Android Recenzije

Lenovo Vibe P1m - Recenzija

naslovna

Vjerovali ili ne, Lenovo je, premda našem tržištu slabo poznat, četvrti proizvođač smartfona u svijetu. Njihovi uređaji redovito se ističu nešto nižim cijenama od najpopularnijih brendova, ali i malčice većom kvalitetom u odnosu na razne druge manje poznate Kineze.
Ovoga puta riječ je o uređaju nižeg cijenovnog ranga, porketanog četverojezgrenim Mediatek MT6735P procesorom čije Cortex A53 jezgre kucaju na taktu od 1 GHz. 16 GB intrene memorije moguće je proširiti memorijskim karticama, a za potrebe multitaskinga tu je čak 2 GB RAM-a.No sve te specifikacije, uključujući i 5” zaslon 720p rezolucije, posložene su tako da bi se iz baterije kapaciteta 4000 mAh mogao izvući maksimum.

Sudeći po kapacitetu baterije očekivanja su bila jako velika, no ima li što Lenovo za ponuditi osim dobre autonomije ili je ona zapravo jedini adut, potrudili smo se saznati za vas kroz zadnjih tjedan dana, koliko je s nama proveo na testu.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

141 x 72 x 9,3 mm







Masa

148 grama







Zaslon

5,0” 720p, 294 ppi







SoC

Mediatek MT6735P







CPU

4X Cortex-A53 na taktu 1,0 GHz







RAM

2 GB







Interna memorija

16 GB







Micro SD

Da, do 32 GB







Povezivanje

WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth, USB OTG







LED lampica za obavijesti

Da







4G

LTE







OS

Android 5.1 Lollipop







Kamera

8 MP/720p







Prednja kamera

5 MP







Baterija

4000 mAh







Cijena















PREDNOSTI

NEDOSTACI










Izvrsna autonomija

Problemi sa sinkronizacijom podataka







Otporan na polijevanje i prskanje

Kamera ispod očekivanja







Maskica dolazi u pakiranju








Dizajn, kućište i ergonomija


S 5” zaslonom Vibe P1m se smjestio u nekakav prosjek kad je veličina u pitanju. Osobno preferiram nešto veće uređaje, a svima vama koji dijelite mišljenje namijenjen je veći model P1, no o njemu ćemo nekom drugom prilikom.

Kućište je izrađeno od plastike s tim da je obrub svojevrsna imitacija aluminija. Poklopac na poleđini uređaja se vrlo lako skida i skriva 2 utora za micro SIM kartice, te utor za micro SD karticu. Ispod njih je i baterija koja je zapečaćena samo naljepnicama.

Na prvi pogled ovo izgleda pomalo neobično jer joj je prelako pristupiti, no vjerojatno je to namjerno učinjeno zbog vodootpornosti. Doduše, s uređajem nećete moći plivati, roniti ili slično, no bit će otporan na manja prskanja i polijevanja zahvaljujući nano coatingu.



S donje strane imamo dvije rešetke koje upućuju na klasičnu varku. Naizgled će mnogi pomisliti da je ovdje riječ o stereo zvučnicima, no zvučnik je samo jedan i skriven je iza lijeve rešetke, dok desna skriva glavni mikrofon.

Micro USB i 3,5 mm utor smjestili su se na vrhu kućišta. Na desnom boku imamo tipke za kontrolu glasnoće i onu za uključivanje, a sve tri su vrlo plitke i imaju relativno loš klik. Kao da su zapele i ne žele se izvući do kraja.

Lijevi bok uređaja skriva malo iznenađenje, a riječ je o svojevrsnoj pomičnoj fizičkoj tipki kao u modelu One Plus 2. Za razliku od iPhonea i One Plusa, ovdje ona služi za uključivanje štednje baterije. Nešto slično kao Samsungov Ultra Power Saving Mode u kojem su dostupne samo najosnovnije funkcije uređaja, s crnom pozadinom i bijelo osvjetljenim ikonama nekoliko odabranih aplikacija.

Ova tipka je vrlo čvrsta i bit će ju potrebno noktom zahvatiti ukoliko ju želite pomaknuti, što je i dobro, jer vjerojatno takav način štednje baterije nećete uključivati prečesto, a samim tim je i izbjegnuto neželjeno uključivanje istog.

Valja napomenuti i da je poleđina uređaja blago gumirana, što mi se osobno jako sviđa jer uređaj ne klizi iz ruke. Ugodno ga je i držati u ruci, premda ne ostavlja dojam da je riječ o posebno kvalitetnom uređaju. Iako je kamera na poleđini blago ispupčena skupa s LED bljeskalicom i pomoćnim mikrofonom, uređaj se ne klacka na stolu pri surfanju, igranju igrica ili pisanju poruka.

Ispod 5” zaslona smještene su tri kapacitivne tipke od kojih je krajnja desna ona za povratak, a krajnja lijeva “menu” tipka. Ovo je ujedno i pomalo neobično i svojevrsni korak unatrag s obzirom da je već dulje vrijeme ta “menu” tipka zamijenjena multitasking tipkom, no meni se osobno sviđa stari raspored, a nekima koji su se privikli na novi, ovo će zahtijevati određenu dozu privikavanja. Kapacitivne tipke imaju svoje pozadinsko osvjetljenje što će zasigurno pomoći privikavanju.



Povrh zaslona je klasični set senzora od kojih onaj za razinu osvjetljenja ne obavlja svoj posao baš najbolje. Štoviše, toliko ga loše obavlja da sam ga potpuno isključio i oslonio se na ručno podešavanje zaslona. Fascinantno, uz sve postavke uređaja koje štede bateriju, on je uvijek postavljao previsoku razinu osvjetljenja, sve dok ne bih izašao van, a onda kontra.
Srećom, možete instalirati neku od alternativnih aplikacija za kontrolu razine osvjetljenja, a one posao u pravilu odrađuju odlično.
Uz set senzora i slušalicu, pronalazimo i LED-icu za obavijesti te 5 MP prednju kameru.

Ovaj uređaj u pakiranju dolazi i sa zaštitnom maskicom, kao i slušalicama, što u zadnje vrijeme rijetko viđamo.

Zaslon


zaslon

Vibe P1m je uređaj nižeg cijenovnog ranga, no i u njemu smo vidjeli mnoge vrlo dobre zaslone, primjerice u Xiaomiju Redmi Note 2. Ovdje je riječ o IPS LCD zaslonu, 5” dijagonale i “obične” HD rezolucije. Pri toj dijagonali to rezultira s dovoljno oštrih 294 ppi. Ruku na srce, nakon mnogih puno oštrijih i kvalitetnijih zaslona, ovaj vas neće oboriti s nogu niti u jednom pogledu, no zasigurno nije loš. Kutovi vidljivosti su sasvim solidni. Kontrast bi mogao biti nešto bolji, kao i automatska regulacija osvjetljenja koja je, kao što smo već rekli, vrlo loša.
Vidljivost na suncu je pristojna, i generalno na zaslon nemamo većih pritužbi.

Valja napomenuti i da zaslon nema neki poseban vid zaštite poput Gorilla Glassa, ali je zato u pakiranju priložena zaštitna folija koju toplo preporučamo.

Hardver, povezivanje i perfomanse


Da je ovaj uređaj u svakom svom segmentu usmjeren isključivo ka duljoj autonomiji govori i takt 4 Cortex A53 jezgre unutar Mediatek MT6735P SoC-a koje kucaju na svega 1 GHz. Za grafički dio posla brine se Mali T720, a za potrebe multitaskinga rezervirano je 2 GB RAM-a.
Perfomanse ovog uređaja su sasvim solidne za neke svakodnevne zadaće i lakše surfanje, no nemojte očekivati ništa pretjerano od njega.
Svi koji namjeravaju igrati neke zahtjevnije igrice na ovakvom uređaju mogli bi ostati razočarani jer on definitivno nije namijenjen za taj sport. Gubitak framea i lošija grafika osjete se čak i u manje zahtjevnijim igricama, što je bilo i za očekivati.
No ukoliko smartfon koristite samo za surfanje, društvene mreže, pozive i dopisivanje putem raznih chat servisa, problema nebi smjelo biti.
Internu memoriju od 16 GB moguće je proširiti memorijskim karticama no samo s dodatnih 32 GB. U vrijeme kad je teoretski limit microSD kartica 2 TB, ovo pomalo iznenađuje, pa tako ukoliko ste u blagdanskim akcijama kupili veću memorijsku karticu, od primjerice 64 GB, nju ovdje nećete moći koristiti.
Vjerujem da većini ciljane publike ovo neće predstavljati veći problem, no svakako valja pripaziti na ograničenja.

antutu 10 antutu 11

Kvaliteta signala također nije za pohvalu, a tijekom testiranja imali smo manjih problema sa podatkovnom vezom. Naime, uređaj ima bespotrebno zakompliciranu metodu uključivanja podatkovne veze što je autoru ovog teksta prvog dana korištenja diglo dosta živaca. Čak i nakon zamjene SIM kartice razni problemi su se nastavili, no jednom kad je podatkovna veza proradila, 4G je radio bez ikakvih problema. Dual SIM funkcija je pasivna, što znači da nećete moći primiti poziv na SIM2 dok razgovarate na SIM1. Isto vrijedi i za podatkovnu vezu koja je omogućena samo za SIM1 utor, što je inače slučaj s većinom Dual SIM uređaja.

Kvaliteta WiFi signala je vrlo dobra unatoč lošem pokazatelju signala koji uvijek pokazuje slabiji signal nego što to on uistinu je. Tako sam primjerice u svojoj sobi hvatao jedva 2/5 signala po pokazatelju, gdje inače hvatam 4/5 na LG-u G4. Za potrebe testiranja uputio sam se na obližnju tramvajsku stanicu i uvidio da je ipak samo riječ o lošem mjeraču jer sam signal najnormalnije uhvatio kao i s drugim smartfonima.
Osim WiFi-a i njegovih derivata dostupni su i Bluetooth i GPS kao i USB OTG, a izostao je tek NFC.

Softver i sučelje


Lenovo svoje uređaje oprema vlastitim launcherom koji je u stilu iOS-a, znači bez klasičnog izbornika s aplikacijama. S obzirom da isti ne nudi pretjerano velik stupanj personalnizacije zamijenio sam ga s klasičnim Google Now launcherom i koristio ga kao i svaki drugi Android.
Sučelje je temeljeno na Androidu 5.1 Lollipop, što je zasigurno bolje od mnogih Kineza zaostalih na starijem Lollipopu 5.0.

columns="4"

Zaslon zaključavanja nudi klasičan prikaz sata s obavijestima koje se nižu ispod njega. Izborniku s obavijestima pristupate povlačenjem prsta s vrha zaslona, a onom s brzim prečacima još jednim povlačenjem, baš kao i na stock Androidu. Potonji izbornik je izmijenjen i sadrži 14 prečaca koje nije moguće mijenjati ili slagati po vlastitoj želji.
Svi prečaci koje biste željeli su podržani, a savjet za sve kupce jest da obratite pažnju na posljednja dva, ona za Dual SIM postavke i APN Switch, jer ćete u njima pronaći način kako omogućiti podatkovnu vezu jednom kad prvi put uključite vaš uređaj. Na dnu ispod prečaca je slider za kontrolu osvjetljenja zaslona.

Postavke nisu drastično izmjenjene u odnosu na stock Android, a dodan je tek pokoji izbornik poput onog u kojem možete podesiti vrijeme u kojem će vaš uređaj biti isključen. Tako, primjerice, ukoliko tijekom noći volite držati vaš smartfon isključenim, u postavkama sami možete postaviti vrijeme kad će se on sam isključiti i ponovno uključiti.

columns="4"

Već smo spomenuli svojevrsni Ultra Power Saving Mode koji će postaviti crnu pozadinu sa satom i tek par prečaca za aplikacije. Ovim načinom možete produljiti vašu autonomiju u kriznoj situaciji, a zgodan je i pokazatelj preostalog vremena do 0% baterije, kad će se uređaj i isključiti.
Ovakav način štednje baterije smo vidjeli još na Galaxy-u S5, a tamo je imao i kudikamo nešto više smisla jer je njegov zaslon AMOLED, a ovdje je riječ o LCD-u.

Razni načini štednje uključeni su konstantno i neke nije moguće niti isključiti, što je dosta iritirajuće. Tzv. Standby intelligent power saving bi isključivao sinkronizaciju i podatkovnu vezu, bez obzira što je uređaj bio spojen na punjač i na kućnu WiFi mrežu, a to je uzrokovalo brojne propuštene mailove i poruke. I nakon njegovog isključivanja, uređaj bi nerijetko isključio sinkronizaciju raznih internet servisa pa bi nakon svake dulje pauze dobio masu poruka sa zakašnjenjem.

columns="4"

Vjerujem da bi ovi problemi vrlo lako i vrlo brzo trebali biti ispravljeni s idućom softverskom nadogradnjom.

Kamera


Lenovo je u Vibe P1m ugradio 8 MP stražnju kameru sposobnu snimati 720p video. Vjerujem da je rezolucija video snimki ograničena samim procesorom, ali su snimke barem solidne kvalitete.
Sučelje kamere je prilično jednostavno i nudi klasične osnovne postavke. Od ručnih postavki moguće je podesiti ISO vrijednost i balans bijele boje, kao i desetak unaprijed definiranih scena, što bi moglo pomoći u određenim uvjetima fotografiranja.



Kvaliteta fotografija u uvjetima dobrog osvjetljenja je pristojna za ovaj cjenovni razred. Količina detalja bi mogla biti i nešto viša, kao i dinamički raspon i prikaz boja.
Vjerujem da je ova kamera tu reda-radi, poslužit će za društvene mreže i pokoji kraći snimak u nedostatku nekog fotoaparata, no nemojte previše očekivati od nje.
U uvjetima lošijeg osvjetljenja pripomoći će sasvim solidna bljeskalica, no fokusiranje će potrajati znatno duže.

Prednja kamera sposobna je slikati u maksimalnoj rezoluciji od 5MP, kao i snimati VGA video u 15 sličica po sekundi. Ukoliko su uvjeti osvjetljenja odlični, kamera bi vas mogla i poslužiti, no u svim ostalim uvjetima kvaliteta fotografija, kao i videa, je ispod očekivanja.

Usporedno s Xiaomijem Redmi Note 3 koji je približno iste cijene, rekao bih da je on za klasu bolji od Lenova, no generalno u ovom cijenovnom rangu teško ćete pronaći neki uređaj s hvale vrijednom kamerom.

Kvalitetu fotografija možete pogledati u galeriji ispod.


Baterija


Konačno dolazimo do segmenta kojemu su podređeni apsolutno svi ostali, a to je autonomija.
S baterijom kapaciteta 4000 mAh, štedljivim procesorom i mnoštvom raznih softverskih trikova ovaj uređaj je nadmašio sva moja očekivanja.
Niti jedan dan testiranja nisam uspio potrošiti cijelu bateriju koliko god se trudio, a to mi se dosad nije dogodilo. Mjereći vrijeme uključenog zaslona ono je znalo prijeći i 8 sati bez problema, a obično se zadržalo na par minuta ispod 8 sati.
Usporedbe radi, ovo je barem duplo bolje kod LG-a G4 i Samsungovog Galaxya S6, a bolje je čak i od lanjske Xperie Z3 Compact kojeg sam do sad držao za najbolji uređaj kad je autonomija u pitanju.
Bolju autonomiju ima čak i od Xiaomija Redmi Note 3, ponajprije zahvaljujući slabijem procesoru i manjem zaslonu.

columns="4"

Prosječnom korisniku ovaj uređaj će bez ikakvih problema izdržati 2 dana, a mnogima i više od 3. Rijetko koji zahtijevniji korisnik će morati potražiti punjač dva puta u jednom danu, a i to će se dogoditi jedino ako ga 10-ak sati muči bez prestanka.

Zaključak


zakljucna

Lenovo Vibe P1m uređaj je nešto nižeg cijenovnog ranga, prvenstveno namijenjen svima onima koji pristaju na sve kompromise samo da bi imali odličnu autonomiju. Kao takav, odličan je suputnik raznim avanturistima kojima tehnologija ne predstavlja neki gušt, već nužno zlo kojeg koriste samo za poruke, pozive, nešto malo društvenih mreža i korištenje navigacije.

Odličan primjer nezahtijevnog korisnika bili bi možda biciklisti koji vole cijeli dan pratiti svoje kretnje i bilježiti sve tijekom vožnje s nekom od pregršt aplikacija u Play trgovini. Uz to, Lenovo se prodaje u Hrvatskoj, možete doći u trgovinu i kupiti ga i uz njega dobiti dvogodišnje jamstvo, ostvarivo u Hrvatskoj, za što smo sigurnida će mnogi znati cijeniti. Cijena uređaja u Instar Informatici iznosi 1599,00 kuna.

Svi oni koji traže uređaj na kojemu će satima moći igrati igrice bez prestanka ne možemo preporučiti ovaj uređaj jer mu ograničeni procesor i općenito hardverske mogućnosti ne dozvoljavaju takav vid korištenja.