Android Recenzije

HTC One M8S - Recenzija

HTC One M8 Recenzija

Svim čitateljima ovog bloga sasvim sigurno je poznat automobil VW Buba, koji je u svojoj 65-godišnjoj povijesti doživio neznatne izmjene u dizajnu. Ako u HTC-u uskoro nešto ne poduzmu, slično bi se mogla provesti i serija smartfona One, koja eto već treću godinu za redom izgleda praktički isto i sve ide ka tome da se ova tradicija nastavi, primejr najnovijeg HTC-a One M9. Štoviše, HTC je sada u originalno kućište počeo pakirati i nešto drukčije komponente, konkretno slabije, kako bi dobio još jedan uređaj koji izgleda isto, ali uz manju cijenu.

Dakle, imamo isto aluminijsko kućište od lanjskog top modela, istu dijagonalu zaslona, nešto slabiji hardver, ali i 13 MP kameru (u društvu s dodatnom 2 MP kamerom za refokusiranje) koja obećava više od UltraPixel tehnologije čije se uvođenje nije pokazalo pametnim potezom. Kako se HTC M8S proveo u našem društvu, čitajte u nastavku teksta.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

146,41 x 70,61 x 9,6 mm







Masa

160 grama







Zaslon

5,0" Super LCD3, 1080p, 441 ppi, Gorilla Glass 3







SoC

Qualcomm Snapdragon 615







CPU

4x Cortex-A53 1 GHz + 4x Cortex-A57 1,7 GHz







RAM

2 GB







Interna memorija

16 GB







Micro SD

do 128 GB







Povezivanje

WiFi, Direct, Hotspot, DLNA, A-GPS, Bluetooth, NFC, USB OTG







3G

HSPA+ DC







4G

LTE







OS

Android 5.0 Lollipop







Kamera

13 MP/1080p, dodatna refokus kamera







Prednja kamera

5 MP







Baterija

2840 mAh







Cijena















PREDNOSTI

NEDOSTACI










Kvalitetno aluminijsko kućište

Već viđen i pomalo dosadan dizajn







Kvaliteta izrade

Velik i težak za 5-inčni model







Izvrsni vanjski stereo zvučnici

Zapinjanje grafike u igrama







Izvrstan zaslon

Visoka cijena







Brzo i fluidno sučelje








Vrlo dobra kamera








Podržava memorijske kartice i USB OTG








Dizajn, kućište i zaslon


Kad govorimo o dizajnu HTC-ovih One modela, zapravo niti nemamo što pametnog reći. Već na prvi pogled je jasno da je kućište ovog uređaja preuzeto s lanjskog flagshipa, a mnogi će ga zamijeniti i s ovogodišnjim M9. Znači, kućište sada već možemo nazvati tradicionalnim, jednodjelno je i baterija se ne može izmjenjivati, a utori za nano SIM i memorijsku karticu nalaze se na bokovima.

Kao i svi One modeli do sada, prednja strana oko zaslona sadrži otprilike jednaku količinu “mesa”, što je donekle uvjetovano vanjskim zvučnicima, ali je i dalje ostao prazan prostor između zaslona i donjeg zvučnika na kojem se smjestio samo HTC logo. Dakle, ovaj dio baš i nema neku suvislu funkciju, jer nema ni kapacitivnih tipki, a uređaj za upravljanje koristi softverske tipke na zaslonu, koje, eto, dodatno smanjuju iskoristivu zaslonsku površinu.

columns="4"

Tipka za uključivanje se nalazi na vrhu i već smo nebrojeno puta konstatirali da je to prilično nezgodno na uređajima ovih dimenzija. Puno bolje bi bilo da se nalazi sa strane, jer bi ju u tom slučaju bilo lakše dohvatiti kad uređaj koristite jednom rukom. No, što je, tu je, navika će vjerojatno učiniti svoje, a do tada malo rastežite prste. Na vrhu prednje strane imamo još i prednju kameru, LED diodicu za obavijesti i senzor blizine, a na poleđini dvije kamere i dvostruku LED bljeskalicu.

Uređaj općenito jako dobro leži u ruci. Aluminij je gladak i ugodan za držanje (ugodniji od iPhonea 6), ali ćete zbog toga morati pripaziti jer je ujedno i klizav. Usput recimo i to da na ovom aluminiju ne ostaju tragovi prstiju, a ono što vas neće oduševiti je njegova poveća masa od čak 160 grama, što je za jedan 5-inčni uređaj u današnje vrijeme puno.

5-inčni zaslon je izrađen u Super LCD3 tehnologiji i ima standardnu rezoluciju od 1920 x 1080 točaka, što mu na ovoj dijagonali daje gustoću od visokih 441 ppi. Kutovi vidljivosti su na najvišoj mogućoj razini, kao i preciznost i odaziv, tako da ovaj zaslon možemo svrstati među najbolje na tržištu.

Hardver, performanse i povezivanje


Iz specifikacija je vidljivo da HTC M8S za pogonski stroj koristi Snapdragon 615 osmerojezgreni procesor. Kao što je već poznato, ovaj SoC ima dva seta od četiri jezgre, od kojih su jedne Cortex-A53 na taktu 1 GHz, a druge četiri Cortex-A57 na 1,7 GHz. Za grafiku je zadužen Adreno 405 GPU, a za multitasking 2 GB RAM-a. Na Antutu benchmark testu postiže između 35 i 38 tisuća bodova, što u današnje vrijeme spada u nekakvu sredinu. Dakle, imamo procesor koji će bez poteškoća zavrtjeti praktički sve aplikacije koje mu instalirate i dovoljno radne memorije za izmjenjivanje pokrenutih aplikacija.

columns="4"

Ipak, kad su zahtjevnije igre u pitanju, očekivali smo puno više, jer grafika jednostavno zapinje. Kod igara kao što je npr. Asphalt 8 zapinjanje je više nego očito, a to bi okorjelim gejmerima moglo biti presudno. Isto se događa i s drugim sličnim naslovima kao npr. Riptide GP2. Također, primijetit ćete da se uređaj prilikom igranja, tj. kad je procesor u punom pogonu, dosta zagrijava, no to mu ne možemo uzeti za zlo jer se slično događa i kod mnogih drugih uređaja.

Interna memorija na testnom modelu iznosi 16 GB, a u ponudi je i 32 GB verzija. Od deklariranih 16, slobodno je oko 10 gigabajta, a pri ruci vam je uvijek i utor za memorijske kartice do čak 128 GB kapaciteta.

Na kvalitetu poziva i prijem signala nemamo zamjerki, zvuk je jasan i dovoljno glasan. Kod ovog uređaja posebno treba naglasiti kvalitetu vanjskih HTC Boom Sound stereo zvučnika, koji su mu zapravo i jedan od prodajnih aduta. Dakle, uz ove zvučnike, doživljaj glazbe je u svakom slučaju bolji nego kod drugih uređaja s jednim zvučnikom, no uz slušalice u ušima bit će još bolji. Zvučnici ovakvi kakvi jesu, ipak će više vas očarati prilikom igranja neke akcijske igre ili gledanja filmova.

HTC One M8S podržava širok spektar povezivanja. Uz uobičajeni WiFi, 2G, 3G i 4G mreže, te A-GPS, Bluetooth, tu su još i DLNA, FM radio, NFC i USB OTG. Što se senzora tiče, sadržani su akcelerometar, senzor blizine, kompas, žiroskop i barometar. Ni s jednom od ovih komponenti nismo imali problema u radu, osim što se WiFi u dva navrata iz nekog razloga nije mogao spojiti na već poznatu mrežu, pa je postupak povezivanja trebalo ponoviti ispočetka, dakle s upisivanjem lozinke.

Softver i sučelje


Uređaj dolazi s Androidom 5.0 Lollipop, povrh kojeg je HTC postavio svoju tradicionalnu Sense nadogradnju sučelja i to verziju 6.0. Kao što je već opće poznato, radi se o jednoj od najbolje optimiziranih nadogradnji Androida, koja radi bez zastajkivanja i bilo kakvih sličnih nepodopština, pa čak i bolje od Samsungovog TouchWiza. Kao i svaka druga nadogradnja, Sense ima svoje posebnosti na koje ćete se sasvim sigurno vrlo brzo priviknuti. Dobro je to što su ikonice kreirane na način da ih je lako razlikovati, a izbornik s aplikacijama nudi mogućnost odabira načina prikaza u mreži (3x4 ili 4x5).

Jedna od vrlo dobro koncipiranih stavki na Senseu je HTC BlinkFeed, tj. čitač vijesti, ali za razliku od npr. Samsungovog Briefinga, nudi i vijesti iz lokalnih izvora i na hrvatskom jeziku.

Softverske navigacijske tipke na dnu zaslona imaju uobičajene funkcije, a do upravljanja početnim zaslonima dolazi se štipanjem. U tom trenutku se otvara izbornik koji nudi dodavanje novih zaslona i dodavanje aplikacija i widgeta. Nezgodno je što je u tom trenutku zaslon podijeljen na dva dijela, gdje u većem možemo vidjeti sadržaj, a u manjem minijature zaslona na koje ih dodajemo, a s obzirom na njihove dimenzije, teško je vidljivo na koji dio zaslona će widget ili ikonica biti postavljena, pa će ju eventualno trebati naknadno premještati.

columns="4"

HTC Sense sadrži i širok spektar personalizacije, upravljanja gestama i sl., a tu je i uobičajeni set aplikacija za multimediju u što spada galerija fotografija i video zapisa. Galerija je dobro koncipirana i kvalitetno organizirana, a sadržaj je moguće sortirati po različitim kriterijima. Ipak, video player je u stanju pokrenuti samo osnovne formate video zapisa, dok će za one s egzotičnim codecima biti potrebno instalirati alternativni player iz Play trgovine.

HTC-ova virtualna tipkovnica dosta se razlikuje od većine dugih koje susrećemo na Androidima. Prvo što ćete primijetiti da su slova poredana simetrično jedno iznad drugog. Ovo je pomalo nezgodno ako ste naučili na kaskadni način prikaza tipki, a subjektivni problem može predstavljati i nepostojanje razmaka između okvira tipki. Ostale karakteristike HTC-ove tipkovnice su za svaku pohvalu jer je brza, fluidna i nije previše komplicirana za podešavanje. Predviđanje riječi (ako je uključeno) na hrvatskom jeziku radi solidno, premda će mnoge vjerojatno iznervirati.

Spomenimo još i “Car” aplikaciju za upotrebu uređaja u automobilu, koja nudi uvećano sučelje, tj. prilagođeno za rad u vožnji, no bez obzira na to, upotreba mobitela u automobilu je u svakom slučaju opasna, a ako ga baš morate koristiti, usput si nabavite i stalak.

Kamera


Nakon dvogodišnje avanture s UltraPixel tehnologijom, koja se na kraju pokazala lošom idejom, HTC se vratio klasično koncipiranoj kameri s “dovoljnim” brojem megapiskela, u ovom slučaju 13. Kao podsjetnik na lanjski model, ovdje imamo i dodatnu 2 MP kameru koja se nalazi iznad glavne, a služi za dodatno uređivanje fotografija, odnosno refokusiranje, o čemu smo govorili u recenziji M-osmice.



Sučelje kamere je naizgled jednostavno, ali nudi i mnogo dodatnih opcija. Na primarnom zaslonu imamo odabir fotografiranja ili snimanja videa, prečicu prema galeriji, načinu snimanja, a moguće je dodavati i druge softverske trikove za proizvodnju različitih efekata.

Dodatne opcije omogućuju podešavanje ISO vrijednosti, ekspoziciju, balans bijele boje, a kontrast, zasićenje i oštrina su zakopani u dubini izbornika, pa će za igranje s njima trebati malo više strpljenja.

Kamera kvalitetom nije razočarala, dapače, fotografije su bolje nego one od prošle godine sa samo 4 megapiksela, a puno lošije nisu ni one snimljene u slabijim svjetlosnim uvjetima. U idealnim uvjetima imamo prilično jasnu situaciju s ne baš najboljim dinamičkim rasponom, ali i dalje s realno prikazanim bojama. U uvjetima slabije osvijetljenosti, vidljiva je određena doza šuma, ali još uvijek daleko od kritične. U potpunom mraku, uz upotrebu bljeskalice, rezultat je prilično jasan i dobit ćete oštru sliku, ali s ne baš 100% pogođenim bojama.

Video se snima u 1080p rezoluciji, a ukupna kvaliteta je mjerljiva s najboljima. Nema optičku stabilizaciju slike, što je svakako nedostatak, ali je zato prisutna veća količina detalja, s minimumom isprekidanosti. Video kao takav je upotrebljiv ne samo na tulumima i rođendanima, već može poslužiti i kao ozbiljnije prezentacijsko sredstvo.

U nastavku slijede primjeri fotografija i videa.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

[responsive_youtube Jyo5BuipezU]

Baterija


HTC One M8S dolazi s baterijom kapaciteta 2840 mAh, što je malčice više u odnosu na lanjski flagship M8. Kao što je već rečeno, integrirana je u kućište i nije izmjenjiva bez odlaska u servis.

Što se autonomije tiče, baterija vas neće razočarati, ali ni posebno oduševiti. U nekakvom srednje-intezivnom načinu korištenja svih resursa, očekujte da će izdržati od ujutro do navečer, a ako ste malo umjereniji, indikator bi u večernjim satima mogao prikazivati još nekih 40%, što znači da bi se autonomija mogla produljiti eventualno do sutradan u podne. Upravo zato bi bilo najpametnije pridržavati se uobičajenog ciklusa korištenja po danu i punjenja po noći, bez obzira na stanje indikatora.

Sve ovo vrijedi u uvjetima kad je uređaj stalno spojen na internet, tj, kad je aktivna podatkovna veza, uz automatsko osvjetljenje zaslona i uključenu sinkronizaciju barem jednog e-mail pretinca, te Hangouts i WhatsApp chat servisa.

Zaključak


IMG_3926

Bez obzira što je samo još jedan u nizu jednako ili vrlo slično dizajniranih smartfona, HTC One M8S predstavlja vrlo dobar izbor u gornje-srednjem cjenovnom razredu, ali uglavnom za one koji preferiraju eleganciju i čvrstoću metalnog kućišta, a nisu opterećeni specifikacijama.

S druge strane, komponente ponuđene unutar kućišta više odgovaraju srednje nižem cjenovnom razredu, što znači da kupci ovog uređaja ne trebaju računati na bijesne performanse, pogotovo u pogledu igara, jer smo vidjeti da su mu upravo one slaba točka.

Vlasnici HTC-a One M8S uživat će u izvrsnom prikazu na zaslonu, ali i u fotografijama koje proizvodi vrlo dobra kamera.

Uređaj u slobodnoj prodaji košta nešto više od 4000,00 kuna, što nije malo, ali u ponudi Hrvatskog Telekoma uz zasnivanje pretplatničkog odnosa možete ga nabaviti i za osjetno manji iznos.