Uvod
Krajem prošle godine BlackBerry Bold 9700 (kodnog imena Onyx) se pojavio na tržištu kao nasljednik Bolda 9000 koji je bio odličan uređaj i prvi BlackBerry u nas sa podrškom za 3G mrežu. Odlikovao ga je dobar dizajn i robusnost, izdržljivost baterije i veliki ekran, a glavni nedostatak mu je bila ispodprosječna kamera rezolucije 2 Mpx. Od nasljednika se očekivalo mnogo, a koliko su se ta očekivanja ispunila pokušat ću prikazati u ovoj recenziji.
Dizajn i kvaliteta izrade:
Nisam od onih koji odabiru uređaje na estetskoj osnovi, niti mi je dizajn od presudne važnosti, međutim kod BlackBerryja 9700 je situacija takva da uz odlične karakteristike i funkcionalnost, odličan dizajn dođe kao bonus. Moglo bi se reći da ovaj uređaj jednostavno traži da ga se gleda.
Spojnica dizajna i funkcionalnosti bi se mogla pronaći u kampaktnosti uređaja koji je za razliku od svog prethodnika, tj. starog Bolda 9000 nešto manji, ali ipak dovoljno velik za ugodno rukovanje.
BlackBerryjev već tradicionalni poslovni izgled kod ovog je uređaja nadopunjen profinjenošću, ma koliko to neobično zvučalo. Kromirani dijelovi na pomno odabranim mjestima na uređaju ostavljaju dojam skupoće. Imitacija kože na stražnjem dijelu je odlično upakiran detalj koji ima i funkciju da uređaj ne klizi iz ruku kao što je recimo slučaj kod Storma 9500.
Generalno, uređaj je vrlo kvalitetne izrade, ništa ne škripi na njemu, nema odlijeva svjetlosti kroz tipkovnicu kao kod nekih konkuretskih uređaja.
Hardware:
ARM Procesor od 624 MHz je već poznat iz prijašjih modela i odlično obavlja posao u kombinaciji sa 128 MB RAM-a. Napomenimo da je kod BlackBerryja korisnicima jedna od bitnijih stavki „Aplication memory“ i ona iznosi 121 MB za razliku od prijašnjih modela, uključujući Bold 9000 i Storm 9500, kod kojih je iznosila 42 MB. Ovaj detalj se ne smije zamijeniti s internom memorijom telefona koja iznosi 256 MB i služi za spremanje sadržaja poput slika, pjesama i video isječaka. Ekran je veličine 2.44" i rezolucije 480 x 360 točaka, za razliku od prethodnika koji je imao 2,6" ekran s rezolucijom 480 x 320 točaka.
S trostruko više memorije za aplikacije, odličnim procesorom i novim operativnim sustavom, ovo je najbrži BlackBerry do sada.
Tu je također microSD utor koji podržava memorijske kartice do 16GB, dok u paketu s uređajem dolazi kartica kapaciteta 2GB.
Ergonomija:
Ova stavka kod RIM-ovih uređaja nikada nije dolazila u pitanje. Trackpad kao navigacijsko sredstvo je relativna novost u odnosu na trackball i teško je u ovom trenutku reći koje je rješenje bolje, no u svakom slučaju zahtijeva privikavanje. Neki će hvaliti, neki će kuditi, meni osobno ne predstavlja problem, a ono što će zasigurno tražiti navikavanje je tipkovnica koja je kod ovog modela malo drugačija u smislu dizajna tipki. Mada recenzenti na nekim internetskim stranicama ovu avanturu s dizajnom tipki ističu kao odličan posao, meni osobno se i nije baš najviše svidjela. Desna strana tipkovnice ima „reljefna“ izbočenja na lijevoj strani, a lijeva na desnoj, tako da će trebati vremena da se moj mali mozak privikne na, praktički, u dva dijela podijeljenu tipkovnicu. Očito su pretpostavili da je svaki palac zadužen za svoj dio tipkovnice i samo po sebi nije neki problem, ali nije mi jasno zašto nisu jednostavno mogli napraviti izbočenja na sredini kao i na ostalim uređajima. I evo, tek nakon 2 mjeseca korištenja mogu kazati da sam se navikao. Bitno je napomenuti kako je u uređaj ugrađena QWERTZ tipkovnica s rasporedom "z" i "y" tipki na način kako je to uobičajeno na tipkovnicama u Hrvatskoj, za razliku od QWERTY tipkovnice koja je specifična za anglo-američko tržište.
Operativni sustav:
Ovo je prvi služebeni BlackBerry s novim 5.0 operativnim sustavom. Na mom konkretnom primjerku firmware je v5.0.0.344 i ostavlja mjesta za nadogradnju. U odnosu na prethodnika (4.6), korisničko sučenje nije promijenjeno niti vizualno, niti funkcionalno, jedino se osjeti napredak u brzini, a sitnije promjene se mogu vidjeti u kalendaru i E-mail klijentu.
Softver i funkcionalnost:
BlackBerry je većini asocijacija na E-mail i komuniciranje putem poruka. Uz uvjet da ste pretplaćeni na jednu od BlackBerry tarifa, imat ćete potpunu funkcionalnost uređaja u svakom pogledu. S obzirom da je BlackBerry poprilično zatvoren ekosistem, bez spomenute tarife, nećete biti u mogućnosti koristiti sve blagodati koje BlackBerry nudi. Dakle, prvo što treba reći neće raditi e-mail-ovi, kao ni bilo koja od Instant messaging aplikacija (MSN, ICQ, Yahoo, Gtalk), nadalje neće raditi niti odlična Facebook aplikacija, kao ni bilo koja druga aplikacija licencirana od RIM-a koje su, usput rečeno, prva klasa.
Klasični BlackBerry izgled menija ni u ovom modelu nije izostao i mali je nedostatak što ikonice previše nalikuju jedna drugoj. Rješenje je instalacija raznih tema koje se lako mogu pronaći na internetu. Većina korisnika prigovara na tekstualni izbornik. Istini za volju, ne izgledaju baš najljepše, međutim, meni osobno je bitnija funkcionalnost tako da se i ne brinem previše zbog toga.
Kalendar je već viđen na prijašnjim modelima i tu se nema što posebno dodati. Uz standardnu mogućnost sinkronizacije s Google kalendarom, ono što je zanimljivo je mogućnost integriranja/sinhronizacije kalendara sa Facebook aplikacijom i zahvaljujući tome u kalendar uređaja se automatski upisuju svi Facebook događaji, eventovi, rođendani i sl.
E-mail klijent je standardno jednostavan i funkcionalan, bez nepotrebnih estetskih dodataka i iluminacija. Ovu stavku ne treba posebno objašnjavati, definitivno najbolji e-mail klijent na mobitelima općenito. Jedan mailbox se, slično kao kalendar i imenik, može integrirati s Facebook aplikacijom na način da one obavijesti koje su u Facebooku definirane da dolaze na mail stižu i na BlackBerry u vidu PUSH obavijeti sa oznakom Facebooka. To znači da Facebook aplikacija ne mora nužno biti uključena da bi primala obavijesti, već za nju to radi E-mail klijent koji je inače stalno aktivan. Na ovaj se način poprilično produžuje vrijeme trajanja baterije. Kao i kod dosadašnjih modela obavijesti o svim vrstama poruka tj. E-mail, SMS, MMS, IM, i Push obavijesti se mogu objediniti u jednu jedinu aplikaciju - Messaging. Na ovaj način se izbjegava korištenje višestrukih ikonica na početnom ekranu jer neovisno o tome koja poruka je pristigla, svima je moguće pristupiti jednim klikom na Messaging ikonicu.
Za tzv. mobilni ured tu je i „Documets To Go“ koji podržavaju čitanje i editiranje Word, Excel i Power Point dokumenata, dok je za kreiranje novog dokumenta i još nekih pogodnosti potrebno platiti punu verziju. Kako je ovaj mobilni ured u kompletu odlična stvar, neoprostivo je što je izostao PDF preglednik. Ovdje napominjem kako svaki pdf dokument koji dobijete mailom možete vidjeti u samom mail klijentu, ali kvaliteta prikaza ne odgovara današnjim standardima ni zahtjevima korisnika, nužno zlo.
Tu je još i standardni kalkulator, štoperica i password keeper te razne igre. Od RIM-ovih licenciranh aplikacija navedimo još Flickr i MySpace koji rade odlično i u potpunosti se integriraju u sustav.
Google talk klijent, koji ja osobno koristim za IM, odlično je izrađena kopija originalnog Googelovog desktop klijenta. Slično je i sa ostalim IM klijentima, a jedini nedostatak je što svaki protokol ima zasebnu aplikaciju. Naravno, i ovdje postoji alternativa u vidu instaliranja dodatnih programa. Za sve ostalo tu je App World kojeg ćete moći koristiti jedino ako ste VIPnet-ov korisnik jer T-mobile ne nudi tu mogućnost.
Što se tiče upućivanja poziva, kao i slanja sms-ova te mailova mogu reći da mi se izrazito sviđa novi Smartdial način pozivanja. U stanju mirovanja pritisnite bilo koje slovo na tipkovnici i Smartdial vam u trenutku ponudi sva imena u kontaktima pod tim početnim slovom i u trenutku možete upitit poziv, poslati sms, mail ili IM poruku.
Od ostalih aplikacija koje dolaze instalirane na uređaju treba izdvojiti BlackBerry Maps program za navigaciju. Ovdje je za napomenuti kako i BB maps rade isključivo preko BlackBerry APN-a,tj. morate imati aktiviranu BlackBerry tarifu kod operatera i u tom slučaju ćete uživati i u glasovnom navođenju. Ovo vrijedi za VIPnet korisnike, T-mobile, pogađate, ne podržava BB maps.
Multimedija
Music player je malo uljepšan, a kao novost tu je i euqualizer. Slaže pjesme po izvođaču i albumu, moguće je kreirati vlastite playliste, a kvaliteta zvuka je prilično dobra. Music player može raditi u pozadini, ali je nedostatak što na početnom ekranu uređaja nema indikatora koji pokazuje trenutno izvođenu pjesmu.
3,2 mpx kamera s autofokusom nije zadnji krik tehnike, međutim sasvim je dovoljna za prosječnog korisnika. Opremljena je LED bljeskalicom, a ono što je novo je isti odnos dimenzija kamere i ekrana, tako da nema više neželjenih kuteva, ono što vidite u ekranu prilikom snimanja, vidjet ćete i kasnije na ekranu računala.
Još jedna novost je geotagging koji omogućuje upisivanje GPS lokacije u EXIF slike. Video mod snima 3GP isječke u rezoluciji 480 x 360 i predstavlja prosjek kad su današnji uređaji u pitanju.
Napomenimo još da je galerija slika jednostavna i brza.
Video player će pokrenuti većinu DivX i Xvid datoteka, dok će za neke od njih uslijed nedostatka određenih codeca biti potrebna prethodna konverzija na računalu.
Baterija/izdržljivost:
Baterija od 1500 mAh je uistinu odlična ali trajanje od 20-ak dana „na čekanju“, kako je specificirao proizvođač, zaboravite u praksi. Izdržat će toliko jedino u slučaju da data promet nije aktivan, a pošto je BlackBerry uređaj koji je u startu zamišljen da ima konstantnu vezu s internetom, ove specifikacije i ne govore baš mnogo.
Dakle, konkretno iskustvo korištenja nekoliko dana i praćenja svih aktivnosti na uređaju je opisano u slijedećim redovima. S uključenim data prometom tj. uređaj je konstantno online, uključen GPS, slanje/primanje 30-ak e-mailova, slanje primanje preko 100 IM poruka, skinuto oko 15 MB programa i privitaka, približno 60 min surfanja po raznim internetskim stranicama, od toga 10 minuta preko WiFi-a, nekoliko SMS-ova i poziva u ukupnom trajanju od cca 45 min, snimanje 10-ak fotografija, pogledan jedan 3-minutni DivX film i baterija je, bez gašenja po noći, trajala ukupno cca 60 sati.
Trajanje baterije može se donekle produžiti s isključivanjem 3G moda rada i prebacivanje na 2G, tj. na GSM. Iako je Split, gdje je uređaj testiran, prilično dobro pokriven VIP-ovim 3G signalom i nema previše „rupa“ mobitel se ipak u nekim slučajevima prebacivao na EDGE (2G), a to dodatno troši energiju kao i sam rad u 3G mreži. Ako ste prosječan korisnik i uređaj gasite po noći, baterija će izdržati i cijeli tjedan. Naravno, sve ovisi i o parametrima mreže kao i o mikrolokacijama, tako da su odstupanja moguća.
Sadržaj kutije:
Unutar prodajnog paketa, uz mobitel, nalazi se microUSB punjač, microSD memorijska kartica kapaciteta 2 GB, 3,5mm slušalice, razni adapteri za različite standarde utičnica, CD, USB kabel i naravno BlackBerry futrola, koja serijski dolazi sa high-end modelima.
Zaključak i cijena
Nema tu puno filozofije, BlackBerry 9700 je odličan uređaj s naglaskom na funkcionalnost. Ne razbacuje se multimedisjkim mogućnostima, ali ih se ne može ni posramiti jer je u tom segmentu puno bolji od nekih koji su u startu predstavljeni kao multimedijski. Kod BlackBerryja nema kompromisa kad je komunikacija u pitanju i kao takav odlično ispunjava zadaću.
Nedostaci, ako ih se uopće može tako nazvati, su možda nedostatak radio prijemnika, akcelerometra i TV-out funkcije
Direktna konkurencija ovom uređaju je Nokia E72 s nešto boljom kamerom, ugrađenim kompasom i još nekim sitnicama koje kod poslovnog mobitela i nisu od presudne važnosti.
S obzirom da se BlackBerry uređaji prodaju isključivo putem operatera, nema ga u tzv. slobodnoj prodaji, a u Hrvatskoj ga nude VIPnet i T-mobile. Kao što sam već ranije naveo, određene aplikacije i funkcije je moguće koristiti isključivo uz BIS (BlackBerry Internet Service) tj. BlackBerry tarifu. Međutim, ne nude ni svi operateri jednaku razinu BIS usluge, tako da su moguća odstupanja u smislu da kod jednog operatera određena aplikacija radi, a kod drugog ne. U jednom od slijedećih postova ovu ćemo tematiku obraditi podrobnije.
Pogledajte potpune BlackBerry Bold 9700 specifikacije
Krajem prošle godine BlackBerry Bold 9700 (kodnog imena Onyx) se pojavio na tržištu kao nasljednik Bolda 9000 koji je bio odličan uređaj i prvi BlackBerry u nas sa podrškom za 3G mrežu. Odlikovao ga je dobar dizajn i robusnost, izdržljivost baterije i veliki ekran, a glavni nedostatak mu je bila ispodprosječna kamera rezolucije 2 Mpx. Od nasljednika se očekivalo mnogo, a koliko su se ta očekivanja ispunila pokušat ću prikazati u ovoj recenziji.
Dizajn i kvaliteta izrade:
Nisam od onih koji odabiru uređaje na estetskoj osnovi, niti mi je dizajn od presudne važnosti, međutim kod BlackBerryja 9700 je situacija takva da uz odlične karakteristike i funkcionalnost, odličan dizajn dođe kao bonus. Moglo bi se reći da ovaj uređaj jednostavno traži da ga se gleda.
Spojnica dizajna i funkcionalnosti bi se mogla pronaći u kampaktnosti uređaja koji je za razliku od svog prethodnika, tj. starog Bolda 9000 nešto manji, ali ipak dovoljno velik za ugodno rukovanje.
BlackBerryjev već tradicionalni poslovni izgled kod ovog je uređaja nadopunjen profinjenošću, ma koliko to neobično zvučalo. Kromirani dijelovi na pomno odabranim mjestima na uređaju ostavljaju dojam skupoće. Imitacija kože na stražnjem dijelu je odlično upakiran detalj koji ima i funkciju da uređaj ne klizi iz ruku kao što je recimo slučaj kod Storma 9500.
Generalno, uređaj je vrlo kvalitetne izrade, ništa ne škripi na njemu, nema odlijeva svjetlosti kroz tipkovnicu kao kod nekih konkuretskih uređaja.
Hardware:
ARM Procesor od 624 MHz je već poznat iz prijašjih modela i odlično obavlja posao u kombinaciji sa 128 MB RAM-a. Napomenimo da je kod BlackBerryja korisnicima jedna od bitnijih stavki „Aplication memory“ i ona iznosi 121 MB za razliku od prijašnjih modela, uključujući Bold 9000 i Storm 9500, kod kojih je iznosila 42 MB. Ovaj detalj se ne smije zamijeniti s internom memorijom telefona koja iznosi 256 MB i služi za spremanje sadržaja poput slika, pjesama i video isječaka. Ekran je veličine 2.44" i rezolucije 480 x 360 točaka, za razliku od prethodnika koji je imao 2,6" ekran s rezolucijom 480 x 320 točaka.
S trostruko više memorije za aplikacije, odličnim procesorom i novim operativnim sustavom, ovo je najbrži BlackBerry do sada.
Tu je također microSD utor koji podržava memorijske kartice do 16GB, dok u paketu s uređajem dolazi kartica kapaciteta 2GB.
Ergonomija:
Ova stavka kod RIM-ovih uređaja nikada nije dolazila u pitanje. Trackpad kao navigacijsko sredstvo je relativna novost u odnosu na trackball i teško je u ovom trenutku reći koje je rješenje bolje, no u svakom slučaju zahtijeva privikavanje. Neki će hvaliti, neki će kuditi, meni osobno ne predstavlja problem, a ono što će zasigurno tražiti navikavanje je tipkovnica koja je kod ovog modela malo drugačija u smislu dizajna tipki. Mada recenzenti na nekim internetskim stranicama ovu avanturu s dizajnom tipki ističu kao odličan posao, meni osobno se i nije baš najviše svidjela. Desna strana tipkovnice ima „reljefna“ izbočenja na lijevoj strani, a lijeva na desnoj, tako da će trebati vremena da se moj mali mozak privikne na, praktički, u dva dijela podijeljenu tipkovnicu. Očito su pretpostavili da je svaki palac zadužen za svoj dio tipkovnice i samo po sebi nije neki problem, ali nije mi jasno zašto nisu jednostavno mogli napraviti izbočenja na sredini kao i na ostalim uređajima. I evo, tek nakon 2 mjeseca korištenja mogu kazati da sam se navikao. Bitno je napomenuti kako je u uređaj ugrađena QWERTZ tipkovnica s rasporedom "z" i "y" tipki na način kako je to uobičajeno na tipkovnicama u Hrvatskoj, za razliku od QWERTY tipkovnice koja je specifična za anglo-američko tržište.
Operativni sustav:
Ovo je prvi služebeni BlackBerry s novim 5.0 operativnim sustavom. Na mom konkretnom primjerku firmware je v5.0.0.344 i ostavlja mjesta za nadogradnju. U odnosu na prethodnika (4.6), korisničko sučenje nije promijenjeno niti vizualno, niti funkcionalno, jedino se osjeti napredak u brzini, a sitnije promjene se mogu vidjeti u kalendaru i E-mail klijentu.
Softver i funkcionalnost:
BlackBerry je većini asocijacija na E-mail i komuniciranje putem poruka. Uz uvjet da ste pretplaćeni na jednu od BlackBerry tarifa, imat ćete potpunu funkcionalnost uređaja u svakom pogledu. S obzirom da je BlackBerry poprilično zatvoren ekosistem, bez spomenute tarife, nećete biti u mogućnosti koristiti sve blagodati koje BlackBerry nudi. Dakle, prvo što treba reći neće raditi e-mail-ovi, kao ni bilo koja od Instant messaging aplikacija (MSN, ICQ, Yahoo, Gtalk), nadalje neće raditi niti odlična Facebook aplikacija, kao ni bilo koja druga aplikacija licencirana od RIM-a koje su, usput rečeno, prva klasa.
Klasični BlackBerry izgled menija ni u ovom modelu nije izostao i mali je nedostatak što ikonice previše nalikuju jedna drugoj. Rješenje je instalacija raznih tema koje se lako mogu pronaći na internetu. Većina korisnika prigovara na tekstualni izbornik. Istini za volju, ne izgledaju baš najljepše, međutim, meni osobno je bitnija funkcionalnost tako da se i ne brinem previše zbog toga.
Kalendar je već viđen na prijašnjim modelima i tu se nema što posebno dodati. Uz standardnu mogućnost sinkronizacije s Google kalendarom, ono što je zanimljivo je mogućnost integriranja/sinhronizacije kalendara sa Facebook aplikacijom i zahvaljujući tome u kalendar uređaja se automatski upisuju svi Facebook događaji, eventovi, rođendani i sl.
E-mail klijent je standardno jednostavan i funkcionalan, bez nepotrebnih estetskih dodataka i iluminacija. Ovu stavku ne treba posebno objašnjavati, definitivno najbolji e-mail klijent na mobitelima općenito. Jedan mailbox se, slično kao kalendar i imenik, može integrirati s Facebook aplikacijom na način da one obavijesti koje su u Facebooku definirane da dolaze na mail stižu i na BlackBerry u vidu PUSH obavijeti sa oznakom Facebooka. To znači da Facebook aplikacija ne mora nužno biti uključena da bi primala obavijesti, već za nju to radi E-mail klijent koji je inače stalno aktivan. Na ovaj se način poprilično produžuje vrijeme trajanja baterije. Kao i kod dosadašnjih modela obavijesti o svim vrstama poruka tj. E-mail, SMS, MMS, IM, i Push obavijesti se mogu objediniti u jednu jedinu aplikaciju - Messaging. Na ovaj način se izbjegava korištenje višestrukih ikonica na početnom ekranu jer neovisno o tome koja poruka je pristigla, svima je moguće pristupiti jednim klikom na Messaging ikonicu.
Za tzv. mobilni ured tu je i „Documets To Go“ koji podržavaju čitanje i editiranje Word, Excel i Power Point dokumenata, dok je za kreiranje novog dokumenta i još nekih pogodnosti potrebno platiti punu verziju. Kako je ovaj mobilni ured u kompletu odlična stvar, neoprostivo je što je izostao PDF preglednik. Ovdje napominjem kako svaki pdf dokument koji dobijete mailom možete vidjeti u samom mail klijentu, ali kvaliteta prikaza ne odgovara današnjim standardima ni zahtjevima korisnika, nužno zlo.
Tu je još i standardni kalkulator, štoperica i password keeper te razne igre. Od RIM-ovih licenciranh aplikacija navedimo još Flickr i MySpace koji rade odlično i u potpunosti se integriraju u sustav.
Google talk klijent, koji ja osobno koristim za IM, odlično je izrađena kopija originalnog Googelovog desktop klijenta. Slično je i sa ostalim IM klijentima, a jedini nedostatak je što svaki protokol ima zasebnu aplikaciju. Naravno, i ovdje postoji alternativa u vidu instaliranja dodatnih programa. Za sve ostalo tu je App World kojeg ćete moći koristiti jedino ako ste VIPnet-ov korisnik jer T-mobile ne nudi tu mogućnost.
Što se tiče upućivanja poziva, kao i slanja sms-ova te mailova mogu reći da mi se izrazito sviđa novi Smartdial način pozivanja. U stanju mirovanja pritisnite bilo koje slovo na tipkovnici i Smartdial vam u trenutku ponudi sva imena u kontaktima pod tim početnim slovom i u trenutku možete upitit poziv, poslati sms, mail ili IM poruku.
Od ostalih aplikacija koje dolaze instalirane na uređaju treba izdvojiti BlackBerry Maps program za navigaciju. Ovdje je za napomenuti kako i BB maps rade isključivo preko BlackBerry APN-a,tj. morate imati aktiviranu BlackBerry tarifu kod operatera i u tom slučaju ćete uživati i u glasovnom navođenju. Ovo vrijedi za VIPnet korisnike, T-mobile, pogađate, ne podržava BB maps.
Multimedija
Music player je malo uljepšan, a kao novost tu je i euqualizer. Slaže pjesme po izvođaču i albumu, moguće je kreirati vlastite playliste, a kvaliteta zvuka je prilično dobra. Music player može raditi u pozadini, ali je nedostatak što na početnom ekranu uređaja nema indikatora koji pokazuje trenutno izvođenu pjesmu.
3,2 mpx kamera s autofokusom nije zadnji krik tehnike, međutim sasvim je dovoljna za prosječnog korisnika. Opremljena je LED bljeskalicom, a ono što je novo je isti odnos dimenzija kamere i ekrana, tako da nema više neželjenih kuteva, ono što vidite u ekranu prilikom snimanja, vidjet ćete i kasnije na ekranu računala.
Još jedna novost je geotagging koji omogućuje upisivanje GPS lokacije u EXIF slike. Video mod snima 3GP isječke u rezoluciji 480 x 360 i predstavlja prosjek kad su današnji uređaji u pitanju.
Napomenimo još da je galerija slika jednostavna i brza.
Video player će pokrenuti većinu DivX i Xvid datoteka, dok će za neke od njih uslijed nedostatka određenih codeca biti potrebna prethodna konverzija na računalu.
Baterija/izdržljivost:
Baterija od 1500 mAh je uistinu odlična ali trajanje od 20-ak dana „na čekanju“, kako je specificirao proizvođač, zaboravite u praksi. Izdržat će toliko jedino u slučaju da data promet nije aktivan, a pošto je BlackBerry uređaj koji je u startu zamišljen da ima konstantnu vezu s internetom, ove specifikacije i ne govore baš mnogo.
Dakle, konkretno iskustvo korištenja nekoliko dana i praćenja svih aktivnosti na uređaju je opisano u slijedećim redovima. S uključenim data prometom tj. uređaj je konstantno online, uključen GPS, slanje/primanje 30-ak e-mailova, slanje primanje preko 100 IM poruka, skinuto oko 15 MB programa i privitaka, približno 60 min surfanja po raznim internetskim stranicama, od toga 10 minuta preko WiFi-a, nekoliko SMS-ova i poziva u ukupnom trajanju od cca 45 min, snimanje 10-ak fotografija, pogledan jedan 3-minutni DivX film i baterija je, bez gašenja po noći, trajala ukupno cca 60 sati.
Trajanje baterije može se donekle produžiti s isključivanjem 3G moda rada i prebacivanje na 2G, tj. na GSM. Iako je Split, gdje je uređaj testiran, prilično dobro pokriven VIP-ovim 3G signalom i nema previše „rupa“ mobitel se ipak u nekim slučajevima prebacivao na EDGE (2G), a to dodatno troši energiju kao i sam rad u 3G mreži. Ako ste prosječan korisnik i uređaj gasite po noći, baterija će izdržati i cijeli tjedan. Naravno, sve ovisi i o parametrima mreže kao i o mikrolokacijama, tako da su odstupanja moguća.
Sadržaj kutije:
Unutar prodajnog paketa, uz mobitel, nalazi se microUSB punjač, microSD memorijska kartica kapaciteta 2 GB, 3,5mm slušalice, razni adapteri za različite standarde utičnica, CD, USB kabel i naravno BlackBerry futrola, koja serijski dolazi sa high-end modelima.
Zaključak i cijena
Nema tu puno filozofije, BlackBerry 9700 je odličan uređaj s naglaskom na funkcionalnost. Ne razbacuje se multimedisjkim mogućnostima, ali ih se ne može ni posramiti jer je u tom segmentu puno bolji od nekih koji su u startu predstavljeni kao multimedijski. Kod BlackBerryja nema kompromisa kad je komunikacija u pitanju i kao takav odlično ispunjava zadaću.
Nedostaci, ako ih se uopće može tako nazvati, su možda nedostatak radio prijemnika, akcelerometra i TV-out funkcije
Direktna konkurencija ovom uređaju je Nokia E72 s nešto boljom kamerom, ugrađenim kompasom i još nekim sitnicama koje kod poslovnog mobitela i nisu od presudne važnosti.
S obzirom da se BlackBerry uređaji prodaju isključivo putem operatera, nema ga u tzv. slobodnoj prodaji, a u Hrvatskoj ga nude VIPnet i T-mobile. Kao što sam već ranije naveo, određene aplikacije i funkcije je moguće koristiti isključivo uz BIS (BlackBerry Internet Service) tj. BlackBerry tarifu. Međutim, ne nude ni svi operateri jednaku razinu BIS usluge, tako da su moguća odstupanja u smislu da kod jednog operatera određena aplikacija radi, a kod drugog ne. U jednom od slijedećih postova ovu ćemo tematiku obraditi podrobnije.
Pogledajte potpune BlackBerry Bold 9700 specifikacije