Android Biznis

Nizozemska agencija za zaštitu potrošača tuži Samsung zbog nadogradnji softvera

Samsung nadogradnje

Raznoraznih tužbi i sudskih procesa u svijetu pametnih telefona smo se nagledali zadnjih godina. Bilo je tu svakakvih tužakanja, od onih za krađu patenata, pa sve kopiranje dizajna. Većina ovih procesa je vođena od strane kompanija, premda i cijele države, odnosno njihova regulatorna tijela, godinama ratuju protiv velikih kompanija zbog monopolističkog ponašanja.

Nova epizoda sada stiže iz Nizozemske, gdje je agencija za zaštitu potrošača tužila Samsung, i to zbog neredovitih nadogradnji njihovih smartfona na najnoviju verziju Androida. Da, i to je moguće, barem u Nizozemskoj. Naime, agencija navodi da je prije same tužbe pokušavala sa Samsungom razriješiti problem dogovorom, dakle izvan suda, no na kraju je tužba ostala jedino rješenje, jer pogađate – Samsung nije udovoljio njihovim zahtjevima. Naravno, Samsung nije jedini i to priznaju u samoj agenciji, ali su se na tužbu odlučili zbog velikog tržišnog udjela kojeg u toj zemlji drži.

U tužbi se navodi da Samsung ne objavljuje koliko dugo namjerava pružati podršku u vidu softverske nadogradnje, te da nije transparentan u pogledu sigurnosnih zakrpi. Također, agencija traži da proizvođači smartfona softverske nadogradnje osiguravaju dvije godine nakon što je uređaj kupljen, koliko inače iznosi jamstveni rok u EU.

Mnogi uređaji ne primaju softversku podršku pune dvije godine i nadogradnje često kasne, kao što je slučaj s mnogim skupljim, a kamoli jeftinijim modelima. Isto tako smo vidjeli smo da nijedan Samsungov uređaj još uvijek ne vrti službenu verziju Androida 6.0, što je tri mjeseca nakon njegove dostupnosti zaista previše.

Naravno, slažemo se s agencijom da su proizvođači neažurni i tome sami često svjedočimo, ali smatramo da je ovo samo dio puno većeg problema koji se zove fragmentacija Android eko-sustava. Dakle, problem je daleko kompleksniji nego što to Agencija misli i pitanje je postoji li uopće pravni okvir da se nekoga natjera na točno određene softverske nadogradnje. Naime, svaki proizvođač zapravo izbacuje svoju verziju firmwarea i njihove brojeve može redati u nedogled, stoga ostaje pitanje kako će i hoće li sud uopće moći natjerati Samsung (ili bilo koju drugu kompaniju) da uređaje nadograđuje baš na točno određenu verziju Googleovog Androida.

Ovakav scenarij je možda i moguć kad bi o svemu odlučivalo neko više tijelo, npr. Europska komisija. Ako su mogli operatere natjerati na postupno ukidanje naknada za roaming, zašto ne bi i proizvođače smartfona na nadogradnje softvera? Ipak, za sada ne vjerujemo da je takav ishod moguć u skoro vrijeme, ali bi ova epizoda proizvođačima svakako mogla biti dobra opomena.