Android

Oglasi u Android aplikacijama troše i do 75% resursa



Istraživanje koje je proveo tim stručnjaka iz Purdue Universityja i Microsofta pokazalo je kako reklame, tj. banneri u skoro svakoj besplatnoj Android aplikaciji zapravo zauzimaju 75% resursa koje joj uređaj dodijeli. Testiranje su izvršili na HTC Nexusu One s instaliranim Androidom 2.3 i aplikacijom EProf koja analizira potrošnju resursa.

Najprije su testirali potrošnju resursa s igrom Angry Birds gdje su došli do zaključka da samo igranje igre zauzme oko 20 % procesorskog vremena dodijeljenog cijeloj aplikaciji, dok su ostatak "pojeli" prikazi oglasa unutar nje. Dok ste vi kao korisnik zaokupljeni igrom uređaj se spoji na server, dojavi vašu lokaciju, preuzme banner i prikaže ga na zaslonu. Lokacija se dojavljuje samo jednom, no svaki put kada dođete na novi nivo uređaj ostvari novu konekciju i preuzme nove podatke. Slična situacija odvijala se i s FreeChess igrom te New York Times aplikacijom.

Ovdje treba imati na umu da aplikacije za prikaz potrošnje energije koje većina nas koristi prikazuju isključivo ukupnu potrošnju od strane određene aplikacije, ali ne mogu razlučiti što se događa unutar nje same. Dakle, ako se npr. na igranje Angry Birsa potrošili 30% kapaciteta baterije to znači da je samo 20% od tih 30% (dakle 6%) potrošeno na igranje, dok ostalo otpada na prikaz oglasa.

Naravno, cijena besplatnih aplikacija negdje mora biti kompenzirana, a to je u većini slučajeva komercijalizacija kroz razne oblike oglašavanja, no ovdje je problem što je Android kao operativni sustav sam po sebi veliki potrošač energije. Prema navodima autora ovog istraživanja najveći krivac je loša optimizacija sustava za oglašavanje te i sami banneri koji su u pravilu loše izrađeni.

E sad, ako ćemo vjerovati ovom istraživanju s korisničke strane bi najbolja odluka svakako  bila korištenje plaćenih verzija aplikacija, no imam osjećaj da bi ipak trebalo malo pričekati da slično istraživanje obavi još nekoliko različitih ekipa.

Također, aplikacija EProf će uskoro biti dostupna za preuzimanje što će automatski omogućiti širi spektar istraživanja i veću vjerodostojnost.

Izvor

Via