Biznis

Vodafone opovrgnuo tvrdnje da je pronađen backdoor u Huaweijevoj opremi



Trgovinski rad između SAD i Kine nastavlja se svim sredstvima, a medijski najeksponiranije ime u cijeloj priči je Huawei. Sad je već opće poznato da su SAD ovoj kompaniji zabranile rad na izgradnji 5G infrastrukture na svome tlu i učinile sve da se Huaweijevi uređaji ne prodaju na njihovom tržištu, a od nedavno istu stvar pod svaku cijenu žele nametnuti svojim saveznicima

Tako smo vidjeli da su ovu igru prihvatile Kanada, Australija i Novi Zeland, no Europska unija je ostala rezervirana, budući da Amerikanci nikakve dokaze za svoje tvrdnje o špijuniranju za kinesku vladu putem Huaweijeve opreme i uređaja nisu podastrijeli.

Međutim, u nastojanju da ispune i taj uvjet, američke vlasti su se još jednom oslonile na medije sklone Wall Streetu, a jedan od njih je i Bloomberg, koji uz inače zanimljive ekonomske teme, očito služi i kao propagandni bilten određenim interesnim skupinama.

Jedna od najpoznatijih Bloombergovih neuspjelih kampanja bila je objava da se u kineskim tvornicama u kojima se sklapa Appleov iPhone, u njih ugrađuju čipovi za špijuniranje za kinesku vladu, što je ubrzo demantirano od strane samog Tima Cooka.

No, kako se čini, Bloomberg se tada očito nije dovoljno osramotio. Naime, u jeku američko-kineskog trgovinskog rata, ali i prepucavanja britanskih političara oko Brexita, Bloomberg je prije par dana objavio da je britanski Vodafone pronašao backdoor u Huaweijevoj telekomunikacijskoj opremi u Italiji, i to još 2009. godine. Ovo je očito trebalo poslužiti kao dokaz kojeg američke vlasti toliko trebaju, no karte im još jednom nisu bile naklonjene.

S obzirom na globalnu popularnost Bloomberga, mnogi mediji su samo kopirali vijest i prosljeđivali je putem svojih kanala, no nije trebalo dugo čekati opovrgnuće, i to od strane samog Vodafonea. Ovaj operater je objavio službeno priopćenje u kojem navodi da je Bloomberg krivo prenio informacije (namjerno ili slučajno? op.a.), jer se nije radilo o onome što se podrazumijeva kao backdoor, odnosno neautorizirani pristup operaterovoj mreži.

U Vodafoneu ističu da se u konkretnom slučaju radilo o neuspjelom odstranjivanju dijagnostičkih funkcija tijekom razvoja mreže, što je u konačnici potvrđeno i od strane neovisnog sigurnosnog testiranja. Tako je sada neslavno prošao i pokušaj dokazivanja tvrdnji da Huawei špijunira za kinesku vladu.
"Bloomberg is incorrect in saying that this 'could have given Huawei unauthorised access to the carrier's fixed-line network in Italy. In addition, we have no evidence of any unauthorised access. This was nothing more than a failure to remove a diagnostic function after development. The issues were identified by independent security testing, initiated by Vodafone as part of our routine security measures, and fixed at the time by Huawei." 

Mnogi se pitaju zašto baš Huawei. Zašto Amerikancima smeta baš ova kompanija? Iako su na tapetu bile i druge (ZTE, koji se u međuvremenu očito nagodio) odgovor se nameće sam po sebi.

Ova kineska kompanija je najveći svjetski proizvođač telekomunikacijske opreme, a uskoro bi mogla postati i najveći u domeni smartfona, te kao takva može poslužiti kao izvrsno sredstvo ucjene, odnosno zauzimanja boljih pregovaračkih pozicija po pitanju ostalih aspekata trgovine, kao npr. poljoprivrednih proizvoda, aluminija, čelika itd.

Da se radi o orkestriranoj kampanji od strane Trumpove administracije potvrđuje činjenica što dokaza za iznesene optužbe i dalje nema, dok s druge strane za npr. OnePlus, za kojeg je više puta dokazano da prikuplja podatke korisnika (uključujući i one u SAD) i šalje u Kinu, problema nema. Štoviše, OnePlus je prošle godine započeo suradnju s američkim operaterima, a ove godine će zabilježiti najveću ekspanziju na tamošnjem tržištu.

Tako sada još više pitanja ostaje visjeti u zraku, no neki stručnjaci sugeriraju da je američki gnjev prema Huaweiju uzrokovan upravo suprotnim od onog što mu se imputira, a to su sigurnosni sustavi koje Amerikanci u Huaweijevoj opremi ne mogu kontrolirati, za razliku od drugih uređaja. Koliko je u ovom istine, možemo samo nagađati, no s obzirom na sve što su do sada otkrili Wikileaks i Edward Snowden, ni takav scenarij nije isključen.