BlackBerry Recenzije

Recenzija: BlackBerry Bold 9900

 


BlackBerry je oduvijek bio sinonim za kvalitetne uređaje namijenjene prvenstveno poslovnim korisnicima, ali RIM kao proizvođač već neko vrijeme bilježi pad prodaje što je rezultiralo gubitkom udjela na tržištu pametnih telefona. Razlog leži u tome što u ponudi nemaju dovoljno zanimljiv mainstram uređaj koji bi parirao onima temeljenim na Androidu i iOS-u. Prvi takvi pokušaji Storm i Storm 2 neslavno su završili a skorim dolaskom novih uređaja temeljenim na BBX OS-u, koji bi trebao pokretati i Android aplikacije, RIM namjerava žešće konkurirati ovim platformama i vratiti izgubljeni tržišni udio.
S druge strane, na RIM-ove poslovne uređaje, tj. one prepoznatljivog koncepta s QWERTY tipkovnicom nitko nikada nije imao ozbiljnijih prigovora i korisnici su u velikoj mjeri i dalje zadovoljni.
Prepoznatljivi Blackberryji s fizičkom tipkovnicom oduvijek su bili sinonim za kvalitetne poslovne uređaje i pouzdanost u komunikaciji putem raznih vrsta poruka.


Već sam u jednom tekstu naglasio kako nisam ničiji fanboy niti se mogu emotivno vezati za neki proizvod, a pogotovo brand. Ipak, ako bih baš morao birati koji su mi uređaji najdraži, odnosno najkorisniji, svakako bih odgovorio - BlackBerry. Ovdje je bitno reći kako se radi o skupu detalja koji čine jednu kvalitetnu cjelinu. Dakle, kvalitetan i pouzdan uređaj, fizička QWERTY tipkovnica kao “conditio sine qua non” te BIS/BES servisi kao integrali dio BlackBerry eko-sustava bez kojih Blackberry uređaji ne služe svrsi kojoj su namijenjeni.

Naravno, u zadnjih nekoliko godina i druge su platforme ponudile kvalitetna rješenja za poslovne korisnike, ali objektivno i dalje zaostaju za BIS/BES uslugama kao cjelovitom rješenju.
Unatoč nedavnom ispadu BIS/BES sustava, što je imalo za posljedicu prekid u radu svih BlackBerry servisa na nekoliko dana, ukupna pouzdanost i povjerenje korisnika još su uvijek na vrlo visokom nivou.

Uz kvalitetne e-mail usluge prednost korištenja BIS/BES servisa sadržanih u BlackBerry tarifama svakako je flat internet, tj, neograničeno surfanje na samom uređaju zbog čega ne morate zakupiti dodatni paket podatkovnog prometa. Istina, BlackBerry tarifa nije jeftina (80, odnsono 91 kunu mjesečno), ali u tu cijenu nije uključen samo neograničeni podatkovni promet već i enkripcija koju je praktički nemoguće probiti. Upravo zbog te enkripcije BlackBerry usluga u nekim je zemljama zabranjena.

Ono što većini potencijalnih kupaca nije drago jest opće kašnjenje početka prodaje BlackBerry uređaja u Hrvatskoj.
Uređaj koji imamo na testu, BlackBerry Bold 9900, predstavljen je još početkom ljeta, a u prodaji se u mnogim zemljama pojavio već u kolovozu. Kako smo već navikli da Blackberryji u Hrvatsku u pravilu kasne i do 3 mjeseca očekivali smo ga u studenom, što se i dogodilo. Prvi ga je ponudio Vipnet i to po ne baš popularnim cijenama, no o tome malo kasnije.
Osnovne karakteristike:

-        Dimenzije: 115 x 66 x 10.5 mm

-        Masa: 130 grama

-        Procesor: QC 8655 takta 1,2 GHz

-        RAM: 768 MB

-        Interna memorija: 8 GB

-        MicroSD memorijske kartice: do 16 GB

-        2,8“ LCD zaslon rezolucije 640x480 točaka

-        Fizička QWERTY tipkovnica

-        NFC povezivost

-        BlackBerry 7 OS

-        5 MP kamera

-        HD (720p) video kamera

-        GPS, kompas

Dizajn i kućište



Premda RIM nije kompanija poznata po spektakularno dizajniranim uređajima mora se priznati da Bold 9900 dizajnom zaista odskače od svih prethodnika. Prvo što će vam upasti u oko je debljina ili bolje reći tankoća uređaja od 10,5 mm. U usporedbi s prethodnicima 9700 i 9780 koji su imali debljinu od 14 mm ovo dolazi kao pravo osvježenje. Općenito, uređaj izgleda vrlo profinjeno i decentno, a tome najviše pridonosi rub od nehrđajućeg čelika koji se proteže oko cijelog uređaja. Ovdje se u stvari ne radi o rubu kao dekoraciji već o kosturu cijele konstrukcije, slično kao na iPhoenu 4.



 



U spomenuti metalni rub na desnom su boku fino uklopljene tipke za podešavanje glasnoće, diktafon i fizička tipka za kameru, dok je tipka za otključavanje/zaključavanje zaslona na vrhu. Micro USB i 3.5 mm audio utori nalaze se na lijevom boku uređaja.
Prednjom stranom, kao i kod ostalih BlackBerryja, dominira QWERTY tipkovnica, zaslon i funkcijske tipke. Jednostavno, sve je na svom mjestu, a svaki je detalj odlično uklopljen u cjelinu.
Gledan sprijeda, BlackBerry Bold 9900 zapravo podsjeća na prvi model iz serije Bold – 9000 čije su širina i dužina otprilike iste.




Zaslon

U usporedbi s mainstream uređajima zaslon dijagonale 2,8 inča možda djeluje inferiorno, ali u usporedbi s 2,44“, koliko smo imali na modelu 9700/9780, ipak je prisutna doza osvježenja. Ono što u puno većoj mjeri oduševljava jest rezolucija, koja na ovom zaslonu iznosi 640 x 480 točaka što donosi gustoću od 286 dpi. Tehnologija izrade zaslona je TFT-LCD i u prikazu boja ne može se mjeriti s modernijim AMOLED zaslonima, no zbog veće rezolucije i gustoće točaka prikaz je znatno kvalitetniji neko na prethodnicima. Prednost Bold-ovog TFT-LCD zaslona leži u iznimno kvalitetnom prikazu na vanjskom svjetlu i u tom pogledu praktički nema konkurenciju. Uostalom, istu situaciju smo imali i s modelom 9700/9780.

Naravno, najveća novost je zaslon osjetljiv na dodir koji u kombinaciji sa fizičkom tipkovnicom omogućuje lakšu manipulaciju uređajem i općenito bolju ergonomiju, a odaziv i preciznost odgovaraju najvišim standardima.
Tipkovnica



QWERTY tipkovnica je praktički zaštitni znak BlackBerry uređaja, a svakom novom generacijom polako evoluira. Neću pretjerati ako kažem da je tipkovnica na Blackberryju 9900 najbolja koju sam do sada imao prilike isprobati i kao takva zaslužuje najvišu ocjenu, barem što se ergonomije tiče. Oblik tipki pomalo podsjeća na one na modelu 9700/9780, ali ipak nisu toliko izbočene. Također, s obzirom na širinu uređaja i tipkovnica je malo narasla, ali je ipak ostala u granicama koje omogućuju ugodno tipkanje. Hod tipki je kratak, a pritisak malo mekši nego na 9700/9780.

Zamjerka ide na račun rasporeda znakova na tipkovnici. Naime, na uređajima (9700/9780) raspored tipki bio je QWERTZ, dakle onakav na kakvog smo navikli u Hrvatskoj i susjedstvu, dok BlackBerry Bold 9900 donosi klasični QWERTY raspored, svojstven anglo-američkom standardu.

Iskreno, nakon nekoliko godina korištenja mobitela s QWERTZ tipkovnicom ovakav raspored stvara izvjesnu dozu konfuzije.

Druga zamjerka rezervirana je za poznatu situaciju oko nedostatka dijakritičkih znakova na tipkovnici, što je u današnje vrijeme, blago rečeno, neozbiljno. Usporedbe radi, Nokijina E serija na svojim je tipkovnicama dijakritičke znakove imala još 2005. godine (E61) i zaista ne vidim razlog zašto se u RIM-u nisu potrudili da potpuno zadovolje i ovo naše tržište koje, uzmemo li u obzir sve zemlje bivše Jugoslavije, nije malo.

Telefonija i zvuk

U telefonskom razgovoru BlackBerry Bold 9900 ponaša se onako kako to i priliči ovako kvalitetnom, ali i skupom uređaju. Jačina zvučnika na visokom je nivou, no zbog metalne konstrukcije često se dogodi da zvučnik trešti, a to se očituje i u nekim tonovima dolaznih poruka. Pomalo iritantno, posebice nakon modela 9700 na kojem se to nije događalo.

Sve one kojima će ovo biti prvi Blackberry vjerojatno će zanimati podatak da BlackBerryji ne podržavaju VoIP. Dakle, ne možete koristiti Skype niti bilo koji drugi VoIP servis.
Softver i performanse





BlackBerry 7 operativni sustav najnoviji je softverski proizvod iz RIM-a i pokretat će BlackBerry uređaje sve do konačnog prelaska na novi BBX OS, temeljen na QNX Unixu koji pokreće već aktualni BlackBerry PlayBook tablet.

Novi BlackBerry 7 OS vizualno se previše i ne razlikuje od prehodnog, tj. BlackBerry 6 OS-a, ali je zato temeljito prerađen “iznutra” i dolazi isključivo na novim, hardverski moćnijim uređajima.
Ona najvažnija razlika između ovog uređaja i npr. BlackBerryja Bold 9870 najviše se očituje u brzini. BlackBerry Bold 9900 zahvaljujući svom 1,2 GHz procesoru i 768 MB RAM memorije zaista je brz uređaj pa je teško dati bilo kakvu primjedbu po tom pitanju. Naime, dosadašnji Blackberryji, iako vrlo kvalitetni uređaji, brzinom i fluidnošću nisu mogli parirati iPhoneu i novijoj generaciji Androida, a zbog iznimno sporog web preglednika flat tarifa nije ni mogla biti kvalitetno iskorištena. Iako je već na BlackBerry 6 OS-u web preglednik bio znatno poboljšan još uvijek nije bio na prihvatljivoj razini za većinu korisnika. Dolaskom novog moćnijeg hardvera i novog operativnog sustava stvari su se drastično izmijenile.



Naravno, RIM se pobrinuo i za određene kozmetičke izmjene pa tako imamo detaljno izmijenjene ikonice koje su sada uočljivije i oku ugodnije.



Ono što većinu vjerojatno najviše zanima sigurno je upotrebljivost dodirnog zaslona u kombinaciji s trackpadom na kojeg smo navikli na prethodnim modelima. Eto, mogu reći da se odlično upotpunjavaju. Možda je potrebno izvjesno vrijeme da se prsti priviknu na učestalo prebacivanje sa zaslona na fizičke tipke (menu i back). Naime, na zaslonu ne postoje virtualne funkcijske tipke kao što je to slučaj na Nokiji E6.

Što se samog trackpada tiče, jednom kad se naviknete na rukovanje uređajem putem zaslona njegovu upotrebu ćete svesti na najmanju moguću razinu.
Početni zaslon

Početni zaslon praktički je zaštitni znak svakog operativnog sustava, a na BlackBerryju on je općenito bio loše iskorišten. Promjene koje su osvanule još na 6.0 verziji donekle su poboljšale upotrebljivost, ali ukupno gledajući moglo se i bolje.

Dakle, na vrhu imamo prikaz datuma, vremena i statusa mreže. Kad ga pritisnete otvore se postavke za podešavanje povezivanja (Mobilne mreže, WiFi, Bluetooth i NFC). Tik ispod nalazi se uska traka koja prikazuje obavijesti o događajima (pristigle poruke, neodgovoreni pozvi i sl.). Sljedeći dio zaslona moguće je iskoristiti za prikaz aplikacija, a sustav dozvoljava maksimalno dva retka. Za ostale aplikacije potrebno je kliknuti na „All“ stavku. Listanjem lijevo-desno moguće je pristupiti drugim skupinama aplikacija, a to su „Frequent“, dakle one koje učestalo koristite i „Favourite“, tj. one koje sami odredite.

E-mail, poruke, kalendar, sinkronizacija...



E-mail klijent ne treba posebno hvaliti, jer se radi o funkcionalno zaista naprednom alatu. Na novom OS-u izgledom se ne razlikuje od prethodnih, osim u nekim detaljima u dizajnu. Sam e-mail klijent na uređaju rijetko dobiva nadogradnje, ali su zato opsežni radovi na serverskoj strani češći. Svaki je privitak moguće skinuti i odmah pogledati na uređaju.

Automatske postavke osigurane su za najpopularnije e-mail servise (Gmail, Yahoo!, Hotmail) pa čak i Appleov iCloud, točnije mailbox s me.com domenom. Korisnici BIS usluge imaju mogućnost definiranja do deset mailboxova, a push obavijesti su omogućene za one servise koji podržavaju tu mogućnosti, npr.Gmail. Ako vaš mail servis ne podržava Push, obavijesti će u pravilu pristizati svakih 15 minuta.

Instant messaging apliakcije su također ostale istog izgleda i dobro je da je tako, jer se nekada zna dogoditi da nepromišljeni eksperimenti jednostavno unište inače odličnu i funkcionalnu aplikaciju. Ukoliko koristite samo jedan IM protokol RIM vam za Google Talk, MSN, ICQ i Yahoo! nudi zasebne klijente koji su duboko integrirani u operativni sustav i kao takvi najpouzdaniji. Ako pak želite koristiti više protokola istovremeno morat ćete u App Worldu potražiti neku od 3rd party aplikacija, npr. IM+.



Kalendar je uz mali estetski zahvat ostao jednako kvalitetan i funkcionalan. Moguće je koristiti veći broj kalendara, odnosno onoliko koliko e-mail računa (mailboxova) definirate.

Iako prilikom postavki e-mail računa uređaj nudi sinkronizaciju mailova, imenika i kalendara, ovaj potonji iz nekog razloga ostane nesinkroniziran, barem kada su Gmail računi u pitanju. Iz tog je razloga potrebno instalirati Google Sync aplikaciju koja se brine za sinkronizaciju svih potrebnih stavki.
Dodatne aplikacije

BlackBerry Bold 9900 sadrži i dodatni set aplikacija kao što su npr. Documents To Go, File Manager, Kompas, te aplikacije za zabilješke. Documents To Go omogućuje kreiranje, pregledavanje i uređivanje Word, Excel i PowerPoint datoteka te pregled PDF dokumenata. Pored klasičnih memo i to-do zabilješki tu je i mogućnost kreiranja glasovnih, a imamo i neizostavni kalkulator te pokoju igricu.





Iz App Worlda možete skinuti i dodatne RIM-ove apliakcije kao npr. one za društvene mreže i druge IM protokole. Napominjem da ove originalne aplikacije rade isključivo uz BlackBerry tarifu (BIS).

Web preglednik



Eto, stigli smo do one najvažnije stavke na novom BlackBerryju, tj. do najveće promjene u odnosu na starije uređaje i verzije OS-a.

Kompletna se priča, bez filozofiranja, može svesti na brzinu, odličan odaziv i opću funkcionalnost. Neovisno o relativno malom zaslonu surfanje je ugodno, zumiranje funkcionira pomoću štipanja (pinch-to-zoom), a jedina zamjerka ide na račun nedostatka text reflow funkcije, tj. prilagodbe veličine fonta zumiranom nivou.

Flash nije podržan, ali koga briga kad je ionako najavljeno da će ga prestati ugrađivati u mobilne uređaje. Web preglednik će zato bez problema otvoriti svaki video u HTML5 verziji, ukoliko ga dotična web lokacija podržava, kao npr. YouTube.



Treba imati na umu da YouTube, kao i svi drugi streaming servisi nisu uključeni u flat tarifu, dakle ne spajaju se preko BIS usluge, odnosno blackberry.net APN-a već koriste operaterov APN. U slučaju Vipnet-a to su gprs0.vipnet.hr i/ili data.vip.hr, odnosno web.htgprs za T-mobile. Dakle, ako se na YouTube spajate izvan dosega WiFi-a budite spremni na poveći račun.

U Vipnetovim uvjetima korištenja pronalazimo podatak da je korisnicima BlackBerry usluga automatski aktivirana i GPRS Start usluga koja uključuje dodatnih 1 GB podatkovnog prometa koji se ne naplaćuje. Prema informacijama koje smo dobili od službe za koriskine ovaj 1 GB prometa koristi se za slučaj ako se uređaj nekim slučajem spoji na pogrešan APN, a moguće ga je iskoristiti i za povremenu upotrebu streaming medija. (YouTube, Internet radio i sl.)

Dakle, ako ste Vipnet korisnik ipak možete malo uključiti YouTube bez straha od dodatne naplate, no imajte na umu da za taj 1 GB ne postoji mogućnost provjere potrošnje i ako ga potrošite naplata ide po osnovnom cjeniku 5,98 kn za 100 kb.

Na T-mobile stranicama nismo naišli na ovakvu mogućnost.

Povezivost

BlackBerry Bold 9900 u 3G (HSPA) mreži podržava brzine prijenosa podataka do 14,4/5,76 mbps. Tu je uobičajena WiFi povezivost, a po najnovijim informacijama u prvoj sljedećoj softverskoj nadogradnji trebao bi dobiti i WiFi Hotspot funkcionalnost. MicroUSB utor služi za povezivanje s računalom i punjenje. Uz Bluetooth BlackBerry 9900 ima i NFC čip pa ga je na taj način moguće upariti s drugim uređajima koji podržavaju NFC. Za sinkronizaciju s računalom instalirajte BlackBerry Desktop Software, a uređaj je moguće koristiti kao USB masovnu pohranu.
GPS i BlackBerry Maps navigacija



BlackBerry maps još je jedna aplikacija koju možete koristiti isključivo uz BlackBerry tarifu. Uz prilično precizan GPS dobit ćete prilično detaljne mape te solidne osnovne funkcije navigacije. Budući da BlackBerry Maps aplikacija radi isključivo preko blackberry.net APN-a, dakle ne morate voditi brigu o tome koliko će vam podatkovnog prometa potrošiti. Ukupna upotrebljivost aplikacije nije na nivou koji nude npr. Nokia mape, ali u nuždi svakako može poslužiti svrsi.
Multimedija

Iako gledanje filmova na 2,8-inčnom zaslonu neće predstavljati poseban doživljaj dobro je znati da u svakom trenutku imate mogućnost pregledavanja video sadržaja u najpopularnijim formatima. Podržani su 3GP, MP4, DivX, Xvid i WMV formati i to čak u 720p rezoluciji.

U praksi, većina sadržaja će se pokrenuti bez problema, no ukoliko naiđe na nepodržani codec player jednostavno neće pokrenuti video ili će ga prikazati u smanjenoj kvaliteti.

 

Aplikacija za reprodukciju glazbe nije doživjela izmjene u odnosu na prethodnu verziju, dakle zadovoljit će najosnovnije potrebe prosječnog ovisnika o glazbi.
Kamera

Ovo je još jedna stavka kojom se BlackBerry Bold 9900 ne može baš pohvaliti. 5 MP kamera sama po sebi i nije toliko loša koliko je loša ideja da se izostavi autofokus, zbog čega će fotografiranje iz blizine rezultirati zamućenim slikama. Ako fotografirate dokumente učinite to s razdaljine od najmanje pola metra.

Sučelje kamere preuzeto je iz prethodnih modela čija se navigacija odvijala isključivo putem trackpada, pa je malko razočaravajuća činjenica da nije prilagođeno novom konceptu s dodirnim zaslonom.

 

Mogućnosti video kamere svakako popravljaju dojam jer HD video u 720p rezoluciji pri 30 fps nije za baciti. Sama kvaliteta videa na vrlo je visokoj razini, s dobrim kontrastom i kvalitetnim bojama.



Baterija

Baterija od 1230 mAh korak je unatrag i neshvatljivo je da su RIM-ovci u novi uređaj ugradili slabiju bateriju nego u prethodnika. Mogli bismo reći da se BlackBerry ovim modelom približio Androidu i to u onom najgorem – autonomiji od jednog dana. Ako je spojen na 3G mrežu BlackBerry 9900 će izdržati više od jednog dana samo ako ga ne koristite. Dakle, ako uređaj koristite intezivno (mailovi, surfanje, pozivi) računajte na jedan cijeli dan, tj. od ujutro do navečer. Prebacivanjem rada na 2G (EDGE) mrežu, što će većina vjerojatno odmah učiniti, autonomija se produljuje i za više od 50%.
Zaključak

Unatoč spomenutim manama BlackBerry Bold 9900 oduševit će sve BlackBerry korisnike i fanove, no teško će pridobiti poklonike mainstream smartphone platformi (Android i iOS). Svi oni kojima se radni dan sastoji od poziva, mailova i inih vrsta poruka znat će cijeniti pouzdanost koja je u ovom modelu upotpunjena brzinom i praktičnošću dodirnog zaslona. Brzina i fluidnost sučelja na visokom su nivou, a surfanje na uređaju sada spada u sasvim drugu dimenziju.

Riječi hvale upućujemo dizajnu i ergonomiji, a uz bateriju jedina ozbiljnija zamjerka je cijena. 4999,00 kuna, koliko za sami uređaj traži Vipnet, nije malo, no donekle je razumljivo. Naime, nedavno je stupio na snagu novi pravilnik HAKOM-a u kojem stoji da operateri korisniku moraju omogućiti raskid ugovora i prije isteka obveze ako korisnik otplati razliku u cijeni subvencioniranog uređaja. Logično, operateri će sada namjerno dizati cijene samih uređaja kako bi se što bolje osigurali od eventualnih raskida ugovora, a izgleda da je BlackBerry Bold 9900 jedna od prvih žrtava novog pravilnika.

Ono što bode u oči jesu cijene uređaja u pretplatničkim tarifama, koje su osjetno veće nego što je to slučaj s većinom uređaja drugih proizvođača.

One tvrtke koje zbog prirode posla BlackBerryje svojim zaposlenicima daju na korištenje vjerojatno će sklopiti posebne ugovore i uređaje dobiti po nešto povoljnijim cijenama.
Konkurencija

Kad je BlackBerry u pitanju nezahvalno je govoriti o konkurenciji. Ako promatramo sam uređaj jedina razumna usporedba išla bi s modelom Nokia E6 koja koristi isti koncept (dodirni zaslon i QWERTY tipkovnicu). Prednosti Nokije leže u tome što njena tipkovnica sadrži dijakritičke znakove, a i osjetno je jeftinija. Ipak, kad je u pitanju komunikacija i ukupna upotrebljivost BlackBerry je objektivno bolji uređaj.

Također, ako nemate namjeru pretplatiti se na BlackBerry tarifu možda je dobro da uz Nokiju E6 razmislite o modelima kao što su HTC ChaCha, Samsung Galaxy Pro, a uskoro i LG Optimus Pro.

Detaljne specifikacije pogledajte ovdje.