Android

Xiaomi Mi A1 vs. Xiaomi Mi 5X - Usporedba



Pomalo netipično za mob.hr, ne donosimo vam klasičnu recenziju jednog smartfona, već usporedbu dva hardverski identična smartfona koji se razlikuju isključivo u softveru. Prije je bilo obratnih situacija koje su u principu bile zanimljive i također su dolazile u režiji Xiaomija, ali ovu posebnu prigodu nismo htjeli propustiti. Radi se o Xiaomi Mi A1, prvom Xiaomi uređaju koji ne dolazi s MIUI operativnim sustavom. Umjesto njega, ima čisti Android kakav inače možemo iskusiti s npr. Google Pixelom ili novim Nokijama, ali često po osjetno većoj cijeni. Mi A1 je zapravo brat blizanac Mi 5X s kojim dijeli sav hardver.

Možda se sjećate i Google Play Edition smartfona koji su bili relativno kratkog vijeka, ali su se odrekli vlastitog sučelja kako bi ponudili najbolje performanse te brza i redovita ažuriranja sustava po prihvatljivijoj cijeni. Čisto da se prisjetimo, to su bili Samsung Galaxy S4, HTC One (M7), HTC One (M8), Sony Xperia Z Ultra i Motorola Moto G. Google Play Edition uređaja više nema i zato je Xiaomi Mi A1 dio jednog drugog projekta - Android One. Izvorno zamišljen kao serija smartfona pristupačne cijene s čistim Android OS-om namijenjena zemljama u razvoju, projekt se malo proširio, kao što vidite i sami. Ako vas zanima detaljna recenzija hardverskog dijela Mi A1, naći ćete je u recenziji za Mi 5X; ovdje ćemo se koncentrirati samo na glavne karakteristike i softver, odnosno usporedbu MIUI-a i stock Androida.

GLAVNE KARAKTERISTIKE




Dimenzije

155,4 x 75,8 x 7,3 mm




Masa

165 grama




Zaslon

5,5″ IPS LCD, 1920 x 1080, 403 ppi




SoC

Qualcomm Snapdragon 625




CPU

8x Cortex-A53, 2 GHz




RAM

4 GB




Interna memorija

64 GB




Micro SD

da




Povezivanje

WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, A-GPS, BDS, Bluetooth 4.2, IR, FM radio, USB Type-C




Brzo punjenje

Da




Bežično punjenje

Ne




OS

Android 7.1.2 Nougat




Kamera

Dual 12 MP, 4K video, dvotonska LED bljeskalica




Prednja kamera

5 MP, 1080p video




Baterija

3080 mAh




Cijena





Ustupio






PREDNOSTI

NEDOSTACI





Privlačan dizajn, kvaliteta izrade





Čisti Android OS





Vrlo dobre performanse





Odlična baterija






USPOREDBA S MI 5X


Za lakšu usporedbu, imamo zlatni Mi 5X i crni Mi A1. Oba uređaja se prodaju u jednoj i drugoj boji pa vas to sigurno neće ometati u izboru. Kao što smo rekli, u hardveru nema nikakve razlike, eventualno prije nego što uključite zaslon možete uočiti da Mi A1 na poleđini ima natpis Android One koji otkriva porijeklo softvera. Jedna stvar koja je često prepreka kod kupnje Xiaomi uređaja namijenjenih kineskom tržištu je to što ne podržavaju LTE mrežu na 800 MHz, a budući da je Mi A1 namijenjen globalnom tržištu, tih problema nema.



Uređaj dolazi u kutiji koja je identična onoj u kojoj dolazi i Mi 5X, ali je preko nje još jedan karton koji ističe suradnju s Googleom. Sadržaj pakiranja je identičan uz jednu malu razliku - punjač je namijenjen EU utičnicama pa ne morate koristiti adapter za kineske.



U performansama nema nikakve razlike, oba uređaja su jednako brza i to samo potvrđuje koliko je i MIUI ispoliran. Isto vrijedi i autonomiju baterije.

SOFTVER I SUČELJE


Nakon kratkog uvoda, dolazimo do softvera, glavnog razloga zašto smo ovdje. Stock Android se već niz godina smatra najbržim i općenito najboljim izborom jer najprije dobiva ažuriranja sustava, što je i logično jer dolazi direktno od Googlea, ali ponuda takvih uređaja je vrlo mala i ograničena. Isprva Nexus, a kasnije Pixel uređaji nisu uvijek bili dostupni svugdje u svijetu, a ako jesu, cijena im je bila veća od one po kojoj se prodaju putem Trgovine Play.

size="medium"

Operativni sustav je Android 7.1.2 Nougat sa sigurnosnom zakrpom za rujan, što je ujedno i najnovija verzija Androida ako ne računamo Oreo. Sučelje je identično onome na Google Pixel i Google Pixel XL smartfonima, s time da nema virtualnih navigacijskih tipki na zaslonu nego se koriste kapacitivne koje ne kradu prostor. Na početnim zaslonima se nižu widgeti i ikone koje su zapravo prečaci za aplikacije, a glavni izbornik se otvara povlačenjem od dna zaslona prema gore. U njemu se aplikacije listaju vertikalno, a na vrhu je polje za pretraživanje, što je korisno ako na uređaju imate instaliran veliki broj aplikacija. Bočni klizač vam omogućuje da aplikacije listate po abecedi, baš kao za pretraživanje kontakata. Možete koristiti i horizontalnu orijentaciju gdje se izbornik otvara na isti način, ali je zato onih pet omiljenih aplikacija koje se inače nalaze na dnu zaslona smješteno s desne strane. Pritiskom na lijevu kapacitivnu tipku se otvara kartični popis posljednje korištenih aplikacija, a dugim pritiskom se aktivira način rada u dva prozora.

size="medium"

Tko kaže da morate imati zaslon osjetljiv na jačinu pritiska da biste koristili skočne opcije aplikacija koje to podržavaju? Dovoljno je samo zadržati prst i evo brzog načina da npr. nekoga nazovete ili mu pošaljete poruku. Ovu funkciju podržavaju gotovo sve Google aplikacije te manji broj aplikacija s Trgovine Play. Naravno, ovdje nema više verzija istih aplikacija, primjerice web preglednika ili galerije, ali imaju dvije aplikacije koje ne dolaze od Googlea, ali im je prisustvo opravdano. To su Mi Remote koji pretvara vaš uređaj u daljinski upravljač putem infracrvene veze tako da ne morate tražiti posebnu aplikaciju za tu funkciju, a druga aplikacija je Povratne informacije.

size="medium"

Zanimljivo, sučelje kamere je preuzeto s MIUI-a i to je zapravo jedino vizualno odstupanje, ili jedina sličnost sa softverom na Mi 5X, ako hoćete. Što je još zanimljivije, postavke kamere nisu iz MIUI-a nego iz stock Androida.

ZAKLJUČAK


Suradnja Xiaomija i Googlea nikako nije mogla ispasti loše. Xiaomi je uvijek nudio puno za malo, bez obzira govorimo li o hardveru ili softveru. MIUI nikad nije imao problema s trzanjem, zamrzavanjem i ozbiljnim bugovima u sustavu; dapače, uvijek smo hvalili njegovu stabilnost i fluidnost. Nadalje, čak i ako nisu dobili novu verziju Androida, stariji Xiaomi uređaji su dobili novo MIUI sučelje putem starije verzije Androida. Tako se najnoviji MIUI 9 može temeljiti na Androidu 4.4 KitKat pa sve do Androida 7.0 Nougat, ovisno za koji uređaj je prilagođen. Ono što je korisnike najčešće odbijalo od MIUI-a je izgled i nepostojanje posebnog izbornika s aplikacijama, ali, objektivno gledajući, to nije ozbiljan nedostatak.

Dakle, sad kad imamo Xiaomi Mi A1 s čistim Androidom 7.1.2 i zajamčenim ažuriranjem na Android Oreo do kraja ove godine te na Android P tamo negdje krajem 2018., koji vam je zapravo izgovor da ne posegnete za Xiaomi smartfonom? Možete ga nabaviti u Honorbuy web trgovini po cijeni od 222,71 € + troškovi dostave, a ako upišete kôd MOBHR, uštedjet ćete 5 €.