Android Recenzije

Samsung Galaxy S Recenzija



Rijetki su uređaji koji uzrokuju oduševljenje i prije nego vam zapravo dođu u ruke. S obzirom da je službeno predstavljen još u ožujku prilično smo se načekali da postane  dostupan i sada eto, dočekasmo i taj dan. Pred nama je jedan od najpoželjnijih smartphone uređaja na tržištu, a po mnogima i najbolji. Naravno, kriteriji za ovakvu ocjenu mogu biti subjektivne prirode, međutim same tehničke karakteristike dovoljno govore u prilog tvrdnji da u ovom trenutku u Hrvatskoj, a vjerojatno ni na cijelom GSM/UMTS tržištu jednostavno nema boljeg uređaja. Možemo sad cjepidlačiti i spomenuti HTC Evo 4G te još neke CDMA uređaje, ali kako oni nisu dostupni na europskom tlu niti su namijenjeni GSM/UMTS mrežama, bespredmetno je o njima diskutirati. Jedan od glavnih konkurenta je svakako HTC Desire, no zbog prirode njegovog zaslona konkurentnost je, u najmanju ruku, diskutabilna. Ono što ne smijemo zanemariti je novi iPhone 4, kao glavni takmac, čije su specifikacije jednako vrhunske, međutim kako u Hrvatskoj još uvijek nije službeno prisutan, svaki komentar bio bi neprimjeren. Međutim možemo obećati da ćemo prvom prilikom napraviti objektivni usporedni test Samsunga Galaxy S i iPhonea 4 te ostaviti čitateljima da sami prosude.  Dok se ne dokopamo iPhonea 4 idemo se pozabaviti ovom novom Samsungovom galaksijom.

Dizajn i pogled izvana

Slučano ili namjerno, Samsung Galaxy S svojim oblikom i općenito dizajnom neodoljivo podsjeća na iPhone, ali tu ćemo odmah stati. Ono što ga, s druge strane, vidno razlikuje od iPhonea su dimenzije, jer je već na prvi pogled vidljivo da se radi o povećem uređaju. Kućište dimenzija 122.4 x 64.2 x 9.9 mm radi svoje tankoće djeluje zaista impresivno. Ogroman zaslon dijagonale 4“ dominira prednjim dijelom uređaja, a tipke „menu“ i „natrag“ su odlično uklopljene, odnosno integrirane su u sam zaslon, tako da zajedno s njim čine jedno tijelo. Izuzetak je Home tipka koja je isto integrirana u zaslon, ali se njeni rubovi malčice izdižu što je dovoljno da se prst brzo navikne na njeno postojanje. Na gornjem dijelu imamo i sekundarnu kameru za video pozive koja zbog sve popularnijih podatkovnih video poziva ponovo vraća „u modu“. Poleđinom uređaja dominiraju Samsungov i Googleov logo te 5 mpx kamera u samom uglu. Kućište je izrađeno od kvalitetne plastike s napomenom da je ta ista plastika magnet za otiske prstiju. No, bilo kako bilo, naviknut ćete se, a ono što u samom početku korištenja morate paziti je da vam uređaj zbog relativne klizavosti ne ispadne iz ruke. Na desnom boku nalazi se tipka za uključivanje/isključivanje koja se koristi i za otključavanje/zaključavanje aktivnosti zaslona. Na je lijevom boku tipka za pojačavanje/smanjivanje glasnoće, a na vrhu micro USB utor s malim vratašcima koja je potreno povući noktom. Na vrhu urećaja nalazi se i 3.5 mm audio utor.


Zaslon

Kao posebna kategorija kod ovog uređaja, zaslon zaslužuje da ga se izdvoji iz ukupne mase detalja. „Super AMOLED“ (Super Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode) je  tehnologija koja je u ovom trenutku superiorna svim ostalim. Nastala je kao potreba da se usavrši „obični“ AMOLED zaslon koji se, iako inače odličnih karakteristika, pri izloženosti suncu nije dobro pokazao. Super AMOLED ispravlja ovaj nedostatak i na suncu briljira i u odnosu na LCD TFT zaslone. Tekst je  neupitno čitljiv, a boje postojane.

Mogli bismo reći da je Super AMOLED jednostavno kombinacija najboljih karakteristika svih zaslona prisutnih na tržištu. Zaslon je dijagonale 4“ i moja subjektivna ocjena je da je upravo tih 4 inča, koliko iznosi dijagonala, zapravo optimalna veličina zaslona na smartphone uređajima, a istu dijagonalu ima npr. i Sony Ericsson X10. Naravno, ovo ne znači da zasloni dijagonale 3,5 i 3,7 nisu dovoljno veliki, ali ako možemo imati 4, zašto ne.

Rezolucija 480x800 je ono što u kombinaciji sa dimenzijama i Super AMOLED tehnologijom poboljšava ukupan doživljaj. Bistrina slike, grafika, dubina boja i ukupan dojam su na jednom višem nivou i s pravom možemo reći da se radi o najboljem zaslonu jednog mobitela koji smo do sada vidjeli.
OS, sučelje, preformanse

Već neko vrijeme prisutni Andorid 2.1 dobro se snašao i u ovom uređaju, a uskoro bi trebala biti dostupna i nadogradnja na Android 2.2 (Froyo).  Samsung je ovaj uređaj isporučio s TouchViz nadogradnjom na standardno Android korisničko sučelje. Moguće  je odrediti koliko vam početnih zaslona stvarno treba te po potrebi dodatne isključiti. Isto tako, pritiskom na tipku menu, u postavkama možete odrediti koji će od početnih zaslona biti zadani. Na sve je početne zaslone moguće dodavati prečace aplikacija, widgete, bookmarkse, mape i sl. a odvija se jednostavno kao i na ostalim Android uređajima.  Ikonice je moguće postaviti i na tzv. dock, odnosno nepomičnu traku na dnu zaslona.





Sučelje i ikonice unutar mape za Aplikacije još su jedna stavka koja neodoljivo podsjeća na iPhone. Nemamo problema s tim što podsjeća na iPhone, već su te ikonice previše slične jedna drugoj, što donekle otežava snalaženje.

Na vrhu zaslona nalazi se kazalo na kojem je u svakom trenutku moguće vidjeti koji je od početnih zaslona aktivan. Uz već standardne widgete, Samsung je dodao i nekoliko vlastitih, kao npr. widget Dnevne novosti koji objedinjuje AccuWeather  vremensku prognozu, Yahoo i AP vijesti te stavke iz kalendara. Samsung Galaxy S donosi i pikanterije kao što su Live Walpaperi, što je vizualno zgodna stvar, ali s druge strane pojačano troše bateriju. Dio zaslona u vrhu rezerviran za obavijesti, sadrži standardne ikdikatore, međutim kada se povuče prema dolje nudi i mogućnost uključenja/isključenja WiFi-a, Bluetootha, GPS-a i vibracije. Zbog ove sitnice ne morate postavljati dodatni widget s istim kontrolama i tako štedite mjesto na zaslonu.



Galaxy S pogonjen je procesorom ARM Cortex A8, takta 1 GHZ, a radna memorija uređaja iznosi deklariranih 512 MB. Uređaj ima fizički ugrađenih 512 MB RAM memorije, međutim iz nekog razloga operativni sustav adresira samo 326 MB. Skora nadogradnja na Android 2.2 bi trebala ispraviti ovaj nedostatak i adresirati više memorije. Bilo kako bilo, nakon reboota i učitavanja svih potrebnih procesa ostat će slobodno oko 150 MB radne memorije. Čak i nakon uključenja brojnih aplikacija, koje su ili aktivne u pozadini ili spremljene (cached), te nakon intezivne upotrebe uređaja ostat će slobodno preko 50 MB slobodne memorije. U tim uvjetima uređaj još uvijek radi jednako brzo kao i nakon reboota, a jedino ako pokrećete „teže“ aplikacije kao npr. Google Earth, morat ćete osloboditi malo memorije kako bi sve radilo bez zastoja. Task managere/killere potražite u Android Marketu, ima ih u izobilju.

Kretanje kroz izbornike i opća brzina sustava na jednoj su izrazito visokoj razini.

ROM memorija iznosi 2GB, od kojih je 1,8GB slobodno za instalaciju aplikacija, što je ogromna prednost u odnosu na sve HTC-ove modele s Androidom 2.1 koji za ovu namjenu imaju alociranih 120 MB. Ovdje treba napomenuti da Android 2.2 rješava taj problem jer omogućuje instalaciju aplikacija na memorijsku karticu. Pored navedene, Galaxy S sadrži još 8GB memorije za multimedijske sadržaje, a moguće je upotrijebiti i microSD memorijske kartice i proširiti memoriju do ukupno 32GB.


Funkcionalnost

Telefonski imenik je kao i kod ostalih Androida jasan i uredan. Prilikom postavljanja bilo kojeg Google računa moguće je sve kontakte sinkronizirati s imenikom. Ista stvar vrijedi  i za Facebook. S desne strane, uz sami rub imenika nalazi se traka za brzo traženje kontakata po početnim slovima. Na toj je traci cijela abeceda i dodirom na određeno mjesto, odnosno laganim skrolanjem po njoj odabire se početno slovo kontakta, a imenik u trenutku prikazuje sve kontakte s tim početnim slovom. Za svaki je kontakt moguće dodati ogroman broj detalja, a ako ste na uređaju istovremeno ulogirani u Google Talk svaki online kontakt će se pojaviti u imeniku označen zelenim/žutim kružićem, što je zgodna stvar za sve ovisnike o cahatanju. U imenik je dodana još jedna zgodna  mogućnost. Povlačenjem prsta preko kontakta udesno ostvaruje se poziv, a povlačenjem u lijevu stranu otvara se prozor za slanje poruke.



Kod slanja poruka, zadana postavka je SMS, a ako poruci dodate neki multimedijski sadržaj ona automatski postaje MMS. SMS poruke se prikazuju u tzv. threaded view obliku unutar žutih oblačića.

E-mail klijent podržava većinu POP/IMAP pretinaca, Exchange servis i Push funkcionalnost, a uveden je i jedinstveni inbox, slično kao na BlackBerryju. Ukoliko koristite više e-mail računa/pretinaca ova funkcionalnost vam olakšava pregled svih primljenih poruka, iako se svaka od njih zapravo nalazi u vlastitom inboxu.

Uz standardni e-mail klijent, postoji i Gmail aplikacija na kojoj je također moguće definirati višestruke Gmail račune. Ukoliko je aktivna u pozadini, Gmail aplikacija također omogućuje Push obavijesti o pristiglim e-mail porukama. Nažalost, Gmail aplikacija ne podržava skidanje privitaka, ali zato omogućuje trenutan pregled .doc .ppt .xls i .pdf dokumenata koji se nalaze u privitku. Ukoliko koristite Yahoo! možete iz Marketa skinuti odličnu Yahoo! mail aplikaciju.

Instant poruke je moguće slati putem Google Talk-a koji je na Android uređajima dio operativnog sustava i duboko je integriran u sam sustav, što izravno utječe na uštedu energije. Ukoliko želite koristiti ostale IM protokole instalirajte si neku od 3rd party aplikacija kao npr. Fring, Nimbuzz i sl.



Na ovom uređaju serijski dolazi Swipe input funkcionalnost. Radi se o nedavno prezentiranom inovativnom načinu unosa teksta povlačenjem prstom preko tipkovnice na zaslonu (bez podizanja) što omogućuje ubrzano pisanje. Osobno više volim tipkati na „stari“ način, međutim vidljivo je da ovaj način unosa teksta ima budućnost, pogotovo  nakon što se vremenom tehnologija usavrši.

Samsung Galaxy S dolazi s instaliranim ThinkFree Office uredskim alatima koji omogućuju pregledavanje i uređivanje .doc, .xls i .ppt dokumenata. Ovi alati su toliko jednostavni za korištenje da bi bilo pomalo degutantno opisivati ih u detalje.

Na Androidima je kalendar poseban doživljaj zbog mogućnosti njegovog korištenja unutar raznih widgeta koji omogućuju prikaz događaja na početnim zaslonima u raznim varijantama. Unutar kalendara, u vrhu zaslona prisutni su tabovi koji omogućuju brzu izmjenu dnevnog, tjednog ili mjesečnog pregleda događaja.
Web pregledmik

Web preglednik izrazito je jednostavan i bez nepotrebnih „egzibicija“. Web stranice u svakom trenutku moguće je pregledavati preko punog zaslona, a svi alati i postavke dostupni su u izborniku. Jedino se na vrhu zaslona nalazi URL traka s ikonicom za pristup bookmarksima. Zumiranje se odvija „štipanjem“ odnosno s pinch zooming metodom ili pomoću dvostrukog dodira. Tekst na stranicama sam se prilagođava stupnju povećanja.  Tu je i posebna YouTube aplikacija koja s lakoćom vrti sve video sadržaje.

Ukoliko vam je Flash neophodan i prije službene Froyo nadogradnje, instalirajte Skyfire za Android koji radi jednako dobro kao i standardni Android preglednik.


Glazba

Aplikacija MP3 player s odličnim sučeljem omogućuje jednostavan pregled glazbenih sadržaja, a prilično korisna stvarčica su tabovi na vrhu zaslona. Pomoću njih moguće je trenutno prebacivati ispis sadržaja po pjesmama, autorima i izvođačima. Slično kao u imeniku, popis pjesama s desne strane sadrži abecednu traku za lakše snalaženje i brzo pronalaženje naslova, a sklopu aplikacije prisutan je i equalizer. Ukupan dojam i kvaliteta zvuka impresivni su, što i priliči uređaju ovog ranga.

Također, uređaj je opremljen je i FM radiom s RDS-om za čije su funkcioniranje potrene slušalice koje služe kao antena, a preslušavanje je moguće i na vanjskom zvučniku. Uz standardno memoriranje radio stanica, moguće je njih 6 uvrstiti pod favorite.

Galerija

Galerija, s ne baš maštovitim prijevodom na hrvatski – „Album“ sadrži 3D efekte i vizualno je prilično atraktivna. Moj subjektivni dojam je da ovi 3D efekti i nisu baš toliko atraktivni kada je sama upotrebljivost u pitanju i zahtijevaju određenu dozu prilagodbe. Galerija pronalazi i grupira sve slike i fotografije neovisno o tome u kojoj se mapi, odnosno zapećku uređaja nalaze. Pritiskom na tipku menu svaku je sliku moguće u trenutku podijeliti s mnogim servisima (Facebook, Twitter, Flickr, Picasa, Evernote...) , odnosno poslati bluetoothom, MMS-om ili mailom.

Fotografije je moguće organizirati po datumima, a na vrhu zaslona dodana je mogućnost brzog odabira mapa u kojima se slike nalaze. Zahvaljujući multitouch funkcionalnosti prisutan je i pinch zooming.



Video reprodukcija

Video Player je jedna od onih značajki ovog uređaja koje ga svrstavaju u sam vrh. Za  razliku od mnogih drugih uređaja temeljenih na Androidu, Samsung Galaxy S, uz standardne, podržava reprodukciju DivX/Xvid formata video sadržaja i većinu zadataka vezanu uz video obavlja s lakoćom. Kombinacija odlične video i audio reprodukcije s dimenzijama i visokom rezolucijom zaslona omogućuje izuzetan doživljaj video sadržaja, tako da slobodno možemo reći da je gledanje filmova na mobitelu napokon postalo zabavno.

Iznimno zanimljiv je podatak da će prilikom reprodukcije videa baterija izdržati više od 7  sati. Da budemo precizni, proizvođač je specificirao podatak o 7 sati i 25 minuta video reprodukcije nakon čega baterija padne na 10% kapaciteta, što je donja granica za automatsko isključenje video playera.

Kamera

Galaxy S nema bljeskalicu. Ponavljam, Galaxy S nema bljeskalicu. Ovdje slobodno možemo baciti drvlje i kamenje na Samsung i sa zlobom pretpostaviti da će nasljednik ovog modela doći s bljeskalicom, promijenjenim imenom i većom cijenom. Nekome će ta prokleta bljeskalica vjerojatno biti od presudnog značaja, međutim sigurni smo da će se većina korisnika, zbog svih drugih prednosti koje uređaj donosi, snaći i bez nje.

Što se same kamere tiče, odavno tvrdim je da utrka u „naoružanju“ megapikselima izgubila smisao, jer znamo da sami megapikseli imaju ograničen utjecaj na kvalitetu slike. No, o tome bi mogli napraviti posebnu temu i diskutirati satima. Galaxyjeva kamera ima rezoluciju od 5 megapiksela i fotografije snimljene u boljim i prosječnim uvjetima osvjetljenosti su izuzetne. Kretanje kroz izbornik kamere je jednostavno a od dodataka tu su geotagging, detekcija treptaja, prepoznavanje lica i digitalna stabilizacija. Fizičke tipke za okidanje nema, što i ne predstavlja neki poseban nedostatak.


Video kamera

Zapravo ne postoji posebna aplikacija za video kameru kao kod nekih drugih modela, već se ona aktivira jednostavnim dodirom na ikonicu unutar sučelja kamere.

Kamera snima video isječke u HD rezoluciji, najviše 720p (1280 x 720 točaka) s frekvencijom 30 fps, dakle 30 slika u sekundi. Imajte na umu da jedna minuta 720p videa u 3GP formatu može zauzeti oko 100 MB prostora. Ukoliko želite, možete snimati i u manjim rezolucijama (360p i 480p). Pokreti su kontinuirani, a renderiranje slike odvija se izuzetno brzo. S obzirom na ove osobine Samsung Galaxy S zasigurno će zamijeniti mnoge video kamere, osim u noćnim uvjetima, naravno. Video isječke snimljene Galaxyjem moguće je  pregledavati i na televizoru putem TV izlaza.
Ovdje možete pogledati HD isječak snimljen mobitelom. Na YouTube postavkama izaberite 720p rezoluciju.


Povezivost

Samsung Galaxy S podržava HSPA prijenos podataka s brzinama od 7,2 mbps u downloadu i 5,76 mbps u uploadu. Naravno, podržava i WiFi, a tu je i novi Bluetooth 3.0 koji omogućuje prijenos glasa i datoteka. 3.5 mm audio utor na vrhu uređaja služi i kao TV izlaz, ali je za tu svrhu potrebno dodatno kupiti kabel.
Baterija

1500 mAh baterija u ovom uređaju relativno je izdržljiva. Izdržala je skoro dva dana u uvjetima učestale upotrebe. Cijelo je vrijeme uređaj spojen na internet preko 3G mreže, aktivni su E-mail i IM klijenti kao i cijeli sijaset aplikacija koje se vrte u pozadini.  Obavljen je jedan poziv u trajanju od 10-ak minuta, jedan VoIP poziv u trajanju 20-ak minuta, poslano/primljeno stotinjak e-mail/IM poruka, odigrano 10-ak minuta igre Asphalt 5, a surfanje je ukupno trajalo nešto više pola sata. Snimljeno nekoliko video isječaka i pregledavanje istih u ukupnom trajanju više od 30 minuta. Slušanje glazbe potrajalo isto oko pola sata.

Uz nešto umjerenije korištenje baterija bi mogla potrajati i tri dana, no s obzirom da se radi o ovakvom uređaju teško će se dogoditi da ga ne upotrebljavate duže vrijeme. Najveći potrošač je GPS. Uz učestalo korištenje navigacije baterija neće izdržati cijeli jedan dan.
Zaključak

Samsung i9000 Galaxy S izuzetan je gadget. Specifikacije uređaja govore same za sebe i tu ne treba previše cjepidalčiti. Kao minus možemo spomenuti nedostatak bljeskalice, no kako je već rečeno, većina kupaca ovog uređaja će se sigurno već snaći i bez nje.

Vjerojatno jedan od najboljih pokazatelja performansi i općenito kao demonstracija moći  je igra Asphalt 5. Neovisno o tome koliki ste ljubitelj igara, sama grafika, brzina i preciznost će vas svakako oduševiti i poželjet ćete tu i tamo ponoviti utrku. Uz to što može poslužiti kao odlična video kamera, Galaxy S će zasigurno popularizirati gledanje  isječaka, spotova, pa čak i filmova na mobilnim uređajima.

Neovisno o tome što se radi o punokrvnom gadgetu, veličina zaslona omogućuje ugodno tipkanje po virtualnoj tipkovnici i neće biti nikakav problem napisati e-mail i chatati putem instant poruka. Kao moguća konkurencija tu su svakako već spomenuti HTC Desire i Sony Ericsson X10, no s obzirom na Galaxyjev Super AMOLED zaslon, oni tu praktički nemaju što tražiti.

U Hrvatskoj se u prodaji pojavio nedavno i to u ekskluzivnoj ponudi VIPnet-a. Cijena uređaja Samsung Galaxy S bez ugovorne obaveze je 4499,00 kuna.

Smasung Galaxy S - tehničke karakteristike/specifikacije