Recenzije Windows

Acer Swift 3 - Recenzija



Acerova Swift serija već nas je oduševila u studenom prošle godine, kada smo na testu imali Swift 7, najtanji laptop na svijetu. Ovoga puta na testu imamo najjeftinijeg predstavnika Swift serije, koji se hardverski ne razlikuje puno od onog najtanjeg, dapače, čak je i nešto jači zbog drugačijeg sustava hlađenja, ali isto tako donosi i sve utore koje biste od jednog laptopa mogli poželjeti. Uz to, neće vas niti izuti iz cipela, jer cjenovno praktički nema konkurencije.

Sedma Kaby Lake generacija procesora nalazi se i u ovom prijenosniku, uz vrlo dobar FullHD zaslon koji se može potpuno rastvoriti, pozadinski osvijetljenu tipkovnicu i odličnu izradu, a tu je čak i čitač otiska prsta i odlična baterija.

Što Swift 3 pored pukih specifikacija ima za ponuditi i zašto nas je toliko impresionirao, pročitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

18 x 341 x 237  mm







Masa

1,55 kg







Zaslon

14″ IPS LCD 1920 x 1080







Procesor

Intel i5-7200 @ 2,5 GHz







Grafika

Iris HD 620







RAM

8 GB DDR4







Interna memorija

256 GB M2 SSD







Portovi

1x USB 3.0 + 1x USB 2.0 + HDMI + USB-C + 3,5 mm







Čitač SD kartica

Da







Povezivanje

LAN + 802.11 a/b/g/n/ac + Bluetooth 4.0







Optički pogon

Ne







OS

Windows 10







Kamera

1,3 MP







Zvučnici

Stereo







Baterija

48,9 Wh







Cijena

5650 kuna (testni model)














PREDNOSTI

NEDOSTACI










Kvaliteta izrade

Maksimalna svjetlina zaslona je mogla biti veća







Male dimenzije za 14" ultrabook

Zvučnici bi mogli biti bolji







Odlična pozadinski osvjetljena tipkovnica








Portovi normalne veličine








Tihi ventilatori








Odlična autonomija








Omjer uloženo/dobiveno








Dizajn i kućište


Kako i Swift 7, tako i Swift 3 dolazi u aluminijskom kućištu, no ovoga puta bez matirane pozadine koja je ionako bila veliki magnet za tragove prstiju. Izrada je na najvišem nivou i ne bi je se postidjeli niti duplo skuplji uređaji.

Sve djeluje vrlo čvrsto, a jedino uvijanje primijeti se tek pri jačem pritisku na tipkovnicu ili ako baš zaslon uzmete s obje ruke i pokušate ga blago savinuti. Dakle, za vrijeme normalnog korištenja, nećete primijetiti apsolutno ništa od toga.

S težinom od 1,5 kg i debljinom od 18 mm, Swift 3 definitivno ne spada u najtanje i najlakše uređaje iz ove kategorije, ali ovo je i dalje znatno manje i lakše od bilo kojeg klasičnog prijenosnika.



Jednom kad ga rasklopite, primijetit ćete crnu pozadinski osvijetljenu tipkovnicu, što toplo pozdravljamo. Dovoljno je velika i za duži unos teksta, ima solidan hod tipki, pogotovo za jedan ultrabook, a uz to i donji rubovi uređaja su blago zaobljeni pa vam niti oni neće predstavljati neki problem.

Touchpad je u odnosu na Swift 7 znatno manji, ali i dalje vrlo precizan i dovoljno velik da ne bi trebali imati prigovora na njega. S desne strane ispod tipkovnice smjestio se i čitač otiska prstiju koji je vrlo brz i precizan. Nakon inicijalnog postavljanja koje me je nekoliko puta upozorilo da sam nekako krivo postavio prst ili ga prebrzo dignuo, bio sam pomalo skeptičan i pomislio da će ovo biti vrlo loše. No čak i 50-ak uključivanja uređaja kasnije, niti jednom me nije iznevjerio i svaki put je bez greške otključao laptop. Ugodno sam ostao iznenađen, pogotovo jer laptopi u ovom području nerijetko donose lošija rješenja u odnosu na smartfone.

Na lijevom boku uređaja smješten je utor za punjenje, točnije čak dva utora. Jedan je za klasični punjač koji se isporučuje uz laptop, a drugi je USB-C. Doduše, opet imamo istu situaciju kao i sa Swiftom 7 i nećete ga moći puniti uz pomoć neke prijenosne baterije ili punjača za vaš smartfon, kao što to možete s MacBookom Pro, primjerice.



Bilo bi lijepo kad bi ovaj USB-C bio i Thunderbolt 3 utor, ali očito da Acer smatra da takav utor nije potreban na ovakvom uređaju, pa imamo samo običan Thunderbolt. Uz njih su i klasični USB i HDMI utori, dok na desnom boku imamo čitač SD kartica, 3,5 mm i još jedan USB utor kao i Kensington lock.

Donja strana uređaja ostala je vrlo čista, s po dvije rešetke na svakoj strani koje skrivaju zvučnike, te klasične gumene podloge koje sprječavaju klizanje laptopa.

Rešetka za ventilatore se decentno skrila između šarke zaslona i samog donjeg dijela uređaja. S obzirom da sam jednom čuo ventilatore, ostao sam neugodno iznenađen kad nisam mogao pronaći rešetku. U nevjerici sam gotovo dvije minute vrtio laptop na sve strane tražeći gdje zrak treba izaći. Ovo je na kraju krajeva možda i marketinški trik, koji u kombinaciji s vrlo tihim ventilatorima doprinosi dodatnom izgledu ultrabooka i ostavlja dojam kao da Swift 3 dolazi samo s pasivnim hladnjakom.

Zaslon


14” IPS LCD zaslon dolazi u FullHD rezoluciji i općenito je vrlo dobar. Jedina mana cijelog zaslona je njegova svjetlina koja bi mogla biti i nešto viša za ugodno korištenje na danjem svjetlu. Bez problema će vas poslužiti za unos teksta ili surfanje po internetu, ali ne i za gledanje filmova na plaži.

Kontrast je pak odličan, a kutovi vidljivosti vrlo dobri za jedan prijenosnik.
Šarke zaslona su odlične i vrlo čvrste, a sam zaslon ćete moći rasklopiti čak i jednom rukom. Nekima će se posebno svidjeti i to što zaslon možete potpuno rasklopiti. Iskreno, osobno ne vidim primjenu ovoga, osim da ga eventualno takvog rasklopljenog montirate na zid, ali siguran sam da će se među vama pronaći onih koji će posebno znati cijeniti ovako nešto.

Hardver i performanse


Naš testni model došao je s najnovijom Intelovom Kaby Lake generacijom procesora. Riječ je o dvojezgrenom i5-7200U procesoru radnog takta 2,5 GHz, u kombinaciji s Iris 620 grafičkim koprocesorom. U njega je ugrađeno i 8 GB DDR4 RAM-a, kao i 250 GB M2 SSD.
Dostupan je i jeftiniji model s i3 procesorom, kao i onaj skuplji i nešto jači s i7-icom, ovisno o tome za što ga želite koristiti.

Bez problema sam i na ovom modelu s i5-icom mogao koristiti Photoshop, ali čak i obraditi kraći video u Premieru. AutoCAD je također zavrtio bez problema i odradio sve zadaće koje sam mu zadao. Naravno, ovo nipošto nije radna stanica i valja pripaziti na ograničenja, no u svakom slučaju je ohrabrujuće što vas ovakav uređaj može poslužiti čak i za teže radnje.

Ipak, ultrabook je ponajprije namijenjen uredskim alatima i pregledu multimedije, a tu me poslužio fantastično. Ventilatori su gotovo bešumni, no u najtišem okruženju ćete ipak znati da su tu.

Što se temperatura procesora tiče, u najgorem slučaju će doći do 83°C, što je i očekivano, nakon čega takt lagano spošta, kako se ne bi pregrijao.

columns="4"

Povrh zaslona je i očekivalo loša HD kamera, kakve inače pronalazimo u većini današnjih laptopa. Poslužit će za kakav Skype poziv i slično, samo se pobrinite da imate dovoljno svjetla u prostoriji.

Zvučnici su pak priča za sebe. Relativno su tihi, a filmove bih obično gledao tako što bi ih pojačao o kraja, odnosno ne baš do kraja jer bi tada došlo do distorzije. Oni su definitivno najslabija točka ovog laptopa, tako da definitivno preporučujem korištenje slušalica ili vanjskih zvučnika za bilo kakve akcije koje uključuju zvuk. Nisu oni toliko loši, ali sam ipak očekivao nešto više od njih.

Kvaliteta WiFi signala je bila na sasvim solidnom nivou i nisam imao problema s prijemom gdje god da sam koristio ovaj ultrabook.

Swift 3 dolazi i s predinstaliranim Windowsima 10, a dobra stvar je što nema puno bloatwarea. Par Acerovih aplikacija koje vam čak i mogu pripomoći u nekim mrežnim zadaćama, ali i McAfee koji je neizbježan na Acerovim laptopima.

Baterija


Od ultrabooka se očekuje odlična autonomija, a Swift 3 upravo to i donosi. Acer ga reklamira kao uređaj koji će izdržati 10 sati. Ovisno o tome što bih radio na njemu, ona je znala izdržati čak i više od toga. Istina, u najgorem slučaju kad bih ga nešto više opteretio, izdržala bi tek 7 do 8 sati, ali za korištenje s uredskim alatima i pregled multimedije će vas sigurno poslužiti blizu 10 sati. Naravno, ukoliko ćete na njemu igrati igre, ne očekujte ni tih 7 sati.

Zaključak




Acer Swift 3 je jedan odličan ultrabook koji objektivno ima dvije mane. Svjetlinu zaslona, koja bi mogla biti na nešto višljoj razini tako da ga bez problema možete koristiti i za pregled multimedije negdje vani, i zvučnike koji vas također neće poslužiti najbolje, jer su relativno tihi i ne pretjerano kvalitetni.

Sve ostalo, od kvalitete prikaza zaslona, performansi, kvalitete izrade, odlične pozadinski osvjetljene tipkovnice i preciznog touchpada, pa sve do čitača otiska prstiju i odlične autonomije, dostojno je i najskupljih modela.

Uz sve to, Swift 3 je znatno jeftiniji od konkurentskih uređaja. S cijenom manjom od 5700 kn za model s i5-icom, za koliko ga možete dobiti u Instar Informatici, ovo je jedan vrlo dobar uređaj kojeg bez puno razmišljanja mogu preporučiti bilo kome tko traži lagan i prijenosan laptop, a primarno će ga koristiti za uredske alate. Uz sve to, izgleda vrlo elegantno i diskretno, pogotovo u srebrnoj boji, što će posebno cijeniti svi oni koji žele ostaviti dobar dojam na sastancima.

Video recenzija