Android Recenzije

Gigabyte GSmart Sierra S1 - Recenzija



Nova generacija Gigabyte smartfona je već neko vrijeme tu, a jedan od prvih primejraka s četverojezgrenim procesorom je i nedavno recenzirani model GSmart Maya M1 V2. Ovoga puta pred sobom imamo top model ovog proizvođača - 5-inčni GSmart Sierra S1. Radi se o uređaju s četverojezgrenim procesorom, 1 GB RAM-a, 13 MP kamerom i naravno, dva SIM utora.

Dakle, konkurencija četverojezgrenjaka u donjem cjenovnom razredu se zaoštrava, izbor je sve veći, a Gigabyte GSmart Sierra S1 jedan je od najnovijih pretendenata na prijestolje u ovoj best buy kategoriji. Kako je uređaj prošao na našem testu i kako nas se dojmio, pročitajte u nastavku.

Osnovne karakteristike


Dimenzije: 145,5 x 72,5 x 8,9 mm

Masa: 168 grama

Zaslon: 5,0” IPS LCD 1280 x 720, 294 ppi

SoC: Mediatek MT6589T

CPU: 4x Cortex-A7 na taktu 1,5 GHz

RAM: 1 GB

Interna memorija: 4 GB (dostupno 2,7 GB)

Utor za memorijske kartice: microSD

SIM: 2x mini SIM

Povezivanje: WiFi 802.11 a/b/g/n, WiFi Hotspot, Bluetooth, GPS

3G: HSPA+ DC do 42 Mbps

4G: -

OS: Android 4.2 Jelly Bean

Kamera: 13 MP/720p

Prednja kamera: 2 MP/720p

FM Radio: Da

Baterija: 2000 mAh

Prednosti


Kvaliteta izrade

Odličan zaslon

Hardver i performanse

Dual SIM

Odličan video player

Nedostaci


Ograničena interna memorija

Kamera ispod očekivanja

Dizajn, kućište i zaslon


IMG_4296 IMG_4286 IMG_4287 IMG_4289 IMG_4290 IMG_4291 IMG_4292 IMG_4293 IMG_4294 IMG_4295 IMG_4297 IMG_4301 IMG_4302 IMG_4305 IMG_4306 IMG_4308 IMG_4311 IMG_4312 IMG_4313 IMG_4314 IMG_4315

Kad su uređaji koji se prodaju po pristupačnim cijenama posrijedi, dizajn je većini kupaca sporedan faktor. No ipak, mnogima će biti važno da nije previše ružan, ali i nezgrapan. Za Gigabyte GSmart Sierra S možemo reći da je klasično dizajniran, s pravilnim i simetričnim linijama. Prostor oko zaslona vidljivo je veći nego kod nekih zvučnijih imena, ali i dalje otprilike odgovara onome što možemo vidjeti kod Sonyja ili Appleovog iPhonea. Debljinom od 8,9 mm malo je deblji, ali dužinom i širinom odgovara Sonyju Xperia Z1. S druge strane, masom od 168 grama ovaj uređaj ne možemo nazvati laganim, ali s obzirom na cijenu, prigovaranje po tom pitanju bi bilo neprimjereno.

Većoj masi vjerojatno doprinosi aluminijski okvir kućišta koji uređaju daje jednu dozu elegancije, ali i opći dojam čvrstoće. Nekoga bi ovakav oblik u kombinaciji s aluminijskim okvirom mogao podsjetiti na uvećanu verziju iPhonea 4 ili 4S. Dakle, zbog svega navedenog uređaj izgleda prilično čvrsto, a izrada je na vrlo visokoj razini. Plastiku od koje je kućište izrađeno ne možemo nazvati jeftinom i tu je vidljiv pomak u kvaliteti izrade. Stražnji poklopac izrađen je od kvalitetne plastike s nekom vrstom teksture, što ostavlja dobar dojam i osigurava ugodno držanje u ruci. Fizičke tipke (uključivanje, podešavanje glasnoće i tipka za kameru) fino se uklapaju u spomenuti okvir i dovoljno su izdignute od površine za ugodan pritisak i odaziv.

Ispod zaslona nalaze se tri kapacitivne tipke za upravljanje sustavom. Oko njih je dovoljno prostora za nesmetano snalaženje, ali pozadinsko osvjetljenje nije najbolje izvedeno pa će trebati vremena da naučite razlikovati tipku izbornika od “back” tipke.

Iznad zaslona nalaze se prednja kamera i slušalica, a na poleđini, tj. poklopcu baterije kamera s LED bljeskalicom. Na vrhu uređaja nalze se micro USB i 3.5 mm audio, a na dnu zvučnik. Zanimljivo je da je raspored rupica koncipirane za dva zvučnika kao kod iPhonea, no ovaj uređaj ima samo jednog.

Rukovanje je ugodno u okvirima 5-inčne kategorije, dakle za mnoge operacije trebat će vam i druga ruka, no ako ste se već namjerili kupiti ovakav uređaj, pretpostavka je da ste toga svjesni.

5-inčni IPS zaslon dolazi u 720p rezoluciji i donosi gustoću točaka od 294 ppi, što je za ovaj cjenovni rang izvrsno. Ništa lošiji nisu preciznost i odaziv, kao i vidljivost na dnevnom svjetlu. Jedino je pri izravnoj izloženosti suncu čitljivost nešto lošija, no to je ionako karakteristika većine uređaja i rijetki su oni koji se u takvim uvjetima pokažu boljima.

Telefonija i povezivanje


Većina Androida koje je Gigabyte do sada predstavio na našem tržištu posjeduju Dual SIM sustav pa je tako i kod Sierre S1. Imamo standardni SIM managment izbornik putem kojeg možete određivati prioritete za pozive i poruke, ali i mogućnost da vas uređaj svaki put upita s koje SIM kartice želite izvršiti radnju. Dva SIM utora ispod poklopca primaju standardne mini SIM (ne micro SIM) kartice, od kojih jedan podržava 3G i 2G, a drugi samo 2G mrežu. Prepoznat ćete ih po tome što je onaj s podrškom za 3G označen “G+W,” a ovaj drugi “GSM” oznakom.

Povezvianje s računalom odvija se putem micro USB utora i priloženog kabela, a veliku pohvalu upućujemo podršci za USB on-the-go, što je u zadnje vrijeme rijetkost, ne samo u nižem cjenovnom razredu, već i kod mnogih skupljih uređaja. Za bežično spajanje zadužen je uobičajeni WiFi s WiFi Hotspot funkcijom te Bluetooth.

Rad s WiFi-em, GPS-om i svim ostalim vidovima povezivanja protekao je u redu, jedino smo primijetili da za vrijeme povezanosti na WiFi, Hangouts poruke ne stižu u stvarnom vremenu nego tek kad se zaslon otključa. Napominjem da ovo nema veze s postavkama WiFi-a jer je zadano da je stalno spojen, ali je moguće da postoji određeni bug koji bi prvom softverskom nadogradnjom svakako trebao biti ispravljen.

Operativni sustav, sučelje i performanse




Screenshot_2013-09-20-07-24-37Screenshot_2013-09-20-07-25-01

Gigabyte GSmart Sierra S1 dolazi s instaliranim Androidom 4.2.1 i nadogradnjom sučelja s minimalnim izmjenama u odnosu na Googleov AOSP. Izgled početnih zaslona, izbornika s aplikacijama i općenito cijelo sučelje praktički su isti kao na golom Andoidu, uz određene dizajnerske zahvate u pojedinim detaljima. Ukupno gledajući, sučelje je brzo i vrlo fluidno i tu se nema što prigovoriti.

Mediatekovi niskobudžetni četverojezgreni procesori u posljednjih su nekoliko mjeseci pronašli put do raznih modela mnogih proizvođača i što je najvažnije, pokazali su se kao kvalitetni i pouzdani. Na konkretnom modelu, ovaj procesor odlično obavlja zadaće i na AnTuTu benchmark testu postigao je vrlo dobrih 16.419 bodova, a 1 GB RAM-a sasvim je dovoljan za civilne svrhe kad je multitasking u pitanju. Poteškoće mogu nastati tek prilikom čestog prebacivanja između težih aplikacija (igre) ili kada na internet pregledniku imate previše otvorenih prozora/tabova.

Screenshot_2013-09-17-16-25-49Screenshot_2013-09-17-16-26-44 Screenshot_2013-09-19-10-24-59Screenshot_2013-09-20-07-25-01

Problem također može nastati u slučaju da želite instalirati zahtjevnije i “teže” igre jer je interna memorija podijeljena na dvije particije, od kojih ona rezervirana za instalaciju aplikacija sadrži samo 1 GB, a druga particija 1,7 GB. Ovo je jako čest slučaj na uređajima nižeg cjenovnog ranga, no ne bi trebao biti od presudnog značaja, osim okorjelim gejmerima.

Aplikacije i multimedija


Screenshot_2013-09-20-07-33-33

Uređaj dolazi s uobičajenim setom aplikacija koje inače pronalazimo na AOSP Andridima. Za surfanje internetom zaduženi su standardni Android preglednik i Google Chrome, a kao predinstalirana dolazi i Dropbox aplikacija, dok za pregled i uređivanje dokumenata više ne treba brinuti jer je Google punu verziju Quickoffice aplikacije učinio dostupnom za sve Android uređaje. Jedino što morate je preuzeti ju Google Play trgovini.


Za pregled fotografija zadužena je standardna Galerija iz koje se pokreće i video sadržaj. DivX i H.264 standardi su podržani i sve AVI i MKV datoteke koje smo mu zadali uređaj je reproducirao ispravno, uključujući zvuk kodiran s inače problematičnim AC3 audio codecom. Svi filmovi, uključujući i one u 720p rezoluciji sasvim su se uredno prikazivali i ovo je jedna od stavki gdje do izražaja dolazi  izvrstan 720p IPS zaslon.

Za reprodukciju glazbe imamo uobičajenu standardnu Music aplikaciju s vrlo dobro poznatim mogućnostima. Jačinu vanjskog zvučnika možemo svrstati u prosječnu, a za najbolji doživljaj glazbe ipak bi bilo bolje koristiti priložene slušalice koje nažalost nisu in-ear.

Kamera


Gigabyte GSmart Sierra S1 dolazi s 13 MP kamerom što je u ovom cjenovnom razredu jedinstven primjer. Druga zanimljiva stavka je fizička tipka za kameru čija se funkcija može podesiti u postavkama. Ako je uključena, pritiskom na nju će se aktivirati kamera, a ako je isključena tada ima funkciju uzimanja screenshotova.

Ipak, unatoč svim navedenim detaljima, kvaliteta fotografija nije na razini koju smo od 13 MP senzora očekivali. Fotografije snimljene s automatskim postavkama su u pravilu presvijetle i prilično zrnate, što se u izvjesnoj mjeri može popraviti ručnim namještanjem kontrasta, zasićenja bolja i ostalih parametara. Bilo kako bilo, kvaliteta fotografija je ispod očekivanja, no zasigurno se radi o softverskom problemu koji bi mogao biti riješen u jednoj od sljedećih nadogradnji.

S druge strane, 720p video kojeg uređaj snima u odnosu na fotografije je bolji, no zbog prisutne kompresije (bitrate oko 9 Mbps) nema baš velike količine detalja. Ukupno gledajući video kamera je sobra i poslužit će svrsi.

Primjeri fotografija (vanjsko svjetlo, zatvoreni prostor i mrak uz upotrebu bljeskalice):

 IMG_20130920_082153 IMG_20130920_082221

Fotografije uz malo igranja ručnim postavkama (smanjivanje ekspozicije i povećanje kontrasta). U ovom slučaju kvaliteta fotografija je ipak nešto veća:

IMG_20130924_104136_1 IMG_20130924_104223_1 IMG_20130924_104302

 

Baterija


Baterija kapaciteta 2000 mAh ne donosi nikakva iznenađenja. U uobičajenim uvjetima, tj. kada je uređaj stalno spojen na internet s aktivnom sinkronizacijom podataka i uz prosječnu upotrebu svih resursa, baterija će u izdržati jedan dan, odnosno od ujutro do navečer. S obzirom na Dual SIM sustav, četverojezgreni procesor i 5-inčni IPS zaslon, ovakav rezultat je u konačnici sasvim dobar.

Zaključak


Do prije pola godine bilo je nezamislivo da će srednje niži cjenovni razred smartfona obilovati četverojazrenim procesorima i 5-inčnim zaslonima. Gigabyte GSmart Sierra S1 još je jedan uređaj koji doprinosi tome da brzi i fluidni Androidi postanu dostupni i onima koji nemaju dovoljno novca ili ne žele potrošiti prosječnu hrvatsku plaću na nabavku top modela.

Hardverske karakteristike ovaj uređaj čine zanimljivim i zahtjevnijim korisnicima, osim okorjelim gejmerima zbog ograničenja interne memorije. Za sve ostalo, ovaj je uređaj više nego dovoljan. Vidjeli smo da posjeduje izvrstan zaslon i bez problema vrti 720p filmove, a digresija je jedino kamera koja nije ispunila očekivanja, no vjerujemo da će ovaj vjerojatno softverski problem biti riješen u prvoj sljedećoj nadogradnji

Ukratko, Gigabyte GSmart Sierra S1 je dobro dizajniran, kvalitetno izrađen i hardverski jak uređaj kojeg u hrvatskim trgovinama i webshopovima možete nabaviti po pristupačnoj i razumnoj cijeni od 2.199,00 kuna.

Uređaj za potrebe testiranja ustupio: Asbis