Huawei P40 Pro Plus - Recenzija



Suprotno prvotnom očekivanju, Huawei P40 Pro Plus u odnosu na "obični" Huawei P40 Pro nije narastao niti milimetra, kako u visinu i širinu, tako i u debljinu. Ipak, osjetno je teži, pogotovo kad ih imate prilike usporediti jednog pokraj drugog. Nema veću bateriju, a što je bila prva pomisao jer obično veća baterija najviše pridonosi povećanoj masi uređaja, već ima snažniju kameru i snažnije bežično brže punjenje, upakirano u keramičko kućište. Te tri stavke koštale su Plus model dodatnih 17 grama.

Nakon 4 tjedna što ga koristim, mogu samo reći da sam se priviknuo i sad mi je neobično koliko je obični P40 Pro model zapravo lagan.

columns="4"

Naizgled, promjene su suptilne, daleko od onih koje je Samsung napravio s Ultrom u odnosu na S20+. Procesor je ostao isti, količina RAM-a i mogućnosti primarne kamere također. Imamo jednako sposobnu selfie kameru, zaslon iste rezolucije, stope osvježavanja i dijagonale.

Svejedno, maska P40 Pro modela tek toliko neće odgovarati P40 Pro+, jer ipak je riječ o nešto malo drukčijem uređaju, boljem u nekoliko ključnih stavki zbog kojih biste ga možda voljeli uzeti u odnosu na povoljniji model.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

158,2 x 72,6 x 9 mm







Masa

226 grama







Zaslon

OLED 6,58" 1200x2640, 441 ppi, HDR10+, 90 Hz







SoC

Huawei Kirin 990







5G

Da







RAM

8 GB







Interna memorija

512 GB







Micro SD

Huawei NM standard







Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth 5.0, NFC, USB 3.0







Otporan na vodu

Da, IP68







Brzo, bežično/reverzibilno punjenje

40W/40W/27W







OS

Android 10







Kamera

50 MP 23 mm RYB OIS, 8 MP 3X optički zoom, 8 MP 10X optički zoom, 40 MP ultrawide







Prednja kamera

32 MP, IR, TOF, 3D za mapiranje lica







Baterija

4200 mAh







Cijena

9499,05 kuna







Ustupio

Huawei Hrvatska









PREDNOSTI

NEDOSTACI










Odličan 90 HZ OLED zaslon

Nema vanjske stereo zvučnike







Keramičko kućište i kvaliteta izrade

Nema 3,5 mm audio utor







Natprosječna autonomija

Ne dolazi serijski s Google aplikacijama







Superbrzo žično i bežično punjenje

VIsoka cijena







Kamera bez premca na tržištu








10X optički zoom








Vrhunski hardver i performanse








Dizajn, kućište i ergonomija


Razlike u P40 Pro i Pro Plus modelu su toliko suptilne da se i dan danas znam zabuniti i uzeti krivi model sa stola. Naravno, već pri kontaktu uočim razliku u masi. Keramička poleđina našeg primjerka je bijela i neusporedivo manje se packa od klasične staklene kakvu ima povoljniji model. Nisam siguran koliko je čvršća ili otpornija na padove i ogrebotine s obzirom da takva oštećenja na svu sreću nisam uspio pokupiti.

Grba u kojoj su smještene kamere je malo drukčija, ali osim ako nemate jedan uređaj pokraj drugog, teško da ćete primijetiti razliku. Ona se očituje u dodatnoj telefoto kameri koja ima mogućnost uhvatiti fotografije s 10X optičkim uvećanjem, a što je do prije koju godinu bilo nezamislivo vidjeti na ovakvim uređajima. Bilo je pokušaja spajanja kamere sa smartfonima, odnosno smartfona s kamerama, no sustav periskopa elegantno je riješio problem.

columns="4"

Neki će se sjetiti Samsung Galaxy Zooma predstavljenog 2013. godine, a to je jedan od rijetkih smartfona koji je imao mogućnost 10x optičkog uvećanja. Doduše, on je imao varijabilnu leću koja je mogla uhvatiti svaku stopu uvećanja od 1x do 10x, ali je i izgledao puno više kao digitalni fotoaparat nego kao smartfon.

Ovo je pak neka druga priča, modernija i tehnološki naprednija jer je mogućnost maksimalnog uvećanja zadržana na istom nivou, a istovremeno se nije narušio dizajn samog smartfona kao takvog, zbog čega i dalje izgleda normalno.

Tipke su zadržane na desnom boku, a utor za nano SIM karticu i proširivu memoriju na dnu uz USB-C, glavni mikrofon i zvučnik. Pomoćni mikrofon i infra-crveno na vrhu kućišta su blago dislocirani u odnosu na P40 Pro, što sam primijetio tek kad sam na uređaj pokušao staviti spomenutu masku. I dalje nemamo stereo zvučnike, što je velika šteta za jedan ovakav uređaj, a o izostanku 3,5 mm izlaza za slušalice smo dovoljno prigovora uputili posljednjih godina da se sad ne ponavljamo.

columns="4"

Prednja kamera je i dalje smještena u ogromnu pilulu, a uz nju su zadržani 3D skeneri koji služe za otključavanje uređaja putem prepoznavanja lica. Rade vrhunski i svakim danom me sve više iznenađuju kad me prepoznaju bez obzira nosim li naočale, jesam li u krevetu nagnut ili skriven dijelom jastukom. Pa čak je i taj kut pod kojim uspije uloviti lice fascinantan, a radi i kad je uređaj okrenut naopako.

Čitač otiska prstiju je isti kao i prije. Rekao bih da je ok, definitivno nije toliko dobar kao stari Huaweijevi kapacitivni čitači koji su najbolji od svih koje sam isprobao do sad, ali služi svrsi u slučaju da preko lica nosite zaštitnu medicinsku masku ili nešto slično.

Uređaj lijepo leži u ruci, a premda se zaslon prelijeva preko ruba, nisam imao previše slučajnih dodira. Tek povremeno kad bih čudno primio uređaj za vrijeme okidanja selfija ili u sličnoj situaciji.

columns="4"

Zaslon


Navodno, kažem navodno, je i zaslon novi. Samsungov AMOLED kako čujem. Nažalost, ovo nisam imao prilike provjeriti, ali sam ga detaljno usporedio s običnim P40 Pro i mogu reći da razlike ne vidim.

Možda prividno, ali nisam baš uvjeren u to. Svejedno, i dalje je vrhunski s visokom stopom osvježavanja koja je zadržana na 90Hz, dakle nije 120 na na Samsungu, ali je sasvim dobra.
Rezolucija je možda mogla biti viša, pogotovo uzmemo li u obzir cijenu uređaja, ali smatram da je i ovo dovoljno oštro jer na 6,58” i s rezolucijom od 1200 x 2640 piksela to rezultira s 440 ppi.

Kutovi vidljivosti, vidljivost na suncu, kontrast, sve je na vrhunskom nivou kako i priliči ovakvom uređaju. Ima i vrlo vjeran prikaz boja, pogotovo ukoliko u postavkama to tako odaberete. Generalno nemam prigovora na njega.

Hardver i performanse


I ovoga puta imamo isti osmerojezgreni Kirin 990 5G kao i na P40 Pro modelu. Dvije Cortex-A76 jezgre kucaju na taktu od 2,86 GHz i zadužene su za najzahtjevnije zadatke, još dvije A76 na taktu od 2,36 GHz su tu kao pripomoć, uz četiri štedljivije Cortex-A55 na taktu od 1,95 Ghz koje su tu za sve situacije kad ne radite ništa zahtjevno. Imamo i isti Mali G76 GPU, iznimno sposoban, ali i 8 GB RAM-a. Ništa od perverznih 12 ili 16 GB kakvima se diči konkurencija.

Ali zato je hardver poboljšan tamo gdje se najviše osjeti, a to je u količini interne memorije koja je podignuta na čak 512 GB u početnom i jedinom modelu za sad. Hoće li eventualno doći neka verzija s 1 TB, mislim da se u promilima mjere oni kojima je to u ovom trenutku potrebno, ali ako slučajno spadate u tu skupinu, memoriju uvijek možete proširiti Huaweijevim NM karticama. Nažalost, nije micro SD standard, ali barem je opcija tu.

Ovoga puta smo se više prilike imali pozabaviti s kvalitetom signala i sad definitivno možemo reći da je na vrlo visokoj razini, a što je i očekivano. 5G niti ovoga puta nismo uspjeli isprobati, bez obzira što smo posjetili određene lokacije na kojima bi kao trebao biti dostupan. Nama je ipak drago da je podržan kao podloga za budućnost koju možete i ne morate iskoristiti.

Slušalica je i dalje dovoljno glasna, čak u nekim situacijama i preglasna i na najnižoj postavci, a što bismo voljeli da se ispravi kroz koju nadogradnju. Imate i mogućnost korištenja eSIM kartica, ukoliko ih vaš operater podržava. Nama se još uvijek nitko nije javio za to, ali to vas i ne treba čuditi jer se primjerice A1 operater ne javlja ni kad prigovaramo na ultra brzi internet koji na 4G+ mreži doseže vrtoglavih 0,1 Mbps. Opravdanje je naravno nedostupno nekoliko dana dok sve ne proradi, a onda pitaju jel' sad sve ok?

O brzini rada sučelja i svega općenito ne treba previše riječi trošiti jer je na najvišoj mogućoj razini koju mobilna industrija nudi trenutno.

Softver i sučelje


Sve isto kao i na P40 Pro modelu. U startu i dalje nemamo podrške za Googleove servise, ali smo ih i ovaj put bez ikakvih problema instalirali pri prvom paljenju uređaja i nastavili ga normalno koristiti. Moram napomenuti da je u našem uredu još uvijek P40 Lite s instaliranim Googleovim servisima od prvog dana i oni i dalje rade čak i nakon svih nadogradnji koje je uređaj dobio. Ista je situacija i s P40 Pro modelom na kojeg smo instalirali Googleove servise.

Nažalost, upute koje smo složili za instalaciju Googleovih servisa više ne rade, a što je s druge strane bilo i očekivano. No to ne znači da ih i dalje ne možete instalirati, samo na drugi način. Naš savjet je da u kojem god trenutku krenuli instalirati Googleove servise da potražite aktualnu metodu za instalaciju. Doslovno je bio period od 2-3 dana kad to niste mogli napraviti i ponovno je došla nova metoda za instalaciju koja radi. Sve što treba je pažljivo pratiti upute korak po korak, bez preskakanja ili skraćivanja metode i to je to.



Ako se pak odlučite koristiti Huawei bez Googleovih servisa, znajte da je to i dalje potpuno funkcionalan uređaj, svakim danom sa sve više i više dostupnih aplikacija i raznih usluga. U ovom trenutku je najviše zakinut za sve aplikacije koje koriste Googleove mape poput Ubera ili sličnih. No i za to se već neko vrijeme sprema alternativno rješenje u suradnji s HERE mapama koje rade savršeno, čak nerijetko i puno bolje od Googleovih ukoliko tražite točnu adresu. U ovo sam se uvjerio previše puta kad bi me Google odveo i pola kilometra dalje od tražene adrese, a HERE mape pokazale točnu adresu u metar.

Ako su vam Googleove mape od presudnog značaja zbog ruta, prometa i sličnog, savjetujem da se prebacite na Waze koji je dostupan i na Huaweiju i koristi Googleove mape, a nudi još više opcija i trikova poput položaja kamera, nesreća, policije i mnogo sličnih situacija s kojima se susrećete u prometu. Naravno, ne savjetujemo da se uz nju vozite kao idioti, ali vam može pripomoći da bacite dodatan pogled na brzinomjer ili zaobiđete nevolju na cesti.



Sve klasične aplikacije koje koristite svakodnevno poput WhatsAppa, Vibera, Instagrama, Facebooka, TikToka, e-maila ili pak bankarskih aplikacija, dostupne su i na Huaweiju. Jedina bankarska aplikacija za koju znamo u ovom trenutku da još uvijek ne radi na Huaweiju je onda od HPB-a, ali i ona bi trebala doći uskoro. Sve je više i igrica dostupno u Huaweijevoj trgovini s aplikacijama, tako da je situacija svakim danom sve bolja i bolja.

Jedina aplikacija od svih Googleovih koja neće raditi čak i ako instalirate Google servise na Huawei je Google Pay. Hoće li s vremenom proraditi i ona ili nikad neće, ne znamo, ali znamo da Huawei priprema svoje alternativno rješenje koje bi trebalo raditi na istoj razini kao i Googleovo ili Appleovo primjerice.


Kamera


Najveća razlika u odnosu na obični P40 Pro očituje se u sposobnostima optičkog uvećanja, odnosno nešto drukčijim telefoto kamerema. Ključan detalj u ovom slučaju, jer na ovom uređaju nemamo više 12 MP kameru zaduženu za 5x optičko uvećanje, već dvije, obje 8 MP, jednu sposobnu 3x, a drugu 10x optički uvećati fotografiju.

Primarna kamera zadržana je na 50 MP, a riječ je o fantastičnom Huaweijevom RYB senzoru sposobnom uhvatiti vrhunske rezultate, bez obzira na svjetlosne uvjete. Već smo je toliko nahvalili da nema smisla ponavljati sve, samo ćemo reći da trenutno nema konkurencije kad je kvaliteta fotografija u pitanju.

columns="4"

Što se videa tiče, već smo spomenuli da se on na zadanom načinu snima s ultraširokokutnom kamerom, a koja je također prenesena iz povoljnijeg modela. Malo smo više ovoga puta testirali kvalitetu video zapisa i možemo reći da se napredak u odnosu na prijašnje modele dosta primijeti. S novom nadogradnjom softvera koja je nedavno stigla, nešto su realniji tonovi kože, iako cijela slika ima izražen HDR efekt, što će se nekima iznimno svidjeti, a neki će ipak poželjeti da je nešto realnija. Ovo nije problem samo Huaweija već dosta smartfona ima ovakav izgled, čak i najbolji u klasi, novi iPhone 11.

P40 Pro Plus u mogućnosti je snimiti i ultra super slow motion video. Možda ovo nije službeni naziv, ali teško je drukčije objasniti sposobnost snimanja u 7840 fps-a. Ukoliko nemate baš izrazito eksplozivan trenutak vrijedan bilježenja u ovakvom načinu, savjetujemo da odaberete neki “slabiji” slow motion jer će vam u protivnom kadar izgledati kao fotografija niske rezolucije. Kad biste mogli jednu sekundu snimiti u tih 7840 fps-a, ta sekunda bi u stvarnom vremenu trajala više od 4 minute. U prijevodu, to je usporenje od 256 puta, a snimljeno je u 720p rezoluciji.

columns="4"

I selfie kamera je dobila određena poboljšanja tako da su i fotografije uhvaćene njom sada realnijih tonova kože. Poboljšana je i kvaliteta snimljenog videa. I dalje se snima u maksimalnoj 4K rezoluciji pri 60 sličica u sekundi, a što je na najvišem rangu u mobilnoj industriji.

Niti ovdje nemamo mogućnost snimanja 6K ili 8K videa, ali realno za time nećemo trenutno žaliti. Stabilizacija slike je odlična. Kompenzacija podrhtavnja ruke za vrijeme vožnje u autu po neravnoj cesti izgleda kao da je video sniman uz pomoć stabilizatora.

Telefoto kamere usporedili smo s glavnim konkurentom u ovom svijetu, a to je svakako Samsung Galaxy S20 Ultra i sve što mogu reći jest da je Huawei otišao korak dalje. Sami znate koliko smo nahvalili Samsungove mogućnosti, a sad kad pogledamo kakve ima Huawei, realno je cijelu generaciju ispred.

columns="4"

I dalje ste relativno ograničeni na dobre vremenske uvjete i korištenje 100x uvećanja rezultirat će relativno lošim fotografijama, ali dok god se zadržite na optičkim mogućnostima kamere, a to su 3x ili 10x uvećanje, dobit ćete fantastične rezultate na čiju će kvalitetu najviše utjecati vremenski uvjeti.
Doslovno će vas smetati loša vidljivost u zraku ukoliko fotografirate određeni objekt udaljen nekoliko kilometara.

Mi smo je testirali do maksimuma koliko smo mogli i s vidikovca Vranskog jezera pokušali uhvatiti crkvu na otoku Arta Vela. To je građevina udaljena otprilike 7 km od stajališta.
Ako vam to nije dovoljno, fotografija televizijskog tornja na Sljemenu uhvaćena je s 22 km udaljenosti.

Rezultat možda nije kristalno čist i iskoristiv, ali ne sumnjamo da će kamere u smartfonima kroz koju godinu imati mogućnost uhvatiti i ovako nešto na neusporedivo višoj razini. Treba i realno pogledati, ove udaljenosti su zaista astronomske za jedan smartfon.

columns="4"

Dok se držite na 10x uvećanja, koliko je i maksimalno preporučeno za najbolju kvalitetu fotografije, i dalje ćete dobiti zapanjujuće rezultate. Usporedili smo ih kratko i sa spomenutim Samsungom S4 Zoom koji je izašao prije 7 godina i kad pogledate kako je u to vrijeme trebao izgledati smartfon da ima ovakve mogućnosti i kako izgleda danas, napredak je zaista nevjerojatan.

I da se razumijemo, niti ova kamera nije savršena i ima tu još dosta mjesta poboljšanju. Kvaliteta snimljenog zvuka u vrlo glasnim okruženjima nije bajna. Ima tu preizoštravanja i ružnog opadanja bokeha zbog vrlo malih leća koje se ne mogu usporediti s onima kakve koriste profesionalni fotoaparati. Ali za sve prosječne korisnike, ovakve fotografije su fantastične.

Kao mali test, za vrijeme snimanja jedne od svadbi, mladencima smo podvalili uređenu fotografiju uhvaćenu smartfonom i bliža rodbina je pohvalila kako su naši profesionalni fotoaparati ipak na puno višoj razini od mobitela. Nisu niti slutili da je uhvaćena sa 10X uvećanjem već su samo pretpostavili da je riječ o kameri jer smo bili vrlo daleko.

columns="4"

Baterija


Isti kapacitet baterije kao i u P40 Pro, 4200 mAh, pokazao se dostatnim za svakodnevnu upotrebu bez većih problema. Štoviše, nerijetko bih sat punio tek u jutarnjim satima za vrijeme tuširanja i spremanja za teren.

U tih 30-ak minuta napunio bih ga od 15 do otprilike 80%, a što bi mi bilo sasvim dovoljno za dnevnu rutinu. Bilo je nekoliko dana da sam ga morao u večernjim satima malo nadopuniti, ali svega nekoliko minuta na punjaču bilo bi dovoljno za večernji izlazak ili slično.

columns="4"

Ukoliko kupite P40 Pro Plus u prednarudžbi, na poklon ćete dobiti i Huaweijev 40W super brzi bežični punjač, a koji ga puni gotovo istom brzinom kao i priloženi 40W žični punjač. Razlika u brzini punjenja je minimalna, a što je iznenađujuće za bežični punjač.
Ostao sam oduševljen s njime jer ne samo što brzo puni ovaj uređaj, brzo puni i običan P40 Pro, doduše ne na 40 već na 27W, ali što je također dovoljno brzo. Isto tako sam ga isprobao i s nekim drugim uređajima, primjerice mojim Noteom 9, a koji se punio maksimalnom brzinom koju on podržava, tako da je standard zadovoljen.
Mana ovog punjača je ta što je presnažan pa mu je potreban i ventilator koji će ga hladiti za vrijeme punjenja. Nije on glasan, ali se dovoljno čuje da bi nekima mogao smetati punite li uređaj preko noći na noćnom ormariću. Doduše, za vrijeme ovih ljetnih dana, šanse su i da imate otvorene prozore, uključenu klimu ili ventilator, tako da je svaka od tih opcija “glasnija” od ove.

Zaključak


Kao što sam zaključio i na kraju video recenzije, realno nema potrebe za kupnjom P40 Pro Plus modela jer 95% svega što može on, može i povoljniji P40 Pro.

Ipak, želite li najbolje što Huawei ima za ponuditi i kupujete li ga u ovom trenutku kad uz njega dobivate spomenuti super brzi bežični punjač i Huawei Watch GT2e, moguće da ćete se poželjeti protegnuti i nešto dublje u džep.

U tom slučaju, na raspolaganju vam je duplo više interne memorije u startu, prekrasno keramičko kućište koje se ne packa, barem u bijeloj izvedbi, nevjerojatne kamere s mogućnošću 10X optičkog uvećanja, ali i općenito fantastičan uređaj kojeg je pravi gušt koristiti.

Kamere su nas toliko oduševile da smo lako previdjeli koliko je ovaj uređaj dobar i mimo njih. Počevši od samog procesora i brzine sučelja, podrške za 5G, pa sve do baterije i ultra brzog punjenja.

No i P40 Pro Plus ima tu jednu specifičnu manu što ne dolazi s Googleovim servisima. Bez njih ga možete koristiti  gotovo najnormalnije, s tek pokojim kompromisom kad su u pitanju Googleove aplikacije za koje ćete morati pronaći alternativna rješenja, iako ih je najmudrije koristiti u internet pregledniku, gdje rade sasvim normalno, dok svaki Gmail račun možete dodati u Huaweijev e-mail klijent.

P40 Pro koristili smo na upravo ovaj način čitavih mjesec dana i dokazali da se bez njih može, a to potvrđuju i mnogi korisnici P40 Lite modela koje susrećem posljednjih mjesec dana. Ukoliko to poželite, Google servise možete instalirati, samo trebate proguglati posljednju aktualnu metodu za instalaciju njihovih servisa.

U tom slučaju, jedina aplikacija koja neće raditi je Google Pay, a za koju također postoje određene alternative iako u ovom trenutku nisu toliko sposobne.

columns="4"

Huawei se žestoko potrudio ponuditi svojim kupcima sve što imaju i drugi proizvođači Androida i u dobroj mjeri je to uspio. Od prvog susreta s P40 Pro modelom, pa sve do zaključka recenzije ovog Plus modela, u njihovu trgovinu s aplikacijama došle su još mnoge bankarske aplikacije i kako stvari stoje, trenutno tek nedostaje ona za HPB. Klasične aplikacije koje koristite na dnevnoj bazi, od launchera do IM aplikacija poput WhatsAppa ili Vibera, sve su tu. Mail, kalendar, mape, Microsoftove aplikacije, pa čak i YouTube u obliku Vanced aplikacije, sve imate.

Mi mu taj nedostatak Googleovih servisa ne bismo ni toliko zamjerili da ga je možda malo lakše instalirati, a što će se možda i uskoro promijeniti jer jedan kolega upravo razvija "oneclick install" metodu. Hoće li uspjeti u tome, saznat ćete uskoro.

Ono što mu ipak zamjeramo su svega tri stavke, a koje bi vas mogle zasmetati odlučite li se na njega. To je prvenstveno izostanak stereo zvučnika, a za kojeg ne vidimo logično opravdanje. Iduće dvije su možda manje, izostanak 3,5 mm izlaza za slušalice i ta pilula s prednje strane koja upada u oko gotovo koliko i zub iPhonea.

Za kraj ostavljamo cijenu od nemalih 9999 kn. To je cijena za koju možete dobiti Samsungov Galaxy S20 Ultra model, s nešto malo manje sposobnim fotografskim mogućnostima i 4 puta manje interne memorije, ali s nešto više RAM-a, stereo zvučnicima i potpunom podrškom za Googleove servise u startu. Usporedili smo ga s običnim P40 Pro modelom, pa možete pogledati kako se on snašao u usporedbi s njime.

Imate naravno u izboru i iPhone 11 Pro Max, ali i dosta povoljnijih modela. Što ćete na kraju odabrati, prepuštamo vama. Mi se sigurno ne bismo žalili na jedan ovakav uređaj.

Najbolju ponudu Huawei uređaja potražite na mobis.hr

Video recenzija