Android Recenzije

Samsung Galaxy S20 Ultra - Recenzija



Preskočenih 9 brojeva u nomenklaturi i novo ime Samsung Galaxy S20 Ultra, samo donekle pokazuju koliko Samsung želi ovaj uređaj prikazati impozantanim. Kao da nije bitno u čemu, ali bitno je da se pretjeruje.



Tako ova Ultra, ne samo što donosi najveću dijagonalu od svih Samsungovih top modela do sada, izuzmemo li preklopni segment naravno, već donosi i najveću grbu oko kamere, daleko najviše megapiksela, najveći zoom i najviše RAM-a. U svemu se moralo pretjerati. Ili možda ipak nije tako?

Mi smo u svakom slučaju objeručke prihvatili apsolutno svaku novost koju je Ultra donijela, ali se i donekle pomirili s nekim detaljima koje je izgubila. Taj mali dio osobnosti u obliku 3,5 mm izlaza za slušalice kojeg je jedan dio publike već lagano odbacio, a drugi još uvijek žali za njim svaki put kad putem bluetooth slušalica primijeti ono minimalno kašnjenje zvuka prilikom gledanja Netflixa ili YouTubea.



Ultra označava svojevrsni nastavak Samsungove priče s dizajnom koji nas najviše podsjeća na S8 ili S9 seriju, u kombinaciji s rupicom na vrhu zaslona i materijalima kakve koristi Note 10. Neki će zamjeriti na paleti boja i prigovoriti da su nekad bile malo kreativnije, ali mi ćemo se usredotočiti na one stvari koje možemo izmjeriti.

Primjerice, svega 128 GB interne memorije u početnom modelu ili 108 MP koliko broji novi Samsungov senzor. Kao i onih 48 MP koliko broji kamera s periskopskim 5X uvećanjem, kojeg Samsung ne naziva periskopskim već nekako drukčije, samo smo zaboravili.

Već osnovni model donosi i podršku za 5G i to ne onaj najosnovniji, već malo napredniji kojeg bi čak u bližoj budućnosti mogli iskoristiti i u Hrvatskoj, što ga definitivno čini kao dobrom kupnjom i za budućnost, pod uvjetom da vam pozamašna cifra koju morate izdvojiti za njega ne predstavlja problem.

Ima tu još pregršt trikova i novosti koje je Samsung ugurao u ovaj model i zbog čega smo ostali oduševljeni već prije par tjedana kad smo ga prvi put isprobali, ali i prije deset dana kad nam je stigao na pravi test. U to vrijeme, proputovali smo kroz nekoliko zemalja i zadržali se duže vremena u Barceloni, gdje smo imali prilike razmijeniti dojmove o njemu u širem krugu od onog u kojem to inače radimo. Nakon svega toga, vrijeme je i da vam prenesemo sve što smo uspjeli saznati o njemu.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

166.9 x 76 x 8.8 mm







Masa

222 grama







Zaslon

6,9" Dynamic AMOLED, 1440 x 3200, 20:9, 522 ppi, 120 GHz (FHD), GG6, HDR10+







SoC

Exynos 990







CPU

Octa-core (2x2.73 GHz Mongoose M5, 2x2.50 GHz Cortex-A76 & 4x2.0 GHz Cortex-A55)







RAM

12/16 GB







Interna memorija

128, 256, 512 GB







Micro SD

do 1 TB







Otporan na vodu

Da, IP68







Brzo/Bežično/reverzibilno punjenje

Da/Da/Da







OS

Android 10/OneUI 2







Kamera

108 MP, f/1.8, 26mm 1/1.33",  48 MP 5x zoom, 10x hibrid zoom, Ultra-širokokutna 12 MP, 13mm, 0.3 MP, TOF 3D, 8K video







Prednja kamera

40 MP, f/2.2, 26mm, 4K 30/60 fps







Baterija

5000 mAh











Ustupio

Samsung Hrvatska










PREDNOSTI

NEDOSTACI










Vrhunski 120Hz zaslon

Nema 3,5 mm audio utor







Nevjerojatno dobra kamera

100x zoom baš i nije iskoristiv







Odlični stereo zvučnici

Manji problemi s autofokusom







Superrzo punjenje

Čitač otiska prstiju je mogao biti i bolji







Hardver i performanse

Visoka cijena







Podrška za 5G








3 SIM kartice








Dizajn, kućište i ergonomija


Svojim gabaritima, Ultra definitivno odstupa od klasičnog smartfona kojeg lako možemo preporučiti bilo kome. Veća je od većine smartfona koje smo do sad imali prilike isprobati, a usprkos tome što se doima debeljuškasta, sa svojih 8,8 mm debljine, debela je koliko i Note 9. Mada se u ruci čini debljom. Takav dojam ostavlja i zbog svoje težine od 222 grama koja se nekima čini velika, ali mi smo se brzo privikli na nju i postala nam je normalna kao i da je riječ o bilo kojem drugom smartfonu.

columns="4"

Naš primjerak došao je u kozmično sivoj izvedbi, a koliko smo shvatili, možete izabrati još samo crnu, ukoliko vam ova nije dovoljno primamljiva. Vjerojatno će vremenom doći proširena paleta boja, kao što je to slučaj sa manjim uređajima iz S20 serije, ali zasad nemamo informacija o tome.

Već smo spomenuli da nas oblikom najviše podsjeća na dizajn S8-ice ili S9-ke, ali s ključnom novosti vezanom uz smještaj tipki. Sada su one na desnom boku, na dohvat palca, baš kao na Noteu 10, nemamo posebnu tipku za Bixby. Tipka za uključivanje ga dužim pritiskom poziva, ali samo ako vi to želite. U postavkama uređaja ju možete prenamijeniti tako da radi upravo ono što bi i trebala raditi, uključuje i isključuje uređaj.

columns="4"

Na dnu uređaja imamo USB-C, glavni zvučnik i mikrofon, ali ne i 3,5 mm izlaz za slušalice. Utor za dvije nano SIM kartice smjestio se na vrhu uređaja, a jednu od dvije SIM kartice možete zamijeniti i za microSD, u slučaju da želite proširiti memoriju sa dodatnih 512 GB ili 1 TB recimo.

Fascinantan je način na koji je Samsung uspio skriti telefonsku slušalicu u sam vrh uređaja. To je učinio toliko dobro da sam se pod određenim kutom svjetla morao zagledati da ju uopće vidim. Na trenutak sam pomislio da je cijeli zaslon slušalica. Ona je ujedno i drugi vanjski zvučnik, što bi značilo da imamo stereo efekt.



Na poleđini imamo i ogromnu grbu za kameru, ili tzv. šporet. Viđali smo puno atraktivnijih rješenja za smještaj 4 kamere na poleđinu, primjerice u Huaweiju Mate 30 Pro, ali to je ionako stvar osobnog ukusa pa nećemo na to trošiti vrijeme. Ono što je dosta važno kod grbe, jest to da se uređaj ne klacka po stolu dok tipkate. I dok god zadržavate realno potrebnu jačinu pritiska za normalno obavljanje svih radnji, S20 Ultra se neće klackati, a razlog za to je možda njena veličina.

Unutar nje smještene su 4 kamere, bljeskalica i još jedan mikrofon, ali i veliki natpis 100x Space zoom, bez kojega to sve ne bi dobilo toliko na snazi i mogli bi posumnjati da je mogla biti i manja.



Unatoč svemu navedenom, Ultra ostavlja dobar dojam u ruci. Velika je i pomalo nezgrapna za korištenje jednom rukom, ali ništa što nismo vidjeli do sada. A viđali smo i širih i većih uređaja. Usporedbe radi, Ultra je uža od Notea 10+ i nešto malo viša, ali je zbog te svoje širine i zaobljenijih rubova, lakša za rukovati u odnosu na njega. Uz sve to, ima i manji radijus zakrivljenja zaslona, odnosno zaslon se tek lagano prelijeva preko ruba da ostavlja onaj dojam beskonačnog zaslona, a da pritom ne izaziva slučajne dodire.

Još jedna stvar bez koje smo ostali je i skener otkucaja srca koji se na starijim uređajima bio smjestio uz kamere na poleđinu. Samsung je službeno i potiho odustao od njega baš kao što je to nekad napravio i s infracrvenim koje je nekad služilo kao univerzalni daljinski upravljač.

Zaslon




Svakih pola godine, Samsung u svoj top model ugradi noviji, još bolji zaslon. Ove godine ta razlika nije primjetna samo u direktnoj uspredbi s prethodnim modelom, već i na očigled.

Štos je u duplo višoj stopi osvježavanja slike na zaslonu, a koja je povećana sa 60Hz na 120Hz. To bi značilo da S20 Ultra svake sekunde 120 puta promijeni sliku na zaslonu, što je više od bilo kojeg drugog smartfona kojeg smo imali prilike testirati do sada.

Prilikom testiranja 90Hz na OnePlusu 7 Pro, nisam uspio toliko primijetiti tu razliku i rekao sam da imam dojam kao da je nešto glađe, ali ne baš potpuno uvjeren u tu tvrdnju. Sada, s ovih 120 u odnosu na 60, mogu reći da je razlika ipak vidljiva. Koliko? Toliko da sam se zadržao na samo FullHD rezoluciji i odlučio da mi je prednost više stope osvježavanja važnija od više rezolucije.

Naime, ukoliko želite iskoristiti 120Hz, ne možete odabrati QHD rezoluciju već samo FullHD. No s obzirom da velika većina prijatelja i poznanika na svojim smartfonima koristi zadanu FullHD rezoluciju, iako im je dostupna i viša QHD, pretpostavljam da većina neće osjetiti taj nedostatak.

Uzeli u obzir 120Hz ili ne, zaslon je impresivan u svakom pogledu. Kutovi vidljivosti, kontrast, boje itd. Sve je na iznimno visokom nivou, baš kao i vidljivost na suncu koja se čini ponovno podignuta na jedan viši nivo. Nisam imao problema s čitanjem zaslona čak niti pri direktnom suncu hodajući po ulicama Barcelone s navigacijom u ruci.

Na vrhu zaslona je mala rupica za kameru, čak i u ovom najvećem modelu. Tako imamo slučaj baš kao i s Noteom 10, gdje je kamera centralno smještena i samo je jedna. Nema više dviju kamera kao što je to bio slučaj sa S10+ modelom, što svakako moramo pohvaliti.

6,9” u dijagonali je za 0,1” više nego što kod Notea 10+, ali je zbog malo izduženijeg omjera zaslon jednake površine. Tako imamo najveću dijagonalu, ali ne nužno i najveći zaslon među Samsungovim top modelima, izuzmemo li preklopne, naravno.

Još jedna od novosti je i povećana stopa osjetljivosti na dodir, koja je sa 120Hz podignuta na 240Hz, što također doprinosi još boljem osjećaju prilikom dodira.

Hardver i performanse


Exynos 990 novi je Samsungov procesor izrađen u 7 nm procesu. Osam jezgri radi na Tri-cluster principu, gdje dvije najjače Mongoose M5 kucaju na taktu od 2,73 GHz, dvije nešto slabije Cortex-A76 na taktu od 2,5 GHz, a četiri posljednje i najštedljivije Cortex-A55 na taktu od 2 GHz. Grafički dio posla obavlja Mali-G77 MP11 GPU.

Naš primjerak došao je sa svega 128 GB interne memorije, ali i s 12 GB RAM-a. Očekivali smo 256 GB u osnovnom modelu, barem nakon što je Note 10+ došao u takvoj kombinaciji, ali se Samsung odlučio da za S seriju toliko nije potrebno, čak i u ovako skupom uređaju.

U slučaju da vam to nije dovoljno, memoriju možete proširiti microSD karticama ili naravno, posegnuti dublje u džep i kupiti skuplji model s 512 GB interne memorije, uz kojeg ćete dobiti i monstruoznih 16GB RAM-a. Čisto da bacimo malu usporedbu s laptopima koji nerijetko za iste novce donose jednako velik SSD i jednaku količinu RAM-a. Čak se i u današnje vrijeme 16 GB RAM-a u laptopima smatra pristojnom količinom radne memorije. U slučaju MacBooka, tu količinu RAM-a i tako velik SSD možete dobiti za cijenu dva ovakva Galaxyja. No to je sasvim druga usporedba u koju možemo svrstati i Opel Astru 1.7 CDTI. (Dosta je bilo reklamiranja Škode Octavije)

Svi Galaxyji S20 dolaze s podrškom za 5G, i to na sub-6GHz spektru, dok jedino verzija za američki Verizon podržava tzv. milimetarski val s podrškom za 27 Hz i više frekvencije. To nas ni ne treba toliko zamarati jer će većina europskih 5G mreža raditi ili već radi na 3,5 GHz i nižim frekvencijama. Nažalost, nismo uspjeli isprobati 5G, a bome na A1 mreži smo imali i klasičnih problema sa 4G mrežom koja se penjala do vrtoglavih 0,1 Mbps nekoliko dana zbog kvara kojeg nitko ne zna popraviti već godinu dana. Ništa što već nismo vidjeli, a događa se svakih par tjedana kad vam trebaju pustiti internet po maksimalnoj brzini nakon iskorištenih 10 GB prometa. Ovaj sustav radi pouzdano otprilike kao i onaj za HAC ENC uređaje, tako da nas nije čak niti S20 Ultra spasio od tog horora bez interneta par dana.

S druge strane, moramo pohvaliti i odlične stereo zvučnike s kojima je pravi gušt gledati serije u slučaju da nemate USB-C ili bluetooth slušalice, a okolina vam to dopušta. Odlična je bila i kvaliteta signala, primjerena Samsungovim top modelima, a bome nismo prigovora imali ni na glasnoću slušalice koja je poslužila za razgovor čak i u bučnijem okruženju.

Čitač otiska prstiju još je prošle godine bio smješten ispod samog zaslona, a ove godine je i on blago poboljšan. Doduše, ne bih nužno rekao da je riječ o novom senzoru koji je brži i bolji, već samo da su ga softverski malo doradili. Nažalost nisam imao S10 da ih direktno usporedim, tako da vam ne mogu sa stopostotnom sigurnošću reći koliko je bolji, ali čini se takvim.

Teoretski, uređaj možete zaključati i svojim licem, ali ovdje nemamo nikakvu biometrijsku zaštitu u igri što bi značilo da vaš uređaj može otključati bilo tko samo s vašom fotografijom. Samim time nipošto ne preporučujemo da ovakav vid zaštite koristite na ovom uređaju.

Valja napomenuti i da uz dvije fizičke SIM kartice, Ultra ima podršku i za treću eSIM, tako da teoretski možete koristiti 3 telefonska broja na ovom uređaju istovremeno. Naravno, pod uvjetom da jedan od 3 operatera kojeg koristite ima podršku za eSIM kartice, a što u našoj cijeloj regiji trenutno podržava samo jedan operater i to u Hrvatskoj.

Nažalost, i na ovom modelu je izostala LED-ica za obavijesti tako da ste primorani koristiti Always On način rada zaslona ukoliko bi ste željeli imati uvid u propuštene obavijesti samo pogledom na uređaj, bez potrebe za uključivanjem zaslona istog.

Softver i sučelje


Samsungov OneUI 2.1 već smo imali prilike isprobati na mnogim Galaxyjima do sada, praktički svim onima koji su mlađi od dvije godine. Doduše, u inačici 2.0, a ne 2.1, ali to je to. Na Ultri on dolazi s eventualno još pokojim trikom skrivenim duboko u same postavke. Koliko je ono napunjeno svim mogućim prilagodbama, to ste mogli posvjedočiti u zasebnom članku vezanim isključivo uz OneUI sučelje, kao i zasebnom videu od čak 30 minuta u kojem smo pokazali samo neke od njih.

Ono što me na ovom uređaju posebno oduševljava je to koliko glatko radi. Dio zasluge zasigurno odnosi i novi Exynos 990 procesor, kao i iznimno visoka stopa osvježavanja, a vjerojatno i 12 GB RAM-a.

columns="4"

Zbog tolike količine RAM-a, Samsung će vam dopustiti i da u multitasking izborniku zaključate do 5 aplikacija koje se nikad neće isključiti, čak i ako pritisnete gumbić da se izbrišu sve aplikacije iz tog izbornika. S obzirom da aplikacije isključujem selektivno i samo u slučaju da znam da ih neću više koristiti danima, nikad ne zaključavam aplikacije i ostavljam to na izbor kernelu da radi s njima kako misli da je najpametnije. No ako je to vaš đir, eto čisto da znate da imate i tu opciju.

Generalno je malo stvari u sučelju specifično isključivo za ovaj uređaj, jer gotovo svaki Samsung koji je izašao u protekle dvije godine dolazi s identičnim sučeljem. Ipak, ima tu poneka sitnica koju je vrijedno spomenuti i koju možete koristiti ako imate volje.

columns="4"

Jedna od njih je definitivno mogućnost video poziva unutar same aplikacije za pozive, što se možda čini kao da ste već vidjeli, ne samo na smartfonima nego i na starim mobitelima prije 15 godina s pojavom selfie kamera, a radilo je čak i na 3G mrežama. I u pravu ste, ali eto, na modernim smartfonima je to rijetkost izuzmemo li iPhone i njegov FaceTime.

Samsung je u suradnji s Googleom implementirao Google Duo i sada se video pozivi obavljaju na klik unutar aplikacije za pozive. Ako osoba koju pozivate ima instaliran Google Duo, možete uživati u sasvim solidnom video razgovoru putem te aplikacije. Ako vam ovo zvuči komplicirano, bez brige, i ja sam morao zamoliti sugovornika da instalira Google Duo i objasnit mu par minuta zašto ga ne želim nazvati na video poziv putem WhatsAppa. Ruku na srce, ovaj oblik se čini nešto kvalitetnijim, ali ne bih rekao da je razlika toliko velika da instalirate još posebnu aplikaciju samo za to.

columns="4"

Volio bih da je Samsung umjesto ovoga dopustio da putem T9 načina i brzog biranja, možemo unijeti ime i prezime zajedno, kao što to možemo na praktički svim ostalim smartfonima, izuzev iPhonea naravno. Ali nažalost još uvijek ništa od toga.

Ono što na zaslonu definitivno nisam primijetio u prvih par dana korištenja, a u narednih nekoliko nisam uspio niti maknuti sa s njega, jest jedna posebna crta na dnu, kakvu primjerice koristi Apple u svom iOS-u umjesto home tipke. Riječ je o Samsung Pay usluzi, odnosno aplikaciji, koju pozivate potezanjem prsta od samog dna prema sredini zaslona, baš kao što bi ste napravili kad biste se željeli vratiti na početni zaslon na iPhoneu. I sad kad vam se otvori Samsung Pay, a vi ga ne želite postaviti, nema druge nego da se priviknete na to.

Očito da smo probleme sa uklanjanjem Bixbyja iz naše rutine zamijenili uklanjanjem Samsung Pay aplikacije koju doduše čak i možete koristiti kao zamjenu za Google Pay ili slično.

columns="4"

Kamera




Kamere na S20 Ultri izgledaju kao najambiciozniji Samsungov projekt do sada, no zaslugu tome nosi i činjenica što je u protekle 4 generacije top modela Samsung koristio identične stare senzore. Tako je i ova Ultra, ali i cijela S20 linija dobila još više na značaju, i mnogi će ju poželjeti kupiti upravo zbog ovoga.

Sučelje kamere je praktički identično kao i na lanjskim modelima, barem ovima koji su dobili nadogradnju na OneUI 2.0, tako da tu nemamo gotovo ništa specijalno za nadodati. Možemo samo reći da je vrlo jednostavno i intuitivno. Svaka postavka je na logičnoj poziciji unutar sučelja, a dostupno je i korištenje ručnih postavki za fotografiranje, ali i snimanje videa. Nije napredno kao na LG-evoj V seriji, ali nam ga je svejedno drago vidjeti.



Grba na poleđini je enormna i blago podsjeća na doba Nokije PureView 808. Unutar nje smještene su 4 kamere, od kojih primarna broji monstruoznih 108 MP. Riječ je o novom velikom Samsungovom senzoru veličine 1/1,33” uparenim s velikim f/1,8 otvorom blende.
U zadanom načinu, fotografije se spremaju u rezoluciji od 12 MP, što bi značilo da Samsung koristeći umjetnu inteligenciju i posebne algoritme, 9 piksela sažima u 1 najbolji. I fotografije spremljene u 12 MP rezoluciji definitivno ispadaju bolje u većini situacija, ali do toga ćemo doći malo kasnije.

Iduća po redu je ultra-širokokutna 12 MP, s f/2,2 otvorom blende i osjetno manjim 1/2,55” senzorom, koja će poslužiti u svim situacijama gdje se ne možete više odmaknuti od motiva kojeg fotografirate, ali i ukoliko želite dobiti drukčiju perspektivu. Nažalost, nije opremljena autofokusom, točnije, fokus je fiksiran na određenu udaljenost, a to bi značilo da njome ne možete fotografirati predmet iz blizine.

Treća je ona s kojom se Samsung najviše hvali, periskopska kamera s 5 puta optičkim uvećanjem. Samsung ovu kameru doduše ne naziva periskopskom, nego nekako drukčije, samo smo zaboravili kako točno. U svakom slučaju, iznimno je interesantna jer donosi 1/2" senzor sa f/3,5 otvorom blende, sposobnim uhvatiti 48 MP fotografije.

Posljednja je tzv. ToF senzor koji je tu da pripomogne s kreiranjem efekta zamućene pozadine prilikom fotografiranja portreta ili sličnog. I moramo priznati da radi vrlo dobro i da se vidi napredak i u ovom segmentu.



Nama je najzanimljivija bila primarna kamera, ova koja broji 108 MP. Štos je u tome što je tih 108 MP iskoristivo samo u slučaju da imate dovoljno svjetla, jer ćete u protivnom izgubiti na detaljima u fotografiji umjesto da ih dobijete. Naime, kad fotografirate u 108 MP načinu rada, kameri treba dosta više vremena da uhvati sve detalje i ako se subjekt pomiče u odnosu na kameru, mogao bi ispasti mutno. Naš savjet je koristiti ovaj način rada samo kad fotografirate statični motiv i po danjem svjetlu, a u svakoj drugoj situaciji ostaviti zadani način fotografiranja u 12 MP jer ćete njime dobiti vrlo oštre fotografije s velikom količinom detalja i dobrim dinamičkim rasponom. Trik za povećanje dinamičkog raspona leži u isključivanju umjetne inteligencije koja fotografije čini malo kontrastnijima, čime, doduše, dobivaju na izgledu, ali se najčešće gube detalji u sjenama.

Ruku na srce, ovo su baš sitnice koje trebate analizirati da bi ste primijetili razlike, ali zasigurno ćete osjetiti razliku u dinamičkom rasponu između 12 MP i 108 MP fotografije jer je u ovih 12 uhvaćen i veći raspon, nauštrb manje piksela.

Telefoto kamera nam se činila iznimno interesantnom u mnogim situacijama, ali glavni Samsungov adut, velikim slovima napisan na poleđinu uređaja, tzv. 100x Space Zoom, je zapravo neupotrebljiv. U ovih 10 dana, nisam pronašao apsolutno niti jednu situaciju gdje je 100x zoom bio iskoristiv. U svakoj od situacija se fotografija sa 30x uvećanjem pokazala kao ona s više detalja, čak i prilikom korištenja stativa. Naravno, Samsung je morao napisati da je zoom 100x, jer Huawei ima 50x, pa se ovo mora činiti duplo boljim. I ruku na srce, na usporednom testu se Samsung pokazao malo boljim, ali ne toliko koliko biste očekivali. Svejedno, bolji je, i na tome im skidamo kapu.



Rekao bih da su fotografije sa 10x uvećanjem čak gotovo bez gubitka kvalitete u određenim situacijama. Trik leži u iskorištavanju viška megapiksela s kojim raspolažu primarna i telefoto kamera, i da biste dobili 12 MP fotografiju, samo trebate odabrati najbolje od ovih 48 ili 108.

U svakom slučaju smo ostali impresionirani, jer S20 Ultra definitivno vidi puno dalje nego ljudsko oko, što je možda mali poraz za čovjeka, ali nam ga je isto drago doživjeti jer to znači da dobivamo sve bolje i bolje kamere u smartfonima.

Da ova priča ne bi stala samo na fenomenalnim fotografijama, Samsung je, na moje osobno iznenađenje, omogućio snimanje 8k. Koliki je ovo šok bio za mene, teško mi je opisati jer da bi uhvatio 8k video, uređaj mora okidati 33 MP fotografije, 24 puta svake sekunde i istovremeno ih spremati u memoriju. To je 4 puta veća rezolucija od 4k videa i otprilike 2 puta veća nego što sam očekivao da će idući korak biti, a koji je inače 6k.



Šteta što S20 Ultra ne može snimati i 6k video jer smatram da bi to bila prava rezolucija s kojom bismo dobili više na oštrini, a manje izgubili na kompresiji i uvećanju s kojim se 8k video snima. Naime, snimajući 8k video, kadar izgleda kao da ste 3,5x zumirali sliku. Problem leži u načinu snimanja i nedostatku procesorske snage da sliku uhvati iz cijelog senzora, što je opet problem s kojim se susreću i mnoge polu-profesionalne kamere namijenjene isključivo snimanju videa.

Kome je 8k potreban i tko to uopće može gledati... vjerojatno trenutno nitko. Ali ista priča se potezala i prije više od pola desetljeća kad je Samsung s Noteom 3 donio mogućnost snimanja 4k videa. Danas mi je drago vidjeti neke starije snimke u 4k rezoluciji, na mom 4k televizoru. I moram priznati da nerijetko izgledaju bolje nego što izgledaju FullHD snimke iz istog vremena.

Ne kažem da svi sad najednom i uvijek trebate snimati u 8k rezoluciji, ali siguran sam da će mnogi prepoznati kada i u kojoj situaciji iskoristiti višak rezolucije. Banalan primjer bi bio snimanje školske priredbe vlastitog djeteta, jer vjerojatno stojite desetak metara dalje, a ovo prirodno uvećanje koje se događa će vas taman dovoljno približiti njemu. Siguran sam da će se mnogi sjetiti i nekih drugih primjera i situacija.



Usporedbe radi, minuta 8k videa zauzima oko 600 MB, ovisno o tome što snimate. U istoj situaciji, minuta 4k videa zauzet će oko 300 MB, a FullHD videa tek 100 MB. S tim da se 8k video snima u 24 fps-a, što je frame rate u kojem se snimaju filmovi, a nama u Europi je on puno bliže standardu od 25 fps-a, za razliku od 30 fps-a kakvog koriste u Americi.

Rekao bih da je 8k trenutno u beta fazi jer pati od mnogih problema koje nismo navikli vidjeti u smartfonima. Na snimku će se negativno odraziti bilo kakav brži pokret rukom u bilo kojem smjeru ili promjena udaljenosti subjekta od kamere. Primjerice, nećete moći snimiti psa dok trči oko vas jer ga autofokus neće ispratiti, a imat ćete i posljedice tzv. rolling shuttera pri kojem donji dio snimke kasni za gornjim, pa se snimka izobliči. Šanse su i da će pas doći preblizu vama pa neće stati u kadar. Nadamo se da shvaćate kakve probleme možete očekivati. S vremenom će se i ovo poboljšati, vjerojatno ne na Ultri, ali na nekoj idućoj generaciji koja će imati snažniji procesor koji će moći obraditi 8k video kao što to sada može 4k. Uostalom, i onaj 4k video na Noteu 3 je imao slične probleme.

Možete snimati iz ruke, s tim nećete imati problema jer će drhtaje donekle kompenzirati optička stabilizacija, samo nemojte previše očekivati od nje. Za sve ostalo, savjetujemo da se prebacite na 4k, što je vrlo jednostavno omogućeno unutar samog sučelja kamere.

Porađeno je i na stabilizaciji kamere, tako da sada ona izgleda bolje nego u prošloj generaciji. Možda ne osjetno bolje kao što selfiji izgledaju, ali je bolje.

Prednja kamera je samo jedna, što pozdravljamo jer zauzima manje prostora, a broji 40 MP. Fotografije se spremaju u 12 MP rezoluciji, što je doduše malo neobično i nejasno. Da vam budem iskren, imam osjećaj da Samsung 40 sažme u 10 i onda digne na 12, i evo ga. Druge matematike u ovoj priči nemam, ali svejedno, selfiji ispadaju bolje nego prije.



Poradilo se na tonovima kože i prirodniji su nego na prethodnim modelima. Solidan je i bokeh efekt kojeg kreira, ali ja bih više volio da je leća mrvicu šira tako da se ne moram previše ispružiti kad nas trebam nekoliko strpati u kadar. Nije ona uska, ali ne bi bilo na odmet i da je šira.

Ovoga puta je sposobna snimati i 4k video u 60 fps-a, što je za svaku pohvalu. Očekivao sam da će ovakvim skokom možda i stražnja kamera moći snimati 4k video u 120 fps-a, ali to nije slučaj. Imate i selfie slow motion koji je doduše nešto lošiji nego onaj na najnovijim iPhoneima, ali ne znam nikoga tko to koristi, tako da neću previše prigovarati.

Super Slow Motion je također malo poboljšan i sad mu više ne treba baš toliko svjetla kao što je prije trebalo, ali i dalje vuče gotovo sva ograničenja kao i prije. Definitivno je zgodna stavka imati ga u određenim situacijama.

Jedna od stavki vezane uz ovu kameru, a lako se previdi, je sama veličina senzora koja je ogromna za jedan smartfon. Uzevši u obzir veličinu senzora i f/1.8 otvor blende, ekvivalent tog otvora blende na full frame kamerama bio bi oko f/7.2, baš kao i na Huaweiju P30 Pro recimo. U svakom slučaju, velik korak unaprijed za Samsung i drago nam je da idu u ovom smjeru.

Neki kažu da je upravo to bio razlog zbog kojeg Ultra povremeno promaši s fokusom, ali ja bih rekao da je problem bio softverske naravi kojeg je Samsung donekle riješio s najnovijom nadogradnjom softvera koju smo čekali. Sada radi puno bolje nego ranije iako još uvijek nije savršen kao što smo navikli od Samsunga.


Baterija


Nakon prošlogodišnjih prigovora na autonomiju S10 serije, Samsung je odlučio osjetno povećati kapacitete baterija. Tako smo u S20 Ultri dobili čak 5000 mAh, koja bi po svemu sudeći trebala zadovoljiti i najzahtjevnije korisnike. Tijekom ovih 10-ak dana, testirao sam bateriju na različite načine i pokušao analizirati kako određene stavke utječu na njenu potrošnju.

U najgorem slučaju, kad se nisam niti malo brinuo o svim uključenim stavkama, koristeći dvije SIM kartice od kojih je jedna uvijek bezuspješno tražila 5G mrežu, imaju osvjetljenje većinom dana na maksimalnoj razini jer sam uređaj koristio na direktnom suncu i još uz sve to koristeći blagodati 120 Hz osvježavanja zaslona, ostao sam blago razočaran. Ne toliko lošom autonomijom, već više time što sam očekivao da će baterija trajati nešto dulje.
Ipak, čak i s ovakvim režimom korištenja, nisam imao potrebe nadopuniti bateriju kroz cijeli dan, dok su to moje kolege lutajući po Barceloni sa mnom, redovno radile.

Već s prvim mjerama predostrožnosti, izvadivši jednu SIM karticu koja mi je ionako bila viška i isključivši 5G mrežu, autonomija se osjetno poboljšala. Idući korak bio je isključivanje 120 Hz osvježavanja s kojim sam uspio cijeli dan izdržati sa svega 50% kapaciteta, bez promjene načina korištenja uređaja.

Idući korak bio bi korištenje tamnijih tema na i isključivanje Always on zaslona, ali za tim nije bilo potrebe, jer bi S20 Ultra svejedno izdržao cijeli dan bez problema.

U pakiranju s uređajem dobit ćete 25W brzi punjač koji će Ultru od 0-100% napuniti za otprilike sat vremena i 15 minuta, a što je za ovako veliki kapacitet odličan rezultat.
Brže punjenje, barem kako sad stvari stoje, nećete dobiti niti sa jačim 45W punjačem. Čini se kao da je Samsung to ograničio kako bi zaštitio Ultru od pregrijavanja i prebrzog gubitka kapaciteta baterije učestalim punjenjima. U svakom slučaju, mislim da za tim nećete imati potrebe, a i uštedjet ćete par stotina kuna u zamjenu za koje se radije protegnite na skuplji model s više interne memorije. Od 0-50% napunit će se za svega 20-ak minuta.

Poboljšano je i bežično i reverzibilno, odnosno bežično punjenje drugih uređaja, pa je sad i ono donekle upotrebljivo za nadopunu baterije drugih smartfona. Kažem, donekle jer i to dalje je to prilično sporo, ali svejedno upotrebljivo u onim najgorim situacijama, ili možda najpovoljnijim kad je vaša Ultra puna do vrha, a drugi uređaj potpuno prazan.

Zaključak


Novo ime za novu seriju uređaja obično znači i nešto drukčije od svega što smo do sada vidjeli. I Ultra je upravo takva. Drukčija od cijele S serije, veća, jača i bolja u gotovo svakom pogledu.

Veliki 6,9” zaslon definitivno nije za svakoga, ali niti cijena od 10.500 kn, koliko košta početni model. Ipak, siguran sam da će mnogi poželjeti upravo njega, ispred manjih i osjetno pristupačnijih, no za tu višu cijenu, dobit će svega malo više.

120 Hz osvježavanje zaslona logičan je korak naprijed ali i pomalo neočekivan od Samsunga. Polagali smo nade u 90Hz osvježavanje, jer Samsung je posljednjih godina više pratio konkurenciju nego postavljao trendove.

100x zoom pokazao se kao skoro neiskoristiv, čak i u idealnim situacijama, ali nas je s druge strane 30x zoom ugodno iznenadio i trenutno je najbolji na tržištu, barem do dolaska Huaweija P40 Pro od kojeg očekujemo daljnji razvoj ove tehnologije.

S druge strane, snimanje 8k videa se možda čini bespotrebnim, ali mi smatramo da će ga mnogi znati cijeniti, koliko god ono bilo još u povojima. Samsung je tu iskoristio prednost ogromne količine megapiksela s kojom kamera raspolaže, ali i dovoljno snažnog procesora, sposobnog snimiti video ovako visoke rezolucije, što je predstavio to kao još jedan prodajni adut. Mi se sigurno nećemo žaliti na ovakvu odluku, ali ćemo isto izraziti žaljenje za nemogućnošću snimanja 6k videa za kojeg smatramo da je mogao donijeti više detalja u odnosu na 4k, ali po manjoj cijeni na kvalitetu same snimke, odnosno upotrebljivosti.

Glavni adut je definitivno nova 108 MP kamera čijih 108 MP iskorištavate svakom okinutom fotografijom, bez obzira spremili ju u 108 MP ili 12 MP.

Odličan dinamički raspon i mogućnost fotografiranja u uvjetima u kakvim je do prije par godine bilo nezamislivo da će smartfoni proizvesti iole upotrebljive fotografije, samo su neke od stvari koje nas vesele. Ne kažemo da je S20 Ultra najbolji smartfon za fotografiranje ili snimanje i da nema boljih u određenim situacijama, ali je kao jedan kompletan ureađaj definitivno u samom vrhu. Uvijek će biti smartfona koji će imati neku od stavki malo bolje riješene, ali rijetko koji će konkurirati na svim poljima odjednom.

I naravno, jači, brži i štedljiviji procesor, uparen s 12 GB RAM-a i 5G modemom je definitivno odlična podloga za budućnost, baš kao i 5000 mAh baterija spremna i za najzahtjevnije korisnike.

Sve to čini ovu Ultru iznimno poželjnim uređajem. Jedina ozbiljna mana koju joj zamjeram je nedostatak 3,5 mm izlaza za slušalice, iako nije jedina koju će joj neki drugi zamjeriti. Siguran sam da će biti prigovora na debljinu, veličinu, ali i svega 128 GB interne memorije u početnom modelu kojeg ćete platiti više od 10.000 kn.

Samsung je ovoga puta mnogo stvari napravio odlično, a tek nekolicinu loše. Na vama je samo da se odlučite, vrijedi li sve ovo iznosa koje Samsung traži za nju ili ne.

Najbolju ponudu Samsung mobitela potražite na mobis.hr

Video recenzija


[responsive_youtube https://youtu.be/1q_3otzusM4]
Advertisement Advertisement