Android Recenzije

Acer Liquid Z500 - Recenzija

naslovna acer liquid z500

Dvije recenzije Acerovih smartfona su iza nas, kao i jedna recenzija laptopa, a u redakciju nam je nedavno stigao još jedan smartfon iz Liquid serije i to Z500. 5" IPS HD zaslon, četverojezgreni procesor i 1 GB RAM-a kite ovaj uređaj koji cijenom spada u nešto niži rang. Zvučnike potpisuje DTS, a što sve ostalo uređaj skriva i kako je prošao na našem iscrpnom testiranju, pročitajte u nastavku teksta.

Osnovne karakteristike



  • Dimenzije: 145 x 73 x 8,8 mm

  • Masa: 150 grama

  • Zaslon: 5″ IPS LCD 1280 x 720, 294 ppi

  • SoC: MediaTek MT6582

  • CPU: 4x Cortex-A7 na taktu 1,3 GHz

  • RAM: 1 GB

  • Interna memorija: 4 GB

  • Micro SD: do 32 GB

  • Povezivanje: WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth

  • 3G: HSPA+

  • 4G: –

  • OS: Android 4.4 KitKat

  • Kamera: 8 MP/1080p

  • Prednja kamera: 2 MP

  • Baterija: 2000 mAh

  • Cijena: 1299,00 kn

  • Ustupio: SE-Mark


Prednosti



  • Kvaliteta izrade

  • IPS zaslon s Gorilla Glass 3 zaštitnim slojem

  • Dual SIM

  • Zvučnik s prednje strane


Nedostaci



  • Vidljiv višak "mesa" oko zaslona

  • Mala interna memorija

  • Ne podržava USB on-the-go i NFC

  • Baterija nije izmjenjiva


Dizajn, kućište i ergonomija


Liquid Z500 dolazi u polikarbonatnom kućištu koje na poleđini donosi svojevrsnu imitaciju aluminija ili neke vrste metala. U ruci, naravno, osjetite plastiku, no cijeli uređaj je vrlo kvalitetno izrađen i doima se prilično čvrstim. Po bokovima se proteže linija sjajne plastike koja uređaju daje određenu dozu elegancije, pa iako uređaj u debljini mjeri 8,8 mm djeluje dosta tanje. S prednje strane uređaja dominira zaslon i nešto više "mesa" nego što smo navikli vidjeti na novijim smartfonima, no s pozitivne strane, oko zaštitnog Gorilla Glass 3 stakla koje prekriva zaslon i njegov obrub tu je zaštitni sloj plastike koja će apsorbirati eventualnu štetu uzrokovanu padom uređaja. Povrh i podno zaslona nalaze se rešetke koje skrivaju slušalicu i vanjski zvučnik, a i lijepo su ukomponirane u cjelinu. Povrh zaslona pronaći ćemo i Acerov logo, prednju kameru, senzore za blizinu i osvjetljenje, kao i LED-icu za obavijesti.



Na dnu uređaja smješten je micro usb utor koji je pomalo neobično pomaknut na desnu stranu, a tu je i glavni mikrofon. Na desnom boku su tipke za podešavanje glasnoće, no nažalost ne i gumb za uključivanje uređaja koji je smješten na vrhu. Pored njega nalazimo i 3,5 mm utor za slušalice.

Stražnji poklopac lako se otvara, a ispod njega pronaći ćemo utor za micro SD kartice te 2 utora za micro SIM kartice. Baterija je ostala integrirana u kućištem dakle nije izmjenjiva. Na stražnjoj strani pronaći ćemo i 8 MP kameru, pomoćni mikrofon kao i LED bljeskalicu, no i još jedan gumbić kojeg možete programirati po vašoj želji. Tako primjerice pritiskom na njega uključit ćete uređaj i “preskočiti” zaslon zaključavanja, a još jednim pritiskom na njega, možete uključiti neku aplikaciju koju sami prethodno odredite. Tako, na primjer, ukoliko s istim gumbom želite isključiti i zaključati zaslon, možete instalirati naknadno s Play trgovine aplikaciju koja će to napraviti, te programirati gumbić da ju pokrene. Time ćete se rješiti eventualni problem nezgodno smještene tipke za uključivanje i isključivanje.

columns="4"

Zaslon


zaslon

Acer Liquid Z500 dolazi s 5” IPS LCD HD zaslonom, odnosno s rezolucijom 1280 x 720 piksela što rezultira s gustoćom od vrlo dobrih 294 ppi. Na samu oštrinu nemamo nikakvih prigovora, kao ni na prikaz boja koji je ovoga puta vrlo dobar i vjeran. Vidljivost na suncu mogla bi biti nešto bolja, no svakako će moći koristiti. Kutovi vidljivosti su također vrlo dobri što i priliči IPS tehnologiji, a kao dodatni plus valja još jednom spomenuti i zaštitni sloj kojeg potpisuje Corning, Gorilla Glass 3.

Hardver i povezivanje


Mediatekov četverojezgreni MT6582 procesor susreli smo u mnogim modelima kroz naše recenzije, a isti pogoni i Z500. Riječ je o procesoru s četiri Cortex-A7 jezgre koje kucaju na taktu od 1,3 GHz te dvojezgrenim Mali 400 grafičkim koprocesorom. S obzirom da je uređaj temeljen na tek blago modificiranom Androidu, radi vrlo dobro i fluidno, a Cortex A7 jezgre osigurale su mu dobar omjer perfomansi i autonomije. Najnovije igrice možda nećete vrtjeti onako kao što to rade neki skuplji modeli, no dok god ne tražite igranje najzahtjevnijih naslova, na probleme ćete teško naići.

antutu 1  antutu 2

Uređaj dolazi i s 1 GB RAM-a, ali i tek 4 GB interne memorije, stoga će valjati pripaziti s količinom instaliranih aplikacija. Određene aplikacije ćete moći prebaciti i na memorijsku karticu maksimalnog kapaciteta 32 GB što je vrlo jeftin način proširenja memorije kojeg uvijek podržavamo.

Kvaliteta signala tijekom testiranja bila je na sasvim zadovoljavajućem nivou, slušalica je dovoljno glasna, a od cijele palete povezivanja nedostaju jedino USB on-the-go i NFC. Tu su WiFi i njegovi derivati kao i Bluetooth 4.0, FM Radio i slično. Od mobilnih mreža podržane su one 2. i 3. generacije.

Iako je USB on-the-go na ovom modelu deklarativno podržan, na testiranju nije radio, što može biti samo do testnog modela.

Iako uređaj ne dolazi sa stereo zvučnicima kako se naizgled čini, realno ih i nije bilo za očekivati u ovom cjenovnom rangu, no valja napomenuti da iako zvučnik nije pretjerano glasan, usmjeren je prema korisniku pa će opet poslužiti svrsi pogotovo ako volite na smartfonu pogledati koju seriju, youtube filmić i sl. ili bolje doživjeti igru.

Softver i sučelje


Liquid Z500 dolazi s Acerovim Liquid UI-em koje je vrlo slično stock Androidu. Temeljeno je na Androidu 4.4 KitKat, a radi vrlo dobro i fluidno. Najveće izmjene u odnosu na stock Android očituju se na zaslonu zaključavanja koje koristi svojevrsnu animaciju vode, odnosno simulira napola punu čašu vode koja se pomiče ovisno o zakrenutosti uređaja.



Sučeljem većinom dominira zelena boja pa su tako sve predinstalirane ikonice dobile nijansu zelene ili su u potpunosti obojane u zeleno. Izbornik s brzim prečacima je klasičnog izgleda i možete ga posložiti ovisno o vašim željama. Aplikacija za pozive, poruke i galeriju tek je blago kozmetički izmjenjena u odnosu na stock Android, no funkcionalnost nije mijenjana. Otvaranjem galerije primjetit ćete kako se svaki video počne reproducirati u malim ikonicama što je zgodno kod traženja određenog videa, ali i oku primamljivo.

columns="6"

Izbornik s aplikacijama podijeljen je klasično u dvije rubrike: onu s aplikacijama i onu s widgetima, a tu je i tražilica u koju možete utipkati naziv aplikacije u slučaju da ju ne možete pronaći.

Kao što smo vidjeli i na prethodno testiranim Acerima, i ovdje pronalazimo njihov set aplikacija poput onih za pregled dokumenata ili videa. Tu je i QuickMode koji će maksimalno pojednostaviti sučelje za starije osobe ili općenito ograničiti uporabljivost uređaja ukoliko ga nekome želite nakratko posuditi.

Kamera


kamera

Z500 dolazi s 8 MP kamerom koja proizvodi pristojne fotografije u uvjetima dobrog osvjetljenja. Realno više od toga teško možete očekivati u ovom cjenovnom rangu. U uvjetima lošijeg osvjetljenja prisutna je veća količina šuma kao i odbljesak od lampi ili bilo čega što svjetli. No daleko od toga da uređaj neće poslužiti za neko kraće naslikavanje. Usporedimo li ovu kameru s nekim drugima iz ovog cjenovnog ranga vidjet ćemo kako je ona ipak iznad prosjeka. Dinamički raspon mogao bi biti nešto viši čemu će HDR način koliko-toliko priskočiti u pomoć. Tu su i razni drugi načini fotografiranja poput panorame i sl.

S pozitivne strane ostao sam iznenađen brzinom okidanja i fokusiranja s bljeskalicom u mraku. LED-ica je sasvim pristojne snage i poslužit će za fotografiranje na nešto kraćoj udaljenosti od predmeta, no nemojte očekivati čuda.

Video snima u Full HD rezoluciji, a kvaliteta varira ovisno o uvjetima osvjetljenja. Tako će za dnevne snimke poslužiti vrlo dobro, a video će rezultirati pristojnom količinom detalja. Digitalna stabilizacija neće previše pripomoći ukoliko imate nemirne ruke, no to je realno boljka više-manje svih smartfona na tržištu. 

Primjerke fotografija snimljenih s Liquidom Z500 pogledajte u galeriji: 


Baterija


baterija

Kapacitet od 2000 mAh u današnje vrijeme ne zvuči nimalo atraktivno, no zahvaljujući štedljivim Cortex-A7 jezgrama kroz testiranje me bez problema poslužio za cijelodnevno korištenje. Istina, svaku večer bi dočekao s otprilike 10-15%, no ovisno o vašim navikama i potrebama, autonomija se može bitno razlikovati.

Tako primjerice za vrijeme puta kada je podatkovni promet bio isključen, a uređaj sveden tek na gledanje videa, slikanje i igranje igrica, baterija bi potrajala gotovo dva puna dana. Ukoliko niste pretjerano zahtjevan korisnik vjerujem kako će vas uređaj zasigurno poslužiti cijeli dan bez ikakvih problema, a možda čak i do 2 dana. Ukoliko ga, pak, koristite primarno za pozive i sms-ove, a tek sekundarno za surfanje internetom i ostale aktivnosti, vjerojatno bi s jednim punjenjem mogli izdržati čak i više od toga.

Zaključak


Acer Liquid Z500 smješta se u niži cijenovni rang do 1300 kn gdje su mu glavna konkurencija mnogi drugi Kinezi. Istina, i oni nude slične perfomanse i na papiru su praktički identični, no Acer s druge strane ima nešto dužu povijest, prepoznatljivo ime kao i dvogodišnju garanciju, te nešto širu servisnu mrežu.

Sve u svemu, možemo reći da je ovaj uređaj vrlo dobar omjer uloženog i dobivenog, nudi vrlo dobar zaslon, a četverojezgreni štedljivi procesor mu osigurava sasvim solidne perfomanse. Ukoliko niste pretjerano zahtjevan korisnik i tražite možda neki dobar dual SIM uređaj, ovo bi mogao biti pravi za vas.