Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G - Recenzija



Prije gotovo 10 godina izjavio sam da je Note Note, a sve ostalo samo smartfoni. Ostao sam oduševljen tom serijom uređaja koja je uvijek nudila nešto više, i sve do danas ostala je praktički jedina serija smartfona bez konkurencije.

No nisam uvijek ostao oduševljen svakom generacijom. Isprobao sam i Note 5, onaj koji je preskočio Europu, a koji je ujedno bio fijasko u odnosu na fantastičnu četvorku. Igrom slučaja Krešo se našao u Hong Kongu i jedan je od rijetkih koji ga je imao u ovom dijelu svijeta. Bome, nije se ni Note 7 proslavio previše, iako je bio fantastičan uređaj.

Note 9 me apsolutno oduševio, možda jednako koliko i ta legendarna četvorka, a njega imam i dan danas u svom arsenalu. Štoviše, koristio sam ga kao primarni uređaj do Huaweija P40 Pro Plus koji se kod mene zadržao nešto duže kod mene nego što sam planirao.



Ali svaki novi Note me vrati u dječačke dane, osjetim to neko uzbuđenje koje se s novijim uređajima sve rjeđe događa. Čak i kad nije savršen, rado bih otišao u Seul i nacrtao menadžerima što Note predstavlja najzagriženijim ljubiteljima te serije.

Ipak, živimo u kapitalizmu gdje upravo ti ljubitelji čine mali postotak kupaca, a današnji smartfoni su prvenstveno šminka. Baš kao što u automobilskoj industriji Subaru s najboljim voznim osobinama (tako barem stručnjaci kažu) nije niti blizu najprodavaniji, tako niti u svijetu smartfona najbolji uređaj nije nužno najprimamljiviji.

Note je danas prekrasan komad tehnologije s dodatkom S-Pen olovčice, šminkerski uređaj kojeg ćete izvaditi na stol i primamiti poglede slučajnih prolaznika. Bez daljnjeg, i dalje je vrhunski uređaj, samo više nije namijenjen istoj publici.

Kakav je danas, osim što je skuplji nego ikad, saznat ćete u nastavku teksta.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

164.8 x 77.2 x 8.1 mm







Masa

208 grama







Zaslon

6,9″ Dynamic AMOLED, 1440 x 3088, 19,1:9, 496 ppi, 120 Hz (FHD), GG7, HDR10+







SoC

Samsung Exynos 990







CPU

Octa-core (2×2.73 GHz Mongoose M5, 2×2.50 GHz Cortex-A76 & 4×2.0 GHz Cortex-A55)







RAM

12/16 GB







Interna memorija

256/512 GB







Micro SD

Da, do 1 TB







Otporan na vodu

Da, IP68







Brzo/Bežično/reverzibilno punjenje

Da/Da/Da







Posebnosti

S-Pen olovka, Samsung Dex bežično povezivanje







OS

Android 10 - OneUI 2.5







Kamera

108 MP, f/1.8, 26mm 1/1.33″, 12 MP 5x zoom, 10x hibrid zoom, Ultra-širokokutna 12 MP, 13mm, 0.3 MP, 8K video







Prednja kamera

10 MP, f/2.2, 26mm, 4K 30/60 fps







Baterija

4500 mAh







Cijena








Ustupio

Samsung Hrvatska










PREDNOSTI

NEDOSTACI










Zaslon bez premca na tržištu

Nema 3,5 mm audio utor







Vrhunske kamere

Nema biometrijsko zaključavanje prepoznavanjem lica







Gorilla Glass Victus

Velika grba kamere







Odlični stereo zvučnici

Visoka cijena







Hardver i performanse








S-Pen








2 fizičke SIM + eSIM kartica





Dizajn, kućište i ergonomija


Prepoznatljivi četvrtasti dizajn Note linije nije zaobišao niti ovaj model. U odnosu na S20 Ultru, ergonomija je osjetno lošija, no to ne predstavlja svima problem. Štoviše, nekima se upravo zbog takvog dizajna sviđa. Rubovi zaslona manje su zaobljeni nego na spomenutom top modelu S serije, što je jedna od prednosti ovakvog dizajna.

Po prvi puta na jednom smartfonu možemo vidjeti novi Gorilla Glass Victus, koji je kako Corning tvrdi, najjača zaštita za smartfone od kad je Gorille. Ne znači nužno da će se teže ogrebati, već će se teže razbiti, a svi znamo koliko to znači, pogotovo na ovakvom uređaju gdje je cijena zamjene zaslona ravna otprilike početnoj cijeni starog Notea 4. Štoviše, prvi drop testovi koje možete pronaći na internetu uistinu su dokazali da je ova zaštita osjetno bolja od prijašnjih generacija.



Naš primjerak došao je u crnoj izvedbi, a ona je ujedno najnezahvalnija za održavanje. Packe se vide čim ga primite u ruku, baš kao i sitna zrna prašine. No isto tako izgleda i najelegantnije jednom kad ga uglancate. Ostale izvedbe su dosta zahvalnije, a samo je bijela još izvedena sa sjajnim završetkom poleđine. Brončana i zelena imaju matiranu poleđinu koja dosta teže prima otiske prstiju, također zaštićenu novom Gorillom, samo s drukčijom završnom izradom.

Tipke su konačno i na Noteu smještene onako kako trebaju biti, na desnu stranu, taman na dohvat palca. Klasično imaju dobar klik i one za kontrolu glasnoće su dovoljno odvojene od tipke za uključivanje. Ovoga puta je olovka premještena na lijevu stranu, što zahtjeva malu dozu privikavanja nama koji smo koristili prijašnje Note uređaje. Neki bi rekli da je prilagođenija ljevacima, ali nećemo previše prigovarati.



Zadržani su i stereo zvučnici, a donji glavni je također premješten na lijevu stranu uz olovku, što bi značilo da ćete ga dosta teže prigušiti držite li uređaj u desnoj ruci oslonjenog na mali prst. Ono što se u ovom slučaju može dogoditi jest da prigušite mikrofon za vrijeme video poziva, a koji je sada smješten s desne strane USB-C utora. Čisto da imate to u vidu ukoliko vam sugovornik kaže da vas slabije čuje.

Drugi zvučnik smjestio se u slušalicu koju jedva primjetite povrh selfie kamere. Obrubi su sada toliko stanjeni da smo se zapitali koliko još mogu biti manji uzevši u obzir svu elektroniku koja je ugurana u kućište.

Prednjom stranom dominira 6,9" zaslon, te je kao i obično, blago zakrivljen preko rubova. Centralno smještena selfie kamera minimalnih je dimenzija i ne narušava previše izgled uređaja iako željno iščekujemo dolazak kamera skrivenih ispod samog zaslona. Ovo je ujedno i najveći zaslon ikad ugrađen u Samsungovu Note seriju, izuzmemo li tablete.



Poleđinom dominira ogromna grba za kameru, tzv. semafor. Nismo baš potpuno uvjereni da je ovo moralo biti izvedeno na taj način i mnogi će se složiti da je cijeli uređaj mogao biti mrvicu deblji u zamjenu za veću bateriju i manju grbu, ali očito da je netko u Samsungu drukčijeg mišljenja.

Svejedno, ne mogu reći da mi je odbojna. Moguće da je u pitanju Stockholmski sindrom, ali čak bih se usudio reći da moćno izgleda. Definitivno nije praktično rješenje jer bez deblje maske, ovaj Note ćete uvijek odložiti na nju. S pozitivne strane, grba je toliko velika da neće dopustiti klackanje po stolu dok tipkate poruku. Doduše, pokušate li pritisnuti nešto u gornjem lijevom kutu zaslona, to bi mogao biti mali problem jer je hod uređaja duži nego na tipkovnici tanjeg laptopa.



Olovka je zadržala isti dizajn kao i prethodne godine, ali je unatoč tome doživjela najveću promjenu otkad je Note serije. Više o tome u segmentu zaslona.

Note nikad nije bio uređaj za korištenje samo jednom rukom, pa niti ovaj nije izuzetak. Veći je nego ikad, ali tek minimalno u odnosu na Note 10+. Štoviše, da ih nisam direktno usporedio jednog do drugog, ne bih se uvjerio u to. Svejedno ostavlja impozantniji dojam, vjerojatno zbog spomenute grbe za kameru na poleđini. Kao da Samsung jasno želi dati do znanja da je u ovoga puta riječ o novim kamerama, a i ruku na srce, ima se i čime dičiti, barem u odnosu na lanjski model.

Zaslon


Svakih pola godine Samsung u novom top modelu predstavi još bolji zaslon. Nismo sigurni kako im to toliko godina za redom uspjeva, ali i ovoga puta zaslon je bolji nego ikad. Štoviše, mnogi svjetski stručnjaci proglasili su ga ponovno, najboljim zaslonom ikad ugrađenim u jedan smartfon.

Nema polja koje nije doživjelo promjenu na bolje, koliko god ona simbolična bila. Od samog prikaza boja pa sve do vidljivosti na suncu. I moram priznati da se potonje osjeti. Uređaj smo dobili nešto prije nego su izašla službena mjerenja i samo sam čekao da ona to potvrde.

I štedljiviji je u odnosu na onaj ugrađen u S20 Ultru, što je promjena koju uvijek rado vidimo. Ovoga puta 120 Hz način rada ne radi uvijek, već se uključuje po potrebi, što bi značilo da neće bespotrebno trošiti bateriju u slučajevima kad promjenu u odnosu na 60 Hz nećete vidjeti.

Tako ćete primjerice gledate li film, dobiti nižu stopu osvježavanja jer višu ne biste mogli primijetiti, ali ćete istovremeno i maksimalnih 120 Hz dobiti igrate li zahtjevnije igre ili dok skrolate po web stranicama. Isto tako, kad se jednom zadržite na određenom dijelu teksta, stopa će se ponovno spustiti. Teoretski je zaslonu potreban tek djelić sekunde da promijeni stopu osvježavanja pa se ona ne može niti primijetiti.



Koliko će vam baterija duže trajati u odnosu na konstantnih 120 Hz, to ne znamo, ali sigurni smo da će to biti barem malo duže. Za osjetno bolju autonomiju, savjetujemo da se prebacite na 60 Hz, a u kojem slučaju možete iskoristiti i benefit više rezolucije jer 120 Hz način nećete moći koristiti uz maksimalnu rezoluciju od 1440 x 3088 piksela, baš kao što je to bio slučaj i sa S20 Ultrom.

I odaziv na dodir je dignut na 240 Hz baš kao i na S20 Ultri, a to je u kombinaciji s 120 Hz stopom osvježavanja dovelo do jednog perfektnog iskustva prilikom skrolanja ili općenito bilo kakve radnje na zaslonu.

Povećana je i osjetljivost na olovku, odnosno smanjen je odaziv s 42 ms na 9 ms. Ukratko, pisanje olovčicom po zaslonu je bliže osjećaju pisanja po papiru nego ikad. Ovo je trenutno u rangu najnovijih iPada, što bi značilo da trenutno nema komercijalnog uređaja koji nudi bolji osjećaj pisanja po zaslonu.

Uz to, ugrađena je i nova AI tehnologija koja predviđa putanju olovčice, ovisno o tome što pišete, za još bolji i uvjerljiviji osjećaj. Sve u svemu, zaslonom smo blago rečeno ostali oduševjleni i smatramo da Samsungu još uvijek nema ravnog na tržištu. Postoje mnogi koji su mu blizu, ali trenutno boljeg nema.

Naravno, tu je i dalje Always On koji služi kao zamjena za nedostatak LED-ice za obavijesti, a iz godine u godinu, iako se doima istim, vide se te neke sitne promjene na bolje. Srećom, stvar je softverske naravi pa tako svi Samsungovi uređaji koji podržavaju najnovije nadogradnje, imaju iste Always On funkcije.

Hardver i performanse


Nikad prije nismo imali toliko izraženu razliku između Snapdragona i Exynosa, i to na štetu potonjeg. Posljednja ovako velika razlika osjetila se 2015. sa Snapdragonom 810, kad je Exynos bio čak i u većoj prednosti nego Snapdragon danas.

Naravno, kako to obično biva, tron zauzimaju najbolji, a u ovom trenutku Samsung to defiintivno nije. Svejedno, smatram da se oko toga ne trebate previše brinuti, barem ne ukoliko vas zanima upravo ovaj uređaj, a koji je kao takav jedinstven na tržištu. Tim više što problema s Exynosom nisam imao uopće, ne biste ih smjeli ni vi.

Štos je u tome što je u ovom trenutku Snapdragon 865+ koji se ugrađuje u Note 20 Ultru za neka druga tržišta poput Kine ili Amerike, snažniji od Exynosa 990 koji je zastupljen u Noteovima na europskom tržištu. Manje se grije, štedljiviji je, ali istovremeno i skuplji za Samsung. A zbog Američkog patentnog sustava, Samsung je u nemogućnosti koristiti Exynos, barem na Američkom tržištu. Da kojim slučajem može, siguran sam da bi i Američka inačica imala Exynos.

U svakodnevnici, razliku u performansama je zbilja teško osjetili jer se i ovdje sve odvija tolikom brzinom da se nerijetko pitamo može li bolje. Može sigurno ukoliko ste okorijeli gamer pa vrtite vrlo zahtjevne igrice na smartfonu dulji vremenski period i onda nakon nekog određenog vremena osjetite pad performansi. Ukoliko spadate u tu skupinu i smartfon isključivo koristite za igrice, u tom slučaju najbolje da kupite smartfon upravo sa Snapdragonom 865+ i to je to.

Ukoliko pak više preferirate benefite sučelja i olovčice, tu diskusija prestaje. Voljeli bismo i mi da smo dobili Snapdragon umjesto Exynosa, ali nećemo se previše žaliti. Europska verzija zato u početnom modelu dobiva 256 GB interne memorije za razliku od 128 GB u Američkoj, a smatramo da ćete manjak interne memorije prije osjetiti nego eventualni pad performasi. Doduše, u Americi je nešto malo povoljniji, ali to je opet drugi par rukava.

Uz to, kvaliteta signala bila je na vrhunskom nivou, kao i kvaliteta slušalice koja je poslovično vrhunska na Samsungovim modelima. Začudo, zvučnici na lanjskom modelu zvuče nešto malo bolje nego na novom Noteu, ali svejedno ne možemo nipošto reći da su loši. Dapače, dovoljno su glasni i stereo su, a čime se ne mogu pohvaliti svi modeli u ovom cijenovnom rangu. Primjerice Huawei s P40 Pro Plus modelom. Tim više što sam prije Notea koristio upravo taj model, nisam tu razliku između lanjskog Notea 10+ i novog Notea 20 Ultra uopće primijetio dok me kolega nije uputio na nju.

S novim Noteom došla je i nova verzija Dexa, za koju sad više nije potreban kabel, već radi i bežično. Nažalost, u nedostatku vremena, nisam ju stigao isprobati da bih vam mogao više reći o njoj, ali koliko vidim po internetu, dosta je zgodna funkcija i vjerujem da će mnogi od nje pronaći koristi, pogotovo ukoliko imaju televizor koji podržava Miracast protokol, ili imaju neki od novijih Samsungovih televizora proizvedenih 2019. ili kasnije.

Biometrijsko otključavanje putem lica je već dvije godine za redom nedostupno na Samsungovoj Note seriji, a posljednji Note koji ju je imao je devetka koju još uvijek privatno koristim, trenutno kao sekundarni uređaj uz P40 Pro Plus. I upravo zbog toga mogu izraziti malo žaljenje pogotovo kad znam da ta stara devetka ima i biometrijsko zaključavanje uređaja putem šarenice oka, ali i 3,5 mm izlaz za slušalice. Samsung navodno razmatra u idućoj generaciji vratiti oboje, no to ćemo još vidjeti. Već je jednom vratio utor za micro SD kartice i vodootporno kućište, s Galaxyja S6 na Galaxy S7, jer je bilo dosta pritužbi korisnika, pa čak polažem male nade i da će se ove dvije promjene dogoditi.

Čitač otiska prstiju isti je kao i na S20 Ultri, ali moje iskustvo korištenja tog čitača se promijenilo na bolje. Za razliku od S20 modela, s ovim nisam imao apsolutno nikakvih problema. Nisam siguran jesam li bolje registrirao prst ili je Samsung poradio na softveru, ili sam jednostavno imao više sreće, ali radio mi je odlično. Gotovo jednako dobro kao i klasični čitač na Noteu 9, a to je, što se mene tiče, dovoljno dobro da sam ga koristio svakodnevno.

S-Pen i dalje možete koristiti kao daljinski upravljač, bilo za upravljanje kamerom ili prezentacijama, tim više što sad imate i taj bežični Dex, pa je lako moguće da se netko hrabro upusti u kontrolu uređaja mahanjem olovčice po zraku. Ja, koliko god se trudio, osjećao sam se kao Harry Potter u prvom filmu kad mu ništa nije polazilo za rukom. Držao sam se samo klika na olvčici za okidanje fotografija i taj dio sam lako savladao. Fizički je ista kao i na lanjskom modelu, tako da lako moguće da sam je i zamijenio s onom iz Notea 10+ u određenom trenutku. Vjerojatno nikad neću saznati jesam li to napravio ili ne. To i nije uopće loša stvar jer ćete je u slučaju da ju izgubite ili polomite, relativno lako naručiti putem interneta.

Ne treba izostaviti niti podršku za 5G mreže, ali nju nažalost nismo uspjeli testirati čak niti na lokacijama koje bi ju trebale imati. Ovo nije do Samsunga već do naših operatera koji su još uvijek s 5G mrežom u testnoj fazi. Vjerujem da ćemo početkom iduće godine već imati nekoliko sigurnih lokacija u državi na kojima ćemo moći testirati ovu mrežu ponovno.

Softver i sučelje


Velike promjene dogodile su se sa softverom ove godine, no ne u dizajnerskom ili funkcionalnom smislu, već u podršci. Samsung je obećao 3 godine nadogradnje sučelja, odnosno da će Note20 Ultra dobiti 3 veće nadogradnje. Prva bi trebala biti već ove godine, na novi Android 11, iduća dogodine na Android 12, a treća za dvije i pol godine, ili 3, na Android 13.

U svakom slučaju pozdravljamo ovu politiku i voljeli bismo kad bi se na ovako nešto odlučilo više proizvođača Androida. Štoviše, bilo bi prekrasno kad bi se ta podrška produžila na 4 ili 5 godina koliko Apple nudi, ali nećemo se žaliti niti na ove 3. Tim više što su uređaji postali enromno skupi i klasične pretplate od 2 godine se nerijetko produžuju na 3, dapače. Samim time, kupite li ovaj uređaj novi uz pretplatu na 3 godine, ili dvije ugovorne plus godinu za otplatu uređaja, možete komotno biti mirni da će uređaj imati najnoviji softver svo to vrijeme, pa čak i 4 godine do one nadogradnje koju ovaj Note neće dobiti.

columns="4"

Klasika za Samsung, naizgled vrlo jednostavno sučelje s vrlo moćnim skrivenim setom opcija. Toliko je toga u izborniku skriveno da smo za ovo sučelje napravili poseban članak i video od čak 30 minuta u kojem pokazujemo samo određene trikove. Istina, sad je već malo zastario jer je rađen na S10e modelu, a moguće je da isto tako nešto ponovimo s eventualnim novim Galaxyjem S na proljeće bude li interesa.

Nažalost, T9 funkcija pozivanja još uvijek ne prepoznaje unos imena i prezimana zajedno, što vjerojatno nikad nećemo niti dobiti kad već nismo u posljednjih 10 godina. Ali zato uz S-Pen imate toliko opcija i načina za kontrolu uređaja da se pitamo koristi li itko apsolutno sve mogućnosti koje Samsung nudi.

columns="4"

Upravljanje putem gesti je iz generacije u generaciju sve bolje i bolje, a tek pokoja aplikacija vam zagorča život poput kalkulatora kad upalite znanstveni način pa vam se uređaj automatski okrene u landscape i onda dok shvatite odakle trebate potegnuti zaslon, a da ne spustite traku s obavijestima ili slično, poklikate svašta. Da nisam ovo slučajno pronašao, vjerojatno ne bih niti znao da postoji aplikacija koja s gestama baš i ne funkcionira savršeno.

I ne samo što geste rade još bolje, već čak možete po vlastitom guštu korigirati koliko snažno, brzo ili dugo trebate povući prst s ruba zaslona da napravite povratak na početni ili prethodni zaslon. Štoviše, već je s Galaxyjem S20 Samsung u slučaju korištenja gesti shvatio da je tipkovnica bila prenisko i dignuo je gore za red koliko bi inače zauzimale klasične navigacijske tipke. Nešto što je Apple shvatio odmah, Samsung generaciju poslije, a svi ostali još uvijek nisu. U svakom slučaju, čini se da Samsung donekle sluša korisnike i analizira njihovo korištenje te po tome prilagođava sučelje kako bi bilo što ugodnije za rad.

columns="4"

Imate i opciju korištenja ladice s aplikacijama, koja je ujedno i zadani način korištenja, ali i onu da su vam sve aplikacije nabacane na početni zaslon. Imate i opciju zaključati sve ikone na početnom zaslonu što je dosta zgodno ukoliko uređaj dajete djeci pa da vam ne rade nered na zaslonu, ili možda starijim osobama koje nerijetko dosta duže zadrže prst prilikom otvaranja aplikacije, kao da je riječ o starom daljinskom za televizor. Možete spustiti i traku s obavijestima povlačenjem prsta polovice zaslona ili praktički što god poželite ukoliko instalirate još dodatni set gesti.

Naravno, uz S-Pen dolazi i taj poseban set funkcija s kojima možete izraditi kratki GIF od videa koji se prikazuje na zaslonu, ili izrezati točan dio zaslona u bilo kojem obliku, ili izvući tekst iz određenog dijela kojeg označite. S tim da ovo izrezivanje teksta uz pomoć olovčice ne radi baš na način koji smo mislili da radi. Naime, Samsung prilikom selekcije kvadrata iz kojeg želite izvući tekst, povuče cijeli tekst web stranice i njega kopira. Ili u slučaju Instagrama, ne kopira praktički ništa, iako ste baš htjeli izvući link iz opisa fotografije ili slično. Na ovome se treba još poraditi malo, ali vjerujem da će i to biti moguće u nekoj budućoj inačici. Kad bismo išli pobrojati i pokazati vam sve funkcije koje ova olovčica ima, vjerojatno bi samo taj tekst bio dug kao cijela ova recenzija.

columns="4"

Kamere


Nakon četiri Galaxy top modela s istim kamerama, Samsung je s novom S20 Ultrom predstavio novi senzor i nove kamere s kojima je najveći naglasak bio na 100x Space Zoom.

I Note serija je profitirala od novih kamera pa je tako u Note 20 Ultru ugrađena upravo ta famozna 108 MP kamera kojom smo ostali oduševljeni. Ipak, nije bila savršena i dvije ključne stvari na koje smo imali prigovor su poboljšane s ovim Noteom, a to toplo pozdravljamo.



Prva je bila vezana uz nešto lošiji autofokus koji se s nadogradnjama popravio, no ne u potpunosti. Samsung je očito svjestan tog problema i za ovaj model se odlučio na ugradnju laserskog autofokusa u Note 20 Ultru. S njim su svi problemi s autofokusom riješeni i on je ponovno onakav na kakvog smo navikli od Samsungovih uređaja. Gotovo savršen u svakom pogledu. Radi vrlo brzo i precizno, bez obzira na udaljenost subjekta fotografiranja od kamere.

Druga je bila vezana uz 100x Space zoom za kojeg smo rekli da je praktički beskoristan, a on je s Noteom 20 Ultra, umjesto poboljšan, jednostavno ukinut. I vjerujete nam na riječ, za time ne trebate žaliti niti najmanje. Maksimalno uvećanje prilikom fotografiranja sada iznosi 50x, a što je i više nego dovoljno za veliku većinu situacija. Tim više što biste i na S20 Ultri jednaku količinu detalja mogli izvući i s 50x i sa 100x uvećanjem, s prednosti što na 50x imate još više informacija oko subjekta kojeg želite uhvatiti.

Porađeno je i na stablizaciji prilikom fotografiranja ovim 50x uvećanjem, pa je sada puno lakše uhvatiti tako dalek predmet iz ruke. Čak je bolje nego na Huaweiju, a koji je apsolutni kralj zooma, barem što se tiče uređaja koje smo testirali.



Ultraširokokutna kamera također je prenesena iz S20 Ultre, ali ona nije poboljšana ni u kojem pogledu, barem koliko smo je mi uspjeli isprobati. Stvarno je ultraširokokutna, 13 mm ekvivalent, hvata jednu potpuno drugu percepciju, sve dok vam ne zatreba autofokus jer ga na njoj nema. Dakle sve isto kao i početkom godine. Nadamo se da će dogodine Samsung poraditi barem na toj ultraširokokutnoj kameri i ugledati se na Huawei koji istina, ima uži kut snimanja, ali i autofokus, tako da je njegova kamera iskoristivija u više situacija.

Telefoto kamera je nova, 12 MP, za razliku od 48 MP ugrađene u S20 Ultru. Bez obzira na broj megapiskela, smatram da ne trebate žaliti niti najmanje jer mi se ova nova pokazala čak boljom od one u S20 Ultri. Više sam je koristio i bio zadovoljniji rezultatima, a koje možete vidjeti među priloženim fotografijama. Ima 5x uvećanje, za razliku od 4x na S20 Ultri. Donekle je iskoristiva i po noći, ali u nju se dalje ne trebate previše pouzdati u takvim uvjetima, osim ako baš morate. Definitivno nije dobra kao 10x na Huaweiju, ali je i dalje iznimno korisna u određenim situacijama.



Za razliku od S20 Ultre, Note 20 Ultra više nema 4 kamere na poleđini već tri, poredane jednu ispod druge tako da izgledom blago podsjećaju na semafor. I koliko god su mi odbojno izgledale na fotografijama, toliko sam se na njih priviknuo koristeći ih. Ostavljaju impozantan dojam i naglašavaju da se ispod tolike grbe skriva nešto moćno. Ovo je, naravno, subjektivan dojam i mišljenja su generalno podijeljena. Ili vam se sviđa ili vam je odbojno. Smatram bi ih se malo tko žalilo da je kojim slučajem uređaj deblji i s većom baterijom, a grba manja, ali tako je kako je.

Ta četvrta kamera koja nedostaje, zapravo i ne nedostaje, ako to tako možemo reći. Riječ je o tzv. ToF senzoru koji pripomaže pri mjerenju dubine i kreiranju lažnog bokeh efekta. No Note 20 Ultra mi se činio boljim u ovom pogledu, tako da se pitamo ima li taj ToF senzor uopće smisla? Teško je reći, ali isto tako biste trebali biti zadovoljni s portretima na ovom uređaju, barem kad je dio sa zamućenom pozadinom u pitanju. Tonovi lica i dalje nisu savršeni, ali su bliže tome nego ikad na Samsungovim modelima. Apple nekako još uvijek ovo najbolje radi, ali to je znanost za sebe. Proizvođači profesionalnih kamera se još uvijek bore s tim, a jedini proizvođač na svijetu koji nije mijenjao svoj algoritam za to još od prve digitalne kamere je Arri, proizvođač profesionalnih filmskih kamera. Tako da se generalno možemo samo nadati još kvalitetnijim algoritmima i zahvaliti što su kamere u smartfonima tako brzo dosegle ovako visoku razinu.



Fotografije rezultiraju s manje umjetnog preizoštravanja nego na S20 Ultri, a to je promjena koju toplo pozdravljamo. Izgledaju nekako bolje, s ljepšim bojama i dalje specifično naglašenim po čemu je Samsung prepoznat. Pogotovo gledate li ih baš na zaslonu Notea. Prividno je poboljšano i noćno snimanje, i dalje ne na razini Huaweija, ali čini se nešto bolje nego na S20 Ultri. Istina, kamera neobjašnjivo pati od flareova, odnosno odsjaja od ulične rasvjete. Nije nam baš jasno zašto se ovo događa u tolikoj mjeri, ali i to se da donekle riješiti tako da se pomaknete od ulične rasvjete u određenom smjeru.

Veće promjene doživjelo je snimanje videa, a to je promjena koju smo objeručke dočekali. Profesionalno snimanje videa dignuto je na razinu LG-evih smartfona V serije, poznatih po svim trikovima upravo za snimanje videa.

Sada možete kontrolirati odakle se snima zvuk, ovisno o tome govorite li vi nešto snimajući određeni kadar ili govori li osoba koju snimate. Naravno, možete odabrati i da se jednako dobro čujete i vi i osoba koju snimate, ili pak možete toj osobi koju snimate dati bluetooth slušalice, i u tom slučaju će se iskoristiti samo mikrofoni ugrađeni u njih. Logično bi bilo da je ova opcija dostupna i na prednjoj kameri, za sve vlogere ili one koji se tako osjećaju, ali je dostupna samo na stražnjoj kameri.



8k snimanje je također poboljšano i sad puno bolje kompenzira blaga podrhtavanja, a i dostupno vam je snimanje u filmskih 24 fps-a, od FullHD pa sve do 8k rezolucije. Konačno više ne moramo biti ograničeni na 30 fps-a što je inače NTSC standard za Američko tržište. Korak dalje bit će kad bude dostupno snimanje i u PAL-u, što je europski standard, ali to su već sitnice za koje malo tko mari.

4k snimanje u 60 fps-a je konačno iste kvalitete kao i snimanje u 30 fps-a, što je također jedna od pozitivnih promjena nabolje, a i kompletno cijela stabliziracija prilikom snimanja se čini sve boljom.

Selfie kamera začudo nije prenesena iz S20 Ultre već S20 i S20+ modela. Prisjetimo se, riječ je o 10 MP kameri koja u zadanom načinu fotografira u 6,5 MP. Potrebno je prilikom svakog okidanja seflija kliknuti na ikonicu s dvije osobe skicirane i tada ćete dobiti širi kut snimanja, odnosno iskoristit ćete blagodati svih 10 MP za hvatanje selfija. Štoviše, dobit ćete i širi kut, više MP i veću kvalitetu fotografije, tako da zbilja ne vidimo apsolutno niti jedan razlog zašto je Samsung ovo isprogramirao na ovaj način. Oni su bolji nego prije, iako se bojama dosta razlikuje od stražnje kamere. Ne znamo zašto, ali tako je kako je. Svejedno, selfiji su skroz pristojni, ništa spektakularno ili neviđeno. Imamo i autofokus, tako da nema straha od mutnih fotografija ili traženja prave udaljenosti ruke od lica da bismo dobili najbolji rezultat.

Generalno sam s kamerama na Noteu 20 Ultra ostao vrlo zadovoljan i pravi gušt mi je bio koristiti ga za fotografiranje i snimanje. Iako se na papiru čini kao da je sve isto kao i na S20 Ultri, vide se te neke promjene na bolje, koliko god one sitne bile.


Baterija


Note serija je nekad slovila za kralja autonomije. Bio je to uvijek tenk od uređaja s kojim biste izdržali i najteže dane na terenu, bez straha da će vam zatrebati punjač. Štoviše, nekad ste mogli čak i bateriju zamijeniti, ali to su neka sasvim druga vremena.

Danas je Note šminkerski uređaj kojem baterija nažalost nije prednost nego tek prosjek. Tako me Note 20 Ultra razočarao s autonomijom, ne zato jer je bila loša, već jer sam očekivao da će biti dosta bolja.

4500 mAh se pokazalo možda tek malo lošijim nego 5000 mAh na S20 Ultri, samo što se režim rada u odnosu na S20 Ultru promijenio. Koristio bih ga više, zbog svih blagodati olovčice, ali i tog nekog korisničkog iskustva koje je bilo na višoj razini. Samim time, Note bi mi izdržao najčešće prekratko, a to nisam očekivao.

Nažalost, prekratko je i bio kod mene da bih izmjerio koliko bi izdržao da spustim stopu osvježavanja sa 120 Hz na 60, vjerojatno osjetno duže, a i konačnici da uključim tamnu temu i isključim Always On. Sreća u nesreći je to što sa Samsungovim modelima možete osjetno poboljšati autonomiju uz ta vrlo jednostavna tri trika, a da se istovremeno odreknete tek minimalno komocije.

Štos je u tome što Note ne kupuju nezahtjevni korisnici, odnosno barem on nije predviđen da bude uređaj za njih. Ciljana skupina Notea je uvijek bila najzahtjevnija. Svi oni koji su htjeli uređaj koji će podnijeti sve moguće zadaće koje mu možete zadati.

Nije previše pripomoglo niti to što se u pakiranju još uvijek zadržao tek 25W punjač. Istina, brz je i napunit će Note 20 Ultru za malo manje od sat i pol vremena, ali problem je navika na uređaje koji se pune još brže. Štoviše, čak se i iPhone 11 Pro Max puni brže od 0-50%, za ravno 30 minuta. Noteu je trebalo gotovo 35 minuta. Nije velika razlika, ali kad znate da se Note za baš tih 30 minuta napuni do 43-44%, iPhone, koji je simbol sporog punjenja, do 50%, Huawei do 80%, a najnoviji Xiaomiji su već za 20 minuta na 100%, pitamo se je li to Note serija koju smo nekad poznavali?

Smatram da je za novce koje Samsung traži za ovaj Note, morao uključiti 45W punjač i iskoristiti benefite bržeg punjača. Najgore je što vam niti on neće pomoći čak i ako ga dodatno kupite, jer će se i s njim puniti jednako brzo.

Zaključak


Nakon 10 dana, drago mi je što mogu reći da je Note i dalje Note, a sve ostalo su samo smartfoni, no to mi je istovremeno bilo teže izjaviti nego ikad do sad. Nije lako opisati riječima to prekrasno iskustvo korištenja Notea i sve benefite koje ta olovčica donosi. I nije tu samo olovčica, već i zaista najbolji zaslon kojeg sam ikad vidio na jednom smartfonu te brzina kojom se sve na njemu odvija. Odličan set kamera s kojima ćete uhvatiti sve drage trenutke i sačuvati ih za neka druga vremena. Imate i odlične zvučnike i dobru autonomiju i pregršt opcija u sučelju koje olakšavaju život, barem koliko to jedan smartfon može danas napraviti.

Ali isto tako ostaje jedan pomalo gorak okus za nekog tko obožava ovu seriju i tko je uostalom, između svih smartfona koje može imati i dobiti na poziv zahavljujući poslom kojim se bavi, kupio Note 9 jer eto, njega nije mogao dobiti na taj način, ali ga je želio imati.

Nipošto ne mogu reći da je Note 9 bolji od novog 20 Ultre, jer jednostavno to nije. Ali se pored njega čini kao kompletniji uređaj koji više-manje, jednako dobro radi. Vidi se enorman pomak u kvaliteti zaslona i brzini rada, kao i u kamerama koje su definitivno dosta napredovale u posljednje dvije godine, ali nekako to nije onaj Note kakvog sam želio vidjeti za dvije godine, onda kad sam devetku kupio.



Nadao sam se i 3,5 mm izlazu za slušalice i biometrijskom zaključavanju putem lica i bateriji koja će izdržati cijeli dan najtežeg mogućeg korištenja, uz naravno sve ovo što je Note 20 Ultra danas donio.

Ali to sam možda samo ja i lako moguće da vama ove stvari koje sam naveo, ne predstavljaju apsolutno ništa. Ako je to slučaj i smatrate da će vam S-Pen olakšati život, makar samo s digitalnim potpisivanjem dokumenata, onda nema boljeg uređaja od ovog na tržištu.

Pomak je na bolje i u odnosu na Note 10+, ne samo s cijenom, već i kompletnim paketom izuzev eventualno zvučnika koji su i dalje dovoljno dobri da vas to ne bi trebalo zamarati niti najmanje.

Hoće li idući Note biti kompletniji paket ili neće, teško je predvidjeti, ali siguran sam čekate li uvijek nešto bolje, nećete nikad uzeti noviji i bolji uređaj.

Za kraj ostaje cijena od 9500 kn, koja definitivno nije mala stvar. Na poklon u prednarudžbi dobivate i nove Galaxy Buds Live slušalice koje su, uvjeren sam, vrlo dobre, ali ne mogu reći koliko dobre jer ih nisam testirao. One sigurno vrijede barem 1000 kn, pa nekako tu cijenu blago prizemljuju. Istina, prednarudžbe su završile, ali koliko vidimo po domaćim trgovinama, još uvijek se daju pronaći ponude u kojima ih još uvijek dobijete na poklon.
Mislim da će svi noviji uređaji biti ovako skupi i da je prošlo vrijeme top modela po relativno pristupačnim cijenama, pa što se prije priviknete na to da morate dati skoro dvije prosječne hrvatske plaće za top model, to će vam biti lakše.

Moramo reći da i ovoga puta Note serija dolazi u dvije inačice, s napomenom da je obični Note 20 plastični i dolazi sa slabijim kamerama od ovoga, te je kao takav drukčiji uređaj kojeg ne treba zamijeniti za ovoga. Čisto da pripazite prilikom kupnje.

Najbolju ponudu Samsung mobitela potražite na mobis.hr

Video recenzija