Android Recenzije Top recenzije

Samsung Galaxy S21 Ultra - Recenzija



Pomalo mi je nevjerojatno koliko je kontroverzi Samsung Galaxy S21 Ultra izazvao među tehnološki osviještenim dijelom populacije. I dok ga jedni smatraju najboljim Samsungom ikad, drugi ga pak smatraju najgorim. Primjerice, iznenađujuće mnogo njih je vrlo negativno dočekalo Samsungovu odluku izbacivanja proširive memorije iz svojih smartfona, baš kao i 2015. kad je to učinio posljednji put.

I mi smo imali podijeljene osjećaje, posebno uz djelomičnu implementaciju S-Pen olovke u S seriju. S jedne strane se veselimo što konačno ne moramo čekati pola godine na izlazak Notea, a s druge ne možemo se ne zapitati što će biti s tom serijom.



Dvije su moguće situacije. Prva je ona koju priželjkujemo, a ta je da se Note vrati kao ultimativan uređaj kakav je nekad bio, bolji u svakom pogledu od S serije, praktički bez ikakve konkurencije zbog toliko opširnih mogućnosti i s jedinim kompromisom u njegovoj veličini. Druga je nažalost izglednija, a ta je postupno gašenje Note serije.

No možda je sve ovo što je Samsung ponudio u S21 Ultri upravo ono najbolje što može i više nema mogućnosti u većoj mjeri diferencirati ove dvije serije. Nekako sumnjamo u to, a u konačnici po tom pitanju ne možemo puno napraviti. Nadamo se samo da Samsung prati kritike i želje kupaca, te će im na koncu i udovoljiti.

Bez obzira što se dogodi s Note linijom, S21 Ultra je vrhunski smartfon u kojeg je Samsung uložio velike napore, pogotovo u softverski dio. Kao i uvijek, donosi još bolji i svjetliji zaslon, snažniji procesor koji se ne bi trebao previše razlikovati od Snapdragona, koji je inače namijenjen američkoj verziji ovog uređaja, poboljšane kamere, ali i pregršt softverskih trikova i dosjetki s kojima smo se poigrali posljednjih 15-ak dana.

Punili smo ga i s nekoliko različitih punjača u nadi da ćemo pronaći jedan koji će ga puniti brže, jer svi već znamo da je Samsung iz prodajnog pakiranja ovog modela izbacio punjač.

Uz S seriju predstavljeni su i određeni hardverski dodatci koje ćemo tek testirati, a za sad vam donosimo detaljnu recenziju njihovog najboljeg “klasičnog” smartfona ikad proizvedenog.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

165.1 x 75.6 x 8.9 mm







Masa

227 grama







Zaslon

6,8″ Dynamic AMOLED 2X, 1440 x 3200, 515 ppi, 120 Hz, GGV, HDR10+











SoC

Exynos 2100







CPU

1x2.9 GHz Cortex-X1, 3x2.80 GHz Cortex-A78, 4x2.2 GHz Cortex-A55







RAM

12/16 GB







Interna memorija

128, 256, 512 GB







Micro SD

Ne







Otpornost na vodu

Da, IP68







Brzo/Bežično/reverzibilno punjenje

Da/Da/Da







OS

Android 11/OneUI 3.1







Kamere

108 MP, f/1.8, 1/1.33″, 10 MP 3x zoom, 10MP 10x zoom, Ultraširokokutna 12 MP, TOF 3D, 8K video







Prednja kamera

40 MP, f/2.2, 26mm, 4K 30/60 fps







Baterija

5000 mAh







Cijena








Ustupio

Samsung Hrvatska









PREDNOSTI

NEDOSTACI










Najbolji zaslon na tržištu

Punjač ne dolazi u prodajnom pakiranju







Izvrsna kamera

Nema proširivu memoriju







Izvrsni stereo zvučnici

Brzo punjenje je moglo biti i brže







Odličan čitač otisaka prstiju najnovije generacije

Visoka cijena







Podrška za 5G i WiFi 6E








Podrška za S-Pen olovku








Dobra autonomija








Dizajn, kućište i ergonomija


Naš primjerak došao je u vrlo elegantnoj mat crnoj izvedbi. Dostupna je još u bijeloj, smeđoj, sivoj i modroj boji, a sve osim crne i bijele imaju svojevrstan karbonski uzorak na kameri. Samo su bijela i crna ostale bez njega. Nismo sigurni za ostale izvedbe, ali naša mat crna se ne packa i to smo dočekali s oduševljenjem, barem dok imate suhe ruke, naravno.

Doduše, upravo u takvom slučaju sa suhim rukama, njegove oble konture djeluju poput sapuna i trebat ćete biti vrlo oprezni da vam ne ispadne. Uvijek ga možete staviti u zaštitnu maskicu, a Samsung nudi vrlo pristojna rješenja, od kojih je nama u oko upala ona koja u sebi ima S-Pen. Nismo je uspjeli isprobati, ali koliko vidimo po fotografijama, olovka se smjestila uz lijevi bok uređaja koji je ostao ogoljen od bilo kakvih tipki i utora.



Tipke su na pravoj strani još od prethodnika Galaxy S20 Ultra, taman na dohvat palca. Ne bih imao ništa protiv da su smještene malo niže, ali nećemo prigovarati jer su konačno došli na ono što smo godinama prigovarali. Ima i fantastične stereo zvučnike, jedan smješten na dnu kućišta pokraj USB-C utora, a drugi je toliko lijepo zamaskiran u slušalicu da ga se jedva primijeti. Cijeli taj gornji dio uređaja je taman toliko zaobljen da ne stvara iritaciju čak niti za vrijeme dužih razgovora.

I sam zaslon je osjetno manje zaobljen iz godine u godinu. Tek suptilo da bi se dobio jedan vrlo elegantan dojam, ali niti blizu kao što je to bilo u prijašnjim modelima. Ovu odluku toplo pozdravljamo i smatramo da je Samsung došao taman do tog dijela zakrivljenosti da uređaj izgleda prekrasno, a da pritom nije toliko podložan oštećenjima.

Kad smo već kod oštećenja, treba spomenuti i da je zaslon zaštićen Gorilla Glass Victusom, baš kao i Note 20 Ultra. Nema puno takvih na tržištu, a novi Victus se po svim testovima pokazao kao osjetno bolja zaštita u slučaju pada, u odnosu na prethodne inačice.



Poleđina je također prekrivena staklom iako ne Victusom kao zaslon. Tu ćemo pronaći i nikad veći model kamere. Poveći je i nisam siguran postoje li smartfoni koji imaju veću grbu od njega. Svejedno, vizualno mi je prihvatljiva, ali o tome nećemo previše diskutirati. Zbog nje se klacka po stolu, no ne nužno dok tipkate, ali definitivno prilikom navigiranja kroz izbornike uređaja i u sličnim situacijama. Treba napomenuti da će zaštitna maskica ovo klackanje u pravilu neutralizirati.

Cijeli uređaj je pomalo debeljuškast, barem takav dojam ostavlja u ruci, a i na stolu dok ga gledate s boka jer je dobrano izdignut zbog spomenute grbe. Razlog nešto debljem kućištu leži u bateriji kapaciteta 5000 mAh koju toplo pozdravljamo i rado ćemo žrtvovati koji milimetar debljine za dulju autonomiju. Zbog nje također nije niti pretjerano lagan i na vaganju mjeri 227 grama. Imali smo i težih uređaja na testu, tako da ovo i nije tako strašno.



Imamo i novi 3D skener, ne lica već otiska prstiju. Riječ je o drugoj generaciji Qualcommovog čitača skrivenog ispod samog zaslona, koji je ovoga puta čak 70% veći od onog na prethodniku. Možda vam se ovo ne čini puno veće, ali uzmite u obzir da je prošli čitač bio 4x9 mm veličine, a ovaj je kvadratnog oblika i mjeri po 8 mm sa svake strane. Ne samo to, 50% je i brži od prethodnika, a ovo je promjena koja je dobrodošla i osjeti se. Smatramo da je najbolji čitač otiska prstiju ugrađen ispod zaslona uopće.

Na vrhu zaslona još jednu generaciju gledat ćemo malu rupicu za kameru, a ako je suditi po glasinama, ova bi mogla biti posljednja, baš kao što je prošla generacija bila posljednja koja je imala proširivu memoriju.

Zaslon


Nova generacija Galaxyja - nova generacija zaslona. Samsung svakih pola godine predstavi novi uređaj s još boljim zaslonom i uvijek se pitamo kako mu to uspjeva? Ali ne da je zaslon minimalno bolji pa imamo jedva primjetne promjene na bolje, već su zaista vidljive.



Prošle godine dobili smo 120 Hz stopu osvježvanja i u izborniku ste imali dvije opcije. Prva je bila 60 Hz, a druga 120 Hz. S Noteom 20 Ultra Samsung je odlučio da nam 120 Hz ne treba uvijek i tu je potpuno u pravu. Kad gledamo statičnu fotografiju na zaslonu ne treba nam teoretski više od 1 Hz, dok god ne odlučimo s njom nešto uraditi. Tako je uveden adaptivna stopa osvježavanja koja je zapravo još uvijek daleko od savršenog, ali to nećete primijetiti u ovom trenutku.

Ovisno o tome što se prikazuje na zaslonu, softver određuje kolika će biti stopa osvježavanja. Tako, primjerice, ako gledate video koji se vrti u 25 fps-a, on bi trebao prilagoditi odaziv zaslona prikazu videa. Isto vrijedi i za igrice, fotografije ili listanje naše duge recenzije dok ne dođete do kraja.

Prostora za poboljšanje ima i Samsung bi tu stopu osvježavanja mogao još bolje prilagoditi, ne nužno prikazu jer je on već sad fantastičan, već štednji energije. U uvjetima kad je svjetlina zaslona spuštena vrlo nisko, zaslon se zaključa na 120 Hz, što izaziva veću potrošnju baterije nego što bi ona trebala biti. Ali ne radi to samo Samsung već i mnogi drugi proizvođači smartfona. Trik bi bio u korištenju varijabilne stope osvježavanja zaslona, odnosno adaptivne kako ju Samsung naziva, u svim uvjetima osvjetljenja, a ne samo u određenim.

No, to vas ne bi trebalo ni najmanje zamarati jer je potrošnja u takvim uvjetima toliko mala da to nećete osjetiti. Čak i uz sve navedeno, S21 Ultra je dobio osjetno štedljiviji zaslon nego prethodni modeli. Tako je pri maksimalnom osvjetljenju osjetno svjetliji od lanjskog S20 Ultra, a istovremeno je štedljiviji.

Imamo još jednu promjenu, a ta je vezana uz korištenje 120 Hz stope osvježavanja, ovoga puta uz maksimalnu rezoluciju zaslona. Tako sad konačno ne moramo birati između iznimno visoke oštrine i visoke stope osvježavanja. Prisjetimo se, S20 Ultra i Note 20 Ultra su vam na izbor ponudili ili visoku stopu osvježavanja ili visoku rezoluciju, i niste mogli imati oboje istovremeno.

Uz sve navedeno, promjena je stigla i u vidu Wacomovog digitizera, odnosno posebnog hardvera koji je do sad bio rezerviran isključivo za Note seriju. Zahvaljujući njemu, tako sad i na S21 Ultri možete koristiti S-Pen. U slučaju da imate bilo koju olovku koja je došla uz Note seriju, najnormalnije će raditi u na Galaxyju S21 Ultri, no iskustvo korištenja nije potpuno identično.

Iako S21 Ultra može prepoznati Bluetooth naredbe koje dobiva prilikom pritiska gumba na olovčici, njegova olovka neće imati takav gumb. Problem leži u tome što se ona nema gdje puniti niti spremiti u kućište uređaja. Ne dolazi standardno u pakiranju već morate kupiti posebnu masku koja ju sadrži. Iako ovo nije potpuna zamjena za Note seriju, vjerujem da bi mnogima mogla biti od koristi. Možda vam olovka ne treba baš svaki dan, već samo za povremeno potpisivanje dokumenata, a ako ju baš morate imati, možete ju ponijeti sa sobom u toj zaštitnoj maskici.

Već smo spomenuli da je zaslon S21 Ultre svjetliji od onog na prethodniku, ali nismo spomenuli da u određenim trenutcima kad je potrebno, zaslon može zasjati s 1500 nita. To doduše nije dostupno korisnicima na izbor, već samo prilikom uključene automatske svjetline. Svi proizvođači smartfona već duže vrijeme koriste takav načun jer bi korištenje zaslona na ovako visokom osvjetljenju konstantno uzrokovalo velike probleme i prijevremeni burn in efekt. Svejedno, čak i kad isključite automatsko osvjetljenje i pojačate svjetlinu do kraja, bit će dovoljno za korištenje čak i pod izravnim udarom sunca.

Hardver i performanse


Exynos procesori su usvojoj povijesti imali svojih uspona i padova, a trenutno bismo mogli reći da su u fazi uspona. Bili su dugo u padu, toliko da su se prošle godine diljem Europe pisale peticije Samsungu zbog korištenja dva toliko različita procesora u istom uređaju.

Mi smo i prošle godine zaključili da prosječnog korisnika to ne bi trebalo previše zamarati jer neće primijetiti razliku u performansama kad su oba procesora zaista vrhunska. Ipak, Qualcommov se kroz vrijeme pokazao kao bolji u gotovo svakoj mogućoj situaciji, osim eventualno u prijemu signala, što smo potvrdili testirajući Snapdragon inačicu S20 FE modela. Najveći problem bio je s baterijom koja je jedostavno duže trajala s Qualcommovim procesorom, premda nije loša bila niti na Exynosu.

Ove godine Samsung je odlučio stati tome na kraj, doduše ne na način koji je većina priželjkivala, a to je da izađe s istim procesorom namijenjenim za naše i tržište preko bare, već s boljim Exynosom koji bi trebao biti ravnopravan Snapdragonu.

Riječ je o osmerojezgrenom procesoru kojem najsnažnija Cortex-X1 jezgra kuca na 2,9 GHz, a uz nju su tu još i 3 vrlo snažne Cortex-A78 jezgre na 2,8 GHz kao i četiri štedljive Cortex-A55 jezgre na 2,2 GHz. Grafički dio posla obavlja četrnaesterojezgreni Mali-G78.

Sličnu kombinaciju Kryo jezgri ima i Snapdragon, ali ispada da je Exynos dosta bolji, u određenim situacijama barem. Snapdragon pak u nekim drugim. Nevjerojatno je da na internetu već postoji toliko videa na ovu temu u kojoj ekipa uspoređuje dvije S21 Ultre s različitim procesorima i mjeri kako se ponašaju u određenim situacijama. Neki su čak toliko išli u krajnost da su manipulirali rezultatima, ali ih je revoltirana ekipa komentatora raskrinkala. Konkretan primjer dogodio se s Arunom, popularnim YouTuberom na kanalu Mr.WhoseTheBoss koji je falscificirao rezultate tako da je Qualcommov procesor ispao osjetno bolji, odnosno puno više nego što uistinu jest.



No, rekli smo još prošle godine da vas to ne bi trebalo zamarati, a ove godine još manje. Po većini testova, a i ovima koje smo mi proveli u našoj redakciji, Exynos 2100 je iznimno sposoban procesor i ne biste trebali imati prigovora na njega ni u kakvom scenariju korištenja.

Možda nije najsnažniji, ali to ćete eventualno primijetiti samo i isključivo u rezultatima benchmark testova. Ono što ćete više primijetiti je količina interne memorije koja je još uvijek zadržana na 128 GB, unatoč izbacivanju utora za memorijsku karticu. U početnom modelu smo očekivali 256 GB, kao i najveći mogući onaj od 1 TB, no to se nažalost nije dogodilo. Moguće da ćemo tako nešto dobiti s eventualnim Noteom 21 koji na našem tržištu dolazi s 256 GB u početnom modelu. Radne memorije baš kao i prošle godine imamo na pretek, čak 12 GB u početnom i 256 GB modelu, ali i 16 GB u onom najskupljem s 512 GB interne memorije.

S prijemom signala bio sam zadovoljan, iako imam osjećaj da je kod Notea 20 Ultra bio nešto bolji, ali ovo je samo subjektivan dojam. U svakom slučaju je dobar i tu ne biste smjeli imati prigovora baš kao niti na glasnoću slušalice koja je za Samsung poslovčino dobra.

Isto vrijedi i za stereo zvučnike koji su dovoljno glasni i lijepo posloženi tako da je pravi gušt gledati filmove i serije. Poželite li malo privatnosti, bit će potrebno posegnuti za nekim starijim USB-C ili Bluetooth slušalicama jer 3,5 mm utora za slušalice nema, a bome u kutiji nećete pronaći ni slušalice ni adapter za njih.

Utor za nanoSIM kartice, iako lišen podrške za microSD, i dalje ima mogućnost primiti dvije fizičke SIM kartice. Imate i mogućnost korištenja eSIM-a, ali u njegove sposobnosti se nismo imali prilike uvjeriti. Možda jednom kad ovu uslugu uvedu svi operateri.

Nema niti biometrije kad je u pitanju zaključavanje skeniranjem lica, ali barem čitač otiska prstiju radi odlično. Možete vi zaključati uređaj s vašim licem, ali u videu na dnu recenzije smo demonstrirali koliko je to lako zavarati običnom fotografijom.

Samsung je dodao i podršku za WiFi 6E, koji je još brži od WiFi 6 kakvog ima Note 20 Ultra. Nažalost, čak i uz tako napredan WiFi i moju gigabitnu vezu, A1 operater mi je isporučio router koji ne podržava internet kakvog plaćam, tako da vam ovo nisam uspio demonstrirati.

Softver i sučelje


OneUI 3.1 temeljen je na aktualnom Androidu 11 i donosi pristojan set promjena u odnosu na prijašnje verzije. U većinu njih su se mogli uvjeriti vlasnici novijih Galaxyja na koje je stigla 3.0 nadogradnja, pod uvjetom da su izašli prošle ili pretprošle godine.

Premda izgledom iznimno jednostavno, OneUI je jednako iznimno moćno sučelje i nudi široku paletu trikova i dosjetki, tako da imamo dosta promjena na bolj. Primjerice, sada je po zadanom uključena gesta za spuštanje trake s obavijestima povlačenjem prsta po zaslonu. Prije ste morali tu opciju omogućiti u postavkama zadanog launchera.

Jednom kad spustite traku s obavijestima, primijetit ćete i novu animaciju prilikom koje se pozadina posvijetli u odnosu na prijašnje verzije kad bi se zatamnila. Suptilna promjena, ali instantno sam osjetio da je nešto drukčije. Sučelje je puno sitnica koje niste sigurni kakve su, ali osjete se. Usput rečeno, ukoliko i vama smeta to što se pozadina posvijetli prilikom spuštanja trake s obavijestima, samo uključite tamni način i u tom slučaju će se zatamniti.

Vide se veće i manje kozmetičke promjene u svim segmentima sučelja, a nešto pažnje posvećeno je i aplikaciji za pozive. Nažalost ne i u smjeru poboljšanja T9 funkcije koja i nakon toliko godina ne prepoznaje unos imena i prezimena zajedno. Promjene su došle u obliku pozadina za pozive, u slučaju da vam zadana nije bila dovoljno dobra. Zanimljivo u svakom slučaju, iako nisam siguran kome će ovo biti od koristi.

columns="4"

Nešto su drukčije i kontrole za glasnoću, a vjerujem da je ovo i prvi put na Samsungu da one nisu smještene na gornji dio zaslona horizontalno, već su sad premještene vertikalno na desni bok zaslona odmah do tipki. Tako je to na većini drugih uređaja posljednjih par godina. Za razliku od prijašnje male strelice kao indikatora za više kontrola glasnoće, sada ostalim kontrolama pristupate na način da pritisnete fizičku tipku za podešavanje glasnoće (bilo koju), zatim prstom povučete zdesna nalijevo preko vizualne kontrole glasnoće i otvorit će se klasičan izbornik u kojem možete podesiti glasnoću alarma ili npr. medija.

Samsung je implementirao i razna rješenja vezana uz prikaz obavijesti, koja su inače stigla uz novi Android 11. Primjerice, nešto su drukčiji skočni prozorčići koji prikazuju novopristigle obavijesti pa tako imate jedan potpuno novi segment nazvan povijest obavijesti. Jednom kad ga uključite, unutar njega ćete moći pronaći koje ste obavijesti slučajno izbrisali, nešto što nam se svima znalo dogoditi tako da toplo pozdravljam ovu opciju.

columns="4"

Već sam spomenuo da je na početnom lijevom zaslonu sada Googleov feed s vijestima, koji bi vremenom trebao odlično pogađati upravo ono što vas zanima. Tako uostalom i svi Googleovi servisi funkcioniraju nakon što prikupe dovoljno podataka o vama. Ukoliko vam smeta, lako ga možete isključiti u potpunosti.

Poradilo se uvelike i na sigurnosti, ne samo s novim čitačem otiska prstiju, već i dozvolama vezanim uz razne aplikacije. Sjećate se kako ste prije imali samo dvije opcije kad bi vas aplikacija zatražila recimo dozvolu za korištenje lokacije i onda ste joj mogli dati dopuštenje da ju koristi uvijek ili nikad. No često niti jedna od te dvije opcije ne predstavlja ono što želite.
Tako je s vremenom došla treća opcija, dopusti korištenje lokacije samo za vrijeme dok koristite aplikaciju. Skratili su taj tekst na tri riječi koje uvijek zaboravim na hrvatskom, ali to je puni prijevod. I ovo je zadovoljilo većinu ljudi koji su se na ovaj način osjećali sigurnima.

Ali primjerice prilikom korištenja Facebooka, on vas to pita bez ikakvog razloga. K’o grom iz vedra neba dok gledate fotke rođaka koji pije brusnicu u kafiću u nekoj od susjednih zemalja. Što napraviti u tom slučaju? Očito da mu ne želite dopustiti da ima pristup vašoj aplikaciji kad god vi gledate fotografije rođaka, jer što će mu vaša lokacija u tom trenutku uopće?
E sad je uz opciju "odbij" koja će tu očito uvijek biti, opcija “uvijek dozvoli” zamijenjena opcijom “dozvoli za vrijeme korištenja aplikacije”, a dodana je još jedna “dopusti korištenje lokacije samo ovaj put”. To znači da će samo sad aplikacija dobiti pristup lokaciji, ali ne i za pola sata kad ponovno uđete u nju, pa čak niti nakon minute ukoliko ju u tom roku isključite.

columns="4"

Prije dvije godine napravili smo jedan sažeti vodič kroz razne mogućnosti koje nudi Samsungov OneUI, vjerojatno u prvoj inačici. Video je trajao pola sata. Nisam 100% siguran, ali s pretpostavkom da sve te opcije koje je onda nudio, nudi i danas, smatram da imam materijala napraviti novi video od pola sata. Ne kažem da ću ga snimiti, jer zahtjeva dosta vremena za pripremu i testiranja, ali samo vam hoću reći koliko je tih mogućnosti kojih se u ovoj recenziji nismo uopće dotakli.

Štoviše, cijeli dio sučelja iznimno važan za jedan ovakav uređaj nije uopće spomenut u ovom dijelu recenzije. Naravno, riječ je o svim mogućim funkcijama koje S-Pen nudi. Kroz kratko vrijeme s Galaxyjem S21 Ultra, nisam pronašao niti jednu Note funkciju da mi nedostaje. Ne kažem da ih nema, ali nisam primijetio ništa što bi mi falilo. Pretpostavka je da je Samsung sve funkcije Note serije prenio na S seriju, a realno ni ne vidim niti razloga zašto bi S seriju ogolio za određeni softverski dio.

Ne treba zaboraviti niti na jedan potpuno novi segment koji dolazi s novim Galaxyjima, a taj je vezan uz Smart Things ekosustav. Ovaj komad softvera već duže vrijeme postoji, samo ga je rijetko tko koristio. Ove godine nas je zaintrigirao jer je Samsung najavio da ćete uz pomoć S21 Ultre moći otključati svoj novi auto, stan, kuću… Shvaćate poantu. Naravno da ćemo isprobati ovu tehnologiju jednom kad nam bude dostupna.

columns="4"

Predstavljeni su i novi hardverski uređaji nazvani SmartTags, a to su ništa drugo nego pametni trackeri koji u sebi sadržavaju jednu klasičnu dugmastu bateriju dovoljnu za godinu dana. Ti uređaji će komunicirati putem UWB i BLE tehnologije s drugim Galaxyjima i time zabilježiti lokaciju. Slično kao što to danas rade i vaše slušalice ili neki drugi Samsungovi uređaji.
Koliko će to dobro funkcionirati, saznat ćemo uskoro.

Previše je stvari vezanih uz sučelje da bi ih sve popisali tako da ćemo ovaj dio završiti sljedećom rečenicom. Samsungovo sučelje radi odlično i nudi gotovo sve što bi iznimno zahtjevan korisnik poželio.

Kamere


Ogromna grba i enormnih 108 MP zvuči kao lanjska priča, ali Samsungova kamera ima novo ruho. Nekima se sviđa, nekima ne. Izgleda skladnije nego ono prošle godine, ali to je definitivno subjektivan dojam. Objektivno, ovo su jedne od najboljih kamera u smartfonima koje ćete danas pronaći, vjerojatno u nekim uvjetima i najbolje. S21 Ultra smo usporedili s Huaweijem Mate 40 Pro, kojeg trenutno smatramo najboljim što Huawei kao najljući konkurent nudi. I situacija je bila vrlo zanimljiva. Ukoliko poželite, pogledajte video analizu ovdje.

Iako je i S20 Ultra donijela 108 MP kameru, Samsung tvrdi da je ovdje riječ o potpuno novom senzoru, i to osjetno boljem. U osjetno bolji hardver se nismo nužno uvjerili, ali postoje situacije u kojima smatramo da je softver odradio bolji posao. Tako se iza tih 108 MP krije poboljšan 1/1,33" senzor s nešto širom lećom, ekvivalent 24 u odnosu na 26 mm.



Hardverski se osjeti promjena na ultraširokokutnoj kameri koja sada konačno dolazi s autofokusom. I dalje je iznimno široka i sposobna je uhvatiti odlične fotografije. Nažalost, do posljednjeg dana bili smo zakinuti za mogućnost autofokusa koja je došla s nadogradnjom softvera. Naime, imali smo mogućnost autofokusa samo prilikom fotografiranja u macro načinu rada tako da nismo baš iskoristili puni potencijal ove kamere koja nas je unatoč tome ugodno iznenadila.

U dnevnim uvjetima i hvatajući 108 MP fotografije primijetio sam da Samsung ima dosta prostora za napredak. I dalje je nevjerojatno koliko detalja jedan smartfon može uhvatiti, ali smatramo da bi uz par softverskih trikova kakve koriste neki konkurenti, mogao uhvatiti i dosta više. Svejedno, na tržištu je tek par uređaja koji će više detalja u dobrim uvjetima uhvatiti od S21 Ultre, tako da nema razloga za brigu.

Odličan je i dinamički raspon, s prepoznatljivim Samsungovim izgledom koji je iz godine u godinu sve manje izražen. To je onaj po kojem među 10 fotografija smartfona odmah primijetite koja je Samsungova. Nije to loše, jer fotke su realno iz godine u godinu sve bolje i bolje.



Najveća promjena zabilježena je u noćnom načinu fotografiranja koji je po našem iskustvu za klasu bolji od prethodnika. Štoviše, u svega dvije sekunde u stanju je uhvatiti fantastične noćne fotografije za jedan smartfon. Daleko od toga, one imaju svojevrstan HDR efekt, vidi se jasno da je noćni način u pitanju kad god na sceni imamo velike raspone svjetline. Primjerice, osvjetljenu ulicu i noćno nebo. Cijela fotografija izgleda fino ispeglana, kao da Samsung u te dvije sekunde analizira koji dijelovi su statični, a koji pomični, koje smije popeglati da se ne izgube detalji, a koje treba izoštriti. Neću se žaliti previše jer smatram da će većina biti zadovoljna s ovim rezultatima.

Upravo toj većini savjetujem i da ostavi uključen tzv. Scene optimizer, to je mali žuti kružić u gornjem desnom kutu tražila kamere. Upravo on će u noći prepoznati da vam treba noćni način i ponuditi vam ga, tako da ga svakako prihvatite u takvom slučaju. U protivnom, fotografija će rezultirati s iznenađujuće puno šuma u uvjetima lošeg osvjetljenja. Jasno je da to tako mora biti, ali imam osjećaj da ga je dosta više nego bi ga trebalo biti.

Ultraširokokutna kamera nije baš od velike koristi u takivm situacijama, eventualno ako joj pripomognete s noćnim načinom, i tad će ipak biti pristojna. No na telefoto nemojte računati jer Samsung u ovim situacijama, baš kao i većina drugih proizvođača, koristi samo primarni senzor i tada digitalno uveća fotografiju.



Šteta, jer ovoga puta imamo čak dvije optički stabilizirane 10 MP telefoto kamere, jednu sposobnu 3x optički uvećati fotografiju i drugu 10x. Obje s relativno malim senzorima u usporedbi s primarnim. Ovakav sustav telefoto kamera vidjeli smo i na Huaweiju P40 Pro Plus, a pokazao se kao vrlo efikasan. 3x telefoto kamera poslužit će za sve predmete koji nisu na pretjerano velikoj udaljenosti, a 10x za sve one koji su ipak dovoljno daleko da im se niti fizički ne možete približiti. Ultra je zadržala tzv. SpaceZoom tehnologiju koja vjerojatno kombinira 108 MP primarni senzor i 10x optički kako bi uhvatila fotografije uvećanja sve to 100x.

Isto kao i prošle godine, ne preporučujemo korištenje 100x uvećanja za bilo što osim eventualno istraživanje tehnologije, ali unatoč tome imamo par iznenađenja. Stabilizacija toliko uvećane slike radi na jedan novi, ostjeno bolji način. Nije savršena jer ukoliko želite kadar pomaknuti tek mrvicu u jednu ili drugu stranu, stabilizacija će to uvelike kompenzirati i takvi precizni pomaci bit će vrlo teški. Svejedno, uz malo prakse, moći ćete se zadržati dovoljno dugo i mirno na željenom motivu da ga uhvatite, barem otprilike onako kako ste željeli. Fotografije uhvaćene s 30x uvećanjem su osjetno niže kvalitete u apsolutno svakom mogućem smislu, ne samo po količini detalja, ali su i dalje na granici iskoristivih za društvene mreže. Rekao bih bolje nego prošle godine, ali nisam pri ruci imao lanjsku Ultru da ih direktno usporedim.



Poboljšana je i selfie kamera koja je zadržala 40 MP kao i prošle godine. Nisam siguran je li nužno poboljšan senzor, ali u svakom slučaju voljeli bismo vidjeti širi kut fotografiranja, nešto kao što to ima Huawei Mate 40 Pro. Fotografije su zadovoljavajuće, barem ukoliko nas pitate. Ništa senzacionalno i neviđeno, ali dostojno ovakvog uređaja.

Senzacionalna je bila mogućnost snimanja videa u 8K rezoluciji koja nije pretjerano napredovala u posljednjih godinu dana. Istina, činilo se kao da je nešto porađeno na stabilizaciji slike još s Noteom 20 Ultra, ali ne vidim takvih poboljšanja i ovoga puta. Moguće je da je Samsung zadržao sve isto u nedostatku još snažnijih procesora i senzora, koji bi donijeli neki osjetni pomak. U svakom slučaju zgodno je imati i ovu opciju u slučaju da nešto želite uhvatiti s velikom količinom detalja. Mi smo se većinom držali odličnog 4K snimanja, jednog od najboljih u svijetu Androida. Zanimljivo je promatrati napredak tih svih algoritama i kako jednim ovakvim uređajem kojeg uvijek nosite u džepu možete snimiti vrlo kvalitetne video zapise. Naravno, pod uvjetom da imate dovoljno svjetla. Ali to je tako čak i s neusporedivo skupljim profesionalnim kamerama. Bez obzira koliko ova tehnologija napredovala u posljednjih 10-ak godina, istreniranom oku jasno je što je snimljeno smartfonom, a što profesionalnom kamerom, no iz godine u godinu sve teže.



Samsung je s ovim uređajem priredio i još jedan set softverskih trikova i načina snimanja. Poboljšan je Single Take, način fotografiranja i snimanja koji jednim dodirom na okidač odjednom hvata sa svim kamerama sve što može, uključujući i fotografije i videe. To bi otprilike bio opis ovakvog načina. Novost je Directors View način snimanja videa prilikom kojeg imate pregled kako će video izgledati ukoliko ga poželite uhvatiti širokokutnom, primarnom i telefotokamerom, s mogućnošću prebacivanja između kamera, odnosno načina snimanja. I dalje nismo sigurni za koga su ove opcije namijenjene, ali jesmo da će se biti onih koji će ih pronaći zgodnima. Unutar tog Directors Viewa omogućeno vam je snimanje s prednjom i stražnjom kamerom istovremeno. Tako ćete na snimci dobiti sliku u slici, najsličnije starim Sony Trinitron televizorima koji su imali mogućnost prikaza dva televizijska programa od jednom. Cilj bi bio snimiti nešto stražnjom kamerom i pritom zabilježiti vašu reakciju na to što se događa. Sličnu funkciju imaju i mnogi drugi smartfoni već neko vrijeme, ali čini se da je na Samsungu ona baš odjeknula među influencerima.

Iskustvo fotografiranja i snimanja sa Samsungovim modelima je vrlo ugodno. Teško je pronaći točan opis među riječima, ali jednostavno je sve na svom mjestu. U konačnici postoje uređaji koji će u određenim uvjetima uhvatiti bolje videe i fotografije od ovog, ali S21 Ultra je definitivno u samom vrhu i ne postoji smartfon koji će napraviti apsolutno sve bolje od njega, tek pokoju pojedinačnu radnju.

Baterija


Lanjski S20 Ultra je na oduševljenje mnogih donio ogromnu bateriju kapaciteta 5000 mAh. Na našem testu pokazala se kao vrlo dobra, ali ne nužno koliko smo očekivali s obzirom na kapacitet. Prigovorili smo joj svega 25W punjač kojem j trebalo vremena da napuni toliku bateriju. Samsung je tome odlučio stati na kraj i više nije Android proizvođač smartfona koji isporučuje najslabije punjače na tržištu. Jednostavno ih više ne isporučuje zajedno s uređajem.

Svi znamo za taj negativni trend kojem se i sam Samsung Appleu rugao prije nekoliko mjeseci. Doduše, ne toliko trendu koliko Appleu samom. Ali kako to obično biva, rugala se sova sjenici i po ko zna koji put, Samsung je odlučio kopirati Apple. Ovoga puta u vrlo ekološkom modelu zarade. Tako je nakon izbacivanja izmjenjive baterije, 3,5 mm izlaza za slušalice, proširive memorije i tko zna još čega sve ne, odlučio kopirati pakiranje iPhonea i maknuti i punjač, i adapter, i slušalice. Istina, još uvijek dobivate kabel, iako mi iskreno nije jasno zašto, ali neću se žaliti.

Sve bi to bilo još ok da smo imali 2-3 godine iznimno brzih punjača pa da ih imamo po par u arsenalu, ali primjera radi, moj prethodni uređaj je Note 9 i ja imam stari 15W punjač. Takav bi slučaj bio i da prelazim s Galaxyja S10. Usporedbe radi, Huawei je u toj godini isporučivao 40W punjače, a Xiaomi je prošle godine izbacio smartfon koji se uz pomoć 120W punjača puni od 0-100% za 20 minuta.

Samsung računa da među kupcima ima dovoljno njih kojima ovo neće predstavljati problem jer smartfone ionako pune samo i isključivo preko noći, a 5000 mAh bi trebalo poslužiti čak i nešto zahtjevnije korisnike. I u pravu je. Teoretski bi trebala poslužiti. Mene je poslužila praktički svaki dan bez problema, osim kad sam koristio hotspot nekoliko sati. Tada mi je u večernjim satima zatrebao punjač.

Ukoliko spadate u ekipu koja nema odgovarajući punjač ili jednostavno želi kupiti novi, topao savjet bio bi Huaweijev 65W punjač koji brzo puni sve smartfone na koje sam naišao do sad, a naišao sam na dosta njih. Košta svega 300 kn, a za te novce ste sigurno mirni sljedećih par godina. Samsungu će uz njega trebati otprilike malo više od 70 minuta da dođe od 0-100%, a za 30 minuta doći će do malo više od 50%. Nije strašno, ali u 2021. godini od Samsunga smo očekivali više.

Usporedbe radi, baterija S21 Ultre mi traje oko 15-20% duže od baterije S20 Ultre, a kako u Samsungu tvrde, smartfon uči vaše navike i baterija bi trebala trajati osjetno duže već nakon 2-3 tjedna korištenja. Treba biti i oprezan s tim agresivnim načinima štednje baterije jer bi u određenim slučajevima mogli ostati zakinuti za obavijesti aplikacija. Ovo posebno vrijedi za sve aplikacije iz Facebookove palete jer one vole biti uključene i pratiti što se događa na i oko uređaja apsolutno cijelo vrijeme. No jednom kad sve podesite kako treba, više ne biste trebali imati baš nikakvih problema.

Drago mi je da je Samsung povećao kapacitet baterije još prošle godine i volio bih kad bi eventualni Note 21 Ultra imao i još veći, kao i ono 65W punjenje o kojem se šuškalo. A možda postoji nada da i Samsung softverski vremenom omogući brže punjenje S21 Ultre, jer hardverski bi to svakako trebao moći podnijeti.

Zaključak


S21 Ultra ostavila nas je podijeljenih mišljenja. S jedne strane to je u mnogočemu najbolji uređaj kojeg smo do sad isprobali. Ima fantastičan zaslon koji sam po sebi može biti razlog za kupnju ovog uređaja jer je zaista toliko dobar. Možda će dio Note korisnika poželjeti preći na S seriju sad kad i ona ima podršku za S-Pen, štoviše, upravo sam ja jedan od njih. Dizajn koji se ne packa je ono što uvijek cijenimo kod smartfona, a nove tehnologije izrade zaštitnih stakala ulijevaju nadu i nama koji izbjegavamo korištenje maskica.

Samsung se po svemu sudeći žestoko potrudio oko Exynosa i toplo se nadam da će iduće godine već Amerikanci poželjeti da njihov uređaj nije na Snapdragonu nego upravo na Exynosu, jer to bi potaknulo cijelokupni razvoj tržišta. Ove godine čine se izjednačeni. U nekim stavkama je bolji Exynos, a u drugim pak Qualcomm. Po mom iskustvu, Exynos ima bolji prijem signala u Zagrebu (ne mogu suditi za ostala područja), tako da je meni ujedno i drago što naši primjerci dolaze s njim. Kamere su fantastične, bez obzira što možda nisu najbolje. Konačno i ultraširokokutna kamera ima autofokus, a iduće čemu ću se veseliti je širi kut snimanja selfija ili barem skrivenoj selfie kameri ispod zaslona.



S druge strane, Samsung se najsporije puni od svih smartfona poznatijih proizvođača, izuzev iPhonea, a uz to u pakiranju više ne dobivate niti punjač niti slušalice. O adapteru za slušalice da ne pričam, a i ako slučajno poželite naći onaj koji odgovara baš točno ovom modelu, svakako mi javite. Naravno, imate mogućnost zasebno kupiti ga kao i slušalice, što iziskuje dodatne troškove, ali je zato S21 Ultra u odnosu na prethodnika u startu jeftiniji za 900 kuna. Iznos za koji ćete si priuštiti punjač i neku pristojnu maskicu, no ne i Samsungove Galaxy Buds Pro slušalice. Utjeha je što ćete sve to kupiti ove godine i vjerojatno ponovno tek za naredne dvije do tri, kad i novi smartfon jer će vjerojatno tada doći još brži punjači i još bolje slušalice.

Unatoč ovih par negativnosti, smatram da je Samsung Galaxy S21 Ultra jedan od najboljih smartfona koje trenutno možete kupiti. Nije savršen i definitivno nije za svakoga, ali to mu niti nije cilj. On je najbolje što Samsung pruža najzahtjevnijim korisnicima, osim ako niste u Apple taboru. No, s obzirom da postoje i oni koji se nisu zavjetovali na doživotnu vjernost jednom brandu, upravo pripremamo izravnu uspredbu Galaxyja S21 Ultra s iPhoneom 12 Pro Max i Huaweijem Mate 40 Pro.

Najbolju ponudu Samsung mobitela potražite u Mobisu.

Video recenzija