Xiaomi Mi 11 Ultra - Recenzija



Mnogo toga već ste mogli saznati o novom Xiaomiju Mi 11 Ultra iz naše usporedbe sa Samsungom Galaxy S21 Ultra, a sad je došlo vrijeme da se u potpunosti posvetimo Xiaomiju.



Riječ o relativno velikom uređaju i povrh svega dostojnom nositelju imena Ultra, a i sama riječ je nerijetko i sinonim za pretjerivanje. Tako bismo mogli reći i da je Xiaomi s ovom Ultrom u mnogočemu pretjerao, ali najčešće u pozitivnom smislu jer donosi toliko toga čemu se ni u snu nismo nadali.

Prvi i najveći šok je to što je ovaj uređaj od danas dostupan u Hrvatskoj i to ne samo u maloprodaji i putem webshopova, već i kod pokojeg operatera gdje ga možete dobiti u kombinaciji uz određenu tarifu po vašem izboru. Lanjski model Mi 10 Ultra nije bilo dostupan praktički nigdje van kineskog tržišta, ali sada, u određenoj mjeri bez konkurencije iz Huaweija i s više iskustva, Xiaomi je ove godine odlučio promijeniti ploču.

Prisjetimo se nakratko, Mi 11 Ultra donosi najbolji mogući hardver u gotovo svakom mogućem pogledu. Od trenutno najsnažnijeg Qualcommovog procesora, 512 GB interne memorije u najsnažnijem modelu, ogromne senzore kamera i 5000 mAh bateriju.

Imamo i dodatni zaslon pored stražnjih kamera kako biste ih mogli iskoristiti i za hvatanje selfija. Povrh svega, tu je i MIUI koji je doduše zaostao na 12-toj inačici u našem slučaju, ali nadamo se još jednom ponovljenom testu kad stigne noviji 12.5 ili eventualnio MIUI 13 koji također nije tako daleko.

Glavne karakteristike


Dimenzije 164.3 x 74.6 x 8.4 mm
Masa 234 grama
Mreža 5G, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax (6E), Bluetooth 5.2
Zaslon 6,82″ AMOLED, 3200×1440, 515 ppi, 120 + 480 Hz, 1700 nita, Gorila Glass Victus, HDR10+, Dolby Vision, 10-bit
SoC Qualcomm Snapdragon 888
GPU Adreno 660
RAM 12 GB
Interna memorija 256/512 GB
Micro SD Ne
Otpornost na vodu Da, IP68 certifikat
3,5 mm audio utor Ne
OS MIUI 12 | Android 11
Primarna kamera 50 MP, f/2.0, 24mm, 1/1.12", 1.4µm, DP PDAF, Laser AF, OIS
Ultraširokokutna kamera 48 MP, f/2.2, 12mm, 1/2.0", 0.8µm, PDAF, OIS
Telefoto kamera 48 MP, f/4.1, 120mm (5x), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, OIS
Prednja kamera 20 MP, 27mm, f/2.2, 1/3.4", 0,8µm
Baterija 5000 mAh
Brzo, bežično, reverzibilno punjenje 67W (36 min)/67W (39 min)/Da
Cijena oko 9500 kn
Ustupio Xiaomi

Prednosti


Keramičko kućište
Najbolji zaslon na tržištu
Gorilla Glass Victus zaštita od grebanja
Vrhunski hardver i performanse
Podrška za 5G i WiFi 6E
Fantastični vanjski stereo zvučnici
Najbolje kamere na tržištu
Izvrsno 8k snimanje videa
Dodatni stražnji zaslon
Iznimno brzo punjenje
Dobra autonomija

Nedostatci


Nema 3,5 mm izlaz za slušalice
Nema proširivu memoriju
Softver ima glupih bugova
Visoka cijena

Dizajn, kućište i ergonomija


Mi 11 Ultra velik je uređaj čijom se prednjom stranom prostire prekrasan 6,81” AMOLED, zakrivljen sa sve četiri strane. Nije to pretjerano zakrivljenje već tek suptilno, taman toliko da doprinosi futurističkom izgledu.

Tako plijeni pažnju s koje god strane ga položite, a zahvaljujući ogromnoj grbi na poleđini, na stolu se neće klackati. Očekivano, tu je i IP68 certifikat koji jamči da mu se ništa neće dogoditi čak i ukoliko s njime zaronite na 30 minuta do 1,5 metara dubine. Ne savjetujemo da to isprobate, ali barem ste sigurni što se vode tiče dok god ne pretjerate.



Nažalost, IP certifikat neće zaštititi i 3,5 mm izlaz za slušalice jer on je odavno nestao s Xiaomijevih top modela, baš kao i proširiva memorija. Infracrveno je još uvijek na životu i nalazi se s gornje strane kućišta, taman pokraj pomoćnog zvučnika. Glavni je na dnu, a potpisuje ih poznati Harman Kardon. Da nije samo riječ o marketinškom triku, uvjerili smo se u ovih nekolliko tjedana koliko smo se s njime družili. Valja napomenuti i to da ovo nije lagan uređaj. Sa svojih 234 grama, pri vrhu je naše ljestvice testiranih uređaja do sada, ali isto tako je otprilike tu negdje s uređajima ove veličine. Tako primjerice S21 Ultra teži tek 7 grama manje, a iPhone 12 Pro Max 6 grama. Razlika je to koja se osjeti tek na preciznoj vagi.

Čitač otiska prstiju je optički i smješten je ispod zaslona. Tipke za kontrolu glasnoće i ona za uključivanje smještene su na desni bok i možda mrvicu previsoko za moj gušt. Da su milimetar ili dva niže, bile bi taman, ali to je već sitničarenje. Daleko su od onog lošeg smještaja kakvog su proizvođači godinama gurali.



Na dnu je USB-C i još utor za dvije nano SIM kartice, a zagledamo li se u taj donji kraj, shvatit ćemo da uređaj može stajati okomito na stolu. Vrlo zanimljive dizajnerske odluke na kućištu možemo primijetiti sa svake strane, a teoretski poželite li, možete ga postaviti okomito i naopako, tako da stoji na gornjoj strani.

Zanimljiv detalj koji vjerojatno ne doprinosi ničemu osim atraktivnijim fotografijama ili eventualno samom dizajnu uređaja. A grba na poleđini, najveća koju smo vidjeli do sada u jednom smartfonu, podijelila je publiku i to bome s razlogom.



Dok jednima ne smeta i nemaju baš ništa protiv tolike izbočine na poleđini, drugima je, blago rečeno, ružna. Ja spadam u prvu skupinu jer za razliku od velike većine ostalih grba, ova je donekle i funkiconalna. Prvo i već spomenuto, rastegnuta je preko cijele širine poleđine pa sprječava klackanje, a pokraj kamera donosi i mali zaslon kakvog možemo pronaći i na Mi Band 5 narukvici. Riječ je o OLED-u koji može poslužiti kao Always On zaslon ili eventualno kao tražilo prilikom okidanja selfija stražnjom kamerom.

Nije taj zaslon pretjerano kvalitetan ili oštar, ali možemo reći da posluži svrsi. Poleđina je, usput rečeno, izrađena od keramike, bez obzira koju boju uređaja uzmete, ali na našem bijelom primjerku otisci prstiju se najmanje vide. Prednja strana zaštićena je Gorilla Glass Victusom, najboljim zaštitnim staklom iz Corninga, dokazano otpornijim na padove od prethodnih verzija, mada ga u ovom slučaju nismo testirali. Točnije, nismo ga uopće testirali, ali vjerovat ćemo im na riječ.

Zaslon


Pogriješio bih kad bih izjavio da je priča o zaslonu najzanimljivija na ovom uređaju jer svaki pojedini dio je zanimljiva priča za sebe. Kao što već vjerojatno znate, Samsung je Xiaomiju prodao najbolji zaslon za jedan smartfon kojeg su ikad proizveli.

Da su upravo Samsungovi zasloni najbolji, to znaju svi, a ovaj ugrađen u Xiaomije tako i najbolji zaslon u jednom smartfonu kojeg smo isprobali. Na 6,82” dijagonalu razvukao se prekrasan AMOLED s visokom stopom osvježavanja od 120 Hz. S rezolucijom od 1440 x 3200 piksela gustoća mu iznosi iznimno visokih 515 ppi. I pored tako visoke stope osvježavanja koja radi i na najvišoj rezoluciji, Xiaomi je odlučio da 240 Hz osvježavanje dodirne površine nije dovoljno pa je tako Mi 11 Ultra to sposoban učiniti to 480 puta svake sekunde.
Ovo je ujedno i najviša stopa osvježavanja na dodir koju smo isprobali, no da vam budemo iskreni, nismo primijetili razliku u odnosu na S21 Ultra koji je ostala na 240 Hz. Sigurno je da će biti onih koji će to primijetiti, vjerojatno neki okorijeli gameri ili oni koji se takvima smatraju, a svi ostali će  ostati zadovoljni kako to sve lijepo funkcionira.



Uz sve to, s 8 bitnih boja prešlo se na 10 bitne. U prijevodu, zaslon je sposoban prikazati preko milijardu boja. Za kompletno iskustvo imamo još i HDR10+ i Dolby Vision, a koji će vam pružiti najbolje što svijet smartfona nudi za uživanje u raznim filmovima i serijama ili kakvim god sortama videa koji vas vesele i to bez obzira u kakvim uvjetima se nalazite. U mrklom mraku svjetlina će se spustiti na toliko nisku razinu da ćete ju vjerojatno poželjeti i blago podići, a ukoliko te iste sadržaje gledate na plaži, cijenit ćete maksimalnih 1700 nita svjetline, što je novi rekord na našem testu.

Kao što smo već spomenuli, taj zaslon zaštićen je najnovijim Gorilla Glass Victusom, ali nije jedini ugrađen u ovaj smartfon. Stražnji je posuđen iz Mi Band 5 narukvice i poslužit će dovoljno dobro kao Always On zaslon ili tražilo kamere prilikom okidanja selfija. Mana tog stražnjeg zaslona je što je softverski ograničen na svega 30 sekundi rada, što bi značilo da kao Always On može poslužiti jedino ako ste voljni dvaput tapnuti na njega svaki put kad poželite saznati vrijeme ili imate li propuštenih obavijesti. Glavni zaslon nema takvih ograničenja.

Voljeli bismo vidjeti i možda malo višu rezoluciju od 126 x 294 piksela i eventualno veću svjetlinu od 450 nita, čisto kad ga koristite kao tražilo kamere da se malo bolje vidite pri direktnom suncu, ali nećemo previše prigovarati. OLED panel razvučen je na 1,1” i u slučaju tog 30 sekundnog Always On načina rada, vidjet ćete ga čak i pri direktnom suncu, a pritom vjerojatno bateriju troši koliko i upaljač plin.

Hardver i performanse


Triple 8 Snapdragon kako ga neki zovu, odnosno Snapdragon 888, najsnažniji je Qualcommov procesor na tržištu trenutno, a upravo on pokreće novi Mi 11 Ultra. Već smo se imali prilike poigrati njime, a prisjetit ćemo se, riječ je o osmerojezgrenom procesoru s 8 Kryo 680 jezgri. Prva kuca na taktu od 2,84 GHz, iduće tri na 2,42 GHz, a posljednje četiri na taktu od 1,8 GHz.

Sve to upareno je s novim Adreno 660 GPU-om i u našem slučaju 12 GB radne memorije. Dostupan je još i model s istom količinom interne, 256 GB, ali i 8 GB radne memorije, samo nismo sigurni hoćete li njega pronaći u našim trgovinama, ili ovaj snažniji s 12 GB kakvog mi imamo.

Odlučite li da vam je to malo, jer ipak proširive memorije više nema, na raspolaganju vam je i 512 GB model s istih 12 GB RAM-a. Malo me čudi što Xiaomi nije išao na 16 GB RAM-a u tom snažnijem modelu s obzirom da mu glavni konkurent je, ali isto tako smatram da nije niti trebao jer je i ovih 12 i više nego dovoljno, kako danas, tako vjerujem i kroz koju godinu.

Vjerojatno ste mogli čuti za pokoji slučaj pregrijavanja ovog procesora, pogotovo za vrijeme toplijih i sunčanih dana i kao što sam već napomenuo, i mi smo se susreli s jednom takvom situacijom. Bilo je to za vrijeme vrućeg proljetnog dana i sat vremena snimanja pri direktnom suncu. Ne mogu reći da se uređaj pregrijao toliko da bi odbio bilo što raditi, ali se osjetilo da se zagrijao više od onog što bih volio. Nakon posljednje softverske nadogradnje istu situaciju nisam doživio, ali ruku na srce, nisam se baš niti potrudio toliko dugo snimati da bih se 100% uvjerio da je taj problem riješen.

columns="4"

Sudeći po tome da mi se i S21 Ultra znao ugrijati za vrijeme takvih sunčanih dana, pogotovo ukoliko bi u pozadini WhatsApp odrađivao svoj backup, pretpostavljam da će proći još dosta vremena prije nego se potpuno riješimo bilo kakvih zagrijavanja smartfona, a tko zna hoćemo li to ikad i doživjeti.

Svejedno, pri nekom normalnom korištenju sve je toliko brzo radilo da nisam siguran je li za to zaslužan sam procesor, brza interna memorija ili možda pak zaslon i njegove visoke stope osvježavanja. U svakom slučaju, ostao sam oduševljen.

Izjavio sam i da nerijetko nisam siguran je li aplikacija ostala uključena u pozadini ili ju je ponovno pokrenuo, budući da se te radnje toliko brzo odvijaju da je teško biti potpuno siguran, osim ako je iz nekog drugog razloga jasno da aplikacija nije nastavila svoj rad tamo gdje je stala.

O tome kako se dobro igrice vrte ili bilo koje aplikacije, smatram da je bespredmetno pričati jer boljeg iskustva od ovog teško da ćete imati s bilo koijm drugim smartfonom na tržištu.

Stereo zvučnici su fantastični i jedni od najboljih koje sam isprobao do sada u klasičnom smartfonu. Usporedio sam ih s još nekim uređajima, a najbliže su mi zvučali onima iz Galaxyja S21 Ultra koje sam već pošteno nahvalio. Imam osjećaj da su ovi još glasniji i još bolji, ali za neku detaljniju analizu trebao bih bolje mjerne instrumente od vlastitih ušiju.

Ono što moramo prigovoriti je USB-C 2.0 protokol koji je nedopustiv za jedan ovakav uređaj, bez obzira koliko često prebacujete podatke s vašeg smartfona na računalo ili obratno. Ne mogu reći da sam primijetio da je to sporo kad sam prebacivao 300-tinjak fotografija i videa za usporedbu sa S21 Ultra, ali isto tako nisam baš niti obraćao pažnju. Svejedno, u današnje vrijeme ovakvi smartfoni bi trebali imati posljednji i najbrži dostupan protokol, pogotovo za ove novce. Istina, velike su šanse su da većina ovo nikad neće niti primijetiti, ali svejedno mi moramo napomenuti.



Kvaliteta signala, bilo da je riječ o mobilnom ili WiFi-ju, više je ovisila o iznimno pouzdanom A1 operateru nego o ovom smartfonu. Tako smo unatoč plaćenoj gigabitnoj vezi, putem WiFi-ja imali ograničen router i kvalitetnu vezu koja bi netragom izgubila više od polovice brzine na svega metar udaljenosti. Naravno da te rezultate nećemo uzeti kao relevantne već ćemo samo napomenuti da Mi 11 Ultra dolazi s najnovijim WiFi i 5G standardima koje nam A1 ne omogućuje da testiramo. Koliko o samom smartfonu ovisi, toliko ćete, siguran sam, biti zadovoljni.

Spomenuli smo i infracrveno koje služi kao univerzalni daljinski i vrlo je zgodan dodatak pogotovo ako već u samom početku dodate sve moguće tehnološke uređaje na vaš smartfon. Poznajem nekoliko ljudi koji ovo dobro koriste, a vjerujem i da među vama ima takvih. Drago mi je što barem neki ne odustaju od toga. Šteta za 3,5 mm izlaz i proširivu memoriju, a iskreno sam se nadao od Xiaomija da ih neće izostaviti.

Čitač otiska prstiju smješten je ispod zaslona i riječ je o optičkoj verziji, dakle ne najboljem na tržištu trenutno. Taj bi bio onaj ugrađen u S21 Ultra, barem kad je riječ o čitačima ispod samih zaslona. Ja nisam imao pretjerano sreće s njime. Kad je radio, radio je super, ali kad nije, onda bih mogao prislanjati prst dok god ne zatraži da unesem zaporku, patern ili PIN. Imao je manjih problema s otključavanjem pri direktnoj izloženosti suncu, ali to je općenito mana ovakvih čitača. Unatoč tome, poznajem dovoljan broj osoba kojima isti ovakvi čitači rade savršeno, ali i dovoljno njih koji imaju sreće koliko i ja. Pretpostavljam da je do svakog prsta jer svoj sam dva puta postavio, ali i dalje nisam bio baš najsretniji.

Zanimljivo, Xiaomi vam nudi i mjerač otkucaja srca, a sve što trebate je nasloniti prst na njega i započeti mjerenje. Na takve senzore u smartfonima već smo lagano i zaboravili, ali eto, nekima će možda to biti zgodna opcija.

Softver i sučelje


MIUI 12 nije posljednja inačica MIUI-a dostupna za ovaj uređaj, ali nas je ipak potrefila. Nažalost, ni nakon 3 tjedna nismo uspjeli dočekati posljednji MIUI 12.5, koji uglavnom donosi vizualne promjene od kojih se neke čine vrlo zgodnima. O samom radu smartfona nećemo ništa komentirati dok god to ne isprobamo, ali toplo se nadamo ispravljanju nekoliko glupih grešaka koje znaju biti frustrirajuće.

Vjerojatno ste već čuli, ali Xiaomi s MIUI-em 12 zna slati ponovljene obavijesti za poruke koje ste već pročitali, ili ukoliko imate nekoliko poruka na recimo Signalu ili WhatsAppu, Instagramu..., zamijeniti pošiljatelja poruke prilikom prikaza obavijesti. Tako biste se mogli naći u neugodnoj situaciji gdje vam majka šalje poruku kako ne može dočekati da ju vidite, ali umjesto imena vaše majke, tamo se nalazi Anita ili Maja s posla koja vas je pak pitala nešto sasvim deseto. Neobičnih situacija sam se nagledao u posljednjih mjesec dana, ali ne i ispravke ovako glupe greške.

columns="4"

Nije to bilo ništa od vitalne važnosti da uređaj ne bih mogao koristiti, a vremenom sam prestao uopće čitati obavijesti na taj način, već bih jednostavno svaku aplikaciju otvorio posebno i saznao tko što treba. Siguran sam da će se ovo uskoro riješiti, ali moramo napomenuti da takvih gluposti nije lišen niti Xiaomi. Čisto da znate, iste ovakve greške znao sam doživjeti i na nekim drugim smartfonima, samo što bi nadogradnje softvera obično stigle prije izlaska recenzije pa bih to komotno mogao izbaciti iz teksta.

Žalili su se neki i na reklame unutar sučelja za koje sam se dobro napatio da ih uopće pronađem. Štos je u tome što prilikom prvog uključivanja uređaja možete odabrati opciju da vam prikazuje reklame, a što neki, vjerojatno ne čitajući, i odaberu. Čak i ukoliko to uključite, lako možete naknadno isključiti unutar postavki uređaja.

columns="4"

Još jednu stavku smo već spomenuli, a ta je da Always On zaslon na stražnjem zaslonu može raditi svega 30 sekundi, bez pretjerano dobrog razloga ili objašnjenja.

No to bi otprilike bilo to od mana koje sam primijetio na ovom uređaju. O eventualnom kašnjenju obavijesti ili aplikacijama koje ne rade, ili bilo čemu sličnom, nije bilo govora. Dapače, sve je savršeno radilo, obavijesti su nerijetko prije stizale na njega nego na Samsung, za iste račune sinkronizirane i prilikom korištenja iste WiFi mreže.

Sučelje je iznimno moćno i pruža jedan određeni set prilagodbi koje ćete pronaći na rijetko kojem drugom uređaju. Pokraj klasičnih koje smo već naveli, recimo postavljanje aplikacija unutar multitasking izbornika u obliku šahovnice ili linije, pa sve do odabira koliko debelu safe zonu za slučajne dodire dlanom želite. Ako ste nešto veći baksuz, možete staviti dosta debelu safe zonu i nema šanse da dlanom ostvarite bilo kakav slučajan dodir. Ja sam ga ostavio na automatskom načinu za kojeg pretpostavljam da, po analizi korištenja, sam odluči koliko mi debela zona treba.

columns="4"

Imate i vrlo zgodan set animirajućih pozadina koje se uvećavaju i smanjuju prilikom otključavanja, zaključavanja ili se pomiču ovisno o radnji na uređaju. Možete postaviti i obavijesni centar da vam bude razdvojen od brzih prečaca, nešto slično kao što je to riješeno na iOS-u, mada ne vidim razloga zašto bi to netko htio kad je klasično rješenje objektivno bolje.

Mogli bismo posvetiti cijeli jedan članak ovom MIUI-u, ali to definitivno nećemo jer uskoro dolazi novija inačica za koju sigurno hoćemo.

Kamera


Za razliku od nekih top modela koji donose 4 kamere na poleđini, nekih čak i više, Xiaomi se odlučio za 3, ali bome kakve 3.

Primarna kamera je 50 MP, i vjerovali ili ne, ponovno je Samsung Xiaomiju prodao bolji senzor nego što ga je ugradio u svoj S21 Ultra. Konačno imamo smartfon koji dolazi s većim senzorom od kultne Nokie 808 Pureview i s 1/1,12" trenutno drži titulu najvećeg senzora ugrađenog u jedan smartfon ikad. Izuzmemo li pokojeg hibrida poput onog Panasonicovog koji je imao 1" senzor, ali on je više bio kompaktni fotoaparat nego smartfon.



Maksimalnih 50 MP je 4:3 omjera stranica, 8160 x 7120 piksela i njih ćete dobiti ukoliko fotografirate u maksimalnoj rezoluciji. Po zadanim postavkama. fotografije se spremaju u 12,5 MP i to je način kojeg savjetujemo da ga se držite. Tehnički, pikseli su veličine 1,4µm, ali uzevši u obzir Quad Bayer tehnologiju, odnosno Tetrapixel color filter u slučaju Samsungove nomenklature, onda ispada da je svaki pojedini piksel ogromnih 2,8µm. Prvi te veličine na našem testu.

S f/1,95 otvorom blende prividno se čini kao da je manji od konkurenata, ali uzmemo li u obzir crop faktor zbog veličine senzora, ovaj otvor blende je ipak veći. U ovom slučaju leća je stabilizirana kao što je to na većini smartfona, a tek pokoji poput najnovijeg iPhonea 12 Pro Max dolazi s naprednijom stabilizacijom senzora.

Ultraširokokutna kamera je jedna od najširih koje smo isprobali do sada, a možda čak i našira. Trebali bismo zaviriti u bogatu arhivu za tu potvrdu mada ovako napamet govoreći, mislim da šire od ove nema. Prevedeno u Full Frame svijet, leća je ekvivalent 12 mm. Samsungova je, usporedbe radi, 13 mm, ali što smo bliže nuli, to je razlika svakog milimetra više osjetna. Ima i autofokus, ponovno naizgled manji f/2,2 otvor blende, ali isto tako i relativno velik 1/2" senzor sposoban uhvatiti 48 MP fotografije, pa je uzevši u obzir crop faktor, ovaj otvor blende ipak vrlo velik za ovakvu kameru. Ovdje je pak riječ o Sonyjevom IMX586 senzoru, baš kao što je to slučaj i s telefoto kamerom sposobnom 5x optički uvećati fotografiju.

Ona pak ima f/4,1 otvor blende i s obzirom da je riječ o istom 1/2" Sonyjevom IMX586 senzoru, ponovno hvata 48 MP. Zadano i ona i ultraširokokutna spremaju fotografije u 12 MP rezoluciji zahvaljujući Quad Bayer filteru. Od pomoći je još tu i LED bljeskalica i laserski autofokus.

Sučelje je klasično Xiaomijevo s par dodatnih trikova koje nisam primijetio ranije. Kontrole za uvećanje fotografije su na pravom mjestu na dohvat desnog palca, a tu je još i traka s načinima fotografiranja. Imate na raspolaganju odlične profesionalne načine koji će poslužiti i za fotografiranje, i za snimanje videa, ali i dodatnu opciju za iskoristiti stražnji zaslon kao tražilo kamere.



Xiaomi ne bi bio Xiaomi da to sve radi kako spada pa je tako taj zaslon iskoristiv trenutno samo u slučaju okidanja selfija, ali ne i za snimanje videa! Nevjerojatno kako sami sebi pucaju u nogu jer u tom slučaju ne bi mu bilo ravnog uređaja kad su u pitanju selfie mogućnosti.

Ovako ste za potrebe selfija ipak ograničeni na ne baš toliko naprednu prednju kameru koju također potpisuje Samsung. 20 MP senzor po zadanom će spremiti selfije u 20 MP rezoluciji, ali nemate ni autofokusa niti svih blagodati koje stražnje kamere nude. Daleko od toga, nije ova selfie kamera loša, ali pokraj toliko fantastičnih stražnjih kamera, očekivali smo od ove malo više. Vjerojatno je Xiaomi odlučio manje truda uložiti u nju zbog te posebne mogućnosti koju ima sa stražnjim zaslonom, samo da je to još složio kako treba. Moguće da će eventualna nadogradnja softvera to popraviti, ali mi ju nažalost nismo dočekali.



Ako baš želite iskoristiti jedan od predinstaliranih načina fotografiranja, savjetujemo da isprobate moonshot koji ispred mjeseca može dodati siluetu aviona, ptice ili nečeg sličnog pa se time pohvaliti na društvenim mrežama. Nažalost, nas su pogodili oblačni dani pa nismo ovo uspjeli baš isprobati. Imate još i multicam opciju koja će pak uključiti 6 različitih načina snimanja istovremeno. To je vjerojatno odgovor na Samsungov directors view ili single shot. Mi ju nismo vidjeli kao korisnu, ali to ne znači da vi nećete.

Što se kvalitete fotografija tiče, vjerojatno ste već vidjeli našu detaljnu usporedbu s Galaxyjem S21 Ultra i znate da je Xiaomi tu bitku dobio u velikoj većini situacija. Unutar video recenzije izjavio sam da je Mi 11 Ultra s kvalitetom fotografija i njihovom samom reprodukcijom dosta bliže pravim fotoaparatima nego klasičnim smartfonima. Naprosto sam ostao oduševljen s mogućnostima ove kamere u kojoj god situaciji da sam se pronašao.

U dobrim uvjetima jedino što bi eventualno netko mogao zamjeriti ovom uređaju je to što na poleđini ima samo jednu telefoto kameru s kojom ste teoretski ograničeni na 5x uvećanje ukoliko želite najbolje moguće fotografije. Ali ako poželite i one s 2 ili 3 puta, pa čak i sve do 10, dobit ćete zadovoljavajuće rezultate usporedne s konkurentnim modelima. Samsung se tu sa svojih 3x i 10x parom telefoto kamera pokazao svestranijim, ali Xiaomijeva 5x je pojedinačno najbolja telefoto kamera koju sam isprobao. Toliko je dobra da je sposobna konkurirati i onima s 10x optičkim uvećanjem, mada ove godine još uvijek nismo vidjeli Huaweijeve adute.



U lošijim uvjetima osvjetljenja dosta me podsjetila na tog drugog proizvođača iz Kine koji nas već par godina naprosto oduševljava s kamerama, a razlog tome leži u jednostavnosti korištenja. Ne trebate čekati preduge noćne načine da biste dobili zadovoljavajuće rezultate, a reprodukcija boja u takvim uvjetima je na zavidnoj razini kakvu još nisam susreo na jednom smartfonu. Tako lijepo pogađa boje da sam ostao ugodno iznenađen što sve danas smartfoni mogu.

Zadano će Xiaomi iskoristiti "skraćeni" noćni način koji će fotku okinuti u roku 2 ili eventualno 4 sekunde u vrlo zahtjevnim situacijama i toplo savjetujem da to tako ostavite. Isključite li tu opciju, možete očekivati na nešto lošije rezultate i tek malo brže hvatanje fotografije.

Prebacite li se na ultraširokokutnu ili telefoto kameru, iz nekog razloga trebat ćete ručno posegnuti za noćnim načinom jer se neće automatski uključiti, a savjetujemo da to svakako i napravite jer bez obzira na vrlo napredne senzore, oni su ipak neusporedivo manji od onog primarnog. Uz noćni način, čak će i te fotografije biti vrlo dobre.

O dinamičkom rasponu i količini detalja koje hvata svaka od ovih kamera već sam sve napisao što sam imao, a slično vrijedi i za kvalitetu video snimanja.



Nisam Xiaomi direktno usporedio s iPhoneom kojeg sam do sad smatrao najboljim smartfonom kad je u pitanju snimanje videa, ali nekako imam osjećaj da mu Xiaomi lagano uzima tu titulu. Da se razumijemo, bit će toga gdje će iPhone i dalje biti bolji, vjerojatno prilikom stabilizacije kamere ili posebnog HDR načina snimanja kojim se diči, ali po količini snimljenih detalja, 8k kakvog Xiaomi hvata, mislim da je daleko najbolji kojeg sam ikad isprobao.

Štos je u tome što kamere koje snimaju 8k koštaju otprilike kao moj auto, s izuzetkom par BlackMagic kamera koje pak imaju neke druge probleme da mi nisu toliko interesantne. Činjenica da danas možete kupiti smartfon koji snima ovako dobar 8k video mi je bila nepojmljiva do prije dvije godine. Ajde prošle kad sam isprobao S20 Ultra i ostao ugodno iznenađen s mogućnostima snimanja 8k videa uopće, ali nakon usporedbe sa S21 Ultrom, shvatio sam da je Xiaomijev 8k dovoljno napredniji da se čak i Samsung može pokriti ušima.

Konačno mogu reći svima koji kupe ovaj uređaj, kad god vam to prilika dopusti, slobodno snimajte u 8k, bit ćete sami sebi zahvalni jednog dana kad budete pregledavali sve te prekrasne snimke na vašem 8k TV-u koji će biti dostupan otprilike kao i 4k danas.



I kad smo već kod 4k, Xiaomi snima odličan video i u toj rezoluciji. Štoviše, vrhunski je, ali pored 8k koji me oduševio, nekako taj 4k nisam htio niti previše testirati, baš kao što na gotovo svim ostalim smartfonima već par godina ne testiram FullHD.

Osim u situacijama kad se testira Slow Motion, a premda ne može ispucati 3840 framea po sekundi kao Huawei Mate 40 Pro, može 1920, ali ne u HD već u FullHD rezoluciji! I bome ovo je jedan od najboljih Slow Motiona koje sam isprobao u jednom smartfonu. Nije savršen jer je nezgodno pogoditi točan trenutak kad trebate okinuti snimanje, a to zasad donekle dobro riješeno ima samo Samsung. No kad pogodite trenutak, ostat ćete vjerojatno neugodno iznenađeni jer niste očekivali da će se stvari na videu toliko sporo odvijati da će mnogi pomisliti da ste zaustavili snimku. Uz malo prakse, shvatit ćete u kojim situacijama ga trebate iskoristiti. Primjere pogledajte u sklopu video recenzije ispod teksta.

Selfie kameru najrađe ne bih uopće komentirao, tako da ću samo reći da ona postoji. Poslužit će vam za video pozive i snimanje storyja za Instaram, Snapchat, TikTok ili koju već noviju platformu društvenih mreža, ali ruku na srce, nemojte očekivati čuda od nje. Dovoljno je široka da vas nekoliko stane u kadar, a ima i pristojan dinamički raspon te količinu detalja, pa čak i pristojno pogađa tonove kože, mada kažem, ništa pretjerano i ništa što već nismo vidjeli.



Ako baš želite okinuti top selfie, savjetujem da iskoristite taj stražnji zaslon i okinete ga primarnom kamerom, samo se nemojte iznenaditi kad vidite koliko detalja ona hvata s toliko male udaljenosti kolika je vaša ruka. Odlučite li se za ultraširokokutnu kameru, imajte na umu da netko s dužim rukama i portretno okrenutim smartfonom, može jasno uhvatiti čak i stopala! Doslovno je toliko široka, samo će vam ruka izgledati nekako, čudno. Također, nemojte zaboraviti uvući trbuh prilikom takvog selfija.

Baterija, autonomija i punjenje


I Mi 11 Ultra dolazi s ogromnom baterijom kapaciteta 5000 mAh. Mojim načinom korištenja rekao bih da je tek nešto lošija od one n S21 Ultra, ali ne pretjerano. Uzmite u obzir da je S21 Ultra jedan od najboljih smartfona po pitanju autonomije kojeg sam isprobao do sad, a to što je Xiaomi malo lošiji od Samsunga, nipošto ne znači da je loš, dapače!

Rekao bih da je autonomija iznadprosječna u svakom slučaju i da će čak i oni zahtjevniji korisnici po bateriju biti vrlo zadovoljni. Jedan cijeli vikend mi je izdržala bez punjača mada nije bio pretjerano aktivan. Tek dvije fešte i 50-ak okinutih fotografija, par videa, poziva, klasičnog dopisivanja i sličnog. Za radnih dana nisam imao potrebe nadopunjavati ga preko dana već bih to činio ujutro prije izlaska na teren.



Ono što ovaj uređak čini donekle posebnim u svijetu smartfona jest brzina kojom se puni. Nije šampion kao lanjski Mi 10 Ultra koji je imao čak 120 W punjač, ali nije ni toliko lošiji unatoč gotovo dvostruko slabijem 67W punjaču. To je i dalje jedan od najsnažnijih punjača koji se isporučuju uz jedan smartfon, a ujedno i najsnažniji kojeg sam isprobao. Tako će mu od 0-100% trebati tek 35-36 minuta! U prvoj minuti već će doći na 10%, a to bi ukratko značilo da u danu imate samo 10 minuta, možete poduplati autonomiju uređaja, doslovno. Naravno pod uvjetom da vam se 10 puta isprazni, što nikako ne savjetujemo.

U svakom slučaju, ne samo što dolazi s punjačem u kutiji, već što se i toliko brzo puni, nešto je s čime se danas ne mogu svi pohvaliti. Kao šlag na tortu, Mi 11 Ultra podržava i ultra brzo 67W bežično punjenje koje ovaj uređaj od 0-100% napuni za manje od 40 minuta. Nažalost, u arhivi imam tek Huaweijev 50W bežični punjač za kojeg sam smatrao do prije samo pola godine da mi par godina neće trebati snažniji kako bih sve uređaje mogao testirati, ali očito da me Xiaomi dočekao nespremnog.

Zaključak


Mi 11 Ultra je skup uređaj. Dati 9500 kuna za Xiaomi nekom se čini kao van svake pameti, ali sve njih mogu pitati po čemu se to razlikuje od 9500 kn za bilo koji drugi smartfon? Da kojim slučajem na poleđini piše Samsung ili iPhone umjesto Xiaomi, šanse su da bi ga mnogi uzdizali u nebesa.

Ako ne znate odgovor, ja ću vam ga reći. Razlikuje se u MIUI-u, koji iako je temeljen na Androidu i ima naravno Googleove servise i raznih opcija koje nećete pronaći niti u jednom drugom smartfonu, isto tako ima i pokoji iritantni bug, grešku koja ne bi smjela tu biti. Ne nakon toliko vremena od kad je uređaj izašao na svjetsko tržište.



I da se razumijemo, testirao sam više iPhonea koji su imali više grešaka od ovog Xiaomija, i koji su mi znali stvarati neusporedivo ozbiljnije probleme. Ovo što Xiaomi ima to je tek vizualno frustrirajuće, dok je ono Appleovo bilo neupotrebljivo. Ali Apple je u roku od 7-8 dana izbacio 2-3 softverske nadogradnje i riješio gotovo sve probleme. Ako je koji ostao, nisam to niti primijetio. Na stranu njihov zatvoreni sustav, što je opet neka druga priča.

No Xiaomi ovih problema u MIUI-u ima već gotovo 2 mjeseca od kad sam testirao Redmi Note 10 Pro, a ne vjerujem iskreno da ih je tako teško riješiti. Kao što sam rekao, naviknuo sam se na sve te gluposti i lakše sam s njima živio nego s potpuno ispravnim iPhoneom, ali to ne opravdava situaciju.

Jer tako bih rado preporučio ovaj uređaj apsolutno svima koji su spremni dati tolike novce za jedan smartfon. Smatram da boljeg od njega nema u svemu što sam naveo u ovoj recenziji i stojim iza toga jer sam uspoređivao i tražio razlike gdje god i s čim god sam mogao. Skidam kapu Xiaomiju na ovom uspjehu jer biti najbolji u bilo čemu na ovako zahtjevnom tržištu, nije mala stvar. Veselim se svemu što nas čeka u narednih par godina i toplo se nadam da će se riješiti i sutacija s Huaweijem jer nama kupcima treba ovakva žestoka borba za tron. Ona je ta koja potiče daljnji razvoj, i kad pomislimo da bolje ne može, da nas ponovno iznenade nečim što nismo očekivali.

Video recenzija