Samsung Gear S - Recenzija

Samsung Gear S - Recenzija

Moram priznati da mi se dosadašnji pametni satovi koji su stigli na tržište uopće nisu svidjeli, a razlozi su svakojaki. Prvi koji mi je, kao i većini, napokon zapeo za oko bila je Motorola Moto 360, no njoj i svim ostalima nešto je nedostajalo -  mogućnost korištenja telefonskih poziva, što je naravno, subjektivan stav.

Kad je Samsung nedavno predstavio Gear S, odmah sam se sjetio djetinjstva i SF serije Blejkova sedmorka (Blake's Seven), koja se na TV-u prikazivala ranih osamdesetih i u kojoj su za komunikaciju na daljinu korišteni satovi. Djeca iz tog doba su se, uz Tihog i Prlu, dugo igrala Blejka i njegovih avantura te maštala o satu preko kojeg mogu međusobno komunicirati.

30-ak godina kasnije, snovi su nam se ispunili, a kako se posada Blejkovog broda provela na prvom putovanju, pročitajte u nastavku teksta nakon kojeg slijedi i video recenzija.

teleport


Uvod


Pametni satovi su s nama već neko vrijeme i do sada ste na našim stranicama mogli pročitati dva osvrta/recenzije ovih napravica, Samsung Gear 2 Neo i Motorola Moto 360. Prvi je pokretan Tizen operativnim sustavom, dok je drugi stigao nešto kasnije, tj. kad je Google već bio izbacio Android Wear. U međuvremenu smo vidjeli da su i drugi proizvođači počeli predstavljati vlastite satove temeljene za raznim operativnim sustavima, no sve ih karakterizira to što za rad moraju biti povezani sa smartfonom ili tabletom.

No ipak, Samsung je otišao korak dalje i predstavio model Gear S, pametni sat s utorom za (nano) SIM karticu koja mu omogućuje normalno funkcioniranje bez smartfona. Dakle Gear S može raditi kao samostalan uređaj s kojim možete primati i upućivati telefonske pozive i primati SMS poruke, ali ga istovremeno koristiti i kao svaki drugi sličan proizvod.

Prednosti



  • Zanimljiva napravica za entuzijaste željne nečeg novog

  • Mogućnost telefoniranja i korištenja SIM kartica tako da je uređaj neovisan o smartfonu

  • Koncept zakrivljenog zaslona dobro je prilagođen ruci i uređaj se doima manjim nego što uistinu jest

  • Relativno velik zaslon u odnosu na druge slične proizvode, s odličnim prikazom i oštrinom


Nedostaci



  • Ograničene mogućnosti korištenja bez smartfona

  • Još uvijek nedovoljno korisnih aplikacija u Gear trgovini

  • Potreban isključivo Samsung smartfon za inicijalno postavljanje


Kompatibilnost


Gear S radi sa sljedećim Samsungovim uređajima:

Galaxy Note 2, Note 3, Note 4, Note Edge, Note 3 Neo

Galaxy S4, S5, S3, S4 Active, Galaxy Alpha

Galaxy S4 mini, S5 mini, S3 neo, A7, A5, Mega 6.3, Mega 2


Galaxy S4 zoom, K zoom, Galaxy Grand 2



Dizajn, kućište, zaslon...


columns="4"

Samsung za svoj najnoviji pametni sat nije koristio “stari” četvrtasti dizajn, ali ni novi okrugli kojeg je promovirala Motorola. Gear S na neki način ide u treću dimenziju, tj. koristi četvrtasti oblik, ali istovremeno zakrivljen što je ergonomski bolje rješenje jer prirodnije leži na ruci. Naravno, ovo je izravno vezano i za njegove poveće dimenzije.

Dakako, mnogi će primijetiti njegove poveće gabarite, no ne treba zboraviti da su oni opet uvjetovani većim zaslonom koji koliko-toliko olakšava rad u odnosu na slične uređaje s manjim zaslonima. Gearov zaslon pakira dijagonalu od čitava dva inča, što je vidljivo više od Motorolinih 1,56” (u promjeru), a s druge strane opet ne izgleda toliko glomazno iz razloga što je savijen. Ova zakrivljenost ima i jednu digresiju, a to je česta potreba za dodatnim okretanjem ruke jer je pod manjim kutom nemoguće kvalitetno vidjeti sav sadržaj.

columns="4"

Kod zaslona spomenimo još i to da je izrađen u Super AMOLED tehnologiji, s rezolucijom od 360 x 480 točaka što daje gustoću od čitavih 300 ppi. Sve ovo osigurava izvrsnu oštrinu slike, kao i opći prikaz boja.

Kad govorimo o vanjštini, svakako treba spomenuti i pojas koji je izrađen od savitljive plastike. Sam po sebi nije loš, ali je mehanizam za namještanje veličine i otvaranje/zatvaranje mogao biti i bolji. Naime, često je potrebna dodatna snaga za učvrstiti kopču, ali kad joj “uđete u đir”, stvari će biti lakše.

Hardver, povezivanje...


columns="4"

Samsung Gear S pokretan je dvojezgrenim procesorom na taktu od 1,0 GHz, a radna memorija sadrži 512 MB što je za jedan ovakav uređaj, odnosno njegove operacije, i više nego dovoljno. Interna memorija za pohranu ima kapacitet od 4 GB.

Klasično povezivanje se svodi na WiFi, Bluetooth i A-GPS, dok za punjenje postoji poseban dodatak za kućište s microUSB utorom.

E sad, ono što ovaj uređaj razlikuje od sličnih je podrška za 2G i 3G mreže, a u tu svrhu na kućištu se nalazi i utor za nano SIM karticu.

Dakle, Gear S može raditi kao “companion” uređaj vašem postojećem smartfonu i s njime se povezuje putem Bluetootha. S druge strane, zahvaljujući SIM kartici, može funkcionirati i kao samostalan uređaj, ali s ograničenim mogućnostima.

Kako god namjeravali koristiti Gear S, inicijalno postavljanje zahtijeva podržani Samsungov uređaj (u našem slučaju Galaxy Note 4) i povezivanje s njim putem bluetootha, a kasnije ga možete koristiti i sa SIM karticom.

Softver i sučelje


columns="4"

Kao što je već rečeno, Gear S dolazi s prilagođenom verzijom Samsungovog Tizen operativnog sustava. Optimiziran je za prikaz na malom zaslonu i u tim okvirima funkcionira besprijekorno. Sučelje se sastoji od sata na zaključanom zaslonu, mape s aplikacijama, notifikacija kojima se pristupa povlačenjem slijeva na desno, dok obrnutim putem otvaramo widgete.

Povlačenjem od gore prema dolje, dolazimo do brzih postavki, a ova gesta inače služi i za vraćanje na prethodnu radnju kod drugih zaslona.

Kad je zaslon u stanju mirovanja u pravilu ne pokazuje ništa, ali se može podesiti da diskretno pokazuje sat. Sustav je programiran tako da koristi pokrete i prilikom naglog podizanja i okreta ruke zaslon se uključi i tada pokazuje puni izgled sata. Pritiskom na fizičku tipku ispod zaslona, dolazimo do izbornika s aplikacijama i potom drugim gestama pristupamo željenom sadržaju. Koncept gesti je vrlo jednostavan i nije se problem priviknuti, a napomenimo da funkcije home tipke možete dodatno podešavati.

Na Gearu S se nalazi nekolicina predinstaliranih aplikacija. S obzirom da uređaj može služiti kao telefon, tu su numerička tipkovnica i odgovarajuća aplikacija za pozive s mogućnostima korištenja kontakata koje je povukao iz smartfona. Isto vrijedi i za poruke, a imamo još e-mail klijent, kalendar koji zapravo prikazuje stavke iz kalendara na smartfonu, Navigator s Here mapama, Samsungov S Health, Vrijeme, Vijesti (ne i na harvatskom), galeriju i svirač glazbe.

Screenshot_2014-11-13-09-14-17 Screenshot_2014-11-13-09-14-23

columns="4"

Instalacija dodatnih aplikacija se odvija putem smartfona iz Samsungove trgovine aplikacijama prilagođenim za Gear uređaje. Za sada ih je još uvijek malo, no za očekivati je da će se Samsung potruditi potaknuti developere na razvoj dodatnih. Bilo bi lijepo da možete instalirati npr. nativnu Gmail ili Hangouts aplikaciju ili slične servise drugih ponuđača.

Upotrebljivost


IMG_1143

Jasno je da mali zaslon sata ne može poslužiti ni za kakve ozbiljne radnje, ali uređaj u cjelini može poslužiti kao koristan dodatak u mnogim situacijama. Zgodno je kad na satu možete pročitati obavijesti koje vam stižu na vaš smartfon. I sam sam zapravo ostao iznenađen koliko ima trenutaka kad jednostavno ne možete pogledati na mobitel, a čujete da je stigla poruka/e-mail ili vas netko zove. Ovo se najčešće može doživjeti kad vam je smartfon u torbi ili džepu, odnosno kad vozite. Brzi pogled na sat otkriva koliko su poruka ili poziv hitni, odnosno važni. Ako se ispostavi da imate važan mail, na zaslonu ga možete pročitati, a isto tako i odgovoriti na poziv. Punica će, naravno, morati pričekati malo dulje.

Tako sam se jednom našao u autu, a sudbina je htjela da je prvi poziv kojeg primam preko sata uputio upravo kolega Mislav, koji je odmah potvrdio da me prilično dobro čuje iako mi je ruka sa satom bila na volanu. Dakle, ovaj sat može poslužiti kao svojevrsni hands-free kit, dok vozite ili obavljate neku drugu radnju.

Prvi način korištenja poziva je onaj kad je sat spojen sa smartfonom i koristi njegovu bluetooth vezu, a drugi je način umetanje SIM kartice i u tom slučaju companion smartfon nije potreban. Budući da prebacivanje SIM kartica iz jednog u drugi uređaj baš i nije najzgodnije rješenje, mnogi kojima je ova funkcija prijeko potrebna vjerojatno će se odlučiti na korištenje posebne SIM kartice za sat ili tzv. Multi-SIM usluge operatera, gdje možete koristiti više kartica s jednim te istim pretplatničkim brojem. Ovdje napomenimo da na poziv možete odgovoriti i glasovnom naredbom, ali samo na podržanim jezicima među kojima nema hrvatskog. (Eng. Answer ili Reject)

Valja istakunti da korištenjem sata kao telefona, bilo kao produžetka postojećeg smartfona, bilo kao samostalnog uređaja, diskretna dojava poziva je podignuta na jedan viši nivo. Sjetite se samo koliko ste puta propustili poziv jer ste mobitel podesili da samo vibrira, a u mnogim trenucima tu vibraciju niste osjetili ni u džepu, a kamoli u torbi. Budući da Gear S vibira na ruci, vjerojatnost propuštanja poziva je praktički nikakva.

Kad govorimo o porukama, recimo i to da možete primati SMS i e-mail. Na njih možete odgovoriti sa samog sata, ali kad je e-mail u pitanju isključivo preko ugrađenog e-mail klijenta. Naravno, prethodno je na smartfonu potrebno definirati nekakav e-mail pretinac. Ako, pak, primite Hangouts obavijest, poruku u cijelosti možete pročitati na satu, ali ako želite odgovoriti, prebacit će vas na smartfon aplikaciju. Isto je s WhatsApp, Facebook porukama i mnogim sličnim servisima. Isto tako, ugrađena virtualna tipkovnca je vrlo mala i trebat će vremena da iz prve uspijete napisati poruku.

Većina aplikacija koja se nalazi na smartfonu ima podršku za prikaz obavijesti na satu, a osobno ih trenutno koristim čak 38. Sustav radi vrlo jednostavno. Sa smartfona jednostavno povuče ikonicu i tekst koji prikazuje na zaslonu, a u postavkama Gear aplikacije određujete koje obavijesti želite primati, a koje ne.

U postavkama Gear aplikacije na smartfonu, moguće je podešavati izgled sučelja i slati glazbu ili fotografije, s tim da za glazbu možete podesiti automastko slanje. Ovdje ipak preporučamo oprez zbog mogućeg brzog popunjavanja memorije.

Baterija


Samsung Gear S dolazi s baterijom kapaciteta 300 mAh što je sasvim dovoljno da vam posluži kroz čitav dan uz čak nešto intezivnije korištenje. Naime, potrošnja energije će ovisiti o mnogim faktorima kao npr. načinu prikaza sata na zaslonu, udaljenost od smartfona s kojim je povezan bluetoothom, kvaliteta signala, udaljenost od routera i sl.

Isto tako, ako je preko bluetootha stalno povezan sa smartfonom, i na njemu očekujte nešto veću potrošnju.

Umjesto zaključka


Blakes7cast_0

Zbog svojevrsne nostalgije opisane u uvodu, koncept sata - telefona se autoru ovih redaka iznimno svidio, što svakako može biti subjektivno, no vjerujem da postoji velik broj potencijalnih korisnika ovog uređaja naprosto zato jer je kompletniji od drugih sličnih proizvoda.

S druge strane, objektivno se postavlja se pitanje svrhe i općenito potrebe za ovakvim uređajem, no prisjetimo se da smo svojedobno slično govorili i za mobitele.

Za pretpostaviti je da će se ovaj segment industrije i dalje razvijati, te da će se mogućnosti koje nudi dodatno proširiti.

Video recenzija