Android Recenzije Smart TV

Xiaomi Mix 4 - Prvi dojmovi



Nedavno smo se kratko imali prilike poigrati najnovijim Xiaomijem Mix 4, a kao što mnogi znaju, veliki smo zaljubljenici u ovu seriju. Svojednobno sam izjavio za prvi Mi Mix da bih mu oprostio i da nema kameru!



Bilo je to 2016. godine, kad se prvi put pojavio, a u to vrijeme Samsung je bio predstavio Galaxy Note 7, a Apple svoj iPhone 8. Mix je tada došao kao blaga revolucija i kroz narednih par godina ova serija je ostala u neku ruku konceptna.

Mi Mix 3 sam koristio više od pola godine kao svoj primarni uređaj. Nije bio savršen i imao je mnogo toga lošije odrađenog od najboljih uređaja iz konkurentnih tabora, ali isto tako imao je nešto što niti jedan drugi smartfon nije - zaslon od ruba do ruba, bez rupice i zuba!

Uskoro su došli još neki primjerci drugih proizvođača s ovakvim zaslonima, ali isto tako su brzo nestali s tržišta. Nema više skočnih kamera, a najnovija metoda za skrivanje selfie kamere je upravo ova koju ima Mix 4, a ta je da je ona skrivena ispod samog zaslona, baš kao što je to slučaj i s čitačima otiska prstiju.

Već na prvi pogled ostao sam blago rečeno oduševljen koliko je dobro Xiaomi to uradio jer i osobno već par mjeseci koristim Samsungov Galaxy Z Fold 3, za kojeg uskoro stiže maraton test, a koji također ima na isti način skrivenu jednu od dvije selfie kamere. No za razliku od Samsunga za kojeg su neki išli čak u krajnost i govorili da je ta njegova kamera loše skrivena, s čime se osobno ne bih složio, moram priznati da je Xiaomi to učinio neusporedivo bolje.

I dok se na Z Foldu 3 ta “mrežica” piksela navučena preko kamere može jasno vidjeti u određenim situacijama, na Mixu 4 to je najčešće nemoguća misija. Tek pod određenim kutem, s određenim prikazom na zaslonu i pod određenim svjetlom možete vidjeti da je tu negdje kamera. Štos je u tome što Z Fold 3 ima vidno manje piksela na tom dijelu zaslona, a Xiaomi je zadržao iznimno visokih 400 ppi, tako da je dojam skrivenosti vjerojatno na toliko visokoj razini da pomak na bolje teško možemo očekivati još tko zna koliko idućih generacija.

Ono gdje očekujemo pomak nabolje je zapravo u poboljšanju selfie kamere i pametnim trikovima uz pomoć kojih će hvatati jednako dobre fotografije kao i recimo ona na modelu Mi 11 Ultra.

Mix 4 naprosto fascinira, i u praktički svim ostalim segmentima kao rijetko koji drugi smartfon. Tako je kućište izrađeno od keramike, a inspirirano je porculanom stare kineske dinastije. I bome baš kao taj porculan, ne biste ga smjeli dirati ukoliko želite da ostane tako prekrasan jer se izrazito packa, barem u crnoj izvedbi u kakvoj je naš primjerak došao.



Prepoznatljiv je to Xiaomijev dizajn, a upotreba keramike Xiaomiju nije nepoznata jer njome diči više njihovih modela iz najviših i najprestižnijih serija. Posvećenost detaljima je na vrlo visokom nivou, a povrh svega već navedenog, vrlo je zanimljiv i detalj oko same leće primarne kamere.

Ukoliko ste pročitali našu recenziju Mi 11 Ultra ili usporedbu sa Samsungom Galaxy S21 Ultra, onda sigurno znate koliko sam ostao njime oduševljen, a Mix 4 je donekle hibrid između tog modela i novog 11T Pro, koji je doduše naknadno izašao u odnosu na ovaj.

Zaslon je element koji je naizgled identičan potonjem modelu, a riječ je o jednom od najboljih Samsungovih zaslona koje ćete pronaći na tržištu. Da ne ulazimo previše u detalje jer ipak smo se vrlo kratko družili s ovim uređajem, reći ćemo samo one najbitnije podatke, a to su proširena FullHD rezolucija s milijardu boja, HDR10+ i Dolby Vision standardom razvučenim na 6,67”, još jednom, od ruba do ruba, bez rupice i bez zuba! Zakrivljen je minimalno preko rubova tako da to doprinosi dizajnu, a funkcionalno ne smeta prilikom korištenja. Uz sad već standardnih 120 Hz s kakvim čak i iPhone dolazi, tu je i 480 Hz odaziv na dodir, ali i odlična vidljivost na suncu.



A hardver? E to je pak neka priča za sebe jer Mix 4 donosi najsnažniji Qualcommov procesor na tržištu i ne, to nije više Snapdragon 888 već Snapdragon 888+. Koja je razlika u odnosu na obični 888? Nažalost, nismo imali dovoljno vremena da isprobamo u praksi, ali po službenim specifikacijama novi “plus model” rješava ključni problem pretjeranog zagrijavanja običnog 888 i istovremeno je 20% snažniji.

Šanse su izrazito male da ćete ovih 20% snage viška osjetiti, ali voljeli bismo da smo se imali prilike družiti s ovim uređajem i procesorom tamo negdje prije 2 mjeseca dok je još bilo toplijih dana da intenzivno testiramo tu termalnu situaciju. U svakom slučaju, ovo ulijeva nadu za buduće generacije Qualcommovih procesora koje bismo trebali vidjeti iduće godine jer prošlo ljeto je bome bilo vruće za sve top modele.

O 12 GB RAM-a i 256 GB interne kao i Adreno 660 grafičkoj nećemo trošiti riječi jer svi već znate da je to na najvišem nivou s kakvim dolaze današnji smartfoni. Nećemo previše trošiti niti riječi na MIUI koji je daleko poznat svim ljubiteljima Xiaomija, no reći ću da se u ovom kratkom periodu nisam susreo niti s jednim problemom. Klasično, ima pregršt raznih trikova i dosjetki, a od svega što smo već toliko puta napisali u recenzijama Xiaomija, sad bih još samo dodatno izdvojio zanimljivu opciju koja pripomaže gamerima, a nisam siguran da sam je ranije susreo. Ispravite me ako se varam.

Unutar njihove inačice game launchera, odnosno softverskog rješenja koji služi za optimizaciju igraćeg iskustva, između svih ostalih trikova za poboljšanje grafike, manje potrošnje baterije i svega toga klasičnog, Xiaomi vam dopušta da mapirate u određenim igrama poseban gumb. Primjerice pritiskom na taj njega, softver simulira istovremeno pritisnuta tri gumba na zaslonu, odnosno umjesto da pritisnete skok, čučanj i pucanje u isto vrijeme s tri prsta, sad to možete učiniti jednim prstom. “Hateri” će reći da je to varanje, ali svi iskusniji gameri su to davno radili s posebnim miševima i na stolnim računalima, tako da sam iskreno ostao iznenađen  ovakvim trikom u MIUI-u.



 

O tome da je Xiaomi pronašao način i kako da slušate glazbu na YouTubeu s isključenim zaslonom bez da imate YouTube Premium i sto raznih drugih trikova, nećemo ovaj put, ali dotaknut ćemo se kratko Harman Kardon zvučnika koji po mom skromnom sjećanju zvuče otprilike onako kako i na Mi11 Ultri. A to je u svakom slučaju fantastično! Naravno, riječ je o stereo zvučnicima. Ono gdje Mix 4 ne oduševljava je ono gdje niti jedan protekli Mix nije oduševio, a to je po pitanju otpornosti na vodu. I dok Mi11 Ultra primjerice ima IP68 certifikat koji jamči da možete s njim do metar i pol dubine zaroniti, s Mixom 4 to ne biste smjeli jer on dolazi s tek IP53 certifikatom.

Ovo znači da mu vjerojatno neće biti ništa ukoliko ga netko zalije cugom na stolu u bircu, ali isto tako biste trebali biti malo oprezniji. Doduše, o čemu uopće pričam, iznimno su male šanse da ćete ovaj uređaj uopće i kupiti jer službno neće biti dostupan na našem tržištu.

Pa kad je takva situacija, sigurno se pitate i zašto smo ga onda isprobali?
Zato jer smo mogli i nešto je potpuno drukčije od svih ostalih smartfona koje smo isprobali do sad.

Možda neće pretjerano oduševiti selfie kamerom po pitanju selfija jer kao što možete vidjeti iz ovih nekoliko primjera, daleko je to od bajnih rezultata. A kao što sam rekao i u samom uvodu da bih prvom Mixu oprostio i da nema kamere, tako bih i ovom oprostio i da nema selfie kamere.



Neobično je to da prošli Mix 3 ima bolju selfie kameru od ovog, zapravo točnije, ima nominalno lošiju, ali njome ostvaruje bolje rezultate jer ga ne smeta mrežica zaslona. Sličan problem ima i Z Fold 3 i to je razlog zašto se još uvijek proizvođači ne odlučuju za ovakav poduhvat. No za nekog kome selfiji nisu primarni predmet života i koriste ih otprilike par puta godišnje ili za video pozive, ova kamera je više nego dovoljna. Vjerojatno dosta bolje od bilo koje ugrađene u moderne laptope.

Očekivano je da je sa stražnje strane situacija potpuno drukčija i da imamo vrhunsku 108 MP kameru s odličnom širokokutnom i još dodatnom 5x telefoto kamerom. Da ne ulazimo previše u detalje oko tih kamera i analizu fotografija, reći ću samo da su fotografije negdje između Mi11 Ultre koja je ipak imala dosta bolje senzore i neusporedivo veću grbu na poleđini i 11T Pro modela s kojim ovaj uređaj naizgled dijeli isti 108 MP senzor. Kao što smo već nekoliko puta to objasnili, nije samo senzor zaslužan za dobru fotografiju jer ima dosta toga i u leći i samom procesoru.

S ovim vrlo skromnim iskustvom, čini nam se da je stražnji paket kamera dostojan top modela, ali naravno bilo bi potrebno dosta više vremena i različitih situacija da ju testiramo kako to inače radimo. Za sad možemo uz ovih par primjeraka fotografija samo spomenuti i da snima i 8k video, no nisam siguran jel’ on bliže onom na Mi11 Ultri s kojim smo ostali naprosto oduševljeni ili onom na 11T Pro modelu koji je ipak bio na nešto nižoj razini od Ultre.



Za kraj vam nećemo donijeti dojmove o autonomiji niti se pohvaliti kako smo ga napunili od 0-100% za deklariranih 15 minuta, što je zaista van svake pameti i još brže čak i od 11T Pro modela kojeg smo uspjeli napuniti za 19 minuta od 0-100%. Ali reći ćemo vam da smo ostali ugodno iznenađeni vrlo elegantnim pakiranjem. Već pri prvom otvaranju dočekat će vas poruka: “Ne postoji savršenstvo. Ali netko uvijek k njemu teži.”

Što reći? Da ne pričamo o tome kakvo je iskustvo iskutijejavanja ovog uređaja u odnosu na recimo najnoviji i najskuplji iPhone 13 Pro Max ili čak Galaxy Z Fold 3. U pakiranju ćete još pronaći i 120W punjač, USB-C kabel, zaštitnu maskicu i adapter za slušalice. Dosta toga više nego kod drugih proizvođača. Možete sve to vidjeti u sklopu video osvrta linkanog po završetku ovoga teksta.



S ovim smo došli do kraja našeg osvrta i ukoliko ste još uvijek s nama, mislim da s ovim zaključnim dijelom shvaćate kako je Mix 4 bio jedno predivno iskustvo kojeg rijetko kad viđamo u svijetu smartfona. Nagledali smo se i brzih i dobrih uređaja, s blještavim poleđinama i fantastičnim kamerama, ali ima tih nekih uređaja koji se jednostavno izdvajaju od svih ostalih na ovaj ili onaj način.

Rekao bih da među klasičnim smartfonima, ne uključujući moderne preklopne, postoji malo modela koji su ostavili ovako dobar dojam na mene kao Mix 4. Odličan je kao i svaki drugi smartfon, ali bome mi je i u jednu ruku drago što neće biti dostupan na našem tržištu jer bih vjerojatno bio lakši za koju tisućicu.