Android Nove tehnologije Top teme

Što je UltraPixel i je li gotova utrka u megapikseilma?


Jučer je HTC predstavio svoj novi top model pod nazivom HTC One, a jedan od najzanimljivijih detalja na ovom uređaju je to što dolazi sa senzorom kamere od samo 4 megapiksela. Kažem "samo" jer je većina nas navikla da novi top modeli dolaze sa što više megapiksela upakiranih u ovaj modul. Vidjeli smo da je ta brojka prošle godine uglavnom iznosila 8 MP, da bi se ove godine popela na 13 MP.

Tijekom zadnjih nekoliko godina čak je i prosječnim korisnicima postalo jasno da broj megapiksela u senzoru kamere ne znači nužno bolju fotografiju, što smo već obradili u ovom članku. Druga bitna stvar koju treba naglasiti jest činjenica da je za neku normalnu upotrebu veličina slike, 'ajmo reći od 3 megapiskela sasvim dovoljna za npr. pregledavanje na FHD monitoru ili TV-u. Naravno, govorimo o mobitelima jer će oni kojima je potrebna veća dimenzija slike svakako posegnuti za profesionalnim fotoaparatima. Vidjeli smo da čak i manji senzori, kao npr. oni od 2,2 MP koji se nalaze u prednjim kamerama nekih novijih uređaja imaju mogućnost snimanja 1080p videa, što po današnjim standardima predstavlja gornju granicu.



Proizvođači kamera i mobitela su megapiskele vremenom pretvorili u čisti marketing jer su povećanjem količine istih u senzoru morali smanjivati njihove dimenzije. Primjerice, fizički piksel u senzoru Sonyja Xperia Z kojeg upravo testiramo, ima dimenzije 1,1 µm (mikrometar), Samsung Galaxy S3, Nokia 808 PureView i iPhone 5 imaju 1,4 µm piksele, dok HTC One sadrži 2 µm piksele. Stariji uređaji imali su još veće piksele i očito je da su se oni vremenom smanjivali kako bi se kompenziralo povećanje njihovog broja. Naime, veličina foto senzora je zbog konstrukcije uređaja ograničena dimenzijama i da se sada upotrijebi ista veličina piksela kao prije 7 ili 8 godina senzor bi morao biti fizički puno veći. Upravo takav primjer je Nokia 808 PureView čije su dimenzije dodatno narasle zbog velikog senzora, a ujedno i velike količine piksela unutar njega. Usput spomenimo da DSLR fotoaparati imaju osjetno veće dimenzije piksela koje nerijetko prelaze i 4 µm.


E sad, u čemu je kvaka? Jednostavno je, veći piksel - više svjetla. Što više svjetla piksel primi, to će fotografija biti kvalitetnija. Naravno, u novoj HTC-ovoj kameri ne radi se samo o dimenzijama pikesla. U kombinaciji s njima dolazi i 2.8mm leća s f/2.0 otvorom blende što omogućuje još veći dotok svjetla u senzor. Usporedbe radi, Sasmung Galaxy S3 ima otvor blende f/2.6, a iPhone 5 f/2.4. (Što je manji broj, to je otvor blende veći). Veći otvor blende također omogućuje veći protok svjetla čime na kraju dobivamo još bolju fotografiju u uvjetima slabije osvijetljenosti prostora.

HTC je na ovom modelu uveo i optičku stabilizacija slike (sličnu onoj na Nokiji Lumima 920) koja će u mnogome podići kvalitetu snimljenih fotografija i videa u uvjetima kada nemate postolje za snimanje, dakle u 99% slučajeva.

Kao što smo mogli vidjeti, na kvalitetu fotografije ne utječe nužno i isključivo samo jedna stavka, već više njih kombinirano. Novim pristupom koji sada uvodi HTC svakako je moguće povećati kvaliteu fotografije, a da se pri tom izbjegnu perverzije s povećanjem dimenzija slike. Novim modelom One, HTC očito namjerava prekinuti utrku u naoružanju megapiskeilma, a hoće li taj rat uistinu i završiti, vidjet ćemo uskoro. Naravno, najviše će ovisiti o uspjehu, tj. prodajnim rezultatima ovog modela.