Samsung Galaxy Note 4 - Recenzija

Samsung Galaxy Note 4 Recenzija

Kad je prije tri godine na berlinskom IFA sajmu Samsung predstavio prvi Galaxy Note, mnogi su ga promatrali s podsmijehom, ponajprije zbog (za tadašnje pojmove) nerazumno velikog zaslona, ali i zbog povratka olovke koja je pojavom iPhonea i Androida već bila iščezla. Na veselje Samsungovaca i žalost konkurencije prvi Note je postigao višestruko veći uspjeh nego što su i najveći optimisti očekivali. Inspirirani Noteovim uspjehom, mnogi drugi proizvođači su se potom upustili u proizvodnju uređaja sličnih dimenzija i tako je nastala nova kategorija pomalo blesavog naziva “phableti”. Kasnije ćemo vidjeti da se ovaj termin polako napušta i počinje se koristiti izraz “veliki smartfon”.

Kasnije je konkurencija odgovorila cijelom plejadom sličnih uređaja i kao najbolja potvrda Samsunovog uspjeha stiže Appleov iPhonea 6 Plus s dijagonalom zaslona od 5,5 inča. Samsung, koji je prethodnih godina ponio titulu kopirača Applea, napokon je doživio da je Apple morao ući u segment tržišta kojeg je kreirao Samsung.

Vrijeme je prolazilo i zaredale su se još dvije generacije Galaxy Notea koje su također bile odlično prihvaćene, a danas je pred nama četvrti po redu koji bi trebao postići još bolje prodajne rezultate. Štoviše, nakon ne baš glatkog uspjeha Galaxyja S5, očekivanja od Notea 4 su puno veća nego što je to slučaj bio s dvojkom i trojkom, a jedan od razloga je i to što uređaji veći od 5 inča polako postaju mainstream i vremenom bi mogli preuzeti primat nad 5-inčnima koje danas smatramo nekim standardom.

Dakle, phableti, odnosno veliki smartfoni postaju normalni smartfoni, a oni 5-inčni će, eto, uskoro vjerojatno ući u nekakvu “mini” ili “compact” kategoriju. Upravo radi toga i mi od Notea 4 očekujemo puno, a kako se proveo na našem testu, pročitajte u nastavku.

Osnovne karakteristike


Dimenzije: 153,5 x 78,6 x 8,5 mm

Masa: 176 grama

Zaslon: 5,7” Super AMOLED 2560 x 1440 točaka, 515 ppi, Gorilla Glass 3

SoC: Samsung Exynos 7 Octa 5433 ili Qualcomm Snapdragon 805

CPU: 4x Cortex-A53 i 4x Cortex-A57, odnosno 4x Krait 450

GPU: Mali-T760, odnosno Adreno 420

RAM: 3 GB

Interna memorija: 32 GB

Povezivanje: WiFi 802.11, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth, NFC, DLNA, USB on-the-go, IR

4G: LTE

3G: HSDPA+ DC

2G: GSM/EDGE

OS: Android 4.4 KitKat

Kamera: 16 MP, f/2.2, OIS, 2160p

Prednja kamera: 3,7 MP f/1.9

Baterija: 3220 mAh

Ustupio: Samsung

Prednosti


Izbor materijala i kvaliteta izrade

Zaslon praktički bez konkurencije

Brzo punjenje

S Pen olovka i prateći softver

Izuzetno jak vanjski zvučnik i općenito kvaliteta zvuka

Izvrsna kamera s optičkom stabilizacijom

Nedostaci


Malo veći, deblji i teži od prethodnika

Visoka cijena

Dizajn i kućište




Nakon godina koje su obilovale prigovorima na račun dizajna Samsungovih uređaja s naglaskom na top modele, čini se da je vodstvo kompanije napokon poslušalo labuđi pjev kupaca i odgovorilo na zahtjeve za kvalitetnijim i bolje dizajniranim kućištem. Naime, Samsung Galaxy Note 4 je jedan od prvih Samsungovih modela koji stižu s metalnim okvirom kao osnovom, ali ipak zadržavaju odvojivi stražnji poklopac i izmjenjivu bateriju.

Dakle, okvir koji je kod prethodnih generacija bio izrađen od plastike, odnosno izvjesne imitacije metala, sada ima aluminijsku i magnezijsku osnovu s dodatkom plastične trake u boji kućišta. Sada se uređaj doima dosta čvršćim i (u nedostatku boljeg izraza) moćnijim. Istini za volju, Note 4 napokon izgleda onako kako bi uređaj koji se prodaje po ovolikoj cijeni i trebao izgledati.

S druge strane, rubovi metalnog okvira na prednjoj strani uređaja su oštriji od onih na prethodniku, što u izvjesnoj mjeri poništava benifite inače dobro osmišljenog zaobljenog ruba zaslona. Ovo mi je u startu lagano diglo živac, ali u roku 24h sam se privikao i zaboravio na spomenutu oštrinu. Isto tako ne treba zaboraviti ni činjenicu da ovakav rub bolje štiti zaslon od oštećenja.

Ono što baš i nije za pohvalu je rast dimenzija i mase uređaja. Naime, Galaxy Note 4 je od Notea 3 teži 8 grama što je izravna posljedica korištenja mnogih metalnih dijelova, tako da kad sve saberemo i podijelimo, ova mala razlika u masi na kraju i nije toliko loš rezultat.

Uređaj je isto tako narastao 1,3 mm u duljinu, širina se smanjila za 0,6 mm, dok je debljina povećana za 0,2 mm.



Novi Samsungov premium dizajn je vidljiv na svakom koraku. Čak su i fizičke tipke bolje izvedene. Bolje izgledaju i ugodnije su na dodir. Iako dimenzijama nisu narasle, nekako ih je lakše napipati. Isto tako treba reći da su tvrđe od onih na Noteu 3 kod kojeg se često znalo događati da se same aktiviraju u torbi ili džepu.

Na dnu uređaja nalazimo stari micro USB 2.0 utor koji je iz nekog razloga zamijenio 3.0 verziju koju smo vidjeli na prethodniku. Na vrhu se nalaze 3.5 mm audio utor i infracrveni port. Sa stražnje strane imamo plastični (polikarbonatski) poklopac s imitacijom kože, ali s malo drukčijim uzorkom nego kod Notea 3. Isto tako je nestao i šav na rubovima, a opći dojam poklopca je nešto bolji jer je plastika mekša pa se na dodir čini bliža koži nego što je to slučaj bio na trojki. Na vrhu imamo nešto veći modul kamere koji opet strši iz ravnine, a ispod njega LED bljeskalicu s čitačem otkucaja srca. Na dnu nalazimo vanjski zvučnik i naravno, utor s olovkom. Na prednjoj strani ispod zaslona nalazimo home tipku s čitačem otisaka prstiju i dvije kapacitivne tipke s mogućnošću podešavanja trajanja pozadinskog osvjetljenja. Ovdje napomenimo kako čitač otisaka prstiju sada podržava i PayPal plaćanje.

Zaslon


IMG_0689

Super AMOLED zasloni su na neki način postali zaštitni znak Samsungovih smartfona, a svaka nova generacija dolazi poboljšana. Tako smo nakon nekoliko generacija Galaxy S i Note modela dobili zaslon koji je impresivan u svakom pogledu. Pri tom ne mislim na njegovu QHD rezoluciju (2560 x 1440) koju na smartfonima i phabletima i dalje smatram neptrebnom, već na prikaz boja, oštrinu, kontrast i opći dojam. Poznato je da AMOLED zasloni vjernije prikazuju tamnije boje, no ovaj je značajno popravio i prikaz bijele što se može vidjeti izravnom usporedbom s Noteom 3.

IMG_0690

O preciznosti i responzivnosti ne treba trošiti riječi i ukratko možemo zaključiti da se radi o jednom od najboljih, ako ne i najboljem zaslonu jednog smartfona na tržištu. Istina, neki će i dalje davati prednost LCD zaslonima, kao npr. onom na iPhoneu, no to također spada u subjektivnu kategoriju.

Hardver, performanse i povezivanje


Screenshot_2014-10-21-12-26-55 Screenshot_2014-10-21-12-26-43

Samsung Galaxy Note 4 na tržište stiže u dvije varijante. Jedna pakira Qualcommov Snapdragon 805 procesor na taktu od 2,7 GHz, a druga Exynos Octa 7 (model 5433), tj. novu generaciju Samsungovih osmerojezgrenih procesora koji rade na big.LITTLE principu, odnosno s dva seta od četiri jezgre. Ova potonja verzija se nalazi i na našem testu.

Dakle Exynos 5433 čipset sadrži jedan set od četiri Cortex-A57 jezgre koje kucaju na taktu od 1,9 GHz i još jedan s isto toliko Cortex-A53 jezgri na taktu od 1,3 GHz. Treba reći da je ovaj procesor izravni nasljendik Exynosa 5 Octa koji je sadržavao jezgre starije generacije, tj, A7 i A15, no princip rada je ostao isti. Slabije i štedljivije jezgre, u ovom slučaju Cortex-A53 su zadužene za manje zahtijevne zadaće, dok se A57 uključuju po potrebi, odnosno za zahtjevnije i složenije procese. Bitno je naglasiti da je Exynos 5433 izrađen u novoj 20 nm tehnologiji, a dolazi i s podrškom za 64-bitni rad.

Iako benchmark testovi u pravilu daju prednost Exynos verziji, razlike u performansama u odnosu na Snapdragon 805 teško da će biti vidljive golim okom. Od Exynosa bi se eventualno mogle očekivati i uštede na polju autonomije, no s obzirom da je to izravno vezano sa svakom pojedinom aplikacijom i načinom korištenja, izravne usporedbe baš i nemaju smisla.

Sve u svemu, koju god verziju Notea 4 odaberete, bit ćete sigurni da imate ono najbolje što tržište u ovom trenutku nudi i da će tako još neko vrijeme ostati. Ukoliko vam 32 GB interne memorije nije dovoljno, Samsung uvijek, pa i ovdje, nudi podršku za microSD memorijske kartice, a možete korsititi one do čak 128 GB kapaciteta.

Što se poziva tiče, mogu sa zadovoljstvom konstatirati da su opća kvaliteta i jačina zvuka u telefonskoj slušalici ostala na razini one na trojki, dakle među najboljima. Kad je pak vanjski zvučnik u pitanju, valja naglasiti da je dosta glasniji od onog na prethodniku i s višom razinom čistoće zvuka, a to ga svrstava među najbolje u klasi. Ovdje, dakako, ne ubrajamo dvostruke zvučnike postavljene s prednje strane (npr. HTC One) koji su objektivno na višoj razini.

Samsung Galaxy Note 4 nudi širok spektar mogućnosti povezivanja, što i priliči top jednom top modelu. Tako su uz uobičajeni WiFi, 2G, 3G i 4G mreže podržani Bluetooth, NFC, DLNA, A-GPS i USB on-the-go. Nadalje, imamo već navedeni UV mjerač otkucaja srca koji će možda poslužiti nakon treninga, ali ga je nemoguće koristiti u stvarnom vremenu poput poznatih rješenja koja koriste prsni pojas.

Softver i sučelje


Screenshot_2014-10-07-16-35-07 Screenshot_2014-10-07-16-35-27 Screenshot_2014-10-07-16-36-32 Screenshot_2014-10-23-10-22-25 Screenshot_2014-10-23-11-09-27 Screenshot_2014-10-23-11-09-32

Samsung Galaxy Note 4 stiže s Androidom 4.4.4 KitKat, a prema najnovijim teaserima na Samsungovim profilima društvenih mreža, moguće je da nadogradnja na upravo predstavljeni Android 5.0 Lollipop stigne i prije nego smo očekivali, no o tom - potom. Naravno, povrh KitKata, Note 4 donosi TouchWiz nadogradnju sučelja, odnosno njezinu najnoviju verziju koju smo u dobroj mjeri upoznali na Galaxyju S5.

Naravno, u međuvremenu je TouchWiz još dodatno dorađen, dodani su neki novi detalji, a neki su i nestali, kao npr. određene air geste koje očito nitko nije koristio. Pohvala ide na račun uklanjanja widgeta na zaključanom zaslonu, jer su uz upitnu iskoristivost mnogima otežavali korištenje zbog čestih neželjenih aktivacija. Naime, pobornik sam stava da bi zaključani zaslon trebao biti ono što jest - zaključan, a sav sadržaj je ionako dostupan na početnim zaslonima. Ono što je na njemu ostalo je prečica za kameru koju će većina svakako koristiti, a ako vam je baš potrebna neka druga stavka, posegnite za nekim od altenativnih rješenja. Ovdje napomenimo kako je u postavkama predviđen poseban podizbornik za kontrolu aktivnog launchera, tako da ih možete instalirati više i u izborniku odabirati kojeg želite koristiti.

Screenshot_2014-10-23-07-32-21 Screenshot_2014-10-23-07-32-25 Screenshot_2014-10-23-07-33-05 Screenshot_2014-10-23-07-34-17 Screenshot_2014-10-23-07-34-30 Screenshot_2014-10-23-07-35-11

Kao i mnogi drugi novi modeli iz Galaxy serije, Note 4 također donosi My Magazine čitač koji se ovdje naziva Briefing. Podsjetimo, radi se o čitaču vijesti koji predstavlja kranje lijevi početni zaslon. Briefing koristi Flipboardovu tehnologiju i nudi širok spektar izvora informacija iz raznih područja interesa, no nije lokaliziran za naše područje, što znači da ne podržava izvore na hrvatskom jeziku. Vizualno je jako dobro izveden, ali je iritantno što se na ovom modelu ne može isključiti, barem ne u ovoj verziji firmwarea. Ako vas baš toliko bude živcirao, jednostavno mu nemojte pristupati, a jedini način da ga se potpuno riješite (na neki način) je spomenuta instalacija alternativnog launchera.

Ako ste do sada koristili Note 3, morat ćete se prilagoditi novoj koncepciji, odnosno načinu upravljanja sustavom, a to može potrajati prilično dugo. Naime, već smo na Galaxyju S5 vidjeli da lijeva kapacitivna tipka više nema funkciju otvaranja izbornika unutar aplikacija, već služi kao multitasking tipka, dok se spomenuti izbornik otvara pritiskom na virtualnu tipku na vrhu zaslona što je vrlo nepraktično, posebice na ovako velikom uređaju.

Screenshot_2014-10-23-07-32-12 Screenshot_2014-10-23-07-35-29 Screenshot_2014-10-23-11-07-53 Screenshot_2014-10-23-11-08-02 Screenshot_2014-10-23-11-09-04 Screenshot_2014-10-23-11-09-42

Promjenu u odnosu na prethodni model dobio je i način uređaivanja početnih zaslona, a u međuvremenu smo ga vidjeli na Galaxyju S5. Izmijenjen je i izbornik postavki koji sada sadrži nove uniformairane ikonice.

Tu je još i uobičajeni multiwindow sustav koji sada donosi i tzv. skočne prozore. Radi se o načinu smanjivanja prozora aktivne aplikacije potezanjem prstom po dijagonali zaslona. Dimenzije dobivenih prozora se mogu regulirati i koristiti paralelno s drugima te ih minimalizirati u oblik malih ikonica koje u svakom trenutku možete ponovno aktivirati. Zgodno u situacijama kad vam je potreban pravi multitasking kao na desktop računalu, no zbog (uvjetno rečeno) malog zaslona, upotrebljivost će biti ograničena.

S Pen


S Pen

S Pen olovka je ono po čemu je Note serija prepoznatljiva, a u četvrtoj generaciji dolazi dodatno poboljšana, barem prema tvrdnjama ljudi iz Samsunga. Naime, rečeno je da je ovom olovčicom sada još lakše pisati po zaslonu zbog povećanog trenja čime je smanjeno klizanje, no ovako na prvu ruku ne mogu reći da tu razliku u odnosu na Note 3 primjećujem. Bilo kako bilo, funkcionalnost ove olovke i pratećeg softvera je još od prošle generacije na vrlo visokoj razini upotrebljivosti, s napomenom da je na ovom modelu dvostruko povećana i njena osjetljivost.

Novost u odnosu na prethodnu verziju je to što se sada svaki Action Memo može spremiti kao ikonica/widget na početni zaslon, a to zapravo simulira post-it naljepnice na stolu ili nekoj drugoj površini. Naravno, tu su i ostale mogućnosi koje smo upoznali na prethodnim modelima Notea, a putem Samsung računa možete preuzeti i svoje stare bilješeke.

Kamera


Kamera na Noteu 4 spada u one stavke koje su doživjele značajnije promejne. Umjesto senzora od 13 megapiksela na Noteu 3, dobili smo 16 MP i dugo očekivanu optičku stabilizaciju. Senzor prednje kamere je narastao na 3,7 MP što će u kombinaciji s f/1,9 otvorom blende osigurati osjetno veću kvalitetu selfija i eventualno video chata.

Sučelje kamere se malčice razlikuje od onog na Noteu 3 i otprilike odgovara onom na Galaxyju S5. Napredak je postignt i na području fokusiranja, zahvaljujući phase detection tehnologiji primijenjenoj na Galaxyju S5.

Što se kvalitete fotografija tiče, one su na najvišoj mogućoj razini kad govorimo o smartfonima. Naravno, Nokia Lumia 1020 i 808 PureView se s ovim vjerojatno ne bi složile, no budući da su već prilično vremešni modeli, njihova opća usporedba s Noteom 4 i nije previše smislena.

Veći broj piskela je, naravno, utjecao na nešto veću količinu detalja, posebice kod cropanja. Oštrina i kontrast su također za svaku pohvalu, dok se šumovi osjete tek kad količina raspoloživog svjetla osjetno padne.

Fokusiranje se odvija prilično brzo, osim kada koristite bljeskalicu, kada je kameri za okidanje potrebna sekunda do dvije. Treba reći da je bljkeskalica prilično jaka i osigurat će visoku razinu kvalitete fotografija u potpunom mraku.

Poseban naglasak je na optičkoj stabilizaciji koja će smanjiti zamućenost na fotografijama koje zahtijevaju produljeno vrijeme ekspozicije, dakle onima u osjetno lošijim svjetlosnim uvjetima. Ipak, najviše koristi od ovoga će biti kod snimanja videa i prema onome što smo mogli vidjeti, radi prilično dobro.

U nastavku pogledajte primjere fotografija i videa.

Vani, sunčano:

20141021_162430

Vani, oblačno:

20141023_090434

Zatvoreni prostor, umjetno osvjetljenje:

20141023_082127

Mrak, bljeskalica:

20141023_102135

Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje:



Primjer 1080p videa:


Baterija


Samsung Galaxy Note 4 dolazi s baterijom kapaciteta 3200 mAh, dakle s otprilike istom kao i prethodnik. Autonomija koju možete očekivati je jedan cijeli dan intezivnijeg ili dan i pol do dva manje intezivnog korištenja. U usporedbi s Noteom 3, baterija će možda potrajati do 10% kraće zbog veće rezolucije zaslona, no točan podatak je ovdje nemoguće dobiti jer potrošnja ovisi i o mnogim drugim faktorima kao što su: mikrolokacija, stanje mreže, udaljenost od bazne stanice i sl.

Važno je istaći da Galaxy Note 4 dolazi s novom tehnologijom ubrzanog punjenja za koju u Samsungu tvrde da će bateriju od 0% do 50% kapaciteta napuniti u roku pola sata. U praksi se pokazalo da ako je baterija baš do kraja ispražnjena trebat će joj desetak minuta da “oživi” i tek će tada započeti pravo punjenje. Ovih 50% za pola sata možemo postići ako bateriju punimo od otprilike 5-10% kapaciteta. Sve u svemu, korisno ako morate negdje na brzinu dopuniti uređaj.

Zaključak


Ako Note 4 promatrate kao vlasnik Notea 3, možda ćete primijetiti da ne nudi puno toga novoga. Istina, prelazak s trojke na četvorku sam po sebi i nema nekog smisla, osim ako ne naletite na neku dobru ponudu i pod uvjetom da svoj stari Note dobro utopite. No ipak, pri izravnoj usporedbi ćete isto tako vidjeti da Note 4 nudi osjetno bolju kameru, bolje materijale, višu kvalitetu izrade, brže punjenje, bolji zaslon, bolju kvalitetu zvuka, čitač otisaka prstiju kojeg možete koristiti za PayPal plaćanja, ali i neke softverske novosti bez kojih ćete, naravno, preživjeti, ali kao cjelina daju dobar razlog za zadovoljstvo.

Svaka generacija Samsungovog Galaxy Notea dolazi kao model koji ne nudi kompromise. Čim razmišljate o ovom ili ovakvom uređaju, jasno je da ste spremni žrtvovati ergonomiju kako biste dobili ono najbolje. Naravno, isti ili sličan hardver se može naći i na manjim uređajima, no ne i u kombinaciji s izvrsno optimiziranom olovkom i pratećim softverom koji je svake godine sve bolji.

Ako u ovu jednadžbu ubrojimo i nedavno lansiranje 5,5” iPhonea 6 Plus i sada 6-inčnog Nexusa 6, shvatit ćemo da se stvara nova kategorija flagship modela, a Note 4 već sada možemo nazvati njenim predvodnikom. Teško da će veliki smartfoni poput ovih u neko skoro vrijeme postići bolje prodajne rezultate od onih koji se vrte oko 5 inča, no sasvim sigurno je da će se mahom naći u rukama zahtjevnijih i naprednijih korisnika.

Video osvrt