Android Recenzije

ZTE Grand S Flex - Recenzija



Još jedan brand je stigao na hrvatsko tržište - kineski ZTE.  Istina, ZTE uređaje smo mogli pronaći i do sada, ali je ponuda bila skorma. Isto su se tako ZTE uređaji našli i u ponudi pojedinih operatera pod njihovim brandom i to uglavnom jednostavniji modeli. Od nedavno je tvrtka Asbis postala glavni distributer ZTE uređaja za hrvatsko tržište, a to znači da uskoro možemo očekivati puno širu ponudu nego do sada.

Prvi ZTE uređaj koji je stigao u našu redakciju je ZTE Grand S Flex. S njim smo se družili proteklih tjedan dana, a kako nas se dojmio, pročitajte u nastavku.

Osnovne karakteristike


Dimenzije: 143 x 80 x 7,9 mm

Masa: 130 grama

Zaslon: 5,0“ IPS LCD, 1280 x 720, 294 ppi

SoC: Qualcomm Snapdragon 400

CPU: 2x Krait 200 na taktu 1,2 GHz

GPU: Adreno 305

RAM: 1 GB

Interna memorija: 16 GB

Povezivanje: WiFi, micro USB, WiFi Direct, Bluetooth, GPS, 3G, LTE

OS: Android 4.1.2 Jelly Bean

Kamera: – 8 MP/1080p

Prednja kamera: 1 MP

Baterija: 2300 mAh

Prednosti


Dizajn i kvaliteta izrade

Odličan hardver

Vrlo dobra kamera

Nedostaci


Loše optimizirana nadogradnja sučelja

Nema utor za memorijske karice

Nema izmjenjivu bateriju

Dizajn, kućište i zaslon


Da se ne radi o „jeftinom Kinezu“ vidljivo je već na prvi pogled. Naime, ZTE je prilično velika kompanija koja ima znatan tržišni udio na istoku i posjeduje vlastite dizajnerske centre, zbog čega se ZTE Grand S Flex u startu odlikuje vlastitim identitetom. Skladno oblikovano kućište od kvalitetne plastike djeluje čvrsto, čemu vjerojatno doprinosi i jednodjelna konstrukcija, što je s druge strane uzrokovalo nedostupnost baterije krajnjem korisniku. Zaslon je malčice izdignut iznad osnovnog stražnjeg dijela kućišta što mu daje dodatnu dozu atraktivnosti, ali ipak posjeduje određeni obrub kao zaštitu, koji je vrlo dobro skriven.

 IMG_4976 IMG_4963 IMG_4965 IMG_4967 IMG_4968 IMG_4969 IMG_4970 IMG_4971 IMG_4972 IMG_4973 IMG_4974 IMG_4975 ZTE_Grand_S_Flex IMG_4960

Na desnom boku nalazimo tipku za uključivanje i utor za SIM karticu, a na lijevom dvodjelnu tipku za podešavanje glasnoće te microUSB utor. Na vrhu se smjestio 3.5mm audio utor, a na dnu mikrofon. Na donjem dijelu poleđine nalazimo vanjski zvučnik, a na gornjem kameru s bljeskalicom što je dizajenrski fino upakirano u podlogu kontrastne boje (u ovom slučaju crne na bijeloj).

5-inčni zaslon ima rezoluciju od 1280 x 720 točaka, a tošto mu na 5,0” dijagonali daje gustoću od prilično visokih 294 ppi. Izrađen je u IPS LCD tehnologiji, što znači da ima odlične kutove vidljivosti. Odaziv i preciznost su također na visokoj razini, a za vidljivost na dnevnom svjetlu možemo reći da je iznadprosječna.

Ispod zaslona imamo tri kapacitivne funkcijske tipke koje oslobađaju dragocjeni prostor na zaslonu, no izvedene su tako da im se osjetljivi dio svodi na crtice koje ih označavaju a to je opet utjecalo na smanjenu preciznost. Naravno, ovo neće biti problem nakon određenog vremena privikavanja, ali vas u početku može malo živcirati.

Hardver i povezivanje


ZTE Grand S pogonjen je Qualcommovim dvojezgrenim Snapdragon 400 procesorom u kojem kucaju dvije Krait 200 jezgre na taktu 1,2 GHz. Upravo zbog Krait jezgri, ovaj se SoC može mjeriti s mnogim četverojezgrenim procesorima poput onih s Cortex-A7 jezgrama, a neke na benchmark testovima čak i prestiže. Zbog toga se sve aplikacije izvršavaju uredno i bez zastajkivanja, a možete uživati i u zahtjevnijim igrama. 1 GB RAM-a predstavlja minimum na Androidima koji žele zadovoljiti zahtjevnijeg korisnika i možemo reći da na ovom modelu problema s multitaskingom nismo imali. Određene poteškoće su prisutne zbog loše optimiziranog sučelja, ali o tome detaljnije u opisu softvera.

Interna memorija na testnom modelu iznosi 16 GB, ali je isto kao i na većini sunarodnjaka iz nekog razloga razdijeljena na dvije particije. Prva (za instalaciju aplikacija) sadrži 1,5 GB slobodnog prostora, a druga 11,4 GB. Imajte na umu da uređaj nema utor za memorijske kartice, a nije podržan ni USB on-the-go.

Od ostalih načina povezivanja spomenimo još uobičajeni WiFi, WiFi Hotspot i Bluetooth. Spajanje na 3G mrežu odvija se putem HSPA protokola, a podržan je i LTE

Softver i performanse


 Screenshot_2013-11-19-08-58-31

Screenshot_2013-11-21-09-10-46 Screenshot_2013-11-21-09-12-10

ZTE Grand S Flex dolazi s Androidom 4.1.2, koji baš i nije “ispod čekića”. U međuvremenu je Google predstavio dvije manje nadogradnje (4.2 i 4.3) te sada i veću - 4.4. Budući da svakodnevno svjedočimo o žarkim željama korisnika za novijim verzijama Androida, nadamo se da će ZTE imati bolju ili barem jednako kvalitetnu politiku nadogradnji kao kod ostalih.

ZTE na svojim Androidima donosi i posebnu nadogradnju sučelja nazvanu – Mifavor, koja donosi izmijenjen način uređivanja izbornika aplikacija, pozadina, i nekoliko različitih widgeta. Prilično je izmijenjena koncepcija početnog zaslona koji se otključava duljim pritiskom na središnju ikonicu, dok se klizanjem u stranu aktiviraju pričice prethodno definiranih aplikacija ili naredbi.

Screenshot_2013-11-18-13-15-54 Screenshot_2013-11-18-13-12-58

Screenshot_2013-11-21-09-12-56

Mifavor nadogradnja će vam se vizualno vjerojatno svidjeti, no ono što neće je njena optimizacija. Naime, sučelje unatoč odličnom procesoru radi usporeno i isprekidano, a one malo zahtjevnije korisnike će prilično naživcirati. Ali bez brige, rješenje postoji. Instalirajte bilo koji od alternativnih launchera (pokretača) iz Play trgovine i svi problemi sa zapinjanjem i zastajkivanjem bit će instantno riješeni. U tu svrhu možemo preporučiti Nova launcher i Apex koji imaju vrlo velike mogućnosti prilagodbe i personalizacije, a što se brzine tiče, lete i na slabijem hardveru.

Kad su aplikacije u pitanju, ZTE Grand S Flex nudi vrlo korisnu Kingsoft Office aplikaciju putem koje možete pregledavati, uređivati i kreirati DOC, TXT, XLS i PPT dokumente, a tu je i Note-pad za uzimanje kratkih zabilješki. Za multimediju su zaduženi galerija i video player s praktički nikakvom podrškom za popularne video formate kao što su AVI i MKV, ali srećom, u Google play trgovini imate na raspolaganju cijeli niz alternativnih aplikacija, a preporuka kao i uvijek ide za vPlayer i BSplayer for Android.

ZTE na modelu Grand S Flex donosi i vlastiti vizualno dotjerani glazbeni svirač s uobičajenim mogućnostima sortiranja glazbe koju možete slušati putem prosječno jakog vanjskog zvučnika ili još bolje in-ear slušalica koje su sadržane u prodajnom paketu.

Kamera


ZTE Grand S Flex pakira 8-megapikselnu kameru s LED bljeskalicom i prilično jednostavnim softverskim sučeljem. Ponuđeni su uobičajeni načini snimanja (normalni, HDR, panorama i  samookidač), izbor scena, razni filteri te mogućnost podešavanja ISO osjetljivosti i balansa bijele boje.

Kamera je opremljena prilično jakom LED bljeskalicom, no kad fotografirate u mraku pripazite da ruke držite što mirnije jer u takvoj situaciji kamera nekoliko puta fokusira prije nego što okine.

Opća kvaliteta fotografija je na visokoj razini, a posebice u uvjetima slabije osvijetljenosti. Oštrina i vjernost boja je su zadovoljavajuće i možemo reći da se je ova kamera ispunila očekivanja.

Kamera snima i video u 1080p rezoluciji, što je uobičajeno za ovakav hardver i cjenovni razred, no zanimljivo je kako unatoč visokom stupnju kompresije (oko 8000 Mbsp) video nije puno izgubio na kvaliteti. Zahvaljujući kompresiji, jedna minuta 1080p videa zauzima oko 50 MB prostora, što je osjetno manje od uobičajenih vrijednosti koje prelaze 120 MB.

Primjeri fotografija:

IMG_20131120_082113_725  IMG_20131121_090958_826

 

Video:


Baterija


2300 mAh u bateriji ovog uređaja neće vam prirediti nikakva iznenađenja, dakle računajte na jedan cijeli dan umjerenog do intezivnog korištenja. Ovdje podrazumijevam da je uređaj stalno spojen na internet putem 3G mreže ili WiFi-a i da je aktivna sinkronizacija barem jednog mailboxa te jedne od chat aplikacija. Uštede se mogu postići isključivanjem podatkovne veze, smanjivanjem osvijetljenosti zaslona i eventualno prebacivanjem rada na 2G mrežu.

Zaključak


ZTE Grand S Flex nas je ugodno iznenadio izvrsnim dizajnom, kvalitetom izrade i vlastitim identitetom. Vidjeli smo da je na prvi pogled vidljivo da se ne radi o još jednom generičkom “Kinezu”, već o vrlo pažljivo pripremanom proizvodu namijenjenom zahtjevnijem tržištu. Ono što nam se nije svidjelo je loša optimizacija “Mifavor” sučelja koja utječe na sporost i nedovoljnu fluidnost u radu sustava. Naravno, ovo nije nikakav deal-breaker s obzirom na mogućnost zamjene launchera, što će uređaju omogućiti normalan, tj. vrlo fluidan rad.

ZTE Grand S Flex će svojim karakteristikama zato zadovoljiti i zahtjevnije korisnike uz razumnu cijenu od 2499,00 kuna, koliko košta u slobodnoj prodaji.

Uređaj na testiranje ustupio: Asbis