Android Recenzije

Xiaomi Redmi S2 - Recenzija



Koliko god su Xiaomi mobiteli poznati po povoljnim cijenama i čak su nas jako razmazili po pitanju uloženog i dobivenog, s vremena na vrijeme se pojavi jedan njihov smartfon koji nas iznenadi onime što nudi. Redmi serija je jedan od boljih primjera i nije ni čudno što se prodaje u ogromnim količinama.

Najnoviji model iz te serije je Redmi S2, gdje ovo "S" predstavlja selfie, što je, jasno, jedan od glavnih naglasaka na ovom smartfonu. Ako se pitati gdje je i tko je Redmi S1, odgovor je kratak: nema ga. Možda je Xiaomi htio izbjeći konfuziju oko svojeg neslavnog procesora Surge S1 pa je odmah skočio na broj dva. Kako za Indiju Xiaomi ima drugačije nazive, ovaj model je tamo poznat kao Redmi Y2. Prošle godine je predstavljen Redmi Y1 pa možemo zaključiti da Redmi S2 korijene vuče upravo iz Y1.

U koju skupinu onda smjestiti Redmi S2? S obzirom na cijenu biste očekivali slabašan MediaTek procesor, jednu stražnju kameru i uglavnom komponente rezervirane za niži razred, no ova recenzija će vas uvjeriti da nije baš tako.

GLAVNE KARAKTERISTIKE




Dimenzije

150,7 x 77,3 x 8,1 mm




Masa

170 grama




Zaslon

5,99″ IPS LCD, 1440 x 720, 269 ppi, 74,5% površine




SoC

Qualcomm Snapdragon 625




CPU

8x Cortex-A53 takta 2 GHz




RAM

3/4 GB




Interna memorija

32/64 GB




Micro SD

da




Povezivanje

WiFi 802.11 b/g/n, A-GPS, BDS, Bluetooth, FM radio, IR, Micro USB




Brzo punjenje

Ne




Bežično punjenje

Ne




OS

Android 8.1 Oreo, MIUI 9




Kamera

12+5 MP, 1080p video, LED bljeskalica




Prednja kamera

16 MP, 1080p video, LED bljeskalica




Baterija

3080 mAh




Cijena

1399 kn (3/32 GB)




Ustupio

Xiaomi





PREDNOSTI

NEDOSTACI





Dizajn i ergonomija

Pomalo niska rezolucija zaslona




Vrlo dobre kamere

Baterija je mogla biti veća




Dobre performanse




Utor za dvije SIM i jednu Micro SD karticu



DIZAJN I KUĆIŠTE


Redmi S2 će vas nedvojbeno podsjetiti na Redmi Note 5, čak i na Mi 6X. Dimenzije su im slične, veličina zaslona je ista, čak je tu i poleđina s izbočinom za kamere. Tu sličnosti prestaju jer ako krenemo od samih materijala od kojih je Redmi S2 izrađen, odmah je jasno da je ovaj uređaj iz druge klase. Nema sumnje da je izrađen kvalitetno, ali ovdje nema ni traga metalu. Poleđina, uključujući i bočne stranice, je plastična i dolazi u jednom komadu. Ako vas zanima što onda tu rade ove dvije linije na vrhu i dnu poleđine, znajte da su lažne, odnosno nemaju nikakvu funkcionalnu ulogu jer za njima nema ni potrebe kod plastičnih ploha. Staklo na prednjoj strani je ugrađeno tako da se ne uklapa savršeno uz rubove, što rezultira blagim osjećajem oštrine pod prstima.

Zaslon zauzima tri četvrtine prednje površine i blago je zaobljen na uglovima. Iznad njega se nalaze senzori za ambijentalno svjetlo i blizinu, selfie kamera, zvučnik za glasovne pozive, LED bljeskalica i bijela LED lampica za obavijesti. Donja strana je čista jer su navigacijske tipke prikazane na zaslonu ili ih uopće nema ako koristite geste.



Kao što je to običaj kod Xiaomi smartfona, s desne strane imamo tipke za glasnoću i uključivanje, a s lijeve utore za kartice. U ovom slučaju su to čak tri utora pa istovremeno možete koristiti dvije nano SIM i jednu micro SD karticu. Gornji rub sadrži 3,5-mm priključak za slušalice, mikrofon i infracrveni port, a donji zvučnik za multimediju, micro USB priključak i mikrofon. Ni na poleđini nema iznenađenja, u gornjem lijevom kutu su smještene dvije kamere s LED bljeskalicu, a malo niže u sredini čitač otisaka prstiju.

Osim malo oštrijih rubova oko stakla, svi ostali su zaobljeni. Uređaj lijepo leži u ruci i nema pretjeranog rizika od klizanja po nagnutim površinama jer plastika ipak nema toliko glatku teksturu kao neki skuplji materijali, pogotovo staklo. Ako imate prste prosječne veličine, sigurno ga nećete moći koristiti jednom rukom, ali za takve stvari postoje i dobro znani softverski trikovi. Izbočina s kamerama na poleđini nije baš idealna za korištenje ako uređaj položite na ravnu površinu i više nam se čini da su kamere ispupčene jer je to sad trend. Kad smo već kod debljine, Redmi S2 mjeri 8,1 mm, što je isto kao kod npr. Redmi Note 5 s baterijom većom za 30%. Masa je zbog toga, ali i drugačijih materijala, za desetak grama manja.

Xiaomi već jedno vrijeme u paketima isporučuje i prozirnu silikonsku masku i upravo tako je i ovdje. Osim nje, dobit ćete USB kabel, punjač (2 A), iglu za otvaranje utora za kartice i korisničke upute.

ZASLON


Redmi S2 ima dobro poznati 5,99-inčni IPS LCD zaslon formata 18:9, već viđen na mnogim Xiaomi mobitelima. Rezolucija od 1440 x 720 točaka djeluje nekako mršavo na ovoj dijagonali - gustoća iznosi 269 ppi. Za ciljanu publiku je to vjerojatno dovoljno, a isto tako moramo misliti na cijenu uređaja. Kako god bilo, zaboravite na 1080p video na YouTubeu.

Prikaz je, opet misleći na cijenu, sasvim dobar. Realno je kontrast malo slabiji i boje bi mogle biti življe i manje hladne. Koliko to uspijete popraviti kroz minimalističke dostupne postavke, toliko će i prikaz biti bolji. I pozadinsko osvjetljenje bi moglo biti malo jače za ugodan prikaz na direktnom Sunčevu svjetlu, ali generalno je zaslon za smartfon iz niže klase i više nego dobar.

HARDVER, PERFORMANSE I POVEZIVANJE


Izgleda da Xiaomi ima nekakav popust kod Qualcomma jer ni sami ne znamo u koliko svojih uređaja su ugradili procesor Snapdragon 625. Radi se o štedljivom i još uvijek prilično kompetentnom procesoru za smartfone srednje klase koji se zaista dobro drži, pogotovo ako uzmemo u obzir činjenicu da je predstavljen prije dvije godine. Budući da Redmi S2 definitivno nije uređaj iz srednje klase, procesor mu je veliki plus. S tehničke strane S625 broji osam Cortex-A53 jezgri takta 2 GHz i GPU Adreno 506. O performansama je davno sve rečeno i još uvijek stoji.

Uz dobar procesor ide 3 ili 4 GB RAM-a koji održavaju MIUI sučelje glatkim i bez trzaja. Naš primjerak je imao 3 GB RAM-a i to je sasvim dovoljno za veliku većinu svakodnevnih zadataka i operacija. 32 GB interne memorije bi isto moglo poslužiti većini korisnika koji ne snimaju previše videa ili nemaju instalirane desetke velikih 3D igara. Ako se ne vidite u ovom opisu, možda je najbolje da odmah u startu posegnete za modelom sa 64 GB ili bar nabavite memorijsku karticu.



Čitač otisaka prstiju je jednako brz i precizan kao i kod skupljih Xiaomi uređaja. U postavkama iz prvog pokušaja nismo našli opciju otključavanja uređaja snimanjem lica, no kad smo regiju iz Hrvatske promijenili u Indiju, odmah se pojavila.

Zvučnici reproduciraju zvuk prilično dobre kvalitete. Uvijek biste trebali jasno razmijeti osobu na drugoj strani linije, a za multimediju je sve u redu dok zvučnik ne pojačate preko 80% jačine, kad dolazi do primjetne distorzije zvuka. Od bežičnog povezivanja imamo Wi-Fi, 2G/3G/4G, Bluetooth, infracrvenu vezu, GPS i FM radio, a žičano se spaja putem kabla s micro USB priključkom. Ova globalna verzija podržava sve LTE (4G) frekvencije pa ne morate brinuti o tome hoće li vam se uređaj povremeno prebaciti na 3G mrežu.

SOFTVER I SUČELJE


Redmi S2 stiže taman u vrijeme kad su se pojavile prve beta verzije MIUI-a 10, ali mi ćemo preskočiti tu igru i još malo se zadržati na MIUI-u 9. Točna verzija je 9.5.3.0, bazirana na Androidu 8.1 Oreo, sa sigurnosnom zakrpom iz svibnja i ovo je globalna verzija operativnog sustava, što znači da ima sučelje na mnogim jezicima osim kineskog i engleskog te predinstalirane Google aplikacije i servise. Osim Gmaila, Karti, YouTubea, Diska, Chromea i drugih, S2 se isporučuje s Microsoft paketom koji uključuje Word, Excel, PowerPoint, Outlook i Skype te Facebook aplikacijom. Alati poput kalkulatora, sata, snimača, kompasa, kalendara i slično dolaze od Xiaomija, kao standardan dio MIUI sučelja.

Sve aplikacije, tj. njihove ikone su poredane na početnim zaslonima u rotirajućem rasporedu od 4x6, dok je fiksnom donjem redu dodano još jedno polje pa tamo možete smjestiti pet najčešće korištenih aplikacija. Prilagodba sučelja je ranije uključivala laku izmjenu tema i ikona putem određene aplikacije Teme, no ona je nedavno uklonjena zbog određenih promjena u odredbama pojedinih država, uključujući i Hrvatsku. Sad možete mijenjati samo pozadine, kao i na svakom drugom današnjem smartfonu. Ako baš inzistirate na temama, samo promijenite regiju u Indiju i problem će biti riješen, isto kao za otključavanje uređaja snimanjem lica.

size="medium"

Kroz sustav se navigira pomoću tri virtualne tipke na dnu zaslona, no Xiaomi sve više "gura" korištenje gesti. Jedan potez s lijevog ili desnog ruba zaslona prema sredini je korak nazad, potez od dna zaslona prema gore je povratak na početni zaslon, a isti takav potez sa zadrškom otvara nedavne aplikacije. Prema onome što je najavljeno, MIUI 10 donosi ove geste i na starije uređaje sa 16:9 zaslonima. Ako vam je zaslon prevelik za rukovanje jednom rukom, možete ga smanjiti na 3,5, 4 ili 4,5 inča.

Podržane aplikacije možete "klonirati", što je vrlo korisno ako koristite dvije SIM kartice i na obje želite koristite npr. WhatsApp ili Viber. Za potpuno odvojenu tzv. radnu površinu ćete koristiti Drugi prostor, a za prebacivanje podataka sa starog smartfona Mi Mover. Općenito je korisničko iskustvo kao i na svakom drugom Xiaomi uređaju - brzo, glatko i stabilno.

KAMERA


Još prošle godine smo pisali o tome kako sigurno neće trebati proći puno vremena da i najjeftiniji smartfoni dobe dvije stražnje kamere i to se polako ostvaruje. Naravno, Xiaomi Redmi S2 nije ni približno najjeftiniji smartfon koji možete kupiti, ali svejedno ova tvrdnja stoji.

Glavna kamera koristi senzor Sony IMX486 rezolucije 12 MP s otvorom blende f/2,2, a pomoćna Samsung S5K5E8 rezolucije 5 MP se brine za otkrivanje dubine polja - optičkog zooma ovdje nema. Selfie kamera je Samsung S5K3P8SP, rezolucije 16 MP i otvora blende f/2,0. Sprijeda i straga je po jedna LED bljeskalica i maksimalna rezolucija za snimanje videa je 1080p.

Kontrole sučelja kamere su sljedeće: s lijeve strane imamo pristup postavkama, posebnim načinima snimanja, filterima, HDR-u i bljeskalici, a s desne osnovnim načinima snimanja fotografija i videa, tipku za prebacivanje između prednje i stražnje kamere, okidač i prečac za galeriju. Ručni način je vrlo siromašan - nudi tek regulaciju balansa bijele boje i ISO osjetljivosti.

 

size="medium"

Iako i u idealnim uvjetima ima nedostataka, kvaliteta fotografija je ipak dobra. Dinamički raspon i kontrast su vjerojatno najveće boljke, ali su zato boje precizne i fotografije su dovoljno oštre. Kod uključivanja HDR-a su rezultati šareni - nekad se situacija popravi, a nekad pokvari. U svakom slučaju je potrebno mirno držati uređaj i par sekundi nakon okidanja HDR fotografije jer u protivnom dolazi do zamućenja. Bokeh fotografije nisu loše, separacija fokusiranog i zamućenog dijela je u većini slučajeva dobra. Kad padne mrak, padne i kvaliteta fotografija; vidljiv je gubitak oštrine i boje postaju hladne.

Selfie kamera daje i više nego solidne rezultate, fotografije su detaljne i ten uglavnom ispadne onakav kakav je u stvarnosti. Ima tu i nekoliko trikova za zaglađivanje kože, isticanje očiju i slično te HDR za malo dinamičnije selfieje.

Video zapisi su više-manje preslika rezultata fotografija, prikazuju dovoljno detalja i boje su precizne. Zvuk je dobar, nema onih čudnih izobličenja kakve smo viđali na nekoliko prijašnjih modela. Za čim mirnije snimke se brine stabilizacija slike (EIS) pa možemo reći da Redmi S2 dobro posluži kao video kamera.

Trenutno nema nikakvih AI funkcionalnosti za stražnju kameru, no s dolaskom MIUI-a 10 bi se to moglo promijeniti.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

[responsive_youtube v=N85xB6wAnkg]

BATERIJA


Dosad smo kod Xiaomija navikli vidjeti velike baterije, pogotovo na Redmi uređajima. Redmi S2 je mala iznimka jer mu je kapacitet baterije 3080 mAh, dok npr. Redmi Note 5 ima bateriju od 4000 mAh uz istu debljinu kućišta. No dobro, S2 je ipak smartfon kod kojega se moralo paziti na komponente zbog cijene.

Sve u svemu, autonomija nije loša. Uz redovito korištenje za društvene mreže, poruke, pozive, YouTube i ostale zabavne sadržaje, izdržat će cijeli dan. Dvodnevnu autonomiju je malo teže očekivati, no za osobe koje su umjereni korisnici to ipak nije nemoguće. Punjač koji dolazi u paketu je jačine 2 A i bateriju napuni za otprilike sat i pol.

ZAKLJUČAK


Xiaomi svako malo odredi jedan smartfon koji pored domaćeg, kineskog, istovremeno ide i na globalno tržište. Jedan od njih je Redmi S2, a zašto je baš on odabran, nije teško pogoditi. Ima prostrani 5,99-inčni zaslon, više nego solidan procesor i kamere koje bi morale zadovoljiti svakog povremenog fotografa. Naravno da je jedan od aduta i cijena od 1399 kn u Hrvatskoj, što daje jednu sigurnost zbog garancije i servisa. Kao nedostatak ćemo navesti malo nižu rezoluciju zaslona nego što bi bilo idealno i prosječnu bateriju, no i to nisu neki veliki nedostaci koji bi vas trebali natjerati da ne kupite Redmi S2.

Ovaj uređaj svakako ima našu preporuku, no ako već sad mislite da vam treba nešto bolje, poput smartfona s Full HD+ zaslonom i većom baterijom, mogli biste razmisliti o npr. Redmi Note 5, pogotovo ako vam se sviđa Xiaomi kao proizvođač.

Xiaomi Redmi 2S pametne telefone možete kupiti na mobis.hr