Android Recenzije

ZTE Nubia Z9 Mini - Recenzija

ZTE Nubia Z9 Mini

Na test nam je stigla ZTE Nubia Z9 u mini izdanju, iako ovo "mini" ekipa iz ZTE-a očito smatra kao relativan pojam. Radi se o povećem 5" uređaju, a u nastavku možete pročitati kako nas se dojmio. Krenimo s karakteristikama.

GLAVNE KARAKTERISTIKE




Dimenzije

141.3 x 69.8 x 8.2 mm




Masa

147 grama




Zaslon

5.0″ LCD 1920 x 1080, 441 ppi




SoC

Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615




CPU

4x Cortex-A53 na taktu 1,5 GHz i 4x Cortex-A53 na taktu 1.0 GHz




RAM

2 GB




Interna memorija

16 GB




Micro SD

Da, do 128 GB




Povezivanje

WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth, FM radio, OTG




3G

HSPDA 850/900/1900/2100




4G

LTE Cat. 4 150/50 Mbps




OS

Android 5.0.2 Lollipop + Nubia UI 3.0.8




Kamera

16 MP/1080p




Prednja kamera

8 MP/1080p




Baterija

2900 mAh




Cijena

2330,00 kn (popust od 5 eura za korištenje MOBHR kupona)




Ustupio






PREDNOSTI

NEDOSTACI





Kvalitetna i robusna izrada

Nema Hrvatski jezik




Odličan zaslon

Loše pozicioniran zvučnik




Dual SIM

Osrednji čipset






Dizajn i rukovanje


Mobitel je stigao u modernoj crnoj kutiji s crvenim detaljima, bojama očito prilagođena crnoj verziji uređaja. Osim uređaja, u kutiji se nalazi tanki flat USB kabal crvene boje te bijeli punjač. Upute i iglica za otvaranje SIM ladice pametno su skriveni u posebnom odjeljku, inače zanimljivo rješenje koji bi možda i pohvalili, međutim bez jasno istaknutih informacija lako možete predvidjeti odjeljak, pa čak i baciti sadržaj u smeće misleći da se radi o običnom dijelu kutije.

Prvi dojmovi nakon primanja mobitela u ruke su definitivno pozitivni - ravne linije, zanimljivi materijali izrade i čvrsta konstrukcija teško da će nekog ostaviti ravnodušnim. Radi povećih dimenzija i pored zdravih očiju, smiješno je uređaj nazivati "mini". Bez obzira na dobro iskorišteni prostor, ovdje nema govora o korištenju jednom rukom, osim naravno, za neke najjednostavnije zadaće. Možete pokušati s akrobatskim radnjama, ali tu tom slučaju riskirate da vam mobitel isklizne iz ruke, što je ujedno i prvi nedostatak koji smo primijetili.



Mobitel je čitavom prednjom i stražnjom površinom prekriven nekom vrstom stakloplastike, inače vrlo uvjerljiv materijal što se pod prstima doima kao pravo staklo. Boja je bijela, s nekoliko manjih crvenih detalja, a  metalni obrub je boje šampanjca. Mobitel se u ruci doima čvrst i neuništiv; sve je na svom mjestu, nigdje nema "lufta", škripanja ili jeftine plastike. Proizvođač je mnogo truda posvetio sitnim, kvalitetno izrađenim detaljima poput kvalitetnih tipki sa strane uređaja ili recimo metalnog crvenog obruba na oku stražnje kamere.

Staklo je, posve očekivano, magnet za otiske prstiju što će posebno doći do izražaja na modelu crne boje. Vlasnici bijelog modela neće imati toliko problema - materijal je zahvalan a otisci se s lakoćom brišu.

Osim zaslona, naprijed nalazimo i oko prednje kamere, senzor za blizinu, svjetlo za obavijesti te zvučnik, a ispod zaslona crveni krug, inače kapacitivna home tipka s osvjetljenjem po potrebi. Pored su još dvije rezistivne crvene tipke za upravljanje sučeljem, neoznačene i nevidljive bez osvjetljenja koje se također uključuje po potrebi a traje jako kratko, svega par sekundi.

Na stražnjoj strani nalazi se samo kamera i malena dioda LED bljeskalice te sad već poznati "Nubia" logo. Desno je tipka za uključivanje i jednodijelna tipka za upravljanje glasnoćom, gore 3.5 mm utor za slušalice i mikrofon za ublažavanje okolne buke, dolje još jedan mikrofon, microUSB utor i nespretno smješten zvučnik kojeg ćete redovno prekrivati rukom. Lijevo se nalazi samo ladica za smještaj dvije nano SIM kartice.



Inače, stražnji poklopac je moguće skinuti, vrlo jednostavno i bez previše muke. Ispod nalazimo samo utor za memorijsku karticu, a baterija je fiksirana. Pitamo se čemu onda nepotrebno kompliciranje s ladicom za umetanje SIM kartice? Ovo je odlika nešto skupljih modela, uglavnom primoranih na takvo rješenje, pa se teško oteti dojmu kako nas je ZTE ovim želio samo dodatno impresionirati.

Zaslon


Zaslon nas je impresionirao oštrim prikazom, odličnim kutevima vidljivosti i vrlo dobrim prikazom na suncu. Izrađen je u IPS tehnologiji a veličina dijagonalne iznosi okruglih 5 inča uz FullHD (1080 x 1920) rezoluciju i gustoću prikaza od 441 piksela po inču. U praksi sasvim zadovoljavajuće - osobno, ne vidim potrebu za većom rezolucijom, barem ne u ovom cjenovnom razredu. Nisam pronašao vjerodostojnu informaciju o premaznom zaštitnom sloju, iako po nekim izvorima ista postoji, a spominje se Gorilla Glass 3. U svakom slučaju ili možda bolje rečeno, za svaki slučaj, s mobitelom je isporučena zaštitna folija protiv grebanja.

ZTE Nubia Z9 Mini

Zamjerke idu na odaziv – nekoliko puta tijekom dana dogodi se da zaslon ne prepozna dodir ili ga zamjeni s naredbom za pomicanje zaslona lijevo ili desno. Iako iritantno, ovo nije deal breaker i vjerojatno će biti ispravljeno nadogradnjom softvera, a posve je moguće da se radi o mušici testnog primjerka. Treba još spomenuti da zaslon prekriva 69,9% prednje površine a bezeli sa strane prosječne su veličine (na nešto većem modelu Nubia Z9, bezela gotovo i nema, a uređaj se reklamira kao bezel-less; recenzija uskoro).

Hardver i performanse


Za pogonski stroj odabran je 64 bitni Qualcommov MSM8939 Snapdragon 615 čipset s osam procesorskih jezgri – četiri kucaju na taktu od 1.5 GHz a četiri na 1.0 GHz (na svim jezgrama korištena je Cortex-A53 arhitektura). Za grafiku se brine nešto stariji, ali još uvijek aktualan Adreno 405 grafički koprocesor. Od ovog čipseta nismo očekivali mnogo, ali pokazao se sasvim dostatan, bez pretjeranog zagrijavanja i bez veće potrošnje energije, dok je sve zadatke koje smo mu stavili na teret odradio uspješno. Naravno, ako odete u neke krajnosti i maksimalno opteretite uređaj, na vidjelo će izići slabosti Snapdragona 615 na ovom taktu, ali ponavljam, u normalnom radu, čak i ako ste nešto zahtjevniji korisnik, nećete imati problema.

Za ugodan multitasking tu je 2 GB radne memorije, nekakav minimum za posve ugodan rad na Android sustavima, dok je za pohranu rezervirano deklariranih 16 GB memorije. Nakon što se sustav i pripadajuće aplikacije posluže, na raspolaganju nam ostaje oko 12 GB, u praksi sasvim dovoljno, posebno ako iskoristite potencijal microSD utora koji prima kartice do čak 128 GB. Više od ovog bi svakako pozdravili, međutim po automatizmu cijena mobitela drastično bi narasla.

Za potrebe testiranja upregnuli smo i nekoliko Benchmark alata. Tako nam je popularni AnTuTu izbacio rezultat od 35627 bodova, Quadrant 17224 bodova, a Geekbench3 650 bodova na testu jedne jezgre, odnosno 2109 na višejezgrenom testu.

ZTE Nubia Z9 Mini Antutu  ZTE Nubia Z9 Mini Antutu

Isprobali smo i nekoliko prilično zahtjevnih 3D igara, točnije Need for Speed NL, Dead Trigger 2 i Real Racing 3. Sve tri igre radile su bez problema i nismo naišli na zastajkivanja niti probleme bilo kakve vrste.

Primijetio sam zagrijavanje uređaja, nešto više prilikom igranja navedenih igara, međutim govorimo o temperaturama o kojima se ne morate previše brinuti.



Na prijem signala i zvuk u slušalici nemamo zamjerki, a sve mogućnosti povezivanja radile su bez problema, od WiFi-a i podatkovne veze, do Bluetootha i spajanja USB sticka putem OTG-a. Na mobitelu nedostaje jedino NFC način povezivanja.

Manju primjedbu uputit ćemo kvaliteti zvuka iz 3.5 mm utora na vrhu; isprobali smo nekoliko slušalica a kvaliteta zvuka je osrednja. Treba spomenuti da se s mobitelom ne isporučuju slušalice.

Stražnji zvučnik je izrazito glasan, što je za pohvalu, međutim kad se "odvrne" do kraja, dolazi do distorzije zvuka i kvaliteta drastično pada. Smještaj se pokazao kao veliki problem, posebno u horizontalnom načinu rada gdje ruka obavezno prekriva otvor a zvuk se pritom u potpunosti priguši. Da bi ovo izbjegli, mobitel treba držati u neprirodnom položaju, što zna izazvati bolove u ruci, posebno nakon dužeg korištenja (gledanje YouTube videa, igranje igara).

Softver i sučelje


Sučelje je fluidno i radi bez zastajkivanja. Multitasking je brz i napravljen po uzoru na Appleov iOS, što znači da su pokrenuti programi prikazani horizontalno. Nažalost, za otvoriti izbornik s pokrenutim aplikacijama potrebno je zadržati prst na home tipki oko pola sekunde do sekundu, inače nespretno rješenje s nepotrebnim čekanjem. Ovo umanjuje ukupno multitasking iskustvo, stoga se nadamo da će biti ispravljeno u nekoj od budućih nadogradnji. Osnovu sustava čini Android Lollipop u verziji 5.0.2, presvučen vizijom iz ZTE-a pod imenom Nubia OS u verziji 3.0.8. Izgleda jako lijepo, iako će mnogi zamjeriti brojne detalje "posuđene" iz iOS-a. Pored izmjene ikonica, ova nadogradnja ide nešto dublje u sustav, pa tako umjesto standardne ladice s instaliranim aplikacijama, za ovu namjenu koriste se početni zasloni. Na ove izmjene se lako naviknuti, a uvijek možete instalirati alternativni pokretač, recimo onaj iz Googlea.

columns="4"

Osobno, sučelje mi se svidjelo, iako inače nisam poklonik ovakvih izleta. Srećom, ZTE je optimizaciju odradio kako treba i ništa nije prepustio slučaju. Bilo je nekih manjih problema, ali to bih pripisao testnoj verziji uređaja koja šeta od redakcije do redakcije.

Recimo, moj primjerak na test je stigao bez instaliranih Google aplikacija i taj sam postupak morao odraditi ručno, ali nakon kratke konzultacije dobio sam informaciju da primjerci u prodaji dolaze s uredno instaliranim aplikacijama iz Googlea. Također, na testnom modelu izbor ponuđenih jezika bio je vrlo skroman, svega nekoliko najvažnijih, a uređaj sam testirao koristeći sustav na engleskom jeziku. Čak i uz odabir engleskog, s vremena na vrijeme naišao sam na par aplikacija u potpunosti ili dijelom na kineskom, pa čak i prilikom podešavanja sustava (dobro, ništa strašno, uglavnom nazivi za melodije zvona i sl.). Što se tipkovnice tiče, tu nema nikakvih problema – prostrana, standardna Lollipop tipkovnica s našim dijakritičkim znakovima.



Softver podržava i neke zanimljive funkcije poput podjele zaslona na dva dijela, odnosno istovremenog rada u dvije aplikacije, buđenje zaslona dvostrukim dodirom, utišavanje zvuka prilikom okretanja mobitela na poleđinu, korištenje gesti ili pak brisanje notifikacija pokretom (zavrtanjem) ruke.


Kamera


Ugrađena kamera je zadovoljila; Nubia nudi točno ono što se očekuje u ovom cjenovnom razredu. Stražnja kamera ima Sonyjev senzor od 16 megapiksela s otvorom blende od f/2.0 i stvara prilično kvalitetne fotografije po vanjskom svjetlu. Ovisno u uvjetima, fotografije ponekad mogu i oduševiti. Međutim, kako se bliži večer, tako i kvaliteta postepeno pada a šum raste. Fotografije snimljene predvečer ili po noći u pravilu su prosječne ili loše. Ugrađena dvotonska LED bljeskalica neće biti od pomoći, osim fotografiranja iz neposredne blizine – tada se i u potpunom mraku dobiju izvrsne fotografije. Pod umjetnim svjetlom fotografije su prosječne kvalitete.
Zahvaljujući ugrađenom softveru moguće je u potpunosti iskoristiti potencijal ovog senzora. Tu su brojni filteri, mogućnost slikanja u HDR-modu, izrada panorama i dr. Prednja kamera ima senzor od 8 megapiksela s otvorom blende od f/2.4 i savršeno će poslužiti za brojne selfije. Obje kamere sposobne su snimati video u 1080p rezoluciji, s tim da stražnja snima 30 sličica u sekundi, a prednja 20 sličica u sekundi. Video se sprema u MP4 datoteku.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

Primjer 1080p videa:


Baterija


Ugrađena je neizmjenjiva litij ionska baterija kapaciteta 2900 mAh. Zahvaljujući relativno štedljivom procesoru, baterija će bez problema izdržati čitav dan aktivnijeg korištenja, uz automatsko osvjetljenje zaslona, uključene WiFi i podatkovne antene, te nekoliko aplikacija što se redovno sinkroniziraju. Uz nešto više pažnje, trajanje baterije je moguće dodatno produžiti - u prosjeku, očekujte oko dan i pol normalnog korištenja. Mobitel ne podržava tehnologiju brzog punjenja, ali srećom, baterija se ipak puni relativno brzo; već za manje od dva sata mobitel stigne do 80% napunjenosti.

Zaključak


ZTE Nubia Z9 Mini ostavila je dobar dojam i objektivno, mobitelu je teško naći bitnije zamjerke. Robusno i kvalitetno izrađeno kućište, zanimljivi materijali izrade, solidna kamera, odličan zaslon, dva utora za kartice, proširiva memorija... Čak se i nadogradnja softverskog sučelja pokazala vrlo zanimljivom, a tuđe reakcije na mobitel su odreda pozitivne, s naglaskom na lijep dizajn uređaja. Bez sumnje, ZTE je s Nubia linijom odradio izvrstan posao, a sada se moraju dokazati oko podrške, te nastaviti objavljivati softverske nadogradnje. Šteta što nije ugrađen snažniji čipset, jer upravo bi on mogao presuditi prilikom kupnje, posebno u današnje vrijeme kad se gleda isključivo sirova snaga uređaja.