Samsung Galaxy Note 8, uređaj čija je sudbina nakon fijaska s lanjskim Noteom 7 jedno vrijeme bila neizvjesna, ipak je ugledao svjetlo dana, pa je tako ovaj uređaj stigao i u naše ruke. Glasine koje su u međuvremenu kolale, dodatno su uzburkale duhove predstavljanjem Galaxy S8+ modela, sugerirajući da će on poslužiti kao zamjena za Note liniju.
Srećom po sve ljubitelje Notea, Samsung ga je nastavio razvijati, pa tako danas, nakon pune tri godine, konačno i u Hrvatskoj imamo novi Note. Istina, bilo ga je i prošle godine, čitavih mjesec dana, dok nije krenuo povrat uređaja, ali sada se više nećemo vraćati na tu temu, dok Note 5 nije bio dostupan na europskom tržištu. Podsjetimo i to da je broj 6 namjerno preskočen.
Davno je bilo, kad sam ljudima objašnjavao, da je Note - Note, a sve ostalo samo smartfoni. Danas je to možda malo teže za reći nego prije, premda je novi Note najbolji Note do sad.
Ta je linija nekad slovila za sve najbolje što se od jednog smartfona može dobiti. Bilo da se radi o najjačim procesorima i hardveru općenito, ili novim tehnologijama ubačenim u taj “mali” gadget. Jedini kompromis na koji je Samsung pristao, bila je samo njegova veličina.
Note 8, s druge strane, donosi poveću listu kompromisa na koje ćete jednostavno morat pristati, ako ga želite. Uz sve njih, i dalje me očarao svim blagodatima koje donosi, no ipak ostaje upitno, isplati li se dati za njega 7600 kuna, uzevši u obzir da je S8+ sada osjetno jeftiniji?
GLAVNE KARAKTERISTIKE
Dimenzije
162,5 x 74,8 x 8,6 mm
Masa
195 grama
Zaslon
6,3″ Super AMOLED 2960 x 1440, 521 ppi
SoC
Samsung Exynos 8895
CPU
4x Cortex-A53 1,7 GHz + 4x M1 2,35 GHz
RAM
6 GB
Interna memorija
64 GB
Micro SD
Da
Povezivanje
WiFi, A-GPS, Bluetooth 5.0, USB-C, USB OTG, NFC
Brzo punjenje
Da
Bežično punjenje
Da, brzo
OS
Android 7.1.1. Nougat
Kamera
2x 12 MP, f/1.7 i f/2,4, 4K, 2x OIS
Prednja kamera
8 MP. f/1.7, 1440p
Baterija
3300 mAh
Ustupio
Samsung
PREDNOSTI
NEDOSTACI
Dizajn i vrhunska kvaliteta izrade
Edge zaslon podložan oštećenjima
Odličan omjer zaslona i ukupnih dimenzija
Previsoka i nelogična pozicija čitača otiska prstiju
Najjači dostupan hardver i performanse
Aplikacije neprilagođene visini zaslona
S-Pen nudi jedinstveni spektar mogućnosti
Nema stereo zvučnike
Izvrsne kamere
Vrlo visoka cijena
Dizajn, kućište i ergonomija
Već na prvi pogled, jasno je da se radi o malom tehnološkom čudu. Strpati 6,3” zaslon u kućište ovih dimenzija do nedavno je bila znanstvena fantastika. Na sreću, dogodio se Xiaomi Mi Mix koji je uzdrmao industriju, i zahvaljujući njemu, vjerojatno nešto ranije od predviđenog imamo uređaje čiji zasloni zauzimaju gotovo cijelu prednju površinu.
Svaki detalj kućišta, svaka zaobljena stranica, kao da je točno ergonomski oblikovana da što ugodnije uređaj leži u ruci. Rubovi poleđine su blago zaobljeni, tako da istovremeno čvrsto leži u ruci, a da ga isto tako nije ni teško niti podići sa stola.
Rub povrh slušalice je opet taman toliko suptilno zaobljen, da ne grebe uho prilikom duljih razgovora. U tom malom gornjem dijelu povrh zaslona, smješteni su i svi uobičajeni senzori, uključujući i skener šarenice oka, kojeg smo upoznali na Galaxyju S8. Na gornjoj strani pronaći ćemo utor za micro SD karticu i nano SIM karticu, a u slučaju da odaberete dual SIM verziju Notea, moći ćete dodati i još jednu nano SIM karticu. Imajte na umu da u tom slučaju nećete moći koristiti blagodati proširive memorije.
Na dnu su 3,5 mm izlaz za slušalice, USB-C utor i glavni zvučnik. Nažalost, Samsung se niti pred kraj 2017. godine nije odlučio za stereo zvučnike. Tako uz LG, ostaje jedini poznatiji proizvođač smartfona koji nema stereo zvučnike na top modelu. Mono zvučnik je dovoljno glasan i kvalitetan, ali ga je lako prigušiti prstom.
Pored njega skrila se i S-Pen olovčica koja je zadržala “klik mehanizam”. Izvlačenje se odvija na isti način kao i na prethodna dva modela, pritiskom na glavu, koja potom proviri, i za koju potegnete olovčicu van uređaja. Straha od krivog umetanja olovčice u kućište nije bilo niti prošle godine, a isto vrijedi i danas.
Sve tipke su vrlo kvalitetno izvedene, a one za kontrolu glasnoće nažalost i previsoko smještene. Klasično se nalaze na gornjoj polovici lijevog boka, a ako držite uređaj jednom rukom, bit će potrebno malo gimnastike kako bi ih dosegli.
Pri takvom premještanju uređaja po ruci, samo da biste ga stišali, riskirate njegovo ispadanje iz ruke, neželjene dodire zaslona, ali i nalijetanje na zamku zvanu Bixby.
Samsungov beskorisni asistent, barem za naše tržište, nije moguće niti onesposobiti niti njegovu fizičku tipku prenamijeniti.
Staklena poleđina je potpuno ravna, odnosno dvije kamere smještene na nju, nemaju grbu koja bi odizala uređaj sa stola ili uzrokovala neželjeno klackanje na istom. Pokraj njih je smješten i čitač otiska prsta kojeg je ovoga puta, iz dva objektivna razloga, još teže dosegnuti nego na S8+ modelu.
Prvi je vezan uz sam dizajn uređaja. Radijus zaobljenih rubova je manji, pa zbog toga Note 8 malo drugačije leži u ruci, i samim time, fizički je nemoguće protegnuti prst na istu udaljenost od ruba. Drugi je vezan uz položaj čitača otiska prsta koji je još malo udaljeniji od dna uređaja.
U kombinaciji ova dva razloga, praktički ga je nemoguće dosegnuti ako uređaj normalno držite u ruci. Vjerujem da će se naći i oni visoki 2,15, s ogromnim šakama i kojima ovo neće stvarati probleme. Ako ne spadate u tu skupinu, budite spremni na primarno korištenje skenera šarenice oka, uzorka ili nekog drugog načina zaključavanja/otključavanja uređaja.
Oni snalažljiviji će pronaći način kako uređaj držati u trenutku skeniranja otiska prsta, ali daleko od tog da su svi ti načini ergonomski, i u krajnjoj liniji, potpuno sigurni po očuvanje uređaja od neželjenog pada.
Kao što i sami vidite, naš primjerak došao je u crnoj boji kućišta, a koja je objektivno veliki magnet za otiske prstiju. Iako izgleda vrlo elegantno, pogotovo dok leži na stolu s uključenim Always-on zaslonom, čisto će izgledati samo od završetka čišćenja do prvog uzimanja u ruku.
Bez obzira na to, Note 8 izgleda iznimno privlačno. Iz objektivnih razloga, kao što je npr. zaslon od ruba do ruba, ali i subjektivnih, koje pak možete ili ne morate imati. Na određena loša ergonomska rješenja, poput smještaja tipki, ćete se morati naviknuti, kao i na činjenicu da ćete ga često morati koristiti s dvije ruke, bez obzira koristili S-Pen u tom trenutku ili ne.
S-Pen
Ono što Note čini Noteom, je naravno njegova olovčica. Ako ne koristite blagodati softvera, prilagođenog upravo njoj, izvrsno će vas poslužiti upravo kao klasični stylus. Bilo da želite preciznije označiti neki tekst ili jednostavno navigirati izbornicima i web stranicama uz pomoć nje.
Naravno, pune čari ćete iskoristiti uz pomoć silnog softvera zbog kojeg se Note linija i proslavila. Korištenje Notea kao papir, a S-Pena kao olovku, nikad nije bilo bliže realnosti. Smanjena je latencija, tako da je trag olovke na zaslonu, za stvarnim pokretom ruke, gotovo neprimjetan.
I dalje to nije isti dojam kao i da pišete po papiru i vjerojatno neće biti još neko vrijeme, ali veseli nas što je vidljiv napredak na ovom području iz godine u godinu.
Uz pomoć nje, moguće je izrezati bilo koji dio zaslona, prenijeti ga u zabilješku, doraditi ga na bilo koji način koji uključuje njeno korištenje, te u konačnici to proslijediti nekome kao sliku, ili zabilješku. Zgodna je i izrada GIF slika iz videa koji se prikazuje na vašem zaslonu, ali sve ovo smo već vidjeli i na prijašnjim generacijama Notea.
columns="4"
Novih stvari gotovo da i nema, osim eventualne izmjene izbornika koji se automatski pojavi svaki put kad otvorite olovku ili pozivom na tipku na samoj olovci. Sada je u njega moguće dodati bilo koju aplikaciju ili maknuti postojeće.
Dodana je određena vrsta “živih poruka”, uz pomoć kojih možete nešto nacrtati ili napisati. Bilježi se trag olovke po zaslonu kojim ste došli do konačne poruke i šalje kao GIF animacija. Zgodno za djecu i mlađe adolescente koji baš i nisu ciljana skupina kupaca, ili možda za romantičare u duš,i koji djevojku, ženu ili ljubavnicu, odnosno, muža momka ili ljubavnika, žele oduševiti personaliziranom porukom.
Zaslon
O Samsungovim zaslonima pišemo hvalospjeve otprilike svakih pola godine. U proljeće u recenziji Galaxy S serije, a u jesen, ili kasno ljeto, u recenziji Note linije.
Tako je to kad je netko neprikosnoveni vladar na tržištu.
Bilo bi najjednostavnije kad bi samo kopirali odlomak iz recenzije Galaxyja S8, ili Notea 7. Svejedno je u konačnici jer opet imamo samo za pohvaliti prikaz, kutove vidljivosti, kontrast, i još bolju vidljivost na suncu.
Ne znamo što točno Samsung radi, ali razlika u kvaliteti je vidljiva čak i u odnosu na S8. Istina, minimalne su, i vjerojatno ih većina neće niti primijetiti, baš kao niti zadano postavljenu FHD rezoluciju zaslona u odnosu na maksimalnu QHD, ali ona je tu.
Da ne bi bilo samo naše razmišljanje, ustanovljeno certifikatom odokativne metode, zaslon su testirali i najveći svjetski stručnjaci na ovom području - iz DisplayMatea, pa ako vam njihovi rezultati išta znače, slobodno bacite oko na malu disertaciju.
Objektivni nedostatak ovog zaslona je novi omjer stranica, 18:9, a zbog kojeg će većina video materijala, bilo da se radi o onima na YouTubeu, ili TV serija, prikazivati s crnim rubovima s lijeve i desne strane.
Samsung se ovdje dosjetio softverski rastegnuti prikaz, odnosno uvećati sam video, ali u tom slučaju budite spremni na gubitak jednog dijela slike, s gornje i donje strane.
S druge strane, filmove snimane u 21:9 omjeru će biti gušt gledati, ali samo ako imate spojene slušalice za potpuni doživljaj, jer zvučnici, pardon, zvučnik vam to neće pružiti.
Isto vrijedi i za sav materijal kojeg čitate, poput ovog na našem portalu, knjiga, dokumenata i slično, kojeg jednostavno više stane na zaslon.
Prednost se očituje i kod korištenja dvije aplikacije istovremeno, koje je moguće podijeliti u dva jednaka ili razmjerno drukčija polja ako je potrebno.
Hardver i performanse
size="medium"
Exynos 8895 je dobro poznati procesor iz Galaxyja S8, a trenutno je jedan od najjačih na tržištu, definitivno u rangu Snapdragona 835 koji se ugrađuje čak i u ovaj model za američko tržište. U Hrvatskoj će službeno biti dostupan samo model s Exynos procesorom, ali to vas ne treba previše zabrinjavati.
Pokreće ga osam jezgri, četiri Cortex A53 na taktu od 1,7 GHz, a koje su zadužene za sve manje zahtjevne radnje i četiri Samsungove M1, na taktu od 2,35 GHz, za sve slučajeve kad vam zatreba snage. Grafički dio posla odrađuje Mali-G71 MP20 GPU.
Razlika u odnosu na S8 model je ovoga puta u količini RAM-a. Prisjetit ćemo se, u recenziji S8 modela ustanovili smo da je 4 GB RAM-a sasvim dovoljno za sve današnje potrebe i objektivno ne vidimo razliku u odnosu na modele sa 6 GB RAM-a, ali da bismo isto tako voljeli vidjeti veću količinu kao dobru podlogu za budućnost. Tako je Samsung ispunio očekivanja i u Note 8 ugradio 6 GB RAM-a, što je, kao što smo već i rekli, i više nego dovoljno.
Ne treba zanemariti niti sav ostali hardver pored pogonskog sklopa.
Bluetooth 5.0, LTE modemi i sve ostalo je preneseno iz S serije, a to može biti samo dobro, jer trenutno bolje od tog niti ne postoji na tržištu.
Zahvaljujući cijeloj toj tehnologiji, kvaliteta razgovora je na najvišem mogućem nivou, a slično vrijedi i za kvalitetu signala na koju se nismo mogli požaliti.
Izlaz za slušalice je vrlo kvalitetan, a priložene slušalice odlično služe svrsi. Iako ih proizvodi Samsung, dodatno ih je podesio AKG, pa na njima vidimo upravo njihov logo.
U pakiranju ćete dobiti i USB-C OTG adapter, a koji, osim za klasičan prijenos podataka, može poslužiti i kao adapter za punjenje drugih gadgeta. Primjerice, ako se nalazite u nekom paralelnom svemiru gdje imate viška struje na Noteu 8, možete napuniti vašu Nokiju 3310.
Tu je i micro USB u USB-C adapter, tako da bez problema možete iskoristiti i jedan stari punjač ili kabel, ili pak više njih dok god ne izgubite adapter.
S obzirom na to da je fizička home tipka izostala, preostala je njena simulacija uz pomoć vibro motora. I dalje je ovo rješenje lošije nego kod iPhonea, ali vidljivo je poboljšanje u odnosu na S8. Tako klikom na virtualnu home tipku neće zavibrirati neki centralni dio zaslona, već baš ovaj koji se nalazi ispod tipke.
Softver i sučelje
Ima već neko vrijeme da je Samsung odbacio TouchWiz sučelje i zamijenio ga s Experience UI-em. Novo sučelje, što zbog optimizacije, što zbog jačeg hardvera, radi k'o podmazano. Nema neželjenih zastajkivanja ili sličnih problema, barem dok ne pokrenete Bixbie, ali on je priča za sebe. Temelj je Android 7.1.1. Nougat, a nadogradnju na novi Oreo ne očekujemo ove godine.
Zadano dolazi bez izbornika s aplikacijama, točnije, bez vidljive ikone za izbornik, a pristupate im gestom povlačenja prsta po zaslonu u vertikalnom smjeru. Pomalo je neobično to jer S8+ je nedavno dobio nadogradnju kojom se, ovisno o smjeru, gesta razdvaja na dvije radnje. Povlačenjem prsta odozgo prema dolje otvorit će se obavijesti, a u kontra smjeru, izbornik s aplikacijama. Iskreno, jedva čekamo da ovo dođe i na Note 8, jer je do obavijesti teško doći držeći uređaj jednom rukom.
columns="4"
Sve ostalo je naizgled identično sučelju Galaxyja S8, izuzev postavki vezanih uz S-Pen.
Aplikacije imaju vrlo zgodna rješenja, a kao jedno od mnogih, izdvojio bih snimač glasa koji odlično raspoznaje dvije različite osobe i paralelno snima dvije strane. Vrlo zgodno za intervjue gdje kasnije možete, primjerice, ostaviti samo sugovornikov glas.
Multitasking izbornik je naizgled nepromijenjen, ali skriva dodatan trik skriven u Edge izborniku. Tako sada možete dodati par aplikacija koje će se istovremeno otvoriti u multi windowu.
Primjerice, ako često gledate YouTube dok se istovremeno dopisujete na WhatsAppu, možete složiti prečac koji će istovremeno otvoriti YouTube na gornjoj polovici zaslona, rezerviranoj samo za pregled videa, a u donjoj polovici WhatsApp.
S obzirom na to da rijetko viđam osobe koje koriste Edge izbornik, vjerujem da bi ovo moglo donekle promijeniti situaciju, jer konačno dobiva neku svrhu.
columns="4"
Pomalo čudi da Samsung do sada nije prilagodio svoje aplikacije ovako izduženim zaslonima. Pri tom mislim na njihov dizajn, poput obične aplikacije za SMS poruke. Tipka za kreiranje nove poruke nalazi se na samom vrhu desnog ugla aplikacije, tako da ste praktično prisiljeni koristiti dvije ruke samo da bi napisali običan SMS. Slično vrijedi i za aplikaciju za pozive, gdje su izbornici vrlo visoko smješteni. O pametnom biranju kukam svake godine, ali ono još uvijek ne prepoznaje unos imena i prezimena, što je neshvatljivo i nerijetko frustrirajuće ako imate 30-ak Ivana ili Marka u imeniku, a ponekad i jednako toliko osoba s istim prezimenom.
Poboljšanje je vidljivo u količini aplikacija koje je moguće prikazati preko cijelog zaslona, štoviše, u ovih 10 dana korištenja, nisam pronašao niti jednu aplikaciju koja se nije mogla prikazati preko cijelog zaslona. U tom slučaju navigacijske tipke su skrivene, a pristupate im gestom povlačenja prsta s dna zaslona prema gore. Valja napomenuti i da home tipki možete pristupiti bez obzira na to što nije vidljiva, samo je potreban jači klik na mjestu gdje bi se inače nalazila, kao da pritišćete fizičku tipku.
columns="4"
Kamera
Očekivao sam vidjeti dvije kamere i na Galaxyju S8, ali sad kad je Note 8 konačno došao na test, sve je postalo jasno. To je objektivno jedina stavka koja bi, pored olovčice, namamila potencijalne kupce na noviji i skuplji model.
Primarna stražnja kamera naizgled je identična onoj u S8. Prisjetimo se, maksimalna rezolucija iznosi 12 MP, a uz optičku stabilizaciju, veliki f/1,7 otvor blende i vrhunski Samsungov algoritam, ostali smo oduševljeni njenim fotografijama. Nova je još jedna 12 MP kamera, također optički stabilizirana, ali s nešto manjim f/2,4 otvorom blende. Najveća razlika je u fokalnoj duljini, tako da pomoćna kamera ima optičko uvećanje 2 puta, u odnosu na primarnu.
U slučaju dobrog osvjetljenja, pomoćna kamera će dati odlične rezultate. Teško ćete, po kvaliteti same fotografije, razaznati radi li se o primarnoj ili pomoćnoj kameri. Ono po čemu je posebna je taj famozni bokeh efekt, a najčešća primjena mu je pri izradi portreta.
Tako je subjekt u fokusu, a sve ispred i iza njega, potpuno zamućeno.
Softverska emulacija bokeh efekta definitivno nije dobra kao ona na profesionalnim fotoaparatima, ali isto tako, gledajući primjere fotografija, nekad se i sami zapitamo kojim je uređajem uhvaćena.
Trend kojega je HTC pokušao progurati još prije nekoliko godina, a Apple u tome uspio, konačno je zahvatio i Samsung. Teško je reći radi li Note 8 bolje portrete od iPhonea 7 Plus, bez direktne usporedbe. Iskreno se nadamo da radi, jer Apple je prije par dana predstavio i novu generaciju svojih iPhoena, koji će zasigurno biti još bolji.
Ono što razlikuje Samsung od Applea, je softversko rješenje koje dopušta primjenu bokeh efekta i na predmete.
U svakom slučaju, primjena je bezbroj, a lijepo je što naknadno možete podešavati razinu zamućenosti, ali i izabrati želite fotografiju uhvaćenu s telefoto kamerom, ili onom normalnom.
Svi ostali trikovi i dosjetke, preneseni su iz S8 modela, pa tako i dalje imamo vremenski ograničeno snimanje u 4k rezoluciji, što uređaji iz prošle generacije nisu imali. Bixbie asistent je i dalje integriran u sučelje kamere, i budite spremni na propuštanje dobrih trenutaka, ukoliko ga slučajno pokrenete.
Jedina stavka koja mi je zapala u oko je način na koji se prebacuje između tele i normalne kamere. Logično je da postoji tipka, na kojoj piše 1x ili 2x, ali mi je nelogično da ona označava kameru koju trenutno koristite. Tako primjerice vidite sa strane tipku 2x i pomislite da ćete uvećati fotografiju ako ju kliknete, ali u tom slučaju se vraćate na normalnu kameru.
S druge strane, zgodna je primjena okidača kao “slider” za uvećanje. Pritisnete li tipku okidača i potegnete ju u vertikalnom smjeru, slika će se uvećati ili umanjiti. Uistinu, ovo smo imali i na Galaxyju S8, ali ovoga puta, slično kao i na LG-u G6, čim prijeđe dvostruko uvećanje, prebacuje način fotografiranja na drugu kameru. Tako se digitalni i optički zoom kombiniraju i uvijek daju najbolje moguće rezultate.
O kvaliteti fotografija i videa već smo napisali dosta toga u recenzijama S8 i S8 Plus modela, a ovoga puta ćemo malo više pažnje usmjeriti ka pomoćnoj kameri.
Da ponovimo. U gotovo svim uvjetima osvjetljenja, Note 8 će uhvatiti vrhunske fotografije. Definitivno jedne od najboljih koje industrija smartfona može ponuditi.
Video je vrlo visoke kvalitete, a optička stabilizacija, u kombinaciji s elektroničkom, odlično stabilizira čak i šetnju s uređajem u ruci.
Od druge kamere sam očekivao odlične rezultate u uvjetima dobrog osvjetljenja, ali nisam polagao velike nade u kvalitetu pri lošijem osvjetljenju. Na prvi pogled sam ostao zapanjen, ali onda sam shvatio da i Samsung koristi Appleov trik. U slučaju nedostatka svjetlosti, bez obzira odlučite li uvećati sliku, koristit će se primarna kamera s većim f/1,7 otvorom blende. Rezultat će zapravo biti izrezana fotografija, lošije kvalitete. Bilo bi lijepo kad bi vas Samsung obavijestio da se neće koristiti druga kamera i da nema smisla uvećavati sliku, ali to nažalost nije slučaj.
Naravno, uvijek ćete bolje rezultate dobiti ukoliko se fizički približite predmetu fotografiranja, ali u situacijama kad to nije moguće, odlično će vas poslužiti i pomoćna kamera.
Za najbolje rezultate, uz zamućenje pozadine, idealno je da je predmet fotografiranja što više istaknut. Ukoliko se radi o osobi, tada ju okrenite prema kameri ili tek blago u stranu. Ukoliko se radi o recimo šalici kave, pobrinite se da se boja i struktura šalice razlikuju od pozadine. U takvim slučajevima možete očekivati vrlo dobre rezultate. U svim ostalim, računajte na sitne pogreške u algoritmu, barem dok ga ne dignu na neku višu razinu.
I za sve one koji su pomislili da će se i video moći snimati s bokeh efektom, znajte da je za njega potrebna velika snaga procesora, a nju, u smartfonima, vjerojatno nećemo imati još nekoliko generacija.
Baterija
Nakon epizode s Noteom 7, svi smo očekivali manje kapacitete baterije u novim modelima. I uistinu, dobili smo ih, čak i kod nekih konkurentnih proizvođača. Tako to biva, kad su u strahu velike oči.
Note 8 dolazi s baterijom kapaciteta 3300 mAh, i to u godini kad smo nadobudno očekivali da se probije granica od 4000. No što je, tu je. Mojim načinom korištenja, s dva sinkronizirana e-mail pretinca, Hangouts, YouTube, WhatsApp i nekolicinu ostalih usluga, te korištenje hotspota u prosjeku 30 minuta dnevno i sat vremena razgovora preko bluetootha u autu, Note 8 bi mi izdržao od jutra do večeri.
Slična autonomija kao i ona koju sam imao s Galaxyjem S8+. Neki tvrde da im Note 8 izdrži duže, ali ja nisam jedan od njih. U najboljem slučaju, autonomija je ista.
To znači da ćete punjač potražiti prije večeri, ako se spremate na noćni izlazak.
Na svu sreću, Note 8 u paketu dolazi s brzim punjačem, a tu je i podrška za brzo bežično punjenje. Tako u svega 15-ak minuta, koliko vam je u prosjeku potrebno da se spremite za spomenuti izlazak, bateriju možete napuniti od 15-50%.
Ja sam ga najčešće držao na brzom punjenju, za vrijeme kratkih gradskih vožnji. Tako nisam čak imao niti potrebe za punjenjem uređaja preko noći.
No ipak, uzevši u obzir ciljanu skupinu kupaca i veličinu uređaja, Samsung je jednostavno morao smjestiti malo jaču bateriju u ovaj uređaj, bez obzira na događaje prošle godine.
Zaključak
Note je Samsungov najjači smartfon, predstavnik svega što ta kompanija zna i može napraviti. Nisam siguran jel to tako bilo nekad, ili je debakl s Noteom 7 uzrokovao toliko dobar Galaxy S8. Jer pored njega, Note 8 izgleda tek kao blago ušminkana inačica, s olovčicom i dodatnom kamerom.
Nekad se točno znalo što je Note, uređaj koji nudi sve što nude konkurenti, i još više. Danas je ta razlika manja nego ikad. Istina, na sreću svih koji su preferiraju S seriju, ali i na žalost svih ljubitelja Note linije.
Izuzev dodatnih 2 GB RAM-a, kupci Notea ne dobivaju ni jači procesor, ni bilo kakve naprednije senzore ili tehnologiju. Nešto što je redovno izdvajalo Note iz Samsungove ponude.
Objektivno, jedini razlog zbog kojeg biste trebali kupiti Note 8 umjesto Galaxyja S8 Plusa, je olovčica. Bolja nego ikad, i nudi toliki spektar mogućnosti, da bismo mogli napraviti posebnu recenziju samo za nju. Svi koji su je ikad koristili, i doživjeli je korisnom, znaju kako je preći s Notea, na bilo koji drugi uređaj. Kao s konja na magarca.
Dodatna kamera je fora, i siguran sam da će se mnogima svidjeti. Ali uzeti toliko skuplji uređaj samo zbog nekoliko portreta koje ćete okinuti, zbilja nema smisla.
Gledajući Note kao nezavisan uređaj, dakle odvojeno od Galaxya S8 Plus, moramo priznati da je fantastičan. Nudi sve najbolje što od jednog smartfona možete poželjeti. Od trenutno ponajbolju kameru, čak dvije ovaj put, pa sve do čiste hardverske snage, pa sve to upakirano u prekrasno vodootporno kućište.
Vrijedi li još uvijek da je Note - Note, a sve ostalo samo smartfoni? Procijenite sami, jer mi smo ipak očekivali malo više.
Najbolju ponudu Samsung smartfona potražite na mobis.hr