Windows Phone Recenzije Windows

Nokia Lumia 720 - Recenzija



Nokia je od prošle jeseni predstavila ukupno pet novih Lumia modela, a među posljednjima i Lumiju 720 s kojom smo se družili proteklih tjedan dana. Brojčanom oznakom koja počinje znamenkom 7, Lumia 720 se smjestila točno u sredinu ponude. Otprilike isto možemo reći i za karakteristike uređaja, a posebno treba istaknuti izvrstan dizajn i prilično malu masu u odnosu na starije sestre Lumiju 820 i 920. Opis uređaja i dojmove s testiranja pročitajte u nastavku.

Osnovne karakteristike


Dimenzije: 127.9 x 67.5 x 9 mm

Masa: 128 grama

Zaslon: 4,3” IPS LCD, 480 x 800, 217 ppi,

SoC: Qualcomm MSM8227

CPU: 2X 1,0 GHz

GPU: Adreno 305

RAM: 512 MB

Interna memorija: 8 GB

Utor za MicroSD memorijske kartice

3G: HSPA+ do 21 Mbps

OS: Windows Phone 8

Kamera: 6,1 MP

Video kamera: 720p

Prednja kamera: 1,3 MP

Baterija: 2000 mAh

Prednosti


Dizajn i elegancija

Mala masa

Stabilan i fluidan operativni sustav

Baterija

Nedostaci


Ograničena glasovna navigacija

Ograničena podrška video formata

Nema FM radio

Dizajn i kućište




 





O dizajnu Nokijine serije Lumia napisani su romani. Korijene vuče još od prve Lumije ikad predstavljene, s malim, ali ipak dovoljnim razlikama kako bi svaki model ostao prepoznatljiv. Slično je i s Lumijom 720 čiji zaslon fino uranja u polikarbonatsko kućište. Na testu smo imali primjerak u živopisnoj svijetlo plavoj boji koja u kombinaciji s dizajnom već na daljinu otkriva porijeklo.

Kućište je jednodjelno i izrađeno od polikarbonatne plastike koju inače viđamo na mnogim novijim smartfonima. U skladu s Nokijinom tradicijom kvalitetne izrade, Nokia Lumia 720 ostavlja iznimno dobar dojam, djeluje čvrsto i ne daje mjesta sumnji u izdržljivost i trajnost.





Nokia Lumia 720 je nešto tanja i osjetno lakša od svojih starjih sestara Lumije 820 i 920 pa je zato rukovanje i nošenje po džepovima znatno ugodnije, a isto vrijedi i za držanje u ruci zbog zaobljenih rubova. Sve fizičke tipke smještene su na desnom boku: dvodijelna za podešavanje glasnoće, tipka za uključivanje i fizička tipka za kameru. Na gornjem rubu imamo 3,5 mm audio utor i ladicu za SIM karticu za čije otvaranje potrebna igla koja je sadržana u prodajnom pakiranju, dok ista takva ladica na lijevom boku sadržava utor za microSD memorijsku karticu. Ako kojim slučajem izgubite iglu za otvaranje utora, ne brinite, jer ih je moguće otvoriti i običnom spajalicom za papir.

Zaslon


Nokia Lumia 720 ima dijagonalu zaslona od 4,3 inča, dakle istu kao i model Lumia 820, ali se od njega razlikuje po tome što nije izrađen u AMOLED, već u IPS LCD tehnologiji. Razlika između ove dvije tehnologije izrade već je nekoliko puta opisana npr. ovdje, gdje smo zaključili da se u praksi kraju sve svodi na stvar ukusa. Zaslon prilično vjerno prikazuje boje, ali malo više blješti od AMOLED-a, što je i glavna značajka LCD zaslona koji inače vjernije prikazuju bijelu boju, a manje vjerno crnu. Kontrast je zahvaljujući ClearBlack poboljšanjima prilično dobar, a treba pohvaliti i vrlo dobru čitljivost na vanjskom svjetlu.

Preciznost i odaziv također su na razini koja se očekuje od jednog Nokijinog modela i tu nemamo nikakvog prigovora, kao ni na kupove vidljivosti koji su osigurani IPS tehnologijom izrade.

Rezolucija od 800 x 480 točaka daje gustoću od 217 ppi, što u danjašnje vrijeme Full HD zaslona nije Bog zna što, ali je sasvim dovoljno za normalan i ugodan rad kao i doživljaj multimedijskih sadržaja.

Treba naglasiti da je zaslon presvučen Gorilla Glass 2 zaštitnim slojem protiv grebanja, no imajte na umu da i tu postoje granice zakona fizike koje nije baš pametno istraživati. U normalnim uvjetima rukovanja uređajem problema s oštećenjima zaslona neće biti.

Telefonija i povezivanje


Prijem signala i kvaliteta telefonskog razgovora nisu predmet rasprave jer je sve odrađeno po propisu. Zvuk u telefonskoj slušalici je čist i jasan, dok mu jakost možemo svrstati u prosječnu za razliku od vanjskog koji je nadprosječno jak.

Nokia Lumia 720 za razliku od skupljih modela 820 i 920 nema mogućnost spajanja na LTE mrežu, ali zato podržava 3G HSPA+ brzine do 21/5,8 Mbps. Uz uobičajeni WiFi imamo i njegove derivate kao što su: WiFI direct, WiFI Hotspot i DLNA. Podržan je i Bluetooth s mogućnošću prebacivanja sadržaja.

Kabelsko spajanje odvija se putem micro USB utora koji služi za punjenje te povezivanje na računalo putem Mass storage protokola.

Operativni sustav, sučelje i performanse




U ovom odjeljku nema ničeg novog niti posebnih iznenađenja. Standardni Windows Phone 8 operativni sustav prisutan je i na ovom uređaju te nudi uobičajeno sučelje, aplikacije i mogućnosti. Možda bi trebalo spomenuti da se radi o novijoj verziji koja sada omogućuje normalno funkcioniranje WiFi-a i kada je zaslon uređaja zaključan te nove mogućnosti unutar SMS sustava. Na primjer, sada je moguće spremiti skicu poruke ili porukom odgovoriti na odbijeni poziv.

Što se sučelja tiče, imamo klasične Windows Phone pločice koje predstavljaju prečice prema aplikacijama, a mogu igrati i ulogu widgeta (žive pločice). Osim osnovnih pločica koje donosi operativni sustav, svaka aplikacija koju instalirate

donosi svoju koja može biti u bilo kojoj boji ili imati podršku za izmjenjiv sadržaj kako bi bila “živa.”



Sustav je prilično brz i fluidan, a Qualcommov dvojezgreni procesor s Krait jezgrama takta 1 GHz osigurava sasvim solidne performanse za veliku većinu aplikacija. Količina RAM-a je 512 MB na prvu ruku možda izgleda premalo, no treba reći da je Windows Phone OS manji potrošač resursa od npr. Androida i da mu je takva količina u pravilu dovoljna za većinu aplikacija. Naravno, bit će i onih koje zahtijevaju veću količinu RAM-a, a uglavnom se radi o zahtjevnijim igrama. Stoga, ako ste mobilni gejmer radije razmislite o jačem modelu s 1 GB RAM-a.

Aplikacije i multimedija




Windows Phone 8 operativni sustav u startu donosi aplikacije za rad s Microsoft Office dokumentima (Word, Excel, PowerPoint) i to u punoj formi. Dakle, možete pregledavati i uređivati postojeće dokumente, ali i stvarati nove. Dokumenti se mogu pohranjivati na internoj memoriji ili sinkronizirati u oblaku putem Microsoftovog SkyDrive servisa. Stvar radi brzo i uglađeno, ali se ugodnost rada nalazi u okvirima relativno malog zaslona smartfona.

Za surfanje Internetom zadužen je, naravno - Internet Explorer. Učitavanje stranica se odvija prilično brzo, što je opet ovisno i o samoj internetskoj vezi.



Svakako treba spomenuti i nezaobilazne Nokijine aplikacije. Nokia Mape (odnedavno se zovu Here Maps) su slične Googleovim mapama, ali su u nekim područjima vidno detaljnije. Imaju slične funkcije, dakle pregled u obliku klasične mape i satelitski pregled, a u određenim područjima omogućuju prikaza prometa i javnog prijevoza. Here mape se mogu koristiti i u offline modu, dakle i kada nemate internetsku vezu, a uvjet je da prethodno preuzmete željenih područja na uređaj.

Tu je još i City Sight aplikacija koja putem “augmented reality” tehnologije omogućuje prikaz prikaz detalja na zaslonu kroz objektiv kamere. U Hrvatskoj velik broj subjekata još uvijek nije mapiran, stoga ne očekujte čuda, ali ako putujete u inozemstvo, zasigurno će vam pomoći u pronalaženju željenih sadržaja.

Here Drive je relativno novi naziv za Nokijinu navigaciju koja dolazi s Lumia uređajima. Nudi 2D i 3D način prikaza i prilično je fluidna i ugodna za upotrebu, no u ovom modelu dolazi s ograničenjima. Naime, ukoliko u uređaju koristite SIM karticu hrvatskog operatera, navigaciju ćete moći koristiti samo u Hrvatskoj i eventualno u susjednim zemljama.

Imamo i uobičajenu City Lens aplikaciju koja također putem Augmented reality funkcionalnosti nudi prikaz sadržaja na zaslonu uređaja dok ga držite u položaju sličnom onom za fotografiranje.

Tu su još i mnoge druge aplikacije za kreiranje multimediskog sadržaja, no o njima više u odjeljku vezanom uz kameru.



Fotografije hub zadužen je za manipulaciju slikovnim sadržajem, a objedinjuje fotografije snimljene kamerom, organizira ih u albume ili razvrstava po raznim kriterijima. Moguće ih je integrirati sa SkyDrive cloud servisom ili Facebookom, a isto tako ih i izravno poslati e-mailom ili MMS-om. U istoj aplikaciji moguće je pregledavati i video sadržaje koja sada podržava malo širi spektar video formata, tj. codeca. Tako je sada moguće bez problema gledati DivX-e i to čak do 1080p rezolucije, no ne i one s AC3 audio codecom pa se može dogoditi da vam se video reproducira bez zvuka. 3GP i MP4 su standardno podržani formati, ali ne i MKV. Za reprodukciju ovih video zapisa morat ćete posegnuti u Windows trgovinu i potražiti alternativnu aplikaciju, no imajte na umu da se većina njih dodatno plaća.

Nokia Music zadužena je za reprodukciju glazbe koja je upotpunjena preuzimanjem iste s Nokijinog online servisa. Usluga za sada još uvijek nije dostupna u Hrvatskoj, ali aplikaciju možete koristiti na način da uređaj postavite s prijavom iz neke druge zemlje.

Kamera




Nokia Lumia 720 dolazi s 6,1 MP kamerom, a uz ovu pomalo neobičnu brojku, njena posebnost krije se u otvoru blende od f/1,9 što je najšira vrijednost na jednoj kameri na mobitelu. Prednost velikog otvora blende očituje se u većoj propusnosti svjetla na senzor što rezultira većom kvalitetom fotografija snimljenih u slabijim svjetlosnim uvjetima. Za pomoć u mraku tu je još i LED bljeskalica, a za bolji doživljaj fotografiranja, Lumia 720 ima i fizičku tipku za okidanje.

Samo sučelje kamere je prilično jednostavno, tj, onakvo kakvo susrećemo na svim Windows Phone uređajima, a za onoga tko dolazi s Android platforme može biti pomalo zbunjujuće dok se ne privikne.

Iako nisu sadržane u samoj aplikaciji kamere, Nokia Lumia 720 obiluje dodatnim mogućnostima u posebnim aplikacijama. Tako imamo Cinemagraph, koji od nekoliko fotografija proizvodi neku vrstu GIF-ova, potom Creative Studio koji fotografije može obogatiti raznim filterima, Smart Shot koji uklanja neželjene objekte s fotografije i još nekolicinu mogućnosti koje inače nalazimo na svim novijim uređajima.

Kvaliteta fotografija općenito je zadovoljavajuća, a veći otvor blende zaista daje nešto bolje rezultate u slabijim uvjetima osvijetljenosti. Na dnevnom svjetlu prisutna je maksimalna količina detalja, a smanjenjem svjetlosti postupno pada. U svakom slučaju, fotografije snimljene ovim uređajem će zadovoljiti većinu korisnika, a u nastavku slijedi nekoliko primjera:



 



Video kamera snima isječke u 720p rezoluciji pri 30 sličica u sekundi i osigurava prilično kvalitetnu snimku. Bitrate od oko 10 Mbps sugerira da postoji blagi stupanj kompresije, no ukupna kvaliteta ni količina detalja time nisu narušene. Jedan takav primjerak pogledajte u nastavku.

Baterija


Nokia Lumia 720 dolazi s 2000 mAh baterijom koja će uz mjereno korištenje i u uvjetima stalne veze s internetom osigurati skoro puna dva dana autonomije. Ako se na internet pak spajate po potrebi, autonomija se može dodatno produljiti, a u slučaju da ste manijak u potrošnji resursa, još uvijek možete računati na jedan cijeli dan upotrebe. S obzirom na navedeno, autonomiju ove baterije možemo smatrati natprosječnom za današnje uvjete.

Zaključak


Kao što je već u uvodu rečeno, Nokia Lumia 720 predstavlja sredinu ponude serije Lumia, a istovremeno i u srednju cjenovnu kategoriju smartfona općenito. Cijena od 2.899,00 kuna za 4,3” model s dvojezgrenim procesorom i 512 MR RAM-a možda nije mala, ali isto tako nije ni prevelika, pa bismo ju najbolje mogli opisati - razumnom.

Elegantnija i iznimno lagana u odnosu na starije sestre Lumiju 920 i 820, Lumia 720 je ugodnija za manipulaciju, a 4,3-inčnim zaslonom istovremeno omogućuje kvalitetan prikaz sadržaja i tipkanje po virtualnoj tipkovnici. Solidna kamera i natprosječno trajna baterija svakako će privući dodatni dio kupaca.

Hardverom i performansama je nešto slabija od skupljih Lumia modela, ali će i dalje osigurati ugodan rad prosječno zahtjevnim korisnicima. Glavna zamjerka ide na račun ograničene dostupnosti navigacije, no ukoliko ne putujete daleko, to vam neće predstavljati problem.

Uređaj na testiranje ustupio: Mobis