Android Recenzije

OnePlus 5 - Recenzija



Nakon prilično velikog uspjeha prethodnika, OnePlus 5 slobodno možemo okarakterizirati jednim od najiščekivanijih smartfona ove godine, čak i više od mnogih perjanica stare garde. Radi se o četvrtom po redu «ubojici flagshipa», a broj 5 (zbog tetrafobije) dolazi nakon 3, odnosno 3T. Ukoliko potonjeg brojimo kao poseban model, tada je OnePlus 5 zaista peti.

Mantra «ubojica flagshipa» zbog cijene uređaja provlači se još od prve generacije, odnosno modela OnePlus One, no kroz ovih par godina počela je gubiti na smislu. Naime, ovogodišnji početni model (6 GB RAM-a i 64 GB interne memorije), stoji točno 100 eura više od OnePlusa 3 od prije godinu dana, što predstavlja poskupljenje od čak 25%. Jači model dolazi s 8 GB RAM-a i 128 GB interne memorije, a cijena mu iznosi 559 eura.



Naravno, govorimo o cijenama u OnePlusovom web shopu, odnosno njegovom EU skladištu. To znači da uređaj (barem zasad) ne možete kupiti u trgovini, niti kod operatera na pretplatu, već ga morate naručiti na njihovoj stranici OnePlus.net. Isto tako treba imati na umu da OnePlus nema servisnu podršku u Hrvatskoj, dakle za sve reklamacije morat ćete ga slati poštom u jedno od EU skladišta.

OnePlus uvijek dolazi s najjačim procesorom dostupnim na tržištu, a petica i s dvostrukom kamerom koja obećava, no ovoga puta bez optičke stabilizacije, što nikako ne možemo pohvaliti, bez obzira koliko dobro bilo softversko rješenje.



Nadalje, prolazi još jedna godina, a OnePlus ne donosi IP certifikat vodootpornosti, što mu dodatno ubija konkurentnost i šansu da se bori s onima koje želi «ubiti».
Dodatni, doduše subjektivni nedostatak ove godine je i kopiranje dizajna iPhonea, no budući da je Appleov telefon u tolikoj mjeri iskopiran od strane nevjerojatno velikog broja proizvođača, upitno je može li se to sada uopće smatrati nedostatkom.

Može li OnePlus još jednom ponijeti titulu smartfona godine ili barem zadržati nadimak ubojica flagshipa, saznajte u nastavku, zajedno sa svim detaljima, kao i našim dojmovima.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

154.2 x 74.1 x 7.3 mm







Masa

153 grama







Zaslon

5,5'' AMOLED 1080p 401 ppi, GG5







SoC

Qualcomm Snapdragon 835







CPU

4x Kryo 2,45 GHz + 4x Kryo 1,9 Ghz







RAM

6/8 GB







Interna memorija

64/128 GB







Micro SD

Ne







Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth, NFC, USB-C







Brzo punjenje

Da







Bežično punjenje

Ne







OS

Android 7.1.1 Nougat







Kamera

Dvostruka 16/20 MP, 4K, EIS, Telefoto, Bokeh







Prednja kamera

16 MP







Baterija

3300 mAh







Cijena

499/559 eura ( u trenutku testiranja) Najbolja ponuda na Mobis.hr










PREDNOSTI

NEDOSTACI










Kvaliteta izrade

Neoriginalan dizajn







Najjači dostupan hardver

Kamera nema OIS, koristi EIS







Performanse

Nema utor za memorijsku karticu







Izvrsna kamera

Nije vodootporan







Brzo punjenje brže od konkurencije








Cijena








Dizajn, kućište i rukovanje




U zadnje dvije godine smo toliko iskritizirali dizajn iPhonea iz 2014., da već dugo sam sebi idem na živce, a onda u 2017. OnePlus se sjeti kopirati upravo njega. Istini za volju, manji je i lakši od iPhonea 7 Plus (i prethodnika) s kojim se može usporediti zbog veličine zaslona, ali je više nego vidljivo da mu je poslužio kao inspiracija, kako zbog opće koncepcije kućišta, tako i zbog dvostruke kamere na poleđini.

Ono što je ipak različito od iPhonea je drukčiji radijus zakrivljenja bočnih strana. Imam osjećaj da je takav rub napravljen samo zato da iPhone ne bude u potpunosti iskopiran, ali bi u konačnici bilo bolje da jest, jer bi ga bilo zgodnije držati u ruci. Naime, spomenuto stanjivanje rubova otežava manipulaciju.



Ovdje napomenimo da OnePlus 5 nije izravna kopija iPhonea, već dizajn dijeli s rođakom Oppo R11, kojeg zajednički BBK koncern prodaje na kineskom i ostalim azijskim tržištima. Slična politika postoji i u automobilskoj industriji. Više modela različitih brandova proizvodi se na istoj platformi, kako bi se uštedjelo na komponentama i optimiziralo proizvodnju.

Manipulacija je dodatno otežana jer je brušeni aluminij kućišta vrlo klizav, isto kao i kod lanjskog modela. To za sobom povlači obvezu korištenja zaštitnih maskica, a po mom osobnom iskustvu najbolje su silikonske, jer su vrlo tanke i osjetno jeftinije od originalnih, a uređaj od oštećenja čuvaju podjednako.

size="medium"

Fizičke tipke imaju klasičan raspored. Tipka za uključivanje nalazi se na desnom boku zajedno s ladicom za SIM kartice, a ona za podešavanja glasnoće na lijevom, pored koje opet imamo prekidač za prebacivanje u bešumni ili način rada Ne smetaj. Ovaj raspored je potpuno isti kao na lanjskom modelu, ali je sada rub na kojima se nalaze tanji, što također zahtijeva privikavanje.

Home tipka s čitačem otisaka prstiju nalazi se na dnu prednje površine, a oko nje kapacitivne tike, čije se funkcije mogu softverski podešavati. Na dnu kućišta nalazimo USC-C, 3,5 mm audio utor i vanjski zvučnik. Na poleđini je dvostruka kamera s bljeskalicom i, dakako, OnePlus logo.

size="medium"

Možda će nekome od biti važan podatak da je OnePlus 5 sa svoja 153 grama malčice (5g) lakši od prethodnika, 4 mm kraći i zanemarivo tanji. Uređaj kao takav odgovara standardima visoke klase, ali samo ako zanemarimo novi trend izduživanja zaslona. Tako u usporedbi sa Samsungom Galaxy S8 i LG-em G6, OnePlus 5 izgleda zastarjelo. Naravno, nije svim kupcima stalo do takvih zaslona, pogotovo ne ovako izduženih u 2:1 omjeru, tako da to ne bi trebao biti presudan nedostatak.




U ovom dijelu spomenimo još i čitač otisaka prstiju koji je još bolji od lanjskog. Primjetne razlike u brzini otključavanja zaslona baš i nema, ali je vidljivo povećana preciznost. Naime, prilikom definiranja otisaka, uređaj sada od vas traži širu površinu prsta, dajući naglasak na njegove rubove, što u konačni rezultira mogućnošću otključavanja pod još većim kutom nego na trojki.

Zaslon


OnePlus 5 dolazi s 5,5-inčnim AMOLED zaslonom, isto kao i prethodnik. Rezolucija je ostala 1080p, iako konkurencija već neko vrijeme kao standard koristi QHD. No bez obzira, 400 točaka po inču je sasvim dovoljno i za najzahtjevnije korisnike, dok će vam veća rezolucija zatrebati jedino pri umetanju u VR uređaj.

Ovaj zaslon bi zapravo trebao biti identičan onom na lanjskom modelu, no već pri prvom pogledu je vidljiva razlika u prikazu bijele, koja je sada bolja. Ako stavimo jednog pored drugog, na trojci ćemo primijetiti da je bijela boja žuća, dakle kod petice je bjelija, tj. vjernije prikazana.

Što se tiče vidljivosti pod sučevim svjetlom, možemo reći da je na razini lanjskog modela, ali ipak nijansu slabija od recimo one na Samsungu Galaxy S8.

Za vrijeme testiranja uređaja, internetom se proširio termin «Jelly scrolling» efekt, koji je zadesio određeni broj ovih uređaja. Više od tome možete pročitati ovdje, no ja na svom primjerku nisam primijetio ništa slično. Informacije kojima se trenutno barata sugeriraju da je OnePlus namjerno okrenuo zaslon kako bi kontroler smjestio u dno kućišta, budući da ga nije mogao ugraditi na vrh jer je projekt imao imperativ ugradnje dvostruke kamere i antenske trake, kako bi, očito, što više sličio na iPhone.

Kako stvari sada stoje, ovaj efekt je trenutno prisutan na manjem broju uređaja i različitog je intenziteta, a kako će na kraju sve završiti, vidjet ćemo. U svakom slučaju, o daljnjem tijeku događaja izvještavat ćemo redovito.

Iako koristi Gorilla Glass 5 zaštitu zaslona, OnePlus 5 dolazi i sa zaštitnom folijom, sukladno staroj kineskoj tradiciji. Za razliku od prijašnjih godina, ova je sada izrađena po mjeri i zalijepljena simetrično, tako da ju nisam imao potrebu skidati.

Hardver, performanse i povezivanje


columns="4"

OnePlus u svojim uređajima tradicionalno donosi najjači dostupan procesor, a od lani i više RAM-a nego konkurencija. Tako u kućištu sretno kuca sada već poznati Snapdragon 835, zajedno s čak 8 GB RAM-a (u našem testnom primjerku).

Još smo lani pisali o tome kako je iskoristivost svih 6 GB na OnePlusu 3, u najmanju ruku, upitna, a ovih 8 GB je čisto pretjerivanje. Ali neka vas to ne zamara. Kad je bal, neka i princeza surfa. U svakom slučaju, od viška glava ne boli. Kad je učitan samo operativni sustav, zauzeće RAM-a iznosi oko 30% ili 2,4 GB, što znači da za orgijanje aplikacija ostaje preko 5 GB.

Naravno, ako ste razumni, izabrat ćete 6 GB verziju, osim u slučaju da vam je potrebno više interne memorije, jer treba imati na umu da OnePlus nema utor za memorijske kartice. 64 GB je u pravilu dovoljno za civilnu uporabu, ali ne zaboravite da multimedijski sadržaji vremenom rastu i iziskuju više prostora za pohranu.

Što se benchmarka tiče, donosimo AnTuTu i Geekbench 4 rezultate, no u startu su se pojavili izvještaji o tome kako se OnePlus koristi jeftinim trikovima za zavaravanje benchmarka, a sve kako bi umjetno prikazao još veći rezultat. Međutim, nije OnePlus ni prvi ni zadnji koji je varao na benchmarku. Radio je to i Samsung, kao i mnogi drugi proizvođači, ali ostaje nejasno zašto se uopće bave ovakvim stvarima, kad ih uopće nije teško otkriti.

Bilo kako bilo, benchmark testovima nikad nismo ni pridavali posebnu pažnju, pa tako ni OnePlus 5 nije izuzetak. Uređaj jednostavno radi kao grom, glatko i iznimno brzo.

Na prijem signala i kvalitetu poziva nema se što prigovoriti, kao ni na rad senzora. Vanjski zvučnik je prosječno jak, što je u redu, ali njegove performanse nisu izravno usporedive s onima stereo zvučnika kod nekih konkurentskih uređaja. S druge strane, bit ćete ugodno iznenađeni visokom kvalitetom zvuka kad uključite slušalice.

Sukladno kineskoj tradiciji, OnePlus 5 je dual SIM uređaj, dakle možete istovremeno koristiti usluge dvaju operatera. 4G standard koji je podržan je LTE Cat. 12, koji omogućuje brzine prijenosa podataka do 600 Mbps u downloadu, doduše teoretski, jer je takvu aktivnost potreba i odgovarajuća mreža. Ono što je bitnije, je podrška za rad na svim europskim frekvencija.

USB-C utor podržava USB OTG protokol, dakle uređaj možete povezivati s memorijskim stickovima, ali ne i većim brzinama prijenosa podataka, budući da je podržan samo USB 2.0 standard. Imamo još i 3.5 mm audio utor, dakle nije nestao kao s nekih drugih uređaja. FM radio nije podržan.

Softver i sučelje


Uređaj za softverski temelj koristi najnoviju verziju Androida, tj. 7.1.1. Povrh njega dolazi OnePlusov OxygenOS, koji zapravo nije ništa drugo do čisti Googleov Android s minimalnim intervencijama u sučelje, koje su zapravo korisne. Naime, znamo da je Googleov stock Android dosta ogoljen, zbog čega mu često znaju nedostajati mnoge korisne funkcije. Ukratko, OsygenOS je od stock Androida pokupio izgled, ali je dodao mnogo korisnih funkcija i detalja.

columns="4"

Ovo je zapravo odličan recept i za druge proizvođače, koji svojim nadogradnjama, istina, povećaju funkcionalnost uređaja, ali ga istovremeno opterete nepotrebnim intervencijama u sučelje, dodavajući nepotrebne teme, skinove, izmijenjene i često nemaštovito oblikovane ikonice, dvostruke aplikacije i druge bakrače.

Jedan od primjera povećanja funkcionalnosti je mogućnost prilagodbe rasporeda tipki na navigacijskoj traci, ali i prebacivanje funkcija na kapacitivne. Potom imamo dvostruki dodir za buđenje zaslona, ali i geste na zaključanom zaslonu, koje iscrtavanjem određenih slova otvaraju odgovarajuće aplikacije.

Jedino čime je OnePlus želio ostaviti trag u sučelju je Shelf zaslon, koji je uvijek krajnji lijevi, no ukoliko vam ne treba, jednostavno ga isključite. Shelf je inače zamišljen kao dio gdje možete pratiti vremensku prognozu, često korištene aplikacije i kontakte, podatke o stanju memorije i sl.

Na početnom zaslonu po zadanim postavkama imamo pet stupaca ikonica, no povećanjem prikaza u postavkama možete ih smanjiti na četiri.

Jedna od prednosti OxygenOSa je i potpuna kontrola nad aplikacijama, odnosno obavijestima koje šalju i dozvolama, na jednom mjestu.

columns="4"

Meni osobno draga funkcija je tzv. noćni način, koji bijelu podlogu izbornika pretvori u crnu, što zahvaljujući AMOLED zaslonu drastično smanjuje potrošnju energije. Noćni način dodatno je poboljšan tzv. načinom čitanja, koji za određene aplikacije prilagođava ton boja na zaslonu i čini ih ugodnijima za dulje čitanje. To postiže filterom plavog svjetla i svođenjem boja na sive nijanse, što u konačnici daje dojam da se radi o e-čitaču.

Ne treba zaboraviti ni fizičku tipku za utišavanje. Za razliku od one na iPhoneu, OnePlusova ima tri pozicije. Možete birati između normalnog načina, tihog i ne ometaj, gdje možete definirati tko vas može ometati za vrijeme sastanka ili buditi za popodnevne sieste.

columns="4"

Zanimljiva i prilično dobro izvedena funkcija su mini izbornici na ikonicama početnog zaslona, slična 3D touch izbornicima na iPhoneu. Malo duljim pritiskom na ikonicu aplikacije na početnom zaslonu otvara se mini izbornik s ponuđenim funkcijama. Tako primjerice na Gmail ikonici možete u startu odabrati koji pretinac želite otvoriti ili početi pisati poruku. Ova funkcija je dostupna samo na aplikacijama koje dolaze s uređajem i još nekima, kao što je npr. Twitter, dok za one koje naknadno instalirate nije.

Još jedna vrlo zanimljiva mogućnost je određivanje funkcija home i dvije kapacitivne tipke (natrag i multitasking). U postavkama im možete odrediti dodatne funkcije za dugi ili dvostruki dodir. Na takav način možete otvoriti izbornik, isključiti zaslon, pokrenuti kameru, otvoriti zadnje korištenu aplikaciju, uključiti glasovno pretraživanje, otvoriti centar obavijesti, pokrenuti Shelf ili Split-screen funkciju.

Sve u svemu, OnePlus 5 obiluje dodatnim funkcijama koje inače ne nalazimo na stock Androidu, a da pri tome niti malo ne pati brzina i fluidnost sustava.

Kamera


Kako ubiti flagship, ako ga ne napadneš na svim frontovima? Da su u OnePlusu željeli da njihov ubojica izgleda baš kao i glavna meta, nije tajna, pa je pored kopiranja dizajna, kopirana i dvostruka kamera iPhonea 7 Plus. Osim što je kopiran sam dizajn modula kamere, to je u dobroj mjeri odrađeno i kad je funkcionalnost u pitanju. Naime, svrha dvostruke kamere ovdje je optičko povećanje, baš kao na iPhoneu, kao i portret način.

Modul kamere sadrži jedan Sony IMX398 16 MP 1/2.8'' senzor, s f/1,7 otvorom blende u kombinaciji s 24 mm lećom, te drugi, Sony IMX350 istog promjera, ali s 20 megapiksela i 36 mm lećom, te f/2,6 otvorom blende. Primarna svrha ovakve kombinacije je dobivanje 2x optičkog povećanja. No ipak, stvarno optičko povećanje iznosi 1,6 puta, dok se ostatak do 2x ostvaruje softverski, kao i većom količinom piksela. Krajnji rezultat je zapravo vrlo dobar i u mnogim situacijama će biti od koristi kod približavanja udaljenih subjekata/objekata.

Sučelje kamere je zadržalo istu osnovu kao u lanjskom modelu, ali su neki detalji ipak izmijenjeni. Tako sada gestom ulijevo otvaramo način snimanja videa, a desnom portret (s Bokeh efektom). Dodatni načini snimanja i dalje su dostupni otvaranjem izbornika, u kojem ponovo možemo izabrati video i portret, ali i Pro način, Time-lapse, usporeno snimanje i panoramu. Pro način nudi dodatno podešavanje parametara kao što je ISO osjetljivost, balans bijele, brzina zatvarača, kompenzaciju ekspozicije i način fokusiranja.

size="medium"

Kvaliteta je vrlo visokoj razini i fotografije se izravno mogu usporediti s onima snimljenim osjetno skupljim uređajima, kakav je npr. Samsung Galaxy S8. Obiluju detaljima i oštrinom, ali ne i dinamičkim rasponom, koji možda nije na najvišoj razini. Naravno, govorimo o automatskom načinu, i ako njime niste zadovoljni, uvijek možete jednostavno odabrati HDR opciju, koja je inače uvijek dostupna na glavnom zaslonu kamere, uz izbor omjera stranica i uključivanje bljeskalice.

U zatvorenom prostoru kvaliteta ne pada, a ovisno o vrsti i jačini umjetnog osvjetljenja, može se javiti smanjenje oštrine, ali još uvijek u granicama normale. Isto vrijedi i za noćne snimke, koje su za stepenicu iznad prošlogodišnjih, a to znači da je razlika između njih i onih snimljenim najskupljim uređajima, dodatno smanjena.

Dvostruka kamera ima i svrhu dobivanja bokeh efekta, što ostvarujete odabirom načina snimanja «portret». Različiti kutovi leća omogućuju zamućenje pozadine, slično kao na mnogim drugim uređajima s dvije primarne kamere. Rezultat je prilično dobar. Nema preklapanja oštrih i zamućenih dijelova polja kao što je bio slučaj kod nekih uređaja lani, a opći stupanj zamućenja pozadine nije prevelik.

Portret način (bokeh):

columns="1" size="medium"

Telefoto:

size="medium"

Ukupno gledajući, kamera OnePlusa 5 je bolja nego ona na lanjskom modelu i više se približila najjačima. Iako i ovdje mogli vidjeti malu usporedbu fotografija s Galaxyjem S8, ona veća stiže naknadno u posebnom članku gdje ih sukobljavamo direktno.

Uređaj snima 4K 30 fps video, 1080p u brzinama 30 i 60 fps, a na raspolaganju su usporeni i ubrzani video (time lapse). Kvaliteta videa sama po sebi je neupitna, 4K video obiluje detaljima, isto kao i 1080p. Najviše se buke diglo zbog izostavljanja optičke stabilizacije. Ipak, elektronska, odnosno softverska stabilizacija, u vrlo dobroj mjeri ju zamjenjuje, ali samo ako snimate širokokutnom lećom. Kad prebacite na telefoto, izgubi se i video počne podrhtavati.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

Selfie:



Primjeri videa:

1080p


1080p
[responsive_youtube JZypIL9jjgk]

1080p
[responsive_youtube Zr9B2zeeDE0]

1080p 60 fps
[responsive_youtube ajv4Aq2zyaY]

4K
[responsive_youtube YW2M8rHcY_w]

Usporeni
[responsive_youtube AGf0U8Oiz-s]

Noćni
(uskoro)

Baterija


OnePlus 5 dolazi s baterijom kapaciteta 3300 mAh, što je za 300 mAh više od OnePlusa 3, ali za 100 mAh manje od OnePlusa 3T. Teško je izravno usporediti trajanje baterije s mojim OnePlusom 3 kojeg intenzivno korisnim već godinu dana. Budući da sam ga tijekom tog perioda gotovo svakodnevno punio više puta, baterija je vremenom oslabila.

Ipak, novi čipset troši manje energije, tako da autonomija nikako ne može biti lošija ni od modela 3T, čija je baterija malo veća. U scenariju malčice intenzivnijeg korištenja, baterija bi bez problema izdržala od ujutro do navečer, s preostalih 15-20% kapaciteta u 21:00. Više od jednog dana teško ćete postići, a ako ste malo žešći potrošač, punjač bi vam mogao zatrebati i u kasnim popodnevnim satima, što je također razumljivo.

Ako negdje putujete i želite pogledati film, računajte da će HD video za 90 minuta potrošiti do 15% kapaciteta, odnosno sa 100% spustit će se na 85%. Ukoliko se radi o streamu, računajte na još koji postotak dolje, što će ovisiti o kvaliteti internetske veze.

Ne zaboravimo ni na Dash brzo punjenje, koje za pola sata bateriju napuni do 50% kapaciteta, a za sljedećih 30 minuta do 100%. Čak ako uređaj i samo 10 minuta ostavite na njegovom brzom punjaču, imat ćete dovoljno struje za još koji dodatni sat korištenja. Ovo je vjerojatno najbrže brzo punjenje dostupno na tržištu, što umanjuje opći nedostatak današnjih baterija koje nam traju jedva jedan dan.

Zaključak


OnePlus je još jednom osvojio naša srca (i novčanike), zbog čega najnoviji model zaslužuje visoke ocjene u svakom pogledu, a najvišu za omjer uloženog i dobivenog. Iako je za četvrtinu skuplji od svog prethodnika, OnePlus 5 je i dalje vrijedan uloženog novca. 499 eura (oko 3700 kuna) za slabiji i 559 (oko 4200 kuna) za skuplji model nije malo, ali za te iznose konkurencija jednostavno nema adekvatan odgovor.

Najjači trenutno dostupan procesor s pretjeranom količinom RAM-a (u oba slučaja), velikodušnih 64, odnosno 128 GB interne memorije i više nego dobra kamera, kod drugih bi proizvođača koštalo puno više. Sve skupa osigurava izvrsne performanse, ali i bezbrižnost kad je u pitanju pohranjivanje, bez obzira što je izostalo utor za memorijske kartice.



Da nije sve tako bajno, govori činjenica da je OnePlus, odnosno BBK Telecom, besramno kopirao oblik iPhonea 7 Plus, što govori o bezidejnosti na području dizajna, ali i opterećenosti, odnosno frustriranosti Appleovim uspjehom.

Također, uređaj nije vodootporan kao flagshipi koje želi ubiti, pa mu to ovoga puta moramo ubrojiti pod nedostatke. Jasno, ako vam ova stavka nije od presudne važnosti, imate razlog više za kupovinu. Neki će prigovoriti na «Jelly scrolling» kojeg sam nakon gledanja desetak videa na internetu i ja sam počeo uočavati, no postavlja pitanje što bi bilo da ih nisam pogledao.

OnePlus je vremenom postao vjerni pratilac Android geekova, kojima su Googleovi Nexusi i Pixeli preskupi. Praktički čisti Android na vrhunskom hardveru, s dodatkom mnogih korisnih funkcija nameće se kao logičan izbor svima kojima na živce idu bloatware nadogradnje drugih proizvođača, ali i nedostatak nekih funkcija na Nexusu i Pixelima.

Nova dvostruka kamera proizvodi izvrsne fotografije i sada je za još jednu stepenicu bliže skupljoj konkurenciji. Nedostatak optičke stabilizacije vješto je riješen softverskom, tako da je i video na vrlo visokoj razini kvalitete, uključujući 4K.

Ono što će mnoge odbiti od kupovine ovog uređaja je to što nema servisnu podršku u Hrvatskoj. Za sve reklamacije uređaj morate slati u jedno od OnePlusovih EU skladišta, odnosno tamo odakle vam je stigao kad ste ga kupili. Možda ga netko od domaćih trgovaca i ponudi zajedno sa servisnom podrškom, no u tom će slučaju biti skuplji. Isto tako, jako je mala vjerojatnost da ga ponudi neki od operatera, što znači da ga ne možete kupiti povoljnije ili na rate uz neku od tarifa.

Bilo kako bilo, OnePlus 5 će se ove i iduće godine svakako prodavati. Količinama sasvim sigurno neće doseći Samsung i ostale proizvođače koji velike svote ulažu u marketing, ali će zato biti prvi izbor svih onih kojima su na prvom mjestu performanse i spremišni prostor, zajedno s pouzdanom baterijom i zaista brzim punjenjem.

Bilo kako bilo, u ovih desetak dana korištenja moje zadovoljstvo uređajem je veliko. Petica doslovno zaslužuje čistu peticu. Pored njega zaista nemam želju koristiti neki drugi uređaj sličnih specifikacija, i ako je suditi po prethodniku, kojeg inače peglam već čitavu godinu, nemam razloga ne nastaviti s ovim.

OnePlus 5 ima našu veliku preporuku, a za pohvaliti je i OnePlusova suradnja sa zajednicom na njihovom forumu, koji je izravno dostupan i na samom uređaju putem posebne aplikacije. U ovih desetak dana, OP5 dobio je dvije nadogradnje softvera, što znači da OnePlus aktivno surađuje s korisničkom bazom i u vrlo kratkom vremenu reagira ispravcima bugova.

Najbolju ponudu OnePlus uređaja pogledajte na Mobis.hr.