Qualcomm je napokon i službeno predstavio novu generaciju procesora za najjače Android uređaje. Novi čipset nosi ime Snapdragon 8 Elite i predstavlja izravnog nasljednika Snapdragona 8 Gen 3. Sada je jasno da je kompanija promijenila koncept nomenklature, napuštajući oznake generacija korištene proteklih godina.
Ovo je prvi Qualcommov čip izrađen u 3nm procesu, a ujedno i prvi takav u Android taboru. Naime, Apple je ove godine u iPhoneu 16 Pro Max predstavio A18, drugu generaciju 3nm procesora, no prema najavama Qualcomma i prvim benchmark testovima, novi Snapdragon bi mu se mogao izravno suprotstaviti, ako ne i nadjačati ga.
Tako po prvi puta imamo procesor za pametne telefone čije najjače jezgre rade na taktu preko 4 GHz. Dvije Oryon CPU jezgre kucaju na 4,32 GHz, a prati ih šest jezgri na taktu od 3,53 GHz. Treba primijetiti da svih osam rade na taktu preko 3 GHz, što u startu jamči skok u performansama, no praksa će pokazati koliko će to imati utjecaja na potrošnju energije.
U Qualcommu navode da je prelaskom na 3-nanometarski proces postignuto 44% uštede u radu CPU jezgri u odnosu na prethodnu generaciju, te 40% u GPU jedinici. Dakle, na papiru sve izgleda idilično, no od ključne važnosti će biti i odluka proizvođača telefona o tome kakav će sustav pasivnog hlađenja implementirati, budući da znakovito povećanje radnog takta neminovno utječe na dodatno zagrijavanje. Naime, nikako ne bismo voljeli još jednom vidjeti kako se zbog pregrijavanja sustav usporava i mnoge napredne funkcije uređaja ostavlja polovično fukncionalnima.
Nadalje, Adreno grafički koprocesor, zahvaljujući potpuno novoj arhitekturi, donosi 45% povećanje performansi, uz 40-postotnu uštedu energije u odnosu na prethodnu generaciju. Ukoliko dekalirane vrijednosti budu odgovarale iskustvu u praksi, radi se o prilično velikom skoku, što će se osjetiti u industriji igara.
Velika promjena se dogodila i u ISP jedinici, tj. čipu zaduženom za obradu fotografije i videa. Nova arhitektura cijelog čipseta omogućila je izravno povezivanje s NPU jedinicom, dakle onom zaduženom za umjetnu inteligenciju. Time obrada multimedije dobiva niz pretpostavki za temeljitiju i kompletniju primjenu algoritama, što proizvođačima telefona otvara cijeli spektar novih mogućnosti.
Jedna od njih je brzo i inteligentno uređivanje videa AI alatima. Uklanjanje objekata iz fotografije, koje smo upoznali na Samsungu Galaxy S24 Ultra, uskoro će dobiti svoju primjenu u videu, što nevjerojatan korak naprijed. Koliko će proizvođači iskoristiti ovaj potencijal, ostaje za vidjeti.
Na koncu spomenimo još i stvaranje pretpostavki za čak osam godina softverskih nadogradnji Androida. Samsung i Google za novije modele omogućuju sedam nadogradnji, dok mnogi drugi proizvođači nude dvije, tri ili četiri. Postavljanje novih parametara na razini procesora, omogućit će svima da jednostavno implementiraju ovakvu mogućnost, naravno, ukoliko to budu željeli.