Android Recenzije

Meizu MX5 - Recenzija

Meizu MX5 Recenzija

Malo je modela čije pipanje iščekujemo s posebnim žarom. Do sada je većina njih koje smo čekali kao ozebli sunce, pripadala staroj gardi proizvođača, a sada su, eto, došla neka nova vremena i na scenu stupaju neka nova imena. Dakle, ako ste u zadnjih godinu dana živjeli u nekom paralelnom svemiru, podsjećamo vas da je Meizu jedan od kineskih proizvođača koji možda ne drži velik dio tržišta, ali je brzorastuća kompanija koja se na matičnom tržištu proslavila kvalitetom svojih proizvoda i sada polako radi iskorak na zapad. Isto tako ponovimo da Meizu ne proizvodi jeftine smartfone, već vrlo kvalitetne, pouzdane i s odgovarajućom cijenom.

U ovoj recenziji bavimo se njihovim top modelom Meizu MX5, koji je službeno predstvaljen prije jedva mjesec dana i koji je zahvaljujući domaćoj tvrtki Hangar 18 u vrlo kratkom roku stigao u našu redakciju. Kao što vam je već poznato, s njime se družimo već neko vrijeme, a koliko nas je oduševio, pročitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

149.9 x 74.7 x 7.6 mm







Masa

149 grama







Zaslon

5,5″ AMOLED, 1920 x 1080, 401 ppi







SoC

MediaTek MT6795T







CPU

8x Cortex-A53 na taktu 2,2 GHz







RAM

3 GB







Interna memorija

16 GB







Micro SD

Ne







Povezivanje

WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth, USB OTG







3G

HSPA+ DC







4G

LTE Cat. 6







OS

Android 5.0 Lollipop/Flyme OS







Kamera

20,7 MP/4K







Prednja kamera

5 MP/1080p







Baterija

3150 mAh







Cijena

cca 3500,00 kn







Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Izbor materijala i kvaliteta izrade

Potrebno privikavanje na Flyme OS







Izvrstan zaslon

1080p video ispod očekivanja







Dual SIM

H.265 codec korišten za snimanje za 4K videa ima ograničenu hardversku podršku







Čitač otisaka prstiju

Nema utor za memorijsku karticu







Hardver i performanse








Autonomija








Brzo punjenje








Dizajn, kućište i rukovanje


Meizu MX5 u ruci

Prethodnici ovog modela, Meizu MX4 i Meizu MX4 Pro stigli su u različitim vremenskim razmacima i različitim dijagonalama zaslona. Prvi je imao 5,36 inča, a drugi 5,5. Ove godine Meizu odmah ide na 5,5-inčni model, a hoćemo li u nekom trenutku ugledati i Pro verziju, ostaje za vidjeti. Što se samog dizajna tiče, ne možemo reći da se pretjerano razlikuje od prethodnika, ali je u startu vidljivo da se radi o novom modelu. Uređaj je kraći i uži od npr. Samsunga Galaxy Note 4, a što je još zanimljivije, ima i dosta uže rubove oko zaslona (bezele), što mu daje na atraktivnosti i općenito bolju iskoristivost prednje površine.

Ispod zaslona nalazimo uobičajenu home tipku, a iznad slušalicu, prednju kameru, senzore i svjetlo za obavijesti, a sve skupa je jako lijepo ukomponirano u crnu površinu, tako da se jedva primijeti.



Samo kućište je izrađeno iz metala i to je njegova najvažnija karakteristika. Sazdano je u jednom dijelu, što znači da nema poklopca za jednostavnu izmjenu baterije. Oblik kućišta odlično leži u ruci, a fino brušeni aluminij nije hrapav kao što zna biti kod nekih drugih uređaja. Rubovi i kutovi su s vanjske strane fino zaobljeni, ali na dijelu gdje se kućište spaja sa zaslonom imamo jedan oštar dio koji vas u početku može malo zasmetati, no nakon dva do tri dana, navika će učiniti svoje.

Na desnom rubu nalazimo fizičke tipke (za uključivanje i podešavanje glasnoće) fino uklopljene u kućište, dok se ladica za dvije nano SIM kartice nalazi na suprotnoj strani. Na vrhu imamo 3,5 mm audio utor, a na dnu mikrofon, microUSB utor i vanjski zvučnik. Straga nalazimo kameru s bljeskalicom i Meizu logo.

Rukovanje je u okvirima prihvatljivog s obzirom da se radi o 5,5-ončnom uređaju, ali treba reći da na tržištu postoje mnogo nezgrapniji uređaji sa zaslonom istih ili čak manjih dimenzija, tako da je Meizu MX5 zapravo primjer izvrsnog omjera veličine zaslona i ukupnih gabarita.

Zaslon


Iako sezona QHD zaslona traje još od lani, Meizu se ovdje ne bavi ćoravim poslom i donosi AMOLED zaslon normalne FHD rezolucije, dakle 1920 x 1080 točaka, što na 5,5” dijagonali rezultira gustoćom od 401 ppi. Dakle i više nego dovoljno ako potječete s ovog planeta.

Kao što je već rečeno, tehnologija izrade je AMOLED, znači prava poslastica za one koji preferiraju malo zasićenije boje i što tamniju crnu. Ipak, o nekom većem zasićenju ne možemo govoriti jer su boje priličmo realne. Vidljivost na danjem svjetlu i pod izravnim udarom sunca je na vrlo visokoj razini i zapravo otprilike odgovara onoj na Samsungu Galaxy Note 5. Ovdje još dodajmo da zaslon za zaštitu koristi Gorilla Glass 3 sloj.

Hardver, performanse i povezivanje


Meizu MX5 ispod haube donosi MediaTekov procesor MT6795T s osam Cortex-A53 jezgri na taktu od 2,2 GHz, a za grafiku je zadužen PowerVR G6200 GPU. Usput recimo da je ovaj procesor poznat i pod imenom Helio X10. Iako se radi o relativno štedljivim jezgrama, snage ovom SoC-u ne fali. U kombinaciji s 3 GB RAM-a besprijekorno vrti doslovno sve naslove iz Play trgovine. Ovaj procesor nije izravno usporediv sa Samsungovim Exynosom 7420 koji kuca u Galaxyju S6, ali zato je sa Snapdragonom 810, kojeg smo upoznali na LG-u Flex 2 ili HTC-u One M9, jer na benchmark testovima postižu otprilike isti rezultat.

S50724-173509 S50724-174026



Ono što bi opterećene brojevima moglo razočarati je to što postiže otprilike isti rezultat kao lanjski model, ali su njegove mogućnosti u praksi sasvim dovoljne za izvođenje najzahtjevnijih operacija. Iako se sada već mogu naći uređaji s 4 GB RAM-a, 3 GB, koliko ima Meizu MX5, je više nego dovoljno za civilne svrhe. Interna memorija testnog primjerka iznosi 16 GB, s tim da je krajnjem korisniku dostupno oko 14 GB.

Što se prijema signala i kvalitete poziva tiče, prigovora nema, dapače, a zvuk u slušalici je prilično jak. Isto možemo reći i za vanjski zvučnik koji se nalazi na dnu kućišta, što poboljšava dojam u odnosu na uređaje gdje je postavljen straga. Što se povezivanja tiče, ponuđeni su svi uobičajeni načini na koje smo navikli: WiFi, A-GPS, Bluetooth i USB on-the-go. Ni sa jednim od navedenih nismo imali problema u radu.

Spomenimo još i čitač otisaka prstiju koji je u ovogodišnjoj verziji precizniji i brži, kako “na papiru” tako i u praksi. Istini za volju, ovaj napredak u odnosu na lanjski čitač nije pretjerano velik, ali je ipak primjetan.

Softver i sučelje


Softverski temelj uređaja je Android 5.0 Lollipop, povrh kojega nalazimo Meizuov Flyme OS. Radi se o posebnoj nadogradnji sučelja za koju nećemo pogriješiti ako ju stvarno okarakteriziramo kao poseban operativni sustav. Naime, izmjene su toliko duboke i vrlo malo toga je ostalo od klasičnog Androida.

Uz to što nema posebnog izbornika s aplikacijama (sve se nalaze na početnim zaslonima), iz temelja je izmijenjen izbornik postavki, obavjesni centar, widgeti, pa čak i ikonice koje se prilično razlikuju od uobičajenih.

S50730-111740 S50730-111829

S50730-111821 S50730-112007 S50730-112018 S50730-112040

Istini za volju, na ovakvo sučelje treba se prilagođavati, a posebno na koncept upravljanja. Naime, Flyme OS nema potrebu za kapacitivnim tipkama, već mu fizička home tipka služi za povratak na prethodnu radnju (funkcija back) i za povratak na početak.

Multitasking izbornik se aktivira gestom povlačenja prstom od dna zaslona prema sredini i sadrži četiri vidljive ikonice, tj. aplikacije, a ostale je moguće vidjeti dodatnim vodoravnim pomicanjem prsta.

Dakle, kad se na ovakav koncept sučelja jednom priviknete, sve će se praktički odvijati automatski, tako da ne trebate brinuti. Ako vam se Flyme OS iz nekog razloga ne svidi, u principu je dovoljno instalirati alternativni launcher koji će vam vratiti izbornik s aplikacijama, a po potrebi i promijeniti ikonice. Ipak, neke stvari će ostati nepromijenjene jer je Flyme OS duboko zacementiran u sam Android. To ćete najprije primijetiti u obavjesnom centru i izborniku s postavkama, koje su su ovdje podosta ispremiještane u odnosu na druge Androide. Home tipku s višestrukim funkcijama jednostavno treba prihvatiti kao takvu i navika će brzo učiniti svoje.

Najvažnija stavka u svemu ovome je to što je sučelje vrlo fluidno i stabilno. Do sada niti jednom nismo naišli na nešto što bi se moglo nazvati zapinjanjem, niti se dogodilo da se sustav srušio.

size="medium"

Tu je još i cijeli niz mogućnosti upravljanja gestama, buđenje zaslona dvostrukim dodirom i dodavanje određene funkcije svakoj gesti. Tako je npr. moguće upravljati glazbom i sl.

Uređaj u startu donosi podršku za Googleove servise i Play trgovinu, ali je same aplikacije (Gmail, YouTube Hangouts…) potrebno naknadno instalirati.

Kamera


Kamera je jedan od onih detalja koji ovaj uređaj čine posebnim. Senzor od 20,7 megapiksela potpomognut je laserskim fokusom i dvotonskom LED bljeskalicom, a otvor blende ima standardnu f/2.2 vrijednost.

Sučelje kamere je logično organizirano, ali će ipak trebati vremena dok pronađete sve što vam treba. Načini snimanja se izmjenjuju gestom, a ponuđeni su automatski, ručni s dodatnim postavkama parametara, ljepota, panorama, usporeno snimanje i skeniranje QR kodova.

S50730-112122 S50730-112128

Fokusiranje se odvija relativno brzo, ali kada je bljeskalica uključena potrebno je imati mirniju ruku jer će se vrijeme fokusiranja tada produljiti. Sama bljeskalica je prilično jaka i osigurat će vrlo kvalitetne fotografije u mraku, a njena dvotonska priroda će pozitivno utjecati na dobivene boje.

Što se opće kvalitete fotografija tiče, kameru moramo pohvaliti. Na danjem svjetlu imamo realne boje uz prilično veliku oštrinu i kontrast, pa čak dinamički raspon koji se dodatno može poboljšati HDR funkcijom. Isto vrijedi i za zatvoreni prostor s dobrim umjetnim osvjetljenjem u kojem kvaliteta niti malo ne opada.

Jasno, količina šuma vidljivo raste u slabijim uvjetima, a ono što nismo očekivali su nešto mutnije fotografije snimljene iz neposredne blizine. Ovdje mislim na autofokus kojem u tom slučaju treba nešto više vremena, pa ako baš želite, fokusirajte ručno i tada ćete dobiti puno bolji rezultat.

Kod snimanja videa treba naglasiti da je uređaj u stanju snimati 4K video, ali čak i ako imate 4K monitor, snimljeni materijal ćete u principu moći gledati samo na ovom uređaju, budući da za kodiranje koristi H.265 codec kojeg malo koja računalna konfiguracija u ovom trenutku podržava. Čak ni YouTube ne podržava prenošenje ovog videa, tako da vam u ovom trenutku nismo u mogućnosti pokazati kako izgleda.

1080p video se snima i prikazuje normalno, ali što se kvalitete tiče, nismo impresionirani. Naime, visok stupanj kompresije neminovno utječe na smanjen broj detalja, što je ispod klase koju nudi konkurencija. Vjerujem da će u jednoj od sljedećih nadogradnji ovo biti riješeno, jer su i senzor i procesor u stanju snimiti i obraditi bolji video materijal.

Primjeri fotografija i videa


columns="4"

Za punu rezoluciju kliknite ovdje.

Selfie:



Video:

[responsive_youtube 46e11GqoujY]

Ovdje možete preuzteti 720p usporeni video

Baterija


Meizu MX5 dolazi s baterijom kapaciteta 3150 mAh, koja je fiksirana, dakle nije izmjenjiva bez odlaska u servis. Što se autonomije tiče, ona je prilično dobra ako u obzir uzmemo druge slične uređaje. Naime, relativno štedljiv procesor i normalna rezolucija zaslona povoljno utječu na bateriju, tako da u nekom prosječnom režimu potrošnje možete računati na dan i pol korištenja. Oni malo štedljiviji bi ga mogli natjerati na dva dana, a ako ste zahtjevniji korisnik, tj. veći potrošač, računajte na bezbrižno korištenje tijekom jednog dana.

Ono što je možda čak i važnije od samog trajanja baterije jest podrška za brzo punjenje i priloženi brzi punjač. Naime, prilikom predstavljanja uređaja, Meizuovci su najavili da će se baterija do 50% kapaciteta moći napuniti za 20 minuta. U praksi je to moguće postići, ali isključivo ako vam je ostalo oko 10 posto, a ako ste bateriju ispraznili do kraja, trebat će nekih 10-ak minuta više. U svakom slučaju, brzo punjenje je izvrsno izvedeno i mnogima će olakšati život.

Brzo punjenje radi i sa npr. Samsungovim brzim punjačem, ali nešto sporije. Digresiju predstavljaju jedino dimenzije punjača, koje su malo veće od Samsungovog, no to ne bi trebalo predstavljati problem.

Zaključak


Meizu MX5 je jedan od onih uređaja koji su nas zaista oduševili. Izvrsan izbor materijala, kvaliteta izrade, veliki pregledni zaslon, hardver i performanse na zavidnom nivou. Ovakav uređaj će poželjeti najzahtjevniji korisnici koji ipak ne žele plaćati višu cijenu za npr. Samsung, HTC ili Sony sličnih karakteristika.

20 MP kamera se također pokazala odličnom, što ne možemo reći i za snimanje videa, koji je na nešto lošijoj razini od očekivane. Baterija se pokazala vrlo dobrom i u principu osigurava natprosječnu autonomiju.

Flyme OS možda neće naići na odobravanje većine, što zbog samog sučelja, što zbog drukčije koncepcije upravljanja, no kad se jednom priviknete, siguran sam da će vam se svidjeti.

Treba reći da cijene koje su na predstavljanju uređaja objavljene ( oko 320 dolara), vrijede za kinesko tržište, dok internacionalne cijene trebaju tek biti formirane. Naime, uz dodatne troškove transporta, marži i poreza cijena će narasti.

Što se našeg tržišta tiče, ovaj uređaj će koštati oko 3500 kuna, što nije malo, ali treba imati na umu da su u to uračunati svi troškovi i servisna podrška u Hrvatskoj s dvije godine jamstva. Isto tako možda treba ponoviti da je Meizu brand koji ne proizvodi jeftine uređaje i ima određeni renome, ali je još uvijek jeftiniji od konkurencije koju predstavlja stara garda proizvođača.

Video Recenzija Meizu MX5


[responsive_youtube qAXqxk8w6nc]