Windows Phone Recenzije Windows

Nokia Lumia 925 - Recenzija


S malim zakašnjenjem na test nam je stigla Nokia Lumia 925 koja je predstavljena još u svibnju, da bi prodaja u Hrvatskoj krenula krajem kolovoza. 925-ica je nastala iz potrebe da se tržištu pruži tanja i lakša varijanta modela Lumia 920, s određenim poboljšanjima. Ubačeno je nekoliko novosti, poput dodatne leće u kameri, a kućište je izrađeno iz aluminija, barem kada govorimo o okviru. Hardver je ostao na istoj razini kao kod modela 920, a slična situacija je i sa softverom. Što to Nokia Lumia 925 ima za ponuditi i kakav je utisak na nas ostavila, pročitajte u nastavku.

Osnovne karakteristike


Dimenzije: 129 x 70,6 x 8,5 mm

Masa: 139 grama

Zaslon: 4,5” AMOLED, 1280 x 768, 332 ppi,

SoC: Qualcomm MSM8960

CPU: 2x Krait 1,5 GHz

GPU: Adreno 225

RAM: 1 GB

Interna memorija: 16 GB

Operativni sustav: Windows Phone 8

3G: HSPA+ do 42 bps

4G: LTE do 100 Mbps

Kamera: 8,7 MP

Video kamera: 1080p

Prednja kamera: 1,3 MP/720p

Baterija: 2000 mAh

Prednosti


Elegantno i lagano kućište

Odličan AMOLED zaslon

Vrhunska kamera

Nedostaci


Nema utor za memorijske kartice

Baterija nije izmjenjiva

Windows Phone OS zaostaje za konkurencijom

Dizajn, kućište i konstrukcija


IMG_4585 IMG_4582 IMG_4581 IMG_4580 IMG_4579 IMG_4578 IMG_4575 IMG_4574 IMG_4573 IMG_4572 IMG_4571 IMG_4570 IMG_4568 IMG_4566 IMG_4564 IMG_4563 IMG_4562 IMG_4561

Kao što je već rečeno, Nokia Lumia 925 osjetno je tanja i lakša od svoje prethodnice - polikarbonatske Lumije 920. Sa svojih 8,5 mm debljine i 139 grama, Lumia 925 se svrstava u tanje i lakše uređaje ovog ranga na tržištu općenito. Najveći doprinos tome je dalo kućište izrađeno iz aluminija kombinirano s laganim polikarbonatom. Naime, aluminij se odnosi na okvir i osnovu kućišta, dok se polikarbonat smjestio na poleđinu. Ipak, kućište je ostalo jednodjelno i baterija nije izmjenjiva.

Dizajn Lumije 925 je također originalan i ovo je zapravo jedina Lumia koja se dizajnom, ali i cijelim konceptom kućišta vidljivo razlikuje od ostalih modela iz serije. Zadržana je tradicionalna kvaliteta i čvrstoća, a osjećaj držanja u ruci je ugodan. Prigovora bi moglo biti na klizavost aluminija kao takvog, no na to se nije problem priviknuti.

Aluminijski okvir je taj koji sadrži fizičke tipke i utore, a sve je smješteno na desnom boku i vrhu uređaja. Dakle, s desne strane imamo dvodjelnu tipku za podešavanje glasnoće, tipku za uključivanje, odnosno otključavanje zaslona te tipku za uključivanje kamere i okidanje. Na vrhu imamo ladicu za SIM karticu koja se otvara pomoću priložene alatke ili spajalice. Pored nje se nalaze microUSB utor i 3.5 mm audio utor.

Zaslon


Još jedna stavka po kojoj se Lumia 925 vidno razlikuje od 920-ke je zaslon. Novi model dolazi s AMOLED tehnologijom koja će vjernije prikazati crnu pozadinu Windows Phone sučelja. Zaslon ima dijagonalu od 4,5 inča, dakle isto kao Lumia 920 i istu rezoluciju od 1280 x 768 točaka, što daje gustoću od 332 ppi. Budući da se ova gustoća točaka nalazi iznad famozne “Retina” granice, ne trebate brinuti o subpiksleima i oštrini prikaza.

Zaslon je presvučen Gorilla Glass 2 zaštitnim slojem, a vidljivost na dnevnom svjetlu je izvrsna. Naravno, AMOLED ima malo drukčiji prikaz boja od LCD-a i oni koji su navikli na ovog potonjeg, u početku će trebati jedan period prilagodbe. Crna i tamnije boje su vjernije prikazane, dok je bijela u pravilu žućkasta. LCD zasloni su u pravilu blještaviji pa bi vam se ovaj u početku mogao činiti zatamnjenim, što zapravo nije.

Kutovi vidljivosti su na AMOLED zaslonima prilično dobri pa je tako i na ovom, a jedino što ćete možda primijetiti je blagi zeleni ton kad se uređaj dovoljno nakrivi i kada je pozadina sadržaja bijele boje. Ništa strašno, s obzirom da je zaista mala vjerojatnost da ćete sadržaj čitati ili gledati pod tim kutom.

Operativni sustav, sučelje i performanse




Nokia Lumia 925 jedan je od prvih uređaja koji su stigli s tzv. Amber (GDR2) nadogradnjom Windows Phone 8 OS-a. Ova nadogradnja donosi buđenje zaslona iz sleep načina dvostrukim dodirom, okretanje uređaja na ravnu površinu u svrhu utišavanja zvona, te još neke detalje specifične za Nokiju. Tzv. Glance screen donosi jednostavni prikaz sata na zaslonu dok se nalazi u sleep načinu, bez dodatne potrošnje energije. Spomenimo da su ovu opciju imali i pretpotopni Nokijini uređaji temeljeni na Symbianu pa se samo po sebi nameće pitanje zašto je na Windows Phone stigla tek sada i zašto ne postoji na drugim uređajima.

Od ostalih novosti treba spomenuti mogućnost blokiranja SMS poruka i poziva upućenih s unaprijed definiranih korisničkih brojeva, kao i podršku za FM radio, kojeg također pamtimo s pretpotopnih uređaja. Ironično, u vrijeme kad je Microsoft u Widnows Phone napokon uveo podršku za radio, neki proizvođači su ga počeli izbacivati, npr. Samsung.

Ostale značajke Windows Phone operativnog sustava i njegovog sučelja poznate su i ne treba ih posebno opisivati. Ukoliko još niste upoznati s karakteristikama ovog OS-a, pročitajte neke od prethodnih recenzija, kao npr. Lumije 1020, 720 itd.

Kao što je iz specifikacija vidljivo, Nokia Lumia 925 pokretana je Qualcommovim Snapdragon SoC-om s dvije Krait jezgre koje kucaju na taktu od 1,5 GHz. Količina RAM-a ostavljena je na 1 GB, što je za Windows Phone platformu sasvim dovoljno. Sučelje je poslovično fluidno i radi glatko, a većina aplikacija se također otvara bez poteškoća.

Aplikacije i multimedija


wp_ss_20131025_0002

Kao i na svaki Windows Phone uređaj, Nokia je na Lumiju 925 instalirala uobičajen set aplikacija. Tako imamo Here Mape i Here Drive za snalaženje u prostoru i navigaciju s uobičajenim mogućnostima. Originalni Microsoftov Office nudi najbolje iskustvo uređivanja i pregledavanja dokumenata, a uz standardne aplikacije za pregled fotografija koja je integrirana sa SkyDrive servisom, Lumia 925 donosi i aplikaciju Creative Studio za uređivanje fotografija i dodavanje različitih efekata.

Video player karakterizira vrlo jednostavno sučelje, a napredak je vidljiv u podršci za širi spektar codeca. Većina AVI i MP4 video formata se reproducira bez problema, a jedino su se određene MKV datoteke reproducirale bez zvuka, za što krivnju možemo baciti na AC3 codec koji je inače problematičan i na drugim platformama.

Jačinu vanjskog zvučnika možemo svrstati u glasne, ali je za pravi doživljaj glazbe i filmova ipak najbolje koristiti priložene in-ear slušalice. Za razliku od prethodnika, Nokia Lumia 925 sadrži i FM radio, a za antenu koristi spomenute slušalice.

Kamera


wp_ss_20131025_0005 wp_ss_20131025_0007

Nokia već neko vrijeme slovi kao kompanija koja proizvodi najbolje “cameraphone” uređaje ma tržištu, za što je najzaslužnija inovativna PureView tehnologija oversamplinga u kombinaciji s tradicionalno kvalitetnim lećama koje za Nokiju odavno proizvodi njemački Carl Zeiss. Kao svojevrstan nasljednik modela 920, Nokia Lumia 925 donosi poboljšan modul kamere s dodatnom lećom, kojih je sada ukupno šest. Senzor je ostao isti - 8,7 megapiskela, dok je jedna od najznačajnijih karakteristika njena optička stabilizacija. U slabije osvijetljenom ambijentu za kvalitetnu je snimku potrebno dulje vrijeme ekspozicije i optička stabilizacija tu stupa na scenu. Fotografije snimljene u mraku će sada biti osjetno bolje i s manjom dozom šuma, jer stabilizacija kompenzira pokrete nastale uslijed podrhtavanja i nestabilnosti ruku. Također, optička stabilizacija je važan faktor i u snimanju videa pa će vaši snimci tuluma i rođendana sada izgledati puno bolje.

Ono što je na Windows Phone uređajima prilično nepraktično je postojanje nekoliko odvojenih aplikacija za rad kamere. Tako imamo standardnu “Kamera” aplikaciju s osnovnim funkcijama i spartanskim sučeljem, dok je sve ostalo sadržano u dodatnim aplikacijama, kao npr. Nokia Camera i Nokia Smart Cam. Kad je Microsoft s Nokijom sklapao ugovor o strateškoj suradnji, rečeno je da će Nokia imati više slobode u intervencijama u sučelje, no sudeći prema kameri, to se nije dogodilo. Sada, kad je Microsoft napokon i kupio Nokiju, moguće je da će u nekoj skoroj budućnosti novi uređaji biti koncipirani na logičniji način.

Nokia Camera je novi naziv za Nokia Pro Cam aplikaciju, koja usput objedinjuje i upravo spomenuti Nokia Smart Cam. Ovim Nokia i Microsoft dodatno i nepotrebno zbunjuju korisnike, no vjerujem da ćete se vremenom priviknuti. Nokia Camera ima nešto intuitivnije i vizualno atraktivnije sučelje, a omogućuje i ručno određivanje fokusa.

Kvaliteta fotografija je, očekivano, izvrsna, što je posebice vidljivo u tamnijem i loše osvijetljenom ambijentu, a zahvaljujući optičkoj stabilizaciji. Količina šuma je minimalna, boje su prilično vjerne, no u određenim situacijama je vidljiv malo slabije izbalansirani kontrast. Sve u svemu, fotografije snimljene Lumijom 925 su izvrsne i malo koji uređaj na tržištu će ih nadmašiti. U međuvremenu je izašla i Nokia Lumia 1020, koja donosi puni 41 MP senzor i Xenon Flash i ona je zapravo jedina koja se u ovom trenutku može pohvaliti još većim mogućnostima.

Lumia 925 snima 1080p i 720p video pri 30 fps. Kvaliteta snimljenog materijala je vrhunska, dakle odgovara kvaliteti fotografija, unatoč blagom stupnju kompresije. Naime, bitrate iznosi oko 20 Mbps, dok kod drugih uređaja na 1080p videu nerijetko zna prijeći 25 Mbps.

Primjeri fotografija i videa


Vanjsko svjetlo

WP_20131024_004

Unutarnji prostor bez bljeskalice (vrlo slabo osvjetljenje)

WP_20131025_004 WP_20131025_007

Mrak (bljeskalica)

WP_20131025_006

Video


Baterija


Ništa novo, ništa znakovito. Baterija je na testu izdržala jedan cijeli dan intezivnijeg korištenja, a uz nešto umjereniju upotrebu, oko dan i pol. Za to vrijeme je bila stalno aktivna podatkovna veza preko 3G mreže ili WiFi-a s uključenom sinkronizacijom dva mailboxa i uz najjače osvjetljenje zaslona.

Zaključak


Nokia Lumia 925 predstavljena je u svibnju kao svojevrstan nasljednik, ili bolje reći - tanja i lakša verzija modela Lumia 920, no nedugo zatim se pojavio pravi nasljednik - Lumia 1020, s punokrvnom PureView kamerom  i 41 MP senzorom. Bilo kako bilo, Lumia 925 na poleđini nema grbu karakterističnu za Lumiju 1020 i vidljivo je elegantnija. Tome pridonosi i aluminijsko kućište koje u kombinaciji s polikarbonatnom poleđinom koje osigurava i vrlo malu masu.

Nokia Lumia tako kombinira značajke izvrsnog fotoaparata i elegancije, ne izostavljajući pritom izvrstan hardver te jednostavno i fluidno Windows Phone sučelje. Ipak, Windows Phone kao platforma općenito još zaostaje za iOS-om i Androdom na mnogim poljima, ali ako niste zahtjevniji korisnik i ako vam je kamera prioritet, ovaj će vas uređaj svakako zadovoljiti.

Ako o ovom uređaju tražite još više informacija i dojmova, svakako pogledajte i opširnu recenziju na partnerskom blogu NokiaMob.

Uređaj za potrebe testiranja ustupio: Mobis