Android Recenzije

Zopo Speed 7 - Recenzija

Zopo Speed 7 - recenzija

Zopo je jedan od prvih kineskih proizvođača novije generacije koji su službeno stigli na naše tržište. Kao i svi Kinezi, nudili su odličan omjer uloženo/dobiveno, a u zadnjih godinu dana napredovali su i na polju dizajna. Uz mnoge novosti, s novom generacijom dolazi i promjena u nomenklaturi, koja je sada nešto jednostavnija.

Najnoviji Zopov uređaj koji nam je stigao na test nosi jednostavni naziv Speed 7. Dolazi u tankom i laganom kućištu, s 5-inčnim zaslonom i nešto jačim hardverom koji bi trebao zadovoljiti veliku većinu kupaca.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

146 x 70,6 x 8,6 mm







Masa

150 grama







Zaslon

5.0″ IPS LCD 1920 x 1080, 441 ppi







SoC

MediaTek MT6753







CPU

8x Cortex-A53 na taktu 1,3 GHz







RAM

3 GB







Interna memorija

16 GB







Micro SD

Da







Povezivanje

WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth, USB OTG, FM radio







3G

UMTS 900/1900/2100 MHz







4G

LTE 800/1800/2600 MHz







OS

Android 5.1 Lollipop







Kamera

13 MP/1080p







Prednja kamera

5 MP







Baterija

2500 mAh







Cijena















PREDNOSTI

NEDOSTACI










Jak hardver (3 GB RAM-a)

Zaštita zaslona riješena folijom







Izvrstan prikaz na 1080p zaslonu

Uniformirani set ikonica







Brzina sučelja iznad očekivanja








Izmjenjva baterija i podrška za microSD








Vrlo dobra kamera








Dizajn, kućište i zaslon


Već na prvi pogled vidljivo je da se radi o klasičnom dizajnu s blago zaobljenim gornjim i donjim rubom. Kutovi su također zaobljeni, što znači da prilikom ubacivanja u džepove i torbice neće zapinjati. Odnos zaslona i rubova je dosta povoljan u korist zaslona, ali ispod njega više nema kapacitivnih tipki, već se koriste one na zaslonu.

Rub uređaja sadrži imitaciju kroma, a fizičke tipke su fino uklopljene između dva takva sloja. Isto vrijedi za micro USB utor na dnu i 3,5 mm audio utor na vrhu kućišta. Stražnji poklopac je odvojiv, što znači da je baterija izmjenjiva. Ispod poklopca se nalaze dva micro SIM utora, kao i onaj za microSD memorijske kartice.

columns="4"

Zbog svog oblika, uređaj jako lijepo leži u ruci, plastika sa stražnje strane nije toliko klizava, ali se povremeno mogu vidjeti tragovi prstiju.

5-inčni zaslon je izrađen u IPS tehnologiji, a rezolucija iznosi 1920 x 1080 točaka. To rezultira visokom gustoćom od 440 ppi, što je debelo iznad “retina” granice. Dakle, oštrina teksta i opći dojam ne dolaze u pitanje, a slično je i kontrastom i prikazom boja. Kutovi vidljivosti su također vrlo visoki, a vidljivost na danjem svjetlu mjerljiva je s onom na puno skupljim modelima. Jedino što donekle kvari dojam je ostajanje tragova prstiju.
Također, zaštita zaslona od grebanja riješena je folijom, ali treba napomenuti da je ona sada nešto tanja i manje primjetna nego što je to slučaj bio na prethodnim modelima.

Hardver, performanse i povezivanje


Zopo Speed 7 ime nije odabrano slučajno. Njime Zopo svojim kupcima u startu ima namjeru reći o kakvom se uređaju radi i kakvoj je klijenteli namijenjen. Znači, imamo najnoviju generaciju MediaTekovovog procesora MT6753, s osam jezgri koje kucaju na taktu od 1,3 GHz. Ovaj procesor na AnTuTu benchmarku postiže oko 32000 bodova, što ga već svrstava u kategoriju onih koji će solidno vrtjeti i zahtjevnije igre. Znači, moći ćete bez problema zaigrati mnoge popularne naslove, a razliku u igrivosti u odnosu na jače i skuplje modele primijetit će tek oni s većim iskustvom.

size="medium"

Tu su još i 3 GB RAM za bezbrižan multitasking. Interna memorija ima 16 GB prostora, ali će vam dostupno biti oko 12 GB, što je još uvijek dobar rezultat, no ukoliko vam je to malo, Zopo Speed 7 nudi i utor za memorijske kartice.

Prijem signala i telefonija općenito nisu predmet rasprave, jer uređaj funkcionira besprijekorno. Jačina zvuka u slušalici je sada nešto bolja nego na prijašnjim modelima, što je također pohvalno. Vanjski zvučnik je solidne glasnoće, ali ukupan dojam bi mogao biti bolji da nije smješten na poleđini, nego recimo na donjem rubu kućišta.

Kod povezivanja nema neke posebne filozofije jer su podržani svi uobičajeni način, što uključuje WiFi, A-GPS, Bluetooth uredan rad na 2G, 3G i 4G mrežama, a ne treba zanemariti ni Dual SIM sustav. Uređaj se može povezivati i putem HotKnot protokola, ali samo s uređajima koje pogone MediaTekovi čipseti. Tu su još i USB OTG te FM radio, koje mnogi proizvođači skupljih uređaja već neko vrijeme izostavljaju.

Softver i sučelje


Kod Zopa smo navikli na relativno čisto i jednostavno sučelje pa ni Speed 7 nije izuzetak. Povrh Androida 5.1 Lollipop, nema posebne nadogradnje sučelja, a ono što ga razlikuje od AOSP-a je vlastiti set ikonica, koje su kao i kod mnogih drugih Zopovih modela - uniformirane, pa ćete u slučaju da vam to smeta, instalirati neke druge.

size="medium"

Galerija fotografija je standardna, dakle dio Googleovog AOSP-a, ali možete koristiti i Google Photos Aplikaciju za automatsku sinkronizaciju na vašem Google računu. Imamo i set dodatnih aplikacija kao što su Clean Master, Documents To Go, Opera preglednik i Skype, kao i dodatni set alata za organizaciju.

Sučelje samo po sebi radi dosta fluidno i iznenađujuće je brzo. Istina, u zadnje je vrijeme zaista teško naći jači Android uređaj da zapinje i zastajkuje, ali ovjde se ipak primijeti da su animacije skrolanja i izmjena namjerno skraćene, kako bi sve šibalo brže. Isto vrijedi i za izbornik s aplikacijama.

Kamera


Zopo Speed 7 dolazi s 13 MP kamerom i LED bljeskalicom, a sprijeda se nalazi 5 MP kamera za selfije. Sučelje je generičko, ali kao i uvijek, jednostavno i logično organizirano. Nudi fotografiranje i snimanje videa iz istog početnog zaslona sučelja, najvažnije prečice na vrhu i načine fotografiranja na desnoj strani. Ulaskom u opcije dobivate mogućnost podešavanja dodatnih parametara, kao što je kompenzacija ekspozicije, način scene, balans bijele boje, detekcija lica, samookidač i sl., a moguće je uključiti i kontinuirano okidanje, namjestiti veličinu slike i videa, te uključiti ili isključiti softversku stabilizaciju slike.

Kvaliteta fotografija je na vrlo visokoj razini za ovaj cjenovni razred. Na danjem svjetlu imamo izuzetno visoku razinu oštrine i kontrasta, realan prikaz boja, a čak ni inače problematični dinamički rang nije toliko loš kao što smo očekivali. Ništa lošija situacija nije ni u slabije osvjetljenom ambijentu, ali tada fokusiranje traje nešto dulje.

Kod fotografiranja s bljeskalicom u mraku treba dodatno pripaziti na mirno držanje ruke, jer fokusiranje u tim uvjetima traje dosta dulje. Ako ste ovaj uvjet poštivali, noćne fotografije će također biti vrlo dobre, jer je bljeskalica dovoljno jaka.

Kamera snima 1080p video, a ima i mogućnost uključivanja softverske stabilizacije, od koje ne treba previše očekivati, ali je ukupna kvaliteta videa zadovoljavajuća. Razlika u odnosu na jeftinije uređaje je očita, ali se ni ne može izravno mjeriti s dvostruko skupljima. Količina detalja je visoka zahvaljujući relativno malom stupnju kompresije, a prikaz boja je realan.

Primjeri fotografija i videa


columns="4"

Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.



[responsive_youtube GnxtKX7_AXQ]

Baterija


Zopo Speed 7 dolazi s izmjenjivom baterijom kapaciteta 2500 mAh, koja neće posebno iznenaditi izdržljivosšću, ali će vam uredno osigurati cjelodnevno korištenje. U uvjetima stalne veze s internetom, s automatskim osvjetljenjem zaslona, aktivnom sinkronizacijom jednog e-mail pretinca i Hangouts aplikacije, te uz oko pola sata razgovora, oko sat vremena surfanja i korištenja društvenih mreža, 20 minuta slušanja glazbe, okidanje desetak fotografija i snimanje 5 minuta videa, baterija je izdržala od ujutro do navečer, tako što je u 21:00 indikator pokazivao 14%.

Naravno, ovakav scenarij korištenja i rezultati ne moraju odgovarati i vašem iskustvu, ali vam mogu dati nekakvu orijentaciju. Više od jednog dana autonomije postići će oni malo štedljiviji, a ako se zaigrate, računajte da će vam punjač ili powerbank zatrebati i prije večeri.

Zaključak


Kao što ste mogli vidjeti, Zopo Speed 7 je predstavnik nove generacije smartfona ovog proizvođača i donosi mnoga ugodna iznenađenja. Jak hardver s puno radne memorije, vrlo brzo sučelje, ali i kameru kojoj bi mogli pozavidjeti mnogi poznatiji proizvođači. Ne treba zanemariti ni izvrstan visokorazlučivi zaslon, no vidjeli smo da za zaštitu još uvijek koristi foliju umjesto Gorilla stakla.

Kome je namijenjen ovaj uređaj? Profil kupaca ovdje je dosta širok, jer Zopo Speed 7 cijenom od 1899,00 kuna spada u nekakav srednje-niži cjenovni razred, ali osigurava izvrsne performanse čak i onima s velikim zahtjevima.

Uređaj će kao takav poslužiti svima koji se redovito igraju, a to automatski znači da će bez poteškoća odraditi i druge zadaće, kao npr. surfanje, rad s mailovima, dopisivanje i sl.