Xiaomi Redmi Note 4 (globalna verzija) - Recenzija



Prije otprilike pola godine smo testirali Xiaomi Redmi Note 4 koji koristi MediaTekov procesor Helio X20 i namijenjen je kineskom tržištu, a sad nam je stigla i globalna verzija s Qualcommovim procesorom, popularnim Snapdragonom 625. U Kini se ovaj model naziva Redmi Note 4X, dok je u Indiji jednostavno Redmi Note 4 jer tamo zbog spora s MediaTekom ni nema druge verzije. Tako i na našem paketu stoji naziv Redmi Note 4, uz napomenu da se radi o globalnoj verziji. Kroz tekst koji slijedi ćemo vam pokušati objasniti cijelu zavrzlamu koja je i nas uspjela malo zbuniti. Uglavnom, pred nama je još jedan Redmi smartfon koji uspijeva svojom cijenom ponuditi zaista puno.

GLAVNE KARAKTERISTIKE




Dimenzije

151 x 76 x 8,5 mm




Masa

165 grama




Zaslon

5,5″ IPS LCD, 1920 x 1080, 400 ppi




SoC

Qualcomm Snapdragon 625




CPU

Osmerojezgreni 2 GHz




RAM

3 GB




Interna memorija

32 GB




Micro SD

do 128 GB




Povezivanje

WiFi, A-GPS, BDS, Bluetooth, FM Radio, micro USB, IR




3G

HSPA+




4G

LTE




OS

Android 6.0.1 Marshmallow, MIUI 8.2




Kamera

13 MP; 1080p, dvotonska LED bljeskalica




Prednja kamera

5 MP; 1080p




Baterija

4100 mAh




Cijena

cca. 1370,00 kn + dostava




Ustupio






PREDNOSTI

NEDOSTACI





Odlična baterija

Prosječna kamera




Izvrsna kvaliteta izrade

Ne dolazi s brzim punjačem




Performanse i fluidnost sustava

Nema mogućnost snimanja 4K videa




Ponajbolji zaslon u klasi





DIZAJN I KUĆIŠTE


Sigurno nitko nije očekivao ni najmanje razlike u dizajnu između verzije s MediaTek i Qualcomm procesorom, no one, koliko god bile male, ipak postoje. Kao prvo, rubovi su malo zaobljeniji i to se čini dobrom odlukom jer uređaj ljepše leži u ruci, a bilo je i nekih promjena na poleđini gdje su umjesto plastičnih traka za propuštanje signala sad ugrađena dva plastična elementa, jedan sa svake strane. Isto tako je infracrveni port koji je bio smješten na sredini gornjeg ruba sad pomaknut udesno i to je u biti to što se tiče razlika u vanjštini.



Naš primjerak je kombinacija bijele boje sprijeda i zlatne boje na poleđini, a ako više volite crnu boju oko zaslona, to automatski traži da kupite verziju sa sivim ili crnim kućištem. Raspored senzora, tipki i utora je već dobro poznat, no ipak ga moramo ponoviti. Iznad zaslona se nalazi zvučnik za pozive, selfie kamera, senzori i LED svjetlo za obavijesti, a ispod su tri navigacijske kapacitivne tipke koje su osvijetljene bijelim svjetlom. Iako simboli jasno otkrivaju njihovu funkciju, lijeva i desna tipka se mogu zamijeniti u postavkama. U lijevom rubu je utor za SIM i micro SD kartice, u desnom su fizičke tipke, gornji sadrži 3,5 mm utor za slušalice, IR port i sekundarni mikrofon, a donji glavni zvučnik, micro USB port te glavni mikrofon. Na poleđini je glavna kamera, dvotonska LED bljeskalica i čitač otisaka prstiju. Baterija je, naravno, zatvorenog tipa.



Zanimljivo je da iako su dimenzije i baterija isti, ova globalna verzija je 10 grama lakša od kineske i samim time vrlo ugodna za rad. Nažalost, sve površine su vrlo glatke pa treba biti oprezan kod rukovanja ili čim prije nabaviti zaštitnu masku. Debljina uređaja sigurno nije jedna od prednosti, ali s obzirom na veličinu baterije je dobar kompromis s čime bi se mnogi složili.

Budući da je riječ o globalnoj verziji, u paketu dolazi punjač za EU utičnice i standardni micro USB kabel te alat za otvaranje ladice i upute.

ZASLON


Ne znamo je li naš primjerak Redmi Note 4 kojega smo testirali prošle godine bio izolirani slučaj zbog problema cloudinga ili je više korisnika imalo problema, no ovdje takvo nešto nismo doživjeli. Xiaomi u Redmi Note uređaje ugrađuje vrlo dobre IPS LCD zaslone koji se mogu pohvaliti kvalitetnim prikazom, čak i pod jakim svjetlom u otvorenom prostoru. Gustoća od 400 ppi je odlična i ako ne koristite VR uređaje, stvarno vam ne treba više od toga. Zaslon ima tzv. način rada za čitanje koji nije ništa drugo nego filter plavog svjetla, no zgodno je što se može regulirati njegova jačina i tempirati da se uključi i isključi u zadano vrijeme, čak i koje aplikacije će ga koristiti. Uz to možete podešavati kontrast i temperaturu boje.


HARDVER, PERFORMANSE I POVEZIVANJE


Kao primjetna razlika u odnosu na prethodno testirani model je samo jedna memorijska izvedba, a to je 3 + 32 GB. Naravno da za multitasking i pohranu podataka ne bi bilo loše da postoji i 4 + 64 GB, ali 3 GB je još uvijek dovoljno da bi MIUI radio glatko. Prema trenutnim informacijama, i ta verzija bi trebala uskoro stići. Kad prvi put uključite uređaj, bit će vam dostupno oko 22,5 GB i ako vam to nije dosta, uvijek možete ubaciti micro SD karticu kapaciteta do 128 GB.

 

Sljedeća i najvažnija razlika je u procesoru. Iako Helio X20 postiže bolje rezultate na testovima, mnogi će se odlučiti za Snapdragon 625, ako radi ničega drugoga, onda zbog toga što je izrađen u 14 nm procesu što u prijevodu znači da je jako štedljiv. Već smo se i prije uvjerili u njegove performanse i stvarno se radi možda o najboljem procesoru iz srednje klase koji se inače sastoji od osam Cortex-A53 jezgri takta do 2 GHz i Adreno 506 GPU-a. Snapdragon 650/652/653 su brži zbog Cortex-A72 jezgri, ali i nešto jačeg GPU-a (Adreno 510) te dvokanalne LPDDR3 memorije, no 625 nudi bolji omjer performansi i potrošnje baterije. U svakodnevnoj uporabi ostavlja pozitivan dojam, sve aplikacije i igre se otvaraju lakoćom, tek kad uspoređujete direktno s uređajem kojeg pokreće Snapdragon 820/821 možete vidjeti razliku koja opet nije ni približno velika koliko se očekuje.

size="medium"

Ova globalna verzija rješava problem s LTE-om na 800 MHz, tako da se bežičnoj povezivosti ne može ništa prigovoriti. Infracrveni port i FM radio nisu baš standardna oprema na današnjim smartfonima, ali ovdje imamo oboje. Nažalost, za punjenje i prijenos podataka se mora koristiti micro USB kabel, no nekako nam se čini da bi u sljedećoj generaciji Radmi Notea mogao biti zamijenjen USB Type-C priključkom. S čitačem otisaka prstiju nije bilo nikakvih problema, radi očekivano brzo i precizno.

SOFTVER I SUČELJE


Nakon prvog uključivanja (uređaj je bio tvornički zapakiran), dočekalo nas je korisničko sučelje MIUI 8 bazirano na Androidu 6.0.1 Marshmallow. Točnije, verzija je bila 8.1.14.0 i odmah je bila dostupna nadogradnja na 8.1.15.0 "teška" čak 1,4 GB čiji je zadatak bio ispraviti sve bugove. Čovjek bi se zamislio nad ovolikom količinom bugova, no vjerojatno je changelog bio znatno pojednostavljen. Nakon toga, tj. nekoliko dana kasnije, stigla je i nadogradnja na verziju 8.2.2.0 s kojom je i zaključena recenzija. Na nekim Xiaomi uređajima je blago izmijenjeno MIUI sučelje stiglo s verzijom 8.2, no ovdje je bilo već i s 8.1.

Novosti nisu velike, ali su svakako dobrodošle. Prvo što ćete uočiti je način na koji se prikazuju svi prečaci u centru za obavijesti (pod uvjetom da ih koristite u kombinaciji obavijesti/prečaci) gdje se sad pločica proširuje povlačenjem prema dolje, a ne horizontalnim pomicanjem. Postavke sustava su dobile nove šarene ikone i promijenjen je zvuk ukopčavanja punjača i snimke zaslona i to je uglavnom to što se tiče onoga što viđamo u svakodnevnom radu.

size="medium"

Što se konkretno tiče ove globalne verzije MIUI-a, naravno da nema nikakvih kineskih aplikacija i dobivate gotovo cijeli komplet Google aplikacija, ali i još neke dodatne, npr. Facebook i WPS Office. Sustav dolazi s dvije tipkovnice, Gboard i SwiftKey, dvije vjerojatno najbolje tipkovnice za Android. Ako se već u ovom slučaju Xiaomi riješio vlastite tipkovnice, to ne znači da ne može zadržati vlastiti web preglednik i galeriju, no to ne dolazi kao iznenađenje budući da to još uvijek prakticiraju mnogi proizvođači. Mala napomena za sve koji će kupiti ovaj uređaj, a neophodan im je izbornik na hrvatskom jeziku: morate sustav ažurirati na verziju 8.2 jer ga u 8.1 jednostavno nema.

size="medium"

Svi koji su upoznati s djelom i radom kineskih proizvođača smartfona znaju da oni u pravilu izbjegavaju posebni izbornik s aplikacijama te se umjesto njih ikone redaju na početnim zaslonima i među njih se eventualno ugura poneki widget. Jedna od najpopularnijih novosti MIUI-a 8 je funkcija Dual Apps koja udvostručuje pojedine aplikacije i najčešće se za to koriste one gdje se je potrebno prijaviti korisničkim računom ili brojem mobitela (Facebook, WhatsApp, Viber itd.). Second Space vam daje još jedan radni prostor, zgodno za više korisnika ili ako npr. želite odvojiti privatno od poslovnog sučelja. Za prilagodbu sučelja vam se nude stotine tema i pozadina.

Dodatne riječi oko fluidnosti i stabilnosti MIUI-a su suvišne jer u ovih desetak dana korištenja nisam doživio nijedan trzaj ni rušenje ijedne aplikacije.

KAMERA


Uspoređujući kameru na Redmi Note 4 s MediaTek procesorom, čini se da se radi o istim proizvodima. To znači da imamo kameru koja snima solidne fotografije i video zapise, čak i malo iznad prosjeka s obzirom na cijenu uređaja. Dnevne fotografije su dobre - boje su precizne, ali ipak kontrast i dinamički raspon nisu bolje značajke kamere pa se morate malo poigrati kod kontrastnih situacija, tj. sjena i svjetla. Ni oštrina nije nešto čime se može pohvaliti, ali čak i kad se pribroje ti nedostaci, rezultati su zadovoljavajući. Noćne fotografije su druga priča, ali i tu će dobro poslužiti. Ako se nađete u potpunom mraku, spasit će vas dvostruka LED bljeskalica.

Video zapisi su prilično detaljni i na dobrom tragu kvalitete fotografija. Nažalost, kao i na MediaTek modelu, nema snimanja u 4K rezoluciji, iako ga i Snapdragon 625 podržava.

Sučelje aplikacije kamere je vrlo jednostavno i pregledno. S lijeve strane su prečaci za HDR i bljeskalicu, a s desne gumbi za prebacivanje između stražnje i prednje kamere, otvaranje popisa načina snimanja te efekte koje možete vidjeti u stvarnom vremenu bez da ih morate prethodno odabrati. Skroz desno su gumbi za odabir fotoaparata i kamere, okidač i naposljetku prečac za kameru.

size="medium"

Ručni način postoji, ali je prilično skroman. Uz njega imamo i razne predefinirane scene, Panoramu, Uljepšavanje, Tilt-shift i HHT (noćni način). Maksimalna rezolucija je 13 MP, a isto tako možete birati između tri razine kvalitete fotografija.

U nastavku pogledajte primjere fotografija.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

BATERIJA


Redmi Note 4 ima niz aduta, no vjerojatno najveći od njih je baterija. Veliki kapacitet od 4100 mAh i procesor izrađen u 14 nm tehnologiji su definitivno dobitna kombinacija i vjerojatno na testu nismo imali nijedan uređaj s ovolikom baterijom i toliko dobrom autonomijom.

Kod malo zahtjevnijeg korištenja je baterija izdržala puna dva dana uz 8-9 sati uključenog zaslona, prosječni ili manje zahtjevni korisnici mogu računati na puna tri dana. Ono što je najbolje je da u načinu čekanja troši iznimno malo pa tako preko noći (nekih 8 sati) razina baterije padne za samo 1%, uz uključen internet i sinkronizaciju. Zapravo, i kod pregledavanja web stranica ćete nakon pola sata shvatiti da se stanje baterije praktički uopće nije promijenilo.

Naravno, MIUI će vas obavještavati o aplikacijama za koje smatra da troše previše energije, ali tu se stvarno radi o uštedama koje se mjere u minutama. Zaista moramo skinuti kapu Xiaomiju na izvrsnoj optimizaciji sustava i odličnom odabiru procesora.

U paketu dolazi punjač s kojim cijeli ciklus punjenja traje tri sata, ali s QuickCharge punjačem se može skratiti za cijeli sat.

ZAKLJUČAK


Prvu verziju Redmi Notea 4 s MediaTekovim procesorom smo nahvalili onoliko koliko ga se može nahvaliti, a ova globalna verzija s Qualcomm procesorom je još primamljivija jer podržava sve mreže i ima izbornik na hrvatskom jeziku. Iako su na papiru performanse bolje kod MediaTek verzije, u stvarnosti se to ne primijeti, a isto tako je autonomija znatno bolja na globalnoj verziji.

Zaslon je za ovaj cjenovni rang gotovo nenadmašan, a kamera je sasvim dovoljna za prosječnog korisnika. RAM-a i podatkovnog prostora ima dovoljno, a ako ne koristite i drugi utor za SIM karticu, lako možete proširiti internu memoriju memorijskom karticom. Osim ove bijelo-zlatne verzije, nudi se i crno-siva te potpuno crna, a svima je cijena ista - cca. 1.370,00 kn + dostava s EU skladišta.

Za dodatnu uštedu kod kupnje upišite kôd MOBHR pa ćete dobiti popust od 5 €.