Acer Aspire V17 Nitro - Recenzija

naslovna Acer Aspire V 17 Nitro

Kroz gotovo 5 godina postojanja portala recenzirali smo nekoliko stotina različitih smartfona i tableta, desetke raznih inačica operativnih sustava, pa čak i pokoji pametni sat. Vijesti s portala obično su usko vezane upravo uz smartfone i sve nalik njima, no ovoga puta donosimo vam nešto drugačije. S obzirom da je na tržištu sve više tableta s tipkovnicama, tableta koji žele biti laptopi, a i laptopa koji žele biti tableti, odlučili smo jednu recenziju posvetiti upravo - laptopu. Riječ je o novoj Acerovoj Nitro seriji pod nazivom Aspire V 17 Nitro, a ukoliko vam ni to sve ne zvuči dovoljno "nabrijano" tu je i ona magična oznaka "Black edition" koja bi da je automobil u pitanju sama po sebi dodala bar još 100 konja. Iako je laptop zvanično namijenjen gamerima, siguran sam kako će njegovu snagu pronaći korisnim i svi oni koji rade sa raznim zahtjevnijim programima, no o tome ćemo malo kasnije. Kako se prvi laptop proveo na našem testu, pročitajte u nastavku.

Osnovne karakteristike


Model: Acer Aspire VN7-791 (inženjerski primjerak)

Dimenzije: 423 x 293 x 25,4 mm

Masa: 2,95 kg

Zaslon: 17,3" IPS LCD, 1920 x 1080 točaka, 127 ppi

CPU: Intel i7-4710HQ 2,4 GHz (Turbo Boost do 3,4 GHz)

GPU: NVidia GeForce GTX 860, 2 GB DDR5 @5 GHz

RAM: 6 GB DDR3 @ 1600 MHz (4 slota za do 32GB)

SSD: Kingston RBU-SNS8100S360GD, kapacitet 60 GB

HDD: Toshiba HDD MQ01ABD100, kapacitet 1 TB

Povezivanje: WiFi 802.11 (b, g, n), Bluetooth 4.0

Portovi: 2x USB 2.0, 2x USB 3.0, HDMI, LAN, kensington, čitač SD kartica, 3,5 mm stereo (slušalice i mikrofon u jednom)

OS: Windows 8.1 x64

Kamera: 720p

Baterija: 52,5 Wh

Cijena: od 7000 kn naviše, ovisno o konfiguraciji

Ustupio: Acer

Prednosti


Perfomanse

Tipkovnica i touchpad

Zaslon

Težina i prenosivost

Vrlo glasni zvučnici

Nedostaci


Baterija

Rub kućišta bi mogao biti zaobljeniji za ugodniji dulji rad

Nešto teži pristup komponentama

Dizajn, kućište


Već od prvog pogleda u kutiji, jasno je kako je Acer uložio velik trud u dizajn ovog laptopa. Poleđina je izrađena od plastike sa svojevrsnim "rebrastim" ili "žljebastim" završetkom koja pod rukom ostavlja vrlo ugodan osjećaj i izgleda zaista odlično, no nažalost, magnet je za prašinu pa ćete prvih nekoliko dana vjerojatno provesti lickajući je, a onda ćete jednostavno odustati, kako to obično biva vremenom. Na crnoj plastici jasno se i elegantno izdvaja sjajno srebrni Acerov logo kao i oznaka modela između šarki koje drže zaslon. Šarke vrlo čvrsto drže zaslon i s koje god strane ga otvarali ili pomicali, nema nikakvog uvijanja ili savijanja. Nažalost, to se ne može reći i za čvrstinu plastike na poleđini koja se lako savija čak i manji pritisak, no s pozitivne strane, korištenje plastike umjesto aluminija ili nekog drugog čvršćeg materijala rezultiralo je vrlo malom masom od svega 3 kg za 17" model. Onaj manji 15" teži tek 2,4 kg. Sigurno je da postoje tanji i lakši uređaji, no statistički Nitro serija spada u kategoriju najtanjih i ujedno laganih laptopa na tržištu.

Otvaranjem zaslona nastavlja se minimalistički dizajn kojeg kvari tek pokoja naljepnica s oznakom procesora ili grafičke kartice, kao i nekim pojašnjenjima o tehnologijama ugrađenim u ovaj prijenosnik. Izuzev naljepnica tu je ugravirana oznaka za "Dolby home theater" ozvučnje kao i potpis Black edition u gornjem lijevom uglu touchpada. Na mjestu oslonca za ruke dominira mat, odnosno gumirana plastika koja je topla i ugodna na dodir, no s lako prima tragove znojnih ruku, što bi neki kritičari mogli zamjeriti. Kroz korištenje uređaja ovo mi nije ni najmanje smetalo, no zamjerku imam na rub koji je s donje strane nešto oštriji, odnosno nije dovoljno zaobljen pa počne iritirati nakon dužeg korištenja. S gornje strane tipkovnice plastika je također "naborana" na što bi neki pomislili kako je to radi skrivenih zvučnika, no bore su samo estetske prirode. Dva zvučnika smještena su s donje strane uređaja, no o njima ćemo malo kasnije.



Iako je uređaj dosta tanak, moram primjetiti kako se širinom i visinom ne može naročito pohvaliti. Obrub na zaslonima laptopa veći je nego u onih na tabletima, ali i dalje se čini nekako širok. Premda uređaj izgleda zaista elegantno, korištenjem plastike podložan je blagim uvijanjima, pa valja pripaziti s kojim i kakvim predmetima ga stavljate u vašu torbu. Ukratko, pripazite li na na njega, nećete se imati čime zamarati.

S obzirom kako je laptop većinom izrađen od plastike, a u dijagonali zaslona mjeri 17,3", na malo jači pritisak prisutno je blago uvijanje na području kako tipkovnice tako i zaslona kad je zaklopljen. No s nekim normalnim korištenjem laptopa, ovo ne biste smjeli primjetiti.

Povezivanje


S lijeve strane uređaja tu je tzv. Kensington lock, 2 USB 2.0 utora te BluRay čitač. S desne strane su 2 USB 3.0 porta, utor za punjač, LAN i HDMI port, jedinstveni 3,5 mm utor za slušalice i mikrofon, te čitač SD kartica. Između utora za punjenje i LAN porta smjestile su se dvije LED-ice od kojih jedna svijetli kad je uređaj na punjaču ili pri kraju s baterijom, a druga kad je zaslon zaklopljen, a uređaj uključen. Prednja strana uređaja je prazna, a na stražnjoj se smjestla rešetka ventilatora, tako da na njima nećete pronaći nikakve dodatne portove. Osobno podržavam ovakav smještaj portova jer smatram da su oni sa stražnje strane prevelika gnjavaža. Neki gameri će možda zamjeriti što je USB 3.0 port s desne strane zbog položaja miša, no tijekom testa nisam imao ovakvih problema. S obzirom da je DisplayPort izostao, HDMI će morati biti dovoljan.

Wi-Fi podržava rad na 2,4 GHz kao i na 5 GHz mrežama (b, g, n), a tu je i Bluetooth 4.0. Acer je u ovom laptopu odlučio koristiti dvostruku antenu za Wi-Fi. Tijekom testiranja, prijam i kvaliteta signala bili su na sasvim solidnoj razini, no nisam primjetio ništa posebno bolji ili lošiji prijam signala u odnosu na neke druge laptope koje koristim, tako da bih ga svrstao u nekakav prosjek.

Tipkovnica, touchpad i zvučnici


Tipkovnice s numpadom su klasične već i na 15" laptopima, ali uvijek su nekako ugodnije za pisanje na 17" modelima. Iako sam isprobao dosta različitih tipkovnica, moram reći kako me se ova na Nitru prilično dojmila. Tipke imaju jasan i dovoljno dubok klik i dovoljno su razmaknute jedna od druge, no opet ne previše. S obzirom da je testni primjerak došao s QWERTY tipkovnicom, pretpostavljam za Američko tržište, Enter tipka je nešto manja pa bi mogli nerijetko pogoditi "Ž" umjesto entera ili obratno. Sve tipke vrlo su tihe na dodir, a jedino je Enter tipka nekako zveckava. Daleko je to od starih mehaničkih tipkovnica, no jedosntavno je drugačija od svih ostalih tipki.

S pozitivne strane također mogu reći da je Shift tipka s obje strane produljena, što će gameri sigurno znati cijeniti. CTRL je klasično malen, no barem do njega nije smještena Windows tipka koja bi izašla iz igri vjerojatno u trenutku kada to ne biste željeli. Numpad tipke su također normalne širine i jednakog razmaka kao i tipke s lijeve strane, što je i očekivano.



Koristio sam nekoliko različitih Acera, a isprobao ih barem još toliko i moram reći kako je ovo najbolji touchpad kojeg sam isprobao do sada, doduše najbolji na Aceru. Bilo kako bilo, touchpad je vrlo brz precizan. Površina teško prima packe, geste su doduše ograničene Windows driverima, no one najosnovnije rade bez problema, a dvostruki tap radi 'ko od šale. Dva klika skrivena su ispod površine, ali su vrlo jasna s kratkom putanjom i kvalitetnim odazivom.

Od zvučnika u laptopu teško možemo očekivati neku puninu zvuka, dobar bas ili slično, no za jedne zvučnike na laptopu moram reći da su vrlo dobri. Kako naljepnica na Aceru kaže, unutar kućišta kriju se čak 4 zvučnika, a o tome koliko su glasni reći ću samo da me skoro srce prekinulo kad sam uključio glazbu, a nisam primjetio kako je pojačano do kraja. Držeći laptop na stolu i slušajući najveće hitove Mate Miše Kovača, shvatio sam kako je zvuk, iako vrlo glasan, pa čak i dovoljno čist, ipak bez određene dubine i basa. Naravno, rijetki su laptopi koji imaju zaista dobar pun zvuk, no vjerujem kako će većinu zadovoljiti u nedostatku nekih kvalitetnih slušalica ili zvučnika. S pozitivne strane mogu reći da su ovo jedni od najboljih i najglasnijih zvučnika u laptopu s kojima sam se susreo u zadnje vrijeme.



 

Zaslon


zaslon

Većini gamera kojima se kosa diže na glavi od raznih milisekundi zaostatka, TN matrica predstavlja veliki plus, no osim ukoliko ne spadate u tu skupinu, bit ćete oduševljeni IPS matricom koju je Acer ugradio u ovaj prijenosnik. Riječ je o zaslonu dijagonale 17,3" i Full HD rezolucijom. Iako na tržište stiže sve više laptopa s 4k rezolucijom, poput Lenova Y70 recimo, Full HD je svakako bolji od onih raznih škrtih HD rezolucija koju nažalost još uvijek velik broj proizvođača forsira u svojim modelima. 127 ppi zasigurno nije zadnji krik tehnike, no s obzirom da u laptop gledamo s nešto veće udaljenosti nego u smartfon ili pak tablet, i ovo će biti sasvim dovoljno.

IPS matrica osigurava zaista vrlo dobre kutove vidljivosti. Svjetlina zaslona vrlo je dobro raspoređena po njegovoj ukupnoj površini, a s obzirom da nemam neke uređaje za mjerenje rekao bih kako se jedino u nekim slučajevima može vidjeti kako je možda mrvicu svjetliji na gornjoj strani nego na donjoj. Bilo kako bilo, s obzirom da je ovo mat zaslon (a ne glossy), deklarirana vrijednost od 330 cd/m2 poslužit će koliko-toliko čak i na danjem svjetlu, a u zatvorenom prostoru ne biste smjeli imati problema čak i ukoliko sjedite do prozora. No, kako povećavate svjetlinu zaslona, tako i onaj prikaz crne nešto blijedi. Crne su, u najboljem slučaju dobre. Viđao sam zaslone s boljim kontrastom od ovoga, no nikako ne mogu reći da je kontrast loš ili da nije zadovoljavajući, već jednostavno je mogao biti i nešto bolji. Boje su, rekao bih, blago prezasićene, što bi moglo eventualno zasmetati profesionalcima, a svima ostalima uz jedno kraće "odokativno" kalibriranje boja, zaslon će, vjerujem, izgledati odlično, oku je ugodan i na kraju krajeva, zadovoljit će sve potrebe od gledanja filmova do igranja igrica, ali i mnogih ozbiljnijih radnji.

Hardver, perfomanse, hlađenje


Testni primjerak Nitra došao je s četverojezgrenim i7-4710HQ procesorom koji radi na taktu od 2,5 GHz (u TB i do 3,5 GHz). Dvije jezgre istovremeno mogu raditi na taktu od 3,4 GHz, a ukoliko su u pogonu sve četiri, najviši takt je 3,3 GHz. Zahvaljujući hyperthreadingu, procesor se u nekim slučajevima može ponašati kao osmerojezgreni, no ovo je limitirano ovisno o određenim zadaćama koje obavlja u datom trenutku. Uz ovaj procesor dolazi i integrirana grafika, Intel HD 4600 koja će vrlo dobro obavljati svakodnevne nezahtjevne zadaće. Kako kažu u Intelu, sposobna je za više manje bilo kakav 2D renderirng, a u slučaju nedostatka grafičke snage uključuje se i eksterna NVIDIA GeForce GTX 860M. Na tržištu su pak dvije vrste 860M kartica. Jedna je bazirana na starijem Kepleru, a ova novija koja ujedno i dolazi u Black Edition inačici jest bazirana na Maxwell čipsetu. Kako to obično biva, noviji čipset postiže bolje rezultate i manje se grije.



Laptop je tako tokom testiranja ostao relativno hladan i u najstresnijim situacijama po procesor i grafiku čak i nakon par sati gaminga. Toplina se na površini laptopa očituje tek u gornjem predjelu povrh tipkovnice na sredini kućišta. Tipkovnica je tako ostajala hladna, a i najtopliji dio oko backspace tipke nije dosegnuo kritične temperature već je bio tek "mlak" što po korištenje nije predstavljalo nikakav problem. Acerovo rješenje hladnjaka se tako pokazalo vrlo dobrim. Dupli ventilatori složeni su od desetak lopatica koje se vrte iznimno brzo i guraju toplinu van laptopa relativno uspješno. Maksimalna izmjerena temperatura procesora bila je 88°C u peaku, dok bi u prosjeku iznosila između 70 i 75°C kod vrlo stresnih situacija. Grafička kartica je ostajala hladnija i maksimalna temperatura je bila 76°C u peaku, dok bi u prosjeku ista bila i ispod 70°C. Ovakvi rezultati nekima možda izgledaju visoki, no oni su sasvim pristojni i ništa što bi vas trebalo zabrinjavati. Ukoliko vas ovo zabrinjava, možete laptop malo odići od stola ili kupiti dodatni ventilator odnosno dock koji će osigurati još bolje hlađenje. Ono što bi neki mogli zamjeriti jest buka ventilatora prijenosnika u takvim situacijama. Naime, mali ventilatori koji se vrte velikom brzinom uvijek stvaraju nešto veću buku, pa tako u slučaju kad se zavrte na 100% bit će dosta glasni. S pozitivne strane jest to što se rijetko kad zavrte baš na 100% i većinom su na nekim nižim brzinama pa je tako prijenosnik većinom vrlo tih.

Gaming, benchmark


Iako na tržište pristiže novija generacija grafičkih kartica za prijenosnike GTX9xx, u našem modelu GTX860 pokazala se sasvim dovoljnom za bilo kakav zahtjevniji gaming. Naravno, ne valja očekivati čuda od mobilne grafičke, no čak i neke najzahtjevnije igre zavrtjela je na najvišim postavkama i FHD rezoluciji. Za nešto ugodnije igranje i više fps-a, valja postavke držati na medium do high na FHD rezoluciji, pa ćete u tom slučaju imati stabilnih 80-100 fps-a. Sve ovo dakako ovisi o igrama koje igrate. Igrajući neke starije naslove trebali biste pokrenuti sve na ultra postavkama. S obzirom kako nisam neki gamer i rijetko kad igram igre, možda nisam relevantan za ocijeniti ovaj hardver kao vrhunskim za gaming, no sudeći po reakcijama kolega gamera, laptop ih je naprosto oduševio. Crysis 3 se tako na high postavkama vrtio oko 50 fps-a, Battlefield 4 oko 70, no Watch Dogs se na high postavkama vrtio na dosta niskih 25 fps-a.

Za testiranje ovog prijenosnika zavrtio sam nekoliko najpopularnijih benchmarka na tržištu. Prvi po redu je 3DMARK v1.4 Professional Edition čiji su određeni rezultati, kako kažu u FutureMarku, usporedivi kroz nekoliko platforma, pa čak i s onima na vašim smartfonima. 3DMARK je vrlo zahtjevan benchmark i izuzev zadnjih najekstremnijih testiranja gdje broj sličica po sekundi nije prelazio 20, sva ostala je odvrtio vrlo dobro uz stabilnih 50-ak fps-a, a nerijetko i više.



Idući test bio je PCMARK 8 koji je više usmjeren ka svakodnevnici, gledanju filmova, skrolanju po web stranicama i sličnim zadaćama.



Nakon toga uslijedio je test SSD-a koji me iskreno razočarao, barem što se tiče brzine zapisivanja. Očekivao sam nešto veću brzinu od 300 MBps, a ona nije dosegla niti 200 MBps. Brzina čitanja je iznosila vrlo visokih 522 MBps, no moguće je kako su ovi rezultati usko vezani samo uz inženjerski primjerak prijenosnika kao i SSD-a ugrađenog u njega. Riječ je o Kingston RBU-SNS8100S360GD kapaciteta svega 60 GB što je realno dovoljno za Windowse i eventualno još pokoju aplikaciju. Kod kupnje toplo preporučujem kupnju s SSD-om od 120 GB pa naviše. Uz SSD tu je dakako i Toshibin HDD MQ01ABD100 kapaciteta 1 TB koji primarno služi kao disk za pohranu podataka, ali u ovom slučaju i onaj na kojeg ćete instalirati sve razne igre i programe. Njegova brzina čitanja je oko 114 MBps, a zapisivanja oko 111 MBps što je sasvim solidno za jedan HDD. Tu je još i screenshot HW monitora koji je popratio stanje komponenti tijekom testiranja.

 


Baterija


Acer je u ovaj laptop ugradio bateriju kapaciteta 52,5 Wh. Koristeći laptop čisto za surfanje, tipkanje i glednje youtube videa, uspio sam bez punjača izdržati oko 3 sata što, ruku na srce, s obzirom na lagano korištenje i nije nešto pretjerano dobar rezultat. Igrajući igre bez punjača, laptop bi izdržao u prosjeku sat vremena, a ovisno o igri koju sam vrtio nekad i manje. Ukoliko je laptop na bateriji i uključite film koji traje dulje od 3 sata, vrlo vjerojatno će vas prekinuti taman na najnapetijem dijelu (recimo Gospodar prstenova), pa tako preporučujem nošenje punjača kamo god pošli.

Zaključak


Acer Aspire V Nitro 17 je odličan laptop u relativno kompaktnom kućištu. 17,3" zaslon poslužit će vas i negdje na otvorenom, a dovoljno snage poslužit će vas za više manje bilo kakav gaming. Najzahtjevnije igre pokrenut će i u FullHD rezoluciji na sasvim solidnim medium-high postavkama. Neke malo manje zahtjevne je moguće vrtiti i na ultra postavkama, a rad u nekim zahtjevnijim aplikacijama poput nekih za 3D modeliranje ili pak zahtjevnije video renderiranje bit će zasigurno moguć ukoliko se odlučite na model s nešto više RAM-a. Težina od 2,95 kg i debljina od 2,5 cm osigurat će vam laku prenosivost za jedan 17" laptop što će najviše cijeniti oni koji često mijenanju lokaciju, a ne žele biti zakinuti za odlične perfomanse bez obzira na mjesto boravka. Elegantan dizajn samo je još jedan šlag na tortu. Još samo kad bi baterija bila nešto jača.

S obzirom kako nam je ovo prva recenzija jednog laptopa, nemojte zamjeriti na možebitnim propustima, a ukoliko naiđete na koji, svakako ostavite koemntar, potrudit ću se nadopuniti taj dio i pružiti još pokoju informaciju.

Video recenzija