Xiaomi Mi A3 - Recenzija



Xiaomi Mi A3 najnoviji je model ovog kineskog proizvođača, službeno predstavljen prije nekih mjesec dana. Po specifikacijama pripada srednjem cjenovnom razredu, ali ga Xiaomi, očekivano, prodaje za manje nego što biste očekivali.

Radi se o modelu sa zaslonom dijagonale 6,01 inča u 19.5:9 omjeru, tako da je uređaj zapravo kompaktan i relativno malih dimenzija. Nema zaslon od ruba do ruba kao neki skuplji modeli, ali donosi ugrađeni čitač otisaka prstiju u zaslon i pristojan odnos iskoristive površine i rubova kućišta.

Pokreće ga Qualcommov 11-nanometarski Snapdragon 665, a raspolaže s 4 GB RAM-a te 64, odnosno 128 GB interne memorije, a kao softverski temelj koristi Android 9.0 Pie na Android One platformi. Tu je još i trostruka kamera, baterija kapaciteta 4030 mAh i podrška za brzo punjenje, što će odgovarati i zahtjevnijim korisnicima.

Xiaomi Mi A3 na je na test stigao iz Smartusa, a kakve je, i kakve je dojmove na nas ostavio, pročitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

153.5 x 71.9 x 8.5 mm







Masa

173.8 g







Zaslon

6,01″, AMOLED, 1560 x 720, 19.5:9, 286ppi, 80,3%







SoC

Qualcomm Snapdragon 665







CPU

4 x 2,0GHz Kyro 260 Gold + 4 x 1,8GHz Kyro 260 Silver







RAM

4 GB







Interna memorija

64 GB







Micro SD

Da







Povezivanje

Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, A-GPS, FM Radio, USB Tip C







Otpornost na vodu

Ne







Brzo/Bežično punjenje

Da/Ne







OS

OS Android 9 Pie (Android One)







Kamera

48MP, f/1.8, PDAF, + 8MP širokokutna, + 2MP f/2.4 senzor dubine f/2.2, LED bljeskalica







Prednja kamera

32MP f/2.0, fiksni fokus







Baterija

4030mAh







Cijena








Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Čitač otiska prsta ispod zaslona

HD+ rezolucija zaslona







Raznolikost kamera

Nema NFC







Natprosječna autonomija

Brzi punjač nije uključen u pakiranje




Dizajn, kućište i rukovanje


Xiaomi Mi A3 je za današnje pojmove dizajniran klasično. Na dnu se nalazi malena brada, sa strane ne baš preširoki rubovi, a na vrhu waterdrop zubić koji krije prednju kameru. Iznad prednje kamere je slušalica, a s njezine desne strane i LED indikator za obavijesti. Na poleđini dojam popravlja trostruka kamera koja djeluje moćno, a ispod nje se smjestila LED bljeskalica. Sam raspored elemenata na poleđini podsjeća na Huaweijeve uređaje P serije, pa tako imamo i vodoravni Xiaomi logo, čija bi orijentacija trebala signalizirati da je kamera jedna od ključnih stavki ovog uređaja. Tu je i mali Android One logo jer je ipak riječ o uređaju koji koristi Android One verziju Androida, odnosno nema MiUI već „čisti“ Android.



Donji rub kućišta sadrži USB-C utor, mikrofon i otvor za vanjski zvučnik. U biti tu su dvije rešetke, što bi neke moglo navesti da uređaj posjeduje stereo zvučnike, no simetrije radi Xiaomi je u desnu rešetku ugradio zvučnik, a u lijevu mikrofon. Gornja strana pak sadrži 3,5 mm audio utor, što je pohvalno, ali na iznenađenje prisutnih i infracrveni senzor (IR blaster), koji je izumro i s mnogo skupljih uređaja. Fizičke tipke nalaze se na desnoj strani, a na suprotnoj je ladica za SIM i memorijsku karticu, koja dijeli utor sa sekundarnom SIM karticom.



Uređaj generalno u ruci leži odlično, budući da je nije prevelikih dimenzija, ali trebate računati na dozu klizavosti. Zbog koje je najpametnije držati ga u priloženoj silikonskoj maskici koja je malko zatamnjena, zbog čega neće požutjeti kao one prozirne. Treba naglasiti da u pakiranju nema slušalica, tako da ako uzimate Mi A3, budite spremni koristiti već postojeće slušalice jer one nisu uključene u prodajnom pakiranju.



Što se same konstrukcije tiče, na obje strane imamo staklo. Sprijeda, naravno, imamo zaslon, a straga zakrivljenu staklenu poleđina, oboje prekriveni Gorilla Glass 5 zaštitnim slojem, što je pohvalno gledajući cjenovnu kategoriju uređaja. U sendviču je aluminijski okvir, a masa uređaja je dobro izbalansirana i Mi A3 ostavlja solidan dojam u rukama.

Zaslon




Zapravo najkontroverzniji dio Xiaomija Mi A3 upravo je zaslon jer se Xiaomi u nekoj srednjoj cjenovnoj kategoriji odlučio ugraditi zaslon manje rezolucije od fullHD-a. Zaslon na Mi A3 veličine je 6,01 inča u dijagonali s rezolucijom 1560 puta 720 pisksela, što daje gustoću piksela od 286 piksela po inču. Iako se to danas kada imamo zaslone s gustoćom od preko 500ppi čini malo, prilikom svakodnevong rada oko se prilagodi na nešto nižu rezoluciju zaslona i osobno mi prilikom dvotjednog perioda korištenja Mi A3 niža rezolcuija nije predstavlja neki problem. Pojedine piksele moguće je primjetiti na konturama ikona i zaslon ne djeluje toliko oštro kao na uređajima s visokom rezolucijom i to bi moglo predstavljati problem određenom broju korisnika.



Zaslon na Mi A3 AMOLED je tipa, što osigurava odličan prikaz crne boje, dok reprodukcija bijele boje ima malo plavičastije tonove. Svjetlina zaslona prema nekim mjerenjima niskih je 363 nitsa, no u stvarnoj uporabi uređaj je dobre čitljivosti na vanjskom svjetlu i ne bi trebalo biti nikakvih problema u korištenju vani.

Zaslon ima „waterdrop notch“, odnosno suzu ili kapljicu, uz 19.5:9 omjer stranica, a zaštićen je Gorilla Glass 5 staklom. Ispod zaslona ugrađen je optički čitač otiska prsta, koji radi sasvim pristojno. Čitač je dosta precizan, no malo spor u odnosu na klasični skener otiska prsta. Ponekad na skroz zaključanom zaslonu ne prepozna otisak, no postoji jedan "međuzaslon" za precizniji rad u kojem se vidi samo područuje senzora, a taj "međuzaslon" pojavi se i kad uređaj prepozna da je korisnik dignuo uređaj. U svakom slučaju impresivna značajka za ovu cjenovnu kategoriju.



Upravo čitač otiska prsta možemo „okriviti“ za HD+ zaslon jer optički čitač otiska prsta kojeg koristi Xiaomi zahtijeva OLED zaslon, koji je skuplji od LCD-a, a kada bi Xiaomi koristio FullHD+ OLED zaslon, cijena uređaja sigurno bi išla gore, a manja rezolucija zaslona možda je najbolji kompromis kojeg je Xiaomi napravio.

Hardver, performanse i povezivanje


Xiaomi je poznat po uređajima s jakim hardverom koji se prodaju po povoljnoj cijeni, a tu filozofiju slijedi i Mi A3, koja dolazi sa Snapdragonom 665 kao pogonskim strojem. Riječ je o procesoru koji je predstavljen u travnju ove godine, a dolazi u 11nm arhitekturi sa 8 Kyro 260 jezgri na maksimalnom taktu od 2GHz. Količina RAM-a je 4GB, a interna memorije 64GB ili 128GB, ovisno o odabranoj konfiguraciji.

U svakodnevnom korištenju Mi A3 ima pristojne performanse. Aplikacije se ne učitavaju jednako brzo kao na skupljim uređajima, ali općeniti rad uređaja je na zadovoljavajućoj razini. Tijekom 2 tjedna nisam primjetio nikakva zastajkivanja ili blokiranja uređaja, tako da će za svakodnevne potrebe kombinacija Snapdragona 665 i 4GB RAM-a dobro poslužiti.

columns="4"

Po pitanju igara, Mi A3 je bez problema pokrenuo Asphalt 9 Legends i PUBG Mobile na visokim postavkama, a zahvaljujući solidnom trajanju baterije ovaj uređaj mogao bi se svidjeti i gejmerima.

Xiaomi Mi A3 dolazi u Dual SIM (Dual Standy) varijanti, što znači da podržava dvije kartice, ali je tjekom poziva samo jedna aktivna. Drugim riječima, ako razgovarata preko SIM1, a netko vas zove na SIM2, taj poziv na SIM2 neće biti uspostavljen. Nema NFC, ali dolazi sa WiFi-om ac i Bluetoothom 5.0, koji se bez problema spaja s BT gadgetima, poput Xiaomijeva Mi Band 3. Tu je i infracrveni senzor, tj. IR blaster koji mobilni uređaj možete pretvoriti u daljninski upravljač, no za tu funkcionalnost potrebno je preuezti Mi Remote aplikaciju iz trgovine ili neku aplikaciju jednake funkcionalnosti. FM Radio također je prisutan.

Kvaliteta vanjskog zvučnika dobra je do nekih 50% glasnoće, dok se pri većoj glasnoći osjeti značajna distorzija zvuka, a pri korištenju slušalica glasnoća je dodatno smanjenja uz prosječnu kvalitetu zvuka. Za pohvalu je zvučnik za pozive iliti slušalica, koja je na maksimalnoj glasnoći čak i preglasna u tihom okruženju, a u bučnoj okolini osigurava da jasno čujete sugovornika. Pristojne kvalitete je i mikrofon, kao i prijem signala, tako da po pitanju poziva, izuzev Dual Stadby načina rada, Xiaomi solidno obavlja posao.

Softver i sučelje


Uređaji Mi A serije dio su Googleovog Android One programa, a tako je i Xiaomi Mi A3. Android One je u biti Android bez preinaka proizvođača, koji dolazi s Google aplikacijama i pokojom aplikacijom i modifikacijom proizvođača, koju mora odobriti sam Google. U Xiomijevem slučaju, aplikacije koje nisu dio Androida One, a dolaze na uređaju su kamera, FM Radio, Mi Community i Mi Store.

columns="4"

Za obične korisnike čisti Android je odlična stvar jer je jednostavan za podaševanje i korištenje. Drugim riječima, on ne nudi toliko personalizacije i opcija koje nude sučelja poput MiUI-ja na ostalim Xiaomi telefonima, što će drugoj skupini korisnika biti nedostatak. Naravno, tu je uvijek Google trgovina s ogromnim brojem aplikacija koje mogu pomoći u prilagodbi uređaja.

Tijekom korištenja naišao sam na par softverskih bugova. Jedan od malo iritantniji je prikazan ispod, a riječ je o skupljanju notifikacija u točku kada više za njih u statusnoj traci nema mjesta, a mjesta nema kada se doda postotak za bateriju, a uređaj je spojen na internet. Tada se ikona 4G-a/WiFi-a proširi jer se pojave strelice koje indiciraju da se uređaj spaja s internetom, što u konačnici uzrokuje beskonačnu petlju skupljanja ikona u točku i širenja iz nje, kao što je vidljivo na videu. Solucija je ne stavljati postotak baterije (koji se svakako vidi kada se povuče statusna traka prema dolje) dok Xiaomi ne ispravi bug nekom nadolazećom nadogradnjom.



Mi A3 ima LED-icu za obavijesti, što je odlična značajka, posebno zbog nedostatka „AlwaysOn“ zaslona. Tu je prisutan ambijentalni zaslon koji na ugašenom zaslonu pokaže obavijesti kada ih uređaj primi. Po pitanju LED-ice, ona zbog nekog razloga konstantno žmirka kada baterija uređaja padne ispod 15%, čime zapravo dodatno troši bateriju. Vjerojatno će i ovo biti ispravljeno budućom nadogradnjom.

Jedna od velikih prednosti Android One programa su redovite nadogradnje, tako da kupnjom Mi A3 uređaja možete biti sigurni da ćete dobiti barem 3 godine sigurnosnih zakrpi. Sam Xiaomi nigdje ne navodi koliko su spremni podržavati uređaj, no Google uvjetuje trogodišnja sigurnosna ažuriranja za Android One uređaje.

Kamere




Xiaomi Mi A3 dolazi sa trostrukom stražnjom kamerom, gdje primarnu kameru čini 48MP senzor veličine 1/2", uz otvor blende od f/1.79. Po dizajnu, 48MP kamera nije namijenjena hvatanju fotografija u  48MP rezoluciji, iako je i to moguće, nego se koristi tehnika spajanja više piksela u jedan za dobivanje boljih fotografija.

Tako Mi A3 prilikom fotografiranja, uz isključenu opciju fotografiranja u 48MP, spaja 4 piksela na slici u jedan i producira 12MP fotografije, koje bi trebala imati više detalja i biti manje veličine, što je pogodno za dijeljenje. Inače, 48MP kamera je smještena u sredini kućišta kamere.

Iznad nje nalazimo širokokutnu kameru veličine 8MP s f/2.2 otvorom blende, a ispod 48MP kamere je 2MP senzor dubine za bokeh fotografije.

Kvaliteta dnevnih fotografija 48MP kamere dosta je dobra. Fotografije rezolucije 12MP imaju veliku količinu detalja, prirodnu reprodukciju boja i dobar kontrast. U idealnim uvjetima, teško je više očekivati od kamere na uređaju klase Mi A3. S padom vanjskom osvjetljanje dolazi i do pada kvalitete, tako da već u nekim uvjetima umjerenog osvjetljenja (unutranji uvjeti, predvečerje) oštrina fotografije padne i kamera se malo muči s fokusom, što je i očekivano. U uvjetima niskog osvjetljenja moguće je uhvatiti pristojne fotografije, posebice ako imate mirnu ruku i koristite ugrađeni noćni način rada. Naravno, uvelike pomaže ako postoji neki izvor svjetla poput ulične rasvjete jer fotografije bez istog budu neuporabljive i s noćnim načinom rada. Želim reći, iako Xiaomi u kameri nudi noćni način rada, daleko je to od funkcionalnosti koju imaju Pixel smartfoni, pa ne treba očekivati čuda, posebno kada uređaj nema optičku stabilizaciju, pa kraću brzinu okidača kompenzira povećanjem ISO vrijednosti, što uzrokuje veći digitalni šum.

Dan



Noć



Unutarnje svjetlo



Noćni način vs Auto






Širokokutna 8MP kamera koristan je dodatak i osobno puno bolja sekundarna kamera od telefoto kamere. Za fotografiranje širokokutnom preporuka je tražiti što više svjetla jer, za razliku od 48MP kamere koja može podnijeti uvjete niskog osvjetljenja, manji senzor i veći otvor blende na širokokutnoj kameri najviše su iskoristivi pri danjem svjetlu. Uz pomoć nje moguće je uhvatiti impresivne kadrove, s dobrim detaljima i oštrinom, uz pojavu distorzije na rubovima fotografije, koja se doduše ispravlja softverski. U svakom slučaju zgodan dodatak u uvjetima dobrog osvjetljenja, dok za nešto zahtjevnije uvjete puno je bolje osloniti se na primarnu kameru.







Treća kamera služi za hvatanje podataka o dubini slike pri kreiranju „bokeh“ fotografija, tj. slikavanju u portretnom načinu rada. Senzor dubine radi u kombinaciji sa 48MP primarnom kamerom i daje dosta dobre rezultate. Pristojna odvaja objekt u fokus od pozadine i posluži za kreiranje impresivnih fotografija kako osoba, tako i stvari, pogodnih za dijeljenje na društvenim mrežama.



Četvrta kamera, tj. prednja selfie kamera od 32MP snima fotografije iste rezolucije, no ima fiksni fokus. Sučelje kamere bogato je opcijama za uljepšavanje, tako da korištenje filtera drugih aplikacija neće biti potrebno. Prednja kamera ima otvor blende f/2.0 i 0.8 mikrona veličinu piksela, što i nije loše za prednju kameru, a u noćnim uvjetima zaslon može poslužiti kao bljeskalica pa je fotografiranje i tada moguće.

Kvaliteta videozapisa u dnevnim uvjetima na Mi A3 je odlična. Detalji, kontrast, boje pa čak i stabilizacija pri FullHD 30fps (gdje je samo i ima) je više nego dobra, dok za 4K rezoluciju treba izbjegavati kretanje. Snimanje u noćnim uvjetima može proći ako imate izuzetno mirnu ruku i ne krećete se. Stabilizacija slike tijekom snimanja noći je kriminalna, dok ako snimate na mjestu možete izvući uporabljivi videozapis. Kvaliteta snimljenog zvuka je prosječna.

FullHD Dan



4K Dan


[responsive_youtube -IYSlg4X0Io]

FullHD Noć


[responsive_youtube MWG4B5Xz1Cc]

4K Noć


[responsive_youtube 1UIUxuf3K7w]

Samo sučelje bogato je raznim opcijama poput već spomenutog noćnog načina rada i portertnog, a to su još i „Kratki videozapis“, što je samo videozapis od 15 sekundi u HD rezoluciji, snimanje videozapisa u timelaps i slowmotion načinu, a tu je i ugrađena podrška za Google Lens u samu kamera aplikaciju, što je standard na Android One uređajima, kao i opcija hvatanja 48MP fotografija. Pri fotografiranju, moguće je primjetiti opciju "2x", tj. dvostrukog povećanja odnosno zoomiranja, ali Xiaomi Mi A3 nema telefoto leću, nego je riječ samo o digitalnom zoomu.


Baterija i autonomija


Autonomija na Xiaomiju Mi A3 jedan je od aduta ovog uređaja. Zahvaljujući štedljivom procesoru u 11nm arhitekturi i štedljivom AMOLED zaslonu nešto niže rezolucije, Mi A3 uz umjereno korištenje lako može izdržati dva dana. Baterija je kapaciteta 4030mAh, a uređaj podržava 18W brzo punjenje. Punjač koji dolazi s uređajem izlazne je snage 10W, tako ako ne želite čekati 2 i pol sata da vam se uređaj napuni, trebat ćete kupiti brzi punjač s podrškom za Quick Charge 3.0.

Zaključak


Xiaomi Mi A3 još jedan od onih Xiaomi uređaja koji nude odličan omjer uloženog i dobivenog. Mi A3 dio je Android One programa, što će se svidjeti dijelu publike koji preferira čisti Android, ali dolazi s nekim manama poput zaslona HD+ rezolucije, sporog punjača (doduše još uvijek brži od onog na iPhoneu), nedostatak NFC-a i možda s nešto više „mesa“ oko zaslona nego što se u 2019. traži.

S druge strane, uređaj je kompaktan. Stražnja 48MP kamera pristojne je kvalitete, dok širokokutna može poslužiti za hvatanje impresivnih fotografija na budžetu. Velika baterija i ovogodišnji procesor srednje klase osiguravaju ugodan rad uređaja, a tu je i futuristički skener otiska prsta ispod zaslona te trogodišnje jamstvo sigurnosnih ažuriranja.

Sve u svemu, za 1.799 kuna Xiaomi Mi A3 dobar je izbor ako želite telefon s čistim Androidom i spremni ste prihvatiti neke kompromise, prvenstveno po pitanju zaslona i NFC-a. Osobno mi tijekom dvotjednog korištenja HD+ zaslon nije predstavljao neki problem i mislim da nekom prosječnom korisniku to definitivno ne bi trebalo igrati ulogu pri kupnji ovog uređaja, barem ne koliko nedostatak NFC-a.