, tako da povučete home tipku i kratko se zadržite na sredini zaslona.

columns="4"

Dobra je stvar što je konačno i Samsung shvatio da je u slučaju navigacije putem gesti, tipkovnica prenisko smještena. S novom inačicom softvera i to je riješeno, tako da je virtualna tipkovnica podignuta gore prema sredini zaslona na onu visinu na kojoj se nalazila i kad ste koristili klasične navigacijske tipke.

Imate i Digital Wellbeing, dio sučelja koji nadzire vaš način rada i daje vam uvid u to kako koristite uređaj. U prijevodu, uz pomoć njega možete saznati da provodite puno više vremena na društvenim mrežama nego što ste mislili i da ste to vrijeme možda mogli i pametnije iskoristiti, ili ipak ne.

I dalje imamo Game Centar u kojem možete podesiti koliko će koja igrica trošiti baterije, odnosno koliko dobre performanse su vam potrebne. Tako recimo za Call of Duty možete narediti da su uvijek maksimalne performanse dostupne, a za tetris da se uštedi nešto baterije.

columns="4"

Kamere


Do nedavno je bilo pravo čudo ako u srednjem cjenovnom rangu dobijemo samo jednu dodatnu kameru, a ove godine ih imamo čak 4.

Tako je primarna kamera 48 MP, zadužena za sve klasične fotografije koje hvatate kroz dan i nju ćete najviše koristiti. Ima f/2.0 otvor blende i služi se binning tehnikom spajanja 4 piksela u 1. Tim načinom se fotografije spremaju u 12 MP rezoluciji i toplo savjetujemo da to ostavite upravo kako je u startu i namješteno. Ukoliko pak poželite uhvatiti 48 MP fotografiju, znajte da će ta fotografija imati nešto manji dinamički raspon i kameri će biti potrebno više svjetla da uhvati trenutak. To će vas koštati i dodatnih 20-ak MB u odnosu na 12 MP fotografiju koja u prosjeku zauzima oko 3 MB.



Zgodno za fotkanje grada s vidikovca ili slično, ali za većinu situacija ćete s 12 MP načinom dobiti bolju fotografiju, pogotovo u uvjetima lošijeg osvjetljenja. Za takve slučaje imate i noćni način koji je osjetno poboljšan u odnosu na prošlu godinu. Nije možda na razini Galaxyja S10 ili S9 koji koriste iste kamere, ali nije loš i definitivno posluži svrsi. Samo pripazite da nemate previše stvari koje se miču u trenutku hvatanja takve fotografije.



Novo je i sučelje, vizualno identično onome u Galaxyju S20 Ultra recimo, samo zakinuto za određene naprednije mogućnosti. Primjerice, nećete imati potpunu kontrolu u ručnom načinu fotografiranja, gdje vam je dopuštena samo kontrola za balans bijele i ISO. Kontrole za brzinu okidača ili manualni fokus su izostale.

Unutar njega vrlo lako možete promijeniti i rezoluciju u kojoj ćete fotografirati pritiskom na gumb 4:3 koji se nalazi na lijevom boku. 4:3 zadano fotografira u 12 MP, a 4:3H način fotografira u 48 MP.



Imate i ultra-širokokutnu 12 MP kameru s f/2.2 otvorom blende, a koja je također poboljšana u odnosu na prošlu godinu i sada je upotrebljiva u dosta više situacija. Nema autofokus, ali nema niti ona u S20 Ultri, tako da za tim ne treba previše žaliti. Zgodna je za uhvatiti širi kadar kad vam odmicanje od subjekta to ne dopušta ili kad želite uhvatiti neku drukčiju perspektivu. Njome možete fotografirati u noćnom načinu, samo što će fotografije čak i tada ispdati osjetno lošije nego s primarnom kamerom, što je uostalom slučaj i na svim ostalim smartfonima.

Još dvije kamere su tu. Jedna od 5 MP zadužena za macro fotografiju, primjerice fotografiranje cvijeta ili detalja na tkanini. Nije pretjerano visoke kvalitete i više je tu kao pripomoć nego prodajni adut, a posljednja je 5 MP ToF senzor koji pripomaže prilikom fotografiranja portreta. Ona će vam vjerojatno više poslužiti od ove macro kamere i uz pomoć nje ćete uhvatiti vrlo pristojne portrete s kojima ćete neistrenirane oči lako zavarati.



Video se snima u 4k rezoluciji, što je novost u odnosu na prošlu godinu kad se video snimao samo u FullHD rezoluciji. Drago nam je vidjeti ovaj korak unaprijed jer smo ga očekivali i prošle godine, a ostali zakinuti za njega.

Snimke su pristojne kvalitete sa dobrim dinamičkim rasponom. 4k je dobar za iskoristiti u slučaju mirnijih kadrova, ali za sve akcije savjetujemo da se ipak prebacite na FullHD jer će izgledati dosta bolje.

I selfie kamera je poboljšana u odnosu na prošlu godinu. Čak i ona može snimati 4k video, ali i uhvatiti 32 MP selfie. I na njoj se koristi pixel binning tehnologija spajanja 4 piksela u 1, tako da će se selfiji zadano spremati u 8 MP, što je za njih i više nego dovoljno.

Imate i tucet ostalih načina fotografiranja kao i bixby umjetnu inteligenciju, ukoliko poželite nešto od toga koristiti. Između ostalih, sposobna je uhvatiti čak i super slow motion videe, ali oni nisu baš pretjerano visoke kvalitete i zahtijevaju veliku količinu svjetla tako da su iskoristivi samo u dnevnim uvjetima.


Baterija


Veća dijagonala zaslona nije popratila i veći kapacitet baterije, što bi značilo da on i dalje broji 4000 mAh kao i na Galaxyju A50. Pretpostavljamo da je upravo zbog veće dijagonale zaslona, ali i nešto malo snažnijeg procesora, autonomija malo lošija nego prošle godine.

I dalje je dobra, i poslužit će vas kroz cijeli dan korištenja bez većih problema. Da nisam isprobao A50, vjerojatno bih je još više nahvalio. Usporedbe radi, Galaxy S20 ima isti kapacitet baterije, ali mu je autonomija osjetno lošija od ove na A51.

U pakiranju ćete dobiti i brzi 15W punjač, ali će mu zbog ovako velikog kapaciteta od 0-100% trebati i nešto više od 2 sata da se napuni do vrha. Pokušao sam iskoristiti snažniji 25W punjač, u nadi da će se još brže napuniti, ali to nije bio slučaj.

Svejedno, smatram da s baterijom ne bi trebali imati problema i da će vas poslužiti vrlo dobro.

Zaključak


Galaxy A51 nasljednik je Galaxyja A50, ali čini se kao da ne donosi puno toga u odnosu na prošlu godinu. Svejedno, i dalje je riječ o vrlo dobrom uređaju srednjeg cjenovnog ranga.

Novi dizajn možda nije bio očekivan, ali je dobrodošao. Atraktivniji je i moderniji. Zaslon je sada rastegnut od ruba do ruba, bez zuba, ali s malom rupicom u koju se smjestila prednja kamera, baš kao što je to slučaj i s najskupljim Samsungovim modelima.

Plastično kućište rijetko tko je primijetio i mnogi su mislili da je riječ o Galaxyju S20, čemu doprinosi i sličan smještaj kamera, a ne samo prednja strana. Za razliku od njega, tu ćemo i dalje pronaći 3,5 mm izlaz za slušalice, ali ne i stereo zvučnike ili vodootporno kućište što bismo voljeli vidjeti u idućoj generaciji svakako.



Čitač otiska prstiju i tipke smještene su u skladu s trendovima, ispod zaslona i na desnom boku.
Procesor je tek malčice poboljšan u odnosu na lani, praktički isti model s višim taktom, a zadržano je i svega 4 GB RAM-a što je moglo biti i više. S druge strane, dobili smo više interne memorije, pa tako sada imamo 128 GB i u osnovnom modelu, barem za naše tržište kako stvari stoje. Naš primjerak A50-ke je i lani imao 128 GB, ali sam u protekloj godini susreo i mnoge sa 64. Nadamo se da će ove godine biti drukčije.

Kamere su poboljšane u odnosu na prošlu godinu. Donijele su više MP i snimanje u 4k, iako ono nije potpuno iskoristivo za apsolutno sve situacije. Svejedno, smatramo da ćete s kamerama biti zadovoljni u odnosu na uložen novac, a upravo je prodajna cijena od 2500 kn razlog zašto se lanjski A50 toliko dobro prodavao. Vjerujemo da će isti slučaj biti i s ovim A51 jer ga se već može naći u mnogim tarifama u dobrim ponudama.

Najbolju ponudu Samsung Mobitela potražite na mobis.hr

Video recenzija