Android Top teme

Xiaomi Mi Mix - dva mjeseca kasnije



Malo tko je ostao ravnodušan kad je Xiaomi, tog 25. listopada prošle godine, službeno predstavio Mi Mix. U tom smo se trenutku čudili samom uređaju, ali i činjenici što ga je predstavio kineski proizvođač, a ne recimo Apple ili Samsung. Zaslon dijagonale 6,4 inča smješten je u kućište 5,5-inčnog iPhonea, što je praktički revolucija u dizajnu, ali i prilika da se u praksi primjene nove tehnologije poput piezoelektričnih vodiča ispod zaslona, koji su omogućili fizičko odstranjivanje telefonske slušalice.

Upoznali smo i vrlo atraktivno keramičko kućište, koje se kasnije pokazalo kao dosta klizavo i neotporno na tragove prstiju, no taj je detalj ostao zasjenjen svim drugim karakteristikama.

Od svih detalja, na živce mi je u tom trenutku išlo ime uređaja, koje je bilo lako zamijeniti s tada aktualnim modelom Mi Max. Uostalom, ništa bolja situacija nije ni kod jeftinijih Xiaomijevih uređaja pa tako imamo Mi, Redmi, Mi Note, Redmi Note, 3,4,5, u kombinacijama sa oznakama i, c, s itd.



Nedugo nakon lansiranja, Xiaomi je dao do znanja da će proizvodnja ovog uređaja biti limitirana na 10.000 primjeraka mjesečno, a koliko će se toga pridržavati, možemo samo nagađati. Počeli su ga prodavati mnogi trgovci, od sada ga je najavio i jedan domaći operater.

Sredinom prosinca, Mi Mix je stigao i u moje ruke, nakon čega ste mogli pročitati detaljnu recenziju. Tada smo vidjeli da se radi o zaista izvrsnom uređaju velikog potencijala, ali isto tako i velike cijene. Vidjeli smo da nije ni bez mana, a ono što svakako treba istaknuti je nevjerojatno klizavo keramičko kućište, što se riješilo priloženom maskicom, no tada to više nije bio taj uređaj, već prilično glomazan komad cigle.

To je zapravo bila jedina objektivna mana, jer sve druge možemo nazvati subjektivnima. Vidjeli smo da ni kamera nije na razini kakvu nude npr. iPhone 7 Plus, Samsung Galaxy S7 Edge ili HTC 10, ali meni osobno to nije smetalo. Ponuđena kvaliteta je za moje usputno fotografiranje sasvim dovoljna, jer za bolje od toga imam DSLR, a paralelno koristim i OnePlus 3. Uređaj je zapravo toliko dobar, da je kolega Mislav rekao kako bi mu oprostio čak i da nema kameru.

size="medium"

Prvih mjesec dana sam nekako izgurao s debelom futrolom. Naime, upravo toliko je bilo potrebno silikonskim maskicama da stignu iz Kine, koje sam naručio na eBayu po cijeni od 2 dolara komad. Nakon skidanja debele kožne i stavljanja tanke silikonske zaštite, dogodila se renesansa. Moj Mi Mix više nije bio debeli tablet s pancir košuljom, već šminker iz budućnosti, dakle onakav kakav i treba biti.

Nakon dolaska silikonskih maskica, uređaj sam počeo više koristiti. Veliki zasloni su me vremenom razmazili, tako da zbog velike radne površine često žrtvujem ergonomiju, no ovdje to više nije problem. Ogromna površina dostupna je na smartfonu koji je samo malo veći od sada već standardnog 5,5-inčnog uređaja kakav je npr. OnePlus 3.

Ono što me kod njega posebno veseli je interna memorija od čak 128 GB, tako da u njega slažem filmove kao da ne postoji sutra. Istina, pojavom cloud servisa potreba za prostorom u mobitelu se smanjila, ali ipak je rezerva prostora uvijek dobrodošla.

Trebam li uopće spominjati benefite velikog i preglednog zaslona? Od gledanja filmova, surfanja, čitanja vijesti, pa sve do rada s mailovima, na ovom mi je uređaju sve neusporedivo lakše i ugodnije nego na bilo kojem do sada, bez pretjerivanja.



Dakle dimenzije nisu problem, a nije ni držanje, odnosno hvat, za što sam u startu bio skeptik. U ova dva mjeseca nisam imao problema sa slučajnim dodirima i pokretanjima aplikacija, odnosno ništa više nego na bilo kojem drugom uređaju.

Snapdragon 821 i 4 GB RAM-a ne treba posebno komentirati jer je to kombinacija koja će još neko vrijeme jamčiti besprijekornu brzinu, fluidnost i lakoću rada. Ovdje moram napomenuti da je 4 GB RAM-a sasvim dovoljno i za najteže zadaće, jer objektivnu razliku u odnosu na OnePlus 3, koji ima 6 GB, ne osjećam.

Ništa manje bitan nije ni podatak o bateriji, odnosno autonomiji. 4400 mAh u pravilu osigura do dva dana korištenja, osim u iznimnim slučajevima kad pretjeram pa ga ispraznim ranije. U kombinaciji s korištenjem drugog uređaja (OnePlus 3) rijetko se dogodi da mi zatreba power bank.

Eto, prva dva mjeseca sa smartfonom koji je ispred vremena polučila su odlično iskustvo i visoku razinu zadovoljstva. Treba li uopće ponoviti da iPhone pored njega izgleda kao loše izrađena dječja igračka? Naravno, nije sve u izgledu, ali Mi Mix sa svojim ultimativnim hardverom ne zaostaje ni na polju performansi. Istina, silikonska maskica donekle skriva njegovo prelijepo keramičko kućište, ali ona je ovdje nešto što jednostavno morate nabaviti ako želite koristiti uređaj, ne samo zbog oštećenja, već i zbog samog držanja u ruci.

Xiaomi Mi Mix je zapravo prvi uređaj sa zaslonom od ruba do ruba kojeg možete kupiti, a kako stvari sada stoje, ovaj primjer će slijediti Samsung i Apple. Glasine pokazuju da su njihovi uređaji slične koncepcije već u pripremi. Ne sumnjam da je njihov razvoj počeo još prije, ali povijest će ipak zabilježiti da je Xiaomi to uradio prije njih.