Od danas još jeftiniji EU roaming, ali budite oprezni s podatkovnim prometom

eu_roaming

Vjerojatno ste već čuli da je od danas, 30.04., unutar Europske unije znatno jeftiniji roaming. Cijene naknada koje operateri mogu zaračunati pale su na četvrtinu dosadašnjih vrijednosti, što je zapravo dio višegodišnjeg postupka snižavanja cijena naknada, prema njihovom potpunom ukidanju u sljedećih godinu dana.

TL;DR


Cijene naknada za roaming unutar EU pale su na četvrtinu dosadašnjih

U roamingu sada možete trošiti minute iz vaših tarifa koje koristite u Hrvatskoj, ali će svaka od njih biti posebno naplaćena između 0,47 i 1,81 kn. Znači, razgovor od 10 minuta će vas stajati između 4,70 kuna i 18,10 kuna.

1 GB podatkovnog prometa iz vašeg paketa će vas u roamingu stajati između 470 i 1900 kuna

Za internet je i dalje isplativije koristiti prepaid kartice operatera iz zemalja u koje putujete

Prije putovanja, kod vašeg operatera provjerite način obračuna minuta i megabajta iz paketa


Najviša naknada koju operateri smiju zaračunati na svaku minutu odlaznog poziva u roamingu sada iznosi 0,47 kuna. Za dolazne pozive ona iznosi 0,10 kuna, za SMS poruku 0,19 kuna, te 0,47 kuna za 1 MB prenesenog podatkovnog prometa. Također, najviša ukupna cijena poziva ne smije iznositi više od 1,81 kn po minuti, 0,57 kuna po SMS poruci i 1,90 kuna po megabajtu.

Ova vijest je sama po sebi izvrsna, no na umu treba imati i zamke u koje se možete sami uplesti. Primjerice, mnoge tarife naših operatera koncipirane je tako da sadrže određeni broj minuta uključenih u tarife, no one u principu vrijede isključivo za korištenje unutar Hrvatske. Ipak, nova regulativa propisuje da svoje tarife možete koristiti i u drugim članicama EU, ali će cijene minuta biti uvećane za navedene iznose. Dakle, bez obzira što u svojoj tarifi imate zakupljenih npr. 1000 minuta, za svaku od njih će vam biti naplaćena naknada od 0,47 kuna. Ovo znači da ćete za razgovor od 10 minuta platiti minimalno 4,70 kuna, a maksimalno 18,10 kuna, neovisno o milijunima «besplatnih minuta» unutar vaše tarife. Bilo kako bilo, prije nego se uputite preko granice i razbahatite pozivima, savjetujemo da prethodno kontaktirate svog operatera za detalje oko obračuna.

Još veće opasnosti vrebaju kad je internet u pitanju. Prema novom EU pravilniku, roaming naknada za 1 MB podatkovnog prometa ne smije biti veća od 0,47 kuna, a ukupna cijena obračunatog megabajta ne smije biti veća od 1,90 kuna. Kao i kod poziva, nova EU regulativa propisuje da će roaming trošak ovisiti cijenama vaše tarife, što znači da i u inozemstvu možete koristiti svoj podatkovni paket iz tarife koju koristite u Hrvatskoj, a povrh toga će vam biti naplaćeno 0,47 kuna po megabajtu, s tim da ukupna cijena megabajta ne smije iznositi više od 1,90 kuna. Neki operateri su ovdje uveli i promotivni period, gdje će se naplaćivati samo navedena fiksna naknada, dok će podatkovni promet ostati nedirnut. Naravno, radi se o maksimalnim naknadama, što ne znači da ih operateri neće sami smanjiti, ali s obzirom na iskustvo, u ovom je trenutku to teško pretpostviti.

E sad, uzmimo za primjer da u vašoj tarifi imate zakupljen paket podatkovnog prometa od 1 GB, odnosno 1000 MB. Uputite se u Beč, opalite nekoliko fotografija, selfija, čekirate se na Facebooku, slikom obavijestite svoje prijatelje gdje se nalazite i vrlo brzo ćete potrošiti stotinjak megabajta, a ako se raskalašite, brzo će iscuriti i još koja stotina MB, a možda i cijeli paket. Računajući po ovim iznosima, minimalna roaming naknada za 100 MB prometa stajat će vas 47 kuna (100 x 0,47), a maksimalna 190 kuna (100 x 1,90).

Jednostavnom matematikom možete izračunati da će vas npr. gigabajt potrošenog prometa u roamingu stajati minimalno 470, a maksimalno 1900 kuna, što baš i nije malo, bez obzira na smanjene naknade. S druge strane, neki operateri nude i posebne roaming pakete, koji mogu biti jeftiniji od roaming naknada, pa preporučamo da i njih proučite prije putovanja. U konačnici, za korištenje interneta u inozemstvu i dalje je najbolja opcija kupovina pre-paid kartice operatera u zemlji u koju putujete i eventuano korištenje u drugom ili Dual SIM uređaju, a alternativa su WiFi mreže kafića i hotela, koje su u pravilu preopterećene i spore.

Za točno godinu dana, roaming naknade unutar EU trebaju biti ukinute, što znači da ovih dodatnih naplata neće biti, a kako će operateri do tada prilagoditi svoje cjenike i tarife, ostaje za vidjeti.